Kolik spotřebují jednotlivé komponenty Vyřešeno

Moderátor: Mods_senior

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Kolik spotřebují jednotlivé komponenty  Vyřešeno

Příspěvekod guest » 25 čer 2008 05:06

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zdroje jsou maximální poskytované proudy na jednotlivých větvích a celkový výkon.

Při posuzování zdrojů není až tak nezbytné poohlížet se po co nejvyšším čísle s písmenem W na konci, jako se spíše soustředit na maximální proudové odběry na jednotlivých napěťových větvích. I velmi výkonné přetaktované jednoprocesorové počítače "žerou" za normálního chodu kolem 200W nebo méně. Spotřeba procesorů v klidu a při nastavení úsporných režimů je kolem 10-20W, grafická karta se dá v 2D režimu také v řadě případů chladit pasivně, pevný disk v klidu spotřebuje kolem 5 až 8W. Problémem jsou ale odběrové špičky a plné zatížení. Např. když se disk zapíná, jeho spotřeba stoupne na více než 20W, když přesouvá hlavičku, je to 15W. Čipové sady při osazení všech paměťových slotů a nastavení vysokých frekvencí FSB taky spotřebují mnohem více, než při nejnižších frekvencích a jednom modulu. Uvažujeme-li odběrové špičky naráz u všech komponent, spotřeba je proti normálnímu stavu obrovská. 300W a silnější zdroje vybíráme právě kvůli těmto odběrovým špičkám - ty totiž kladou obrovské nároky na přesnost napětí vzhledem ke standardu.

Kolik spotřebují jednotlivé komponenty počítače? Podle PC Power & Cooling, Inc. jsou čísla zhruba tyto (tabulku jsem lehce upravil podle mně dostupných údajů):
Tyto údaje rozhodně nejsou fantazie, špičkové odběry jsou opravdu vysoké. A i zatížení jednotlivých větví jsou dost různorodá. V moderních systémech vzrůstá zátěž větve 12V - přes tu je možné dopravit poměrně vysoké výkony při přijatelných proudech. Starší zdroje nejsou pro tyto systémy vůbec vhodné, často i při vysokých souhrnných výkonech nesplňují požadavky na odběry z jednotlivých větví..

Udivuje-li vás spotřeba motherboardu (kterou v praxi nelze příliš ovlivnit), doporučuji manuální zkoušku - stačí si sáhnout na některé čipy a odhadnout jejich teplotu. Čím vyšší teplota, tím vyšší spotřebu čip má. Přesně takový test jsem udělal u svého počítače. Vzal jsem laserový teploměr a změřil teplotu čipů mé základní desky EPoX s čipsetem KT600. Teploměr ukazuje teplotu s přesností na desetiny stupně a je s ním možné změřit například teplotu koberce, teplotu mouchy, teplotu tři metry vzdáleného obrazu na stěně atp.
teplota v místnosti (koberec): 26 stupňů
north bridge (velký pasiv): 48
south bridge (bez chlazení): 45
kondenzátory u procesoru: 37
toroidy u procesoru: 50
kondenzátory u MOSFETů: 60
MOSFETy (napájení): 66
čip u DIMM slotů: 53
paměti: 44
grafická karta (pasiv): 72

Některé čipy na základní desce poměrně slušně topí - generátory frekvence např.. Pak jsou tu samozřejmě komplexní zařízení jako čipsety, které na svou velikost žerou opravdu dost. Takovýchto čipů je na základních deskách poslední dobou čím dál tím víc.

Jeden kamarád nedávno měřil spotřebu počítače ampérmetrem umístěným mezi zásuvku a zdroj. Výsledkem bylo, že počítač v klidu "žral" cca. 110W - přitom v klidu je procesor většinu času ve stavu Stop Grant s minimální spotřebou, grafická karta běží jen ve 2D režimu, disk jen otáčí plotny. V podstatě z toho vyplývá, že základní deska si vezme poměrně dost, i při zcela vypnutém počítači (režim ACPI S5, kdy deska napájí pouze zařízení z 5Vsb) činila spotřeba díky neefektivitě zdroje a napájení základních okruhů desky 20 - 30W.

Zdroj: Eagle – Svět HW /některé informace již nejsou úplně aktuální, ale pro starší „stroje“ obecně platí./

//Ltb: přidáno do PC-HELP rozcestníku
Přílohy
Spotřeba.JPG

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Hardware články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host