Problem s HDD - velikost Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

MK.
Pohlaví: Nespecifikováno

Problem s HDD - velikost

Příspěvekod MK. » 01 srp 2004 22:02

Nainstaloval jsem na muj HDD 120GB OS Win 98 a ukazovalo mi to, ze je velky jen 30 GB... Bylo to jen docasne, pak jsem formatoval a ted mam Win XP, ale porad mi to ukazuje ze velikost harddisku je jen 30GB!
Prosim, pomozte, jsem zoufalej... :roll: :cry:

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 srp 2004 06:06

Pro začátek vynechám můj oblíbený Partition Magic:) a zkusil bych prvně využít nástrojů implementovaných ve WinXP. Když si klikneš pravým myšítkem na Tento počítač a dáš Spravovat, tak vlevo v tom stromu je Správa disků. Podívej se, co na tvůj disk říkají tady. Je to sice nepravděpodobné, ale pokud se náhodou nějakým nedopatřením stalo, že máš disk rozdělěný na dva oddíly a ten druhý je nenaformátovaný, zde by měl být vidět a měl by jít zformátovat.
Pokud i tady bude disk vidět jako 30GB, napadá mě ještě, jestli není zapnutý nějaký omezení v BIOSu. 30GB je sice poměrně neobvyklá kapacita, ale nic není nemožné. Co máš za desku(jak starou)? Co za disk si měl před tímto?
Taky zkus dát disk do jiného PC, jestli není problém někde jinde.
Možná někdo poradí něco víc, pokud ne a tohle nepomůže, asi to bude na reklamaci...

MK.
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod MK. » 02 srp 2004 12:36

miras píše:Pro začátek vynechám můj oblíbený Partition Magic:) a zkusil bych prvně využít nástrojů implementovaných ve WinXP. Když si klikneš pravým myšítkem na Tento počítač a dáš Spravovat, tak vlevo v tom stromu je Správa disků. Podívej se, co na tvůj disk říkají tady. Je to sice nepravděpodobné, ale pokud se náhodou nějakým nedopatřením stalo, že máš disk rozdělěný na dva oddíly a ten druhý je nenaformátovaný, zde by měl být vidět a měl by jít zformátovat.
Pokud i tady bude disk vidět jako 30GB, napadá mě ještě, jestli není zapnutý nějaký omezení v BIOSu. 30GB je sice poměrně neobvyklá kapacita, ale nic není nemožné. Co máš za desku(jak starou)? Co za disk si měl před tímto?
Taky zkus dát disk do jiného PC, jestli není problém někde jinde.
Možná někdo poradí něco víc, pokud ne a tohle nepomůže, asi to bude na reklamaci...


Na můj disk říkaj, že velikost je 31.49 GB... Deska -Abit NF7(-S) v2.0 a je stará ani ne tejden, je to úplně novej komp, disk sem předtim neměl žádnej.
Dát disk do jiného PC bohužel nemůžu, nemám tu možnost.

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

  Vyřešeno

Příspěvekod Rimmer » 02 srp 2004 23:32

Na discích většinou bývají jumpery na omezení jejich velikosti (z důvodu kompatibility se staršími základními deskami) a mám takové tušení, že je to omezení na těch 32GB.
Takže doporučuji vymontovat disk a pozorně si projít etikety na něm + jumpery.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jestli se to bude jevit jako OK, tak potom by nebylo na škodu zjistit jakou máš verzi BIOSU - jestli podporuje disky s kapacitou 120GB.

Můžeš mrknout sem:
http://www2.abit.com.tw/page/en/downloa ... wnload.gif
a případně stáhnout novější verzi BIOSu...s updatem ale pozor!
Rimms

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 03 srp 2004 06:07

Vzhledem k tomu, že se jedná o nové PC je to téměř stoprocentní reklamace. Jumpery na omezení kapacity sice na discích bývaly, ale myslím si, že už to bude pěknejch pár měsíců, co sem je na žádným novým neviděl(I kdyby tam byly, z výroby nikdy nejsou nastavený tak, aby tu kapacitu omezovaly). A vypustit dnes do světa desku bez podpory velkých disků si asi taky žádný výrobce netroufne.
Škoda že ten disk nemůžeš zkusit někde jinde. Možná by stálo za to zajít tam kde si ho kupoval a jen se s nima domluvit ať ho přímo na místě vyzkouší. Hned budeš vědět, jestli je to diskem, nebo něčím jiným.
Pokud by si ho šel reklamovat, nezapomeň si zazálohovat data!! První co v takový opravně udělají, pokud jim přijde disk je, že ho zformátují a na uživatelova data nehledí(Jakmile z něj spustíš oči máš po datech)

Uživatelský avatar
Petr Škorec
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 920
Registrován: březen 04
Bydliště: Jílové
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Petr Škorec » 17 srp 2004 20:35

Já nevím přesně, ale podle mě mají WinXP systém souborů NTFS, čili si musel odstraňovat oddíl a vytvářet ve správném systému souborů oddíl nový. Tam se musela stát chyba, protože ten FDISK ve kterém si to dělal je patrně starý a nezvládá velké disky nebo si něco blbě namačkal. Spusť si program FDISK a podívej se na informace o oddílech. Někde by tam měla být položka využiití disku v procentech. Je možné že si použil starý fdisk který nezvládne takové velké disky a stejně ti to ukáže v téhle situaci 100% (120 GB disk zformátovaný na 30 GB). Doporučuju ti aby sis vytvořil systémový disk nejlépe v systému Windows 98, (na něm bude učitě FDISK co zvládne vytvořit oddíl 120 GB) nabootoval ze systémovky spustil FDISK odstranil všechny oddíly disku a vytvořil nový oddíl. Pokud ti to ukáže správnou velikost tak ho naformátuj. Jenom se rozhodnii jestli chceš WinXP nebo Win 98 - xpéčka maj systém souborů NTFS a devdesátvosmy maj FAT 16 nebo FAT 32. Raději řekni zkušenému kamarádovi aby ti s tím pomohl.

myst1'c
Pohlaví: Nespecifikováno

to petr skvorec

Příspěvekod myst1'c » 29 srp 2004 12:08

hele prosimte mam stejnej problem ze 40GB mi zbylo 2GB. A vim ze kdyz sem to formatoval a instaloval new WIN tak se me to na neco takovzho ptalo (NFTS, vztvorit oddili apod) takze moch bz si mi pls napsat blize co s tim. thx

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 30 srp 2004 00:21

Já bych si dovolil jen takovou drobnou poznámku, WinXP nemají pouze NTFS!! Uživatel si může vybrat mezi Fat32 nebo NTFS.

myst1'c: Není to PC, ve kterém máš svůj 40GB HDD malinko starší?? Hlavně jak je stará základní deska? Co máš nainstallováno za Windows? Zkus si spustit nanečisto novou instalaci - mělo by se ti zobrazit přesné využití disku a jeho velikost (jak psal Petr). Ale bachaa, pokud změníš velikost oddílu, přijdeš o všechno, co na stávajícím oddílu bylo.
Rimms


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Dynamická velikost tabulky
    od Funstorm007 » včera, 21:01 » v Kancelářské balíky
    0
    75
    od Funstorm007 Zobrazit poslední příspěvek
    včera, 21:01
  • Velikost ikon na hlavním panelu.
    od mmmartin » 15 říj 2023 19:16 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1019
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    16 říj 2023 16:41
  • Vaše doporučení na velikost monitoru
    od Tvrbar » 15 lis 2023 15:01 » v Vše ostatní (hw)
    16
    3059
    od Tvrbar Zobrazit poslední příspěvek
    22 lis 2023 14:56
  • Vir? - CMD problém Příloha(y)
    od glajdowicz » 09 lis 2023 15:49 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    1590
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    09 lis 2023 21:09
  • Problem s fps Příloha(y)
    od Shokata88 » 02 úno 2024 00:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1146
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:32

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů