Nové rozvody sítě.

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Celestis
Level 1
Level 1
Příspěvky: 75
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Nové rozvody sítě.

Příspěvekod Celestis » 03 srp 2020 13:13

Zdravím,

plánuji kompletní rekonstrukci bytu, která bude zahrnovat i natažení nové PC sítě.
Nová síť by měla zahrnout i NAS server ke kterému chci připojit všechny zařízení v bytě, abych si byl schopný z něho pustit film na jakémkoliv zařízení v síti.
Chci se zeptat jakým kabelem je nejlepší síť natáhnout? Jaké zasuvky použít? DO čeho se vyplatí zainvestovat a čemu se třeba vyhnout?

Níže přikládám půdorys bytu kde jsou označeny spotřebiče které budu využívat. Přidali by jste další záasuvky, nebo je to takhle dostačující.

Kabeláž bude v podlaze spolu s elekto rozvody.
Internet budu mít o O2 spolu s jejich O2 TV.

Osobně bych si to představoal takhle:

U přívodu tel. linky do bytu novou krabice bez portů, která bude sloužit pro O2 technika v případě kontroly signálu do bytu.
Z této krabice povedu kabel do obyvacího pokoje kde vyvedu krabici s konektorem RJ11. Do této krabice připojím Wifi router.
Vedle vyvedu další krabici s dvěma konektory rj 45 do kterých připojím wifi router. Z této krabice povede jeden kabel zpátky do dětského pokoje kde bude krabice s dvěma Rj45 konetory.Druhý kabel povedu z krabice u wifi routeru k televizi kde bude další krabice do které připojím TV popřípadně playstation

Doufám, že je to alespoň trochu srozumitelné.
Přemýšlím, že dosavadní router který Mám od O2 by nemusel mít ideální pokrytí v dětském pokoji, proto přemýšlím, že čase bych možná koupil druhý wifi router do dětského pokoje.

byt.png


Díky za jakékoliv rady a tipy.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nové rozvody sítě.

Příspěvekod ITCrowd » 03 srp 2020 19:37

Srozumitelné to není. Proč 2 wifi routery? "Do této krabice připojím Wifi router. Vedle vyvedu další krabici s dvěma konektory rj 45 do kterých připojím wifi router."
Viděl bych to takto:
Telefonní lajnu z bodu 1 bych dal do bodu 3.
A zde bude i WiFi modemrouter. 1. port routeru bude O2 TV - tam předpokládám O2 TV stb.
2. port routeru (LAN) povede do bodu 4, kde bude switch a na něm NAS a PC.
3. port routeru (LAN) povede do LAN portu TV (přehrávání z NAS pomocí DLNA)
4. port routeru (LAN) povede do dětského pokoje, bod 2, zde bude switch a do něj 2xPC.

Pokud nebudeš chtít switche, pak bude muset být velký switch u routeru a z místa 3 do místa 4 2x kabel a z místa 3 do místa 2 2x kabel.

Pokud bude router umístěn v bodě 3 nepředpokládám nějaké velké snížení wifi v dětském pokoji. Pokud by přece bylo, pak:
případ switch v bodě 2 - ke switchi připojit AP.
případ 2x kabel - pak bude muset být 3x kabel (jeden pro AP).

Kabel postačí klasický UTP cat5e (to je minimum). Pokud chceš stíněný, pak se značí STP, a samozřejmě můžeš chtít vyšší kategorii. Záleží na tom, zda je u tebe nějaký velký zdroj rušení.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Celestis
Level 1
Level 1
Příspěvky: 75
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nové rozvody sítě.

Příspěvekod Celestis » 04 srp 2020 10:42

Děkuji za rady.

Wifi router jsem chtěl v bodě 4, protože ho můžu schovat za PC stůl a budu tam připojovat nejvíce zařízení PC, NAS tiskárnu atd.
V bodě 3 sice bude taky stolek, kde by router šel schovat, ale počítám, že tam toho už tak bude hodně a přítelkyně si potrpí na tom aby toho bylo co nejméně vidět.

Asi jsem měl mylnou přestavu jak se tahá internetová síť po bytě. Já myslel že k routeru si přivedu signál do zásuvky s konektorem RJ11. A do zbytku bytu si dám zásuvky s konektorem RJ45.
Tím pádem jediné kabely co půjdou vidět budou:
1) ze zásuvky do routeru (RJ 11)
2) z routeru do zásuvky (RJ 45)
3) ze ásuvek do zařízení (RJ 45)

Myslel jsem, že když chci tahat signál zásuvkami z bodu 4 do bodu 3 a 2 tak mi v každým bodě bude stači pouze jedna zásuvka.
(bod 4 je vyjímka tam jsem myslel že jedna zásuvka bude přívodní RJ11 a druhá rozvodní na RJ45)

Vycházím čistě z mých přdstav. Je možné, že se to takhle vůbec netahá.

Díky

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nové rozvody sítě.

Příspěvekod ITCrowd » 04 srp 2020 13:39

Jo. Nejlepší je wifi router zavřít do sklepa a pak se divit, že nemám signál...
Ano, měl jsi mylnou představu.
app.php/gallery/image/1669
Etzhernet je hvězdicovitá topologie => všechny zásuvky se musí seběhnout v jednom místě, kde je router (switch) a každý drát vede do jednoho portu (switche).
Jestli kabely zasekáš do zdi a necháš ven zásuvky, nebo je potáhneš rovnou je funkčně jedno.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Záhada internetové sítě Příloha(y)
    od Foidza » 03 říj 2023 15:22 » v Internet a internetové prohlížeče
    7
    3926
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 07:57
  • Výpadky připojení celé sítě Příloha(y)
    od Karrex » 21 kvě 2023 00:13 » v Vše ostatní (inet)
    6
    2667
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 10:25
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    860
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1314
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Otevřené porty na IPv6, ale nedostupné z veřejné sítě. Proč? Příloha(y)
    od jxdm » 26 srp 2023 09:51 » v Sítě - hardware
    6
    1621
    od jxdm Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 10:36

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti