Externí disk + FTP

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

deere81
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Externí disk + FTP

Příspěvekod deere81 » 08 úno 2007 17:48

Zdravím, mám v práci wifi připojení k netu, za wifi routrem, který má externí venkovní anténu je další wifi router, který tento net roznáší po kanclu. K tomuto routeru mám připojený externí disk, je připojený přes LAN. K tomuto routeru se připojuji s NTB přes WiFI. Vše šlape OK i přístup na disk je super.
Ale zajímala by mne jedna věc. Jak mám postupovat (resp. co musím udělat, abych k tomuto disku mohl přistupovat odkudkoli na světě - pravděpodobně musím mít pevnou IP, ale co dál? Kde jí uvedu, co musím udělat, prostě všechno.

Myslíte, že mám šanci takový návod či pomoc najít?
:shock:
Díky za každou radu.

Marek

Reklama
Uživatelský avatar
aproch
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 263
Registrován: leden 07
Bydliště: Šumperk
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod aproch » 08 úno 2007 21:35

Jistě, že máš šanci. Třeba tak, že na routerech zadáš do směrovacích tabulek (NAT) záznamy, které ti zprostředkují průchod komunikace z externí IP na portu 21, který je většinou pro FTP protokol používán k tomu disku a zpět. Pevná externí IP adresa z principu nutná není, pokud si aktuální adresu pokaždé zjistíš, ona se zas až tak často nemění, ale je to praktičtější.

deere81
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod deere81 » 11 úno 2007 14:06

aproch píše:Jistě, že máš šanci. Třeba tak, že na routerech zadáš do směrovacích tabulek (NAT) záznamy, které ti zprostředkují průchod komunikace z externí IP na portu 21, který je většinou pro FTP protokol používán k tomu disku a zpět. Pevná externí IP adresa z principu nutná není, pokud si aktuální adresu pokaždé zjistíš, ona se zas až tak často nemění, ale je to praktičtější.


Doplnění:

Zdravím, už jsem nahodil jedno téma FTP + externí disk. Vím, že pevnou IP adresu k tomu, abych se dostal zvenčí na pevný externí disk, který je připojený k routeru přes LAN nutně nepotřebuji, ale je lepší, protože kdyby se změnila, tak bych si jí musel nejprve zjistit. Jenže co teď s tím?
Netuším, jak to nakonfigurovat, abych se na ten disk dosta zvenčí.
Technické řešení připojení k netu:
Mám wifi a poskytovatel mi dal do baráku tento AP s externí anténou: http://www.ovislink.cz/product.jsp?artno=NETO6599

Z tohoto AP vedeu kabel do routeru Linksys WRT54GL: http://www.linksys.com/servlet/Satellit ... 3202177241

No a k tomuto routeru mám připojený externí disk pomocí kabelu LAN: http://dspd.teac.de/index.php?id=107&L=1

No a co teď a jak nakonfigurovat, abych se dostal zvenčí na tento disk, resp. je to vůbec reálné?

Díky za každou info.
Marek

Uživatelský avatar
aproch
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 263
Registrován: leden 07
Bydliště: Šumperk
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod aproch » 13 úno 2007 21:18

Předpokládám, že ten AP slouží pouze jako klient pro připojení k poskytovateli internetu a tudíž bude nakonfigurovaný tak, aby jím procházela veškerá komunikace na všech portech na následující bránu, což je router Linksys. Pokud v tomto routeru nebude definován žádný záznam v NAT tabulce (nebo pouze defaultní), tak by měla zase veškerá komunikace na všech portech procházet ke všem počítačům, které budou k tomuto routeru připojeny. Tedy i k onomu LAN HDD. V LAN HDD zapneš FTP server a za předpokladu, že na AP poskytovatele nebude běžet firewall filtrující port 21 (default FTP), což je ale málo pravděpodobné, tak by ses měl teoreticky připojit z prohlížeče po zadání ftp://ip.adresa.ap.poskytovatele/. Dostupnost portu 21 si můžeš ověřit třeba na adrese http://test.mohelnice.net/ . Musíš ale nějak zjistit IP adresu AP tvého poskytovatele připojení. Je to pouze teorie, mě to takto funguje, jsem ale připojen přes pevnou ADSL linku a mám pevnou IP adresu.

deere81
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Screen

Příspěvekod deere81 » 15 úno 2007 07:52

aproch píše:Předpokládám, že ten AP slouží pouze jako klient pro připojení k poskytovateli internetu a tudíž bude nakonfigurovaný tak, aby jím procházela veškerá komunikace na všech portech na následující bránu, což je router Linksys. Pokud v tomto routeru nebude definován žádný záznam v NAT tabulce (nebo pouze defaultní), tak by měla zase veškerá komunikace na všech portech procházet ke všem počítačům, které budou k tomuto routeru připojeny. Tedy i k onomu LAN HDD. V LAN HDD zapneš FTP server a za předpokladu, že na AP poskytovatele nebude běžet firewall filtrující port 21 (default FTP), což je ale málo pravděpodobné, tak by ses měl teoreticky připojit z prohlížeče po zadání ftp://ip.adresa.ap.poskytovatele/. Dostupnost portu 21 si můžeš ověřit třeba na adrese http://test.mohelnice.net/ . Musíš ale nějak zjistit IP adresu AP tvého poskytovatele připojení. Je to pouze teorie, mě to takto funguje, jsem ale připojen přes pevnou ADSL linku a mám pevnou IP adresu.


Tak jsem zkusil ten tvuj testik (mohelnice.cz) a mám všude červené čtverečky, tak předpokládám, že je to asi v háji. Moje IP je: 212.158.134.242

Tak nevím:(

Uživatelský avatar
aproch
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 263
Registrován: leden 07
Bydliště: Šumperk
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod aproch » 15 úno 2007 11:09

Podívej se do NAT tabulky na routeru, jestli je v ní nějaký záznam (orig. manuál str. 51) a zda je zapnutý firewall (str. 48 ). Jestli máš manuál od toho Ovislinku, hoď mi ho do mailu jrt@jrt-e.cz, nejde mi z jejich stránek stáhnout. Můžeš tam taky připsat vnitřní IP adresy AP, routeru a LAN HDD.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaký externí ssd disk
    od Dizzy66 » 01 srp 2023 22:25 » v Vše ostatní (hw)
    5
    1487
    od pazdrat Zobrazit poslední příspěvek
    04 srp 2023 11:53
  • Přechod na Mac - jaký externí disk
    od Gudernatsch » 24 bře 2024 18:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    653
    od Gudernatsch Zobrazit poslední příspěvek
    24 bře 2024 18:34
  • Extérní SSD disk nejdou vidět soubory
    od Dexolus » 13 pro 2023 16:18 » v Problémy s hardwarem
    4
    1057
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 07:58
  • "externí" disk se po zapojení nezapne
    od Grander » 17 lis 2023 11:49 » v Problémy s hardwarem
    0
    1221
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    17 lis 2023 11:49
  • HDD externí box ICY BOX IB-366StU3+B sám vypíná Příloha(y)
    od beuma » 07 led 2024 13:56 » v Problémy s hardwarem
    3
    620
    od beuma Zobrazit poslední příspěvek
    10 led 2024 19:27

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů