Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Fokynka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Fokynka » 13 čer 2017 13:15

Zdravím, zde je moje sestava https://www.czc.cz/bbrm66eaaqh7q9ukdu0vvuijve/seznam! V poslední době jsem si hrál s taktováním procesoru a zvyšování frekvence RAM, jelikož hraju novou hru(Playerunknown's Battlegrounds), která není optimalizovaná a tudíž je velmi náročná a po zvednutí frekvence procesoru, nebo zvednutí frekvence RAM z 1600 na 1866 a zapnutí profilu XMP se mi při restartu a načítání windows ukáže modrá obrazovka https://ctrlv.cz/CMUP. Když se to samo restartuje tak windows jede normálně ale spadne to třeba až při hraní hry.. Teploty jsou v pohodě procák při 99,8% nebo kolik to bylo v max zátěži při půl hodinovém benchmarku měl max teplotu 44°C a chipset myslím 65°C. Takhle vypadají nastavené hodnoty v biosu https://ctrlv.cz/bgeh https://ctrlv.cz/QokV. Nemůže to být tím 500W zdrojem? Nebo ovladače? Například aktualizaci biosu jsem hledal a nevyznám se v těch jejich číslech.. Předem děkuji za odpovědi

Reklama
Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Turion » 13 čer 2017 13:37

Prvně se mi nezdá teplota 44 v benchmarku. Druhak NAXN je sh!t, takže nelze vyloučit vliv zdroje. Treťjak nepíšeš o zvyšování napětí CPU, jestli to padání omezí nebo zabrání, což teda vyzkoušej a napiš. U těch ramek můžeš taky trochu přidat, kdyby to padalo i po zvýšení napětí na CPU, protože nevím zda XMP nepotřebuje vyšší napětí. Přidává se po malých krocích a testuje po každém kroku. Jsou k dohledání i návody jak tyto procesory taktovat a co má na co vliv, což jsi asi už pročetl, když ses do toho pustil:). Hlavně Flank3r si s tím hrál. Sekce taktování a další úpravy PC viewforum.php?f=94

Fokynka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Fokynka » 13 čer 2017 13:45

něco jsem pročítal, napětí jsem také lehce přidával, ale žádné změny.. nevím teď z halvy kolik, dělal jsem to doma a teď píšu z práce.. Ta teplota by mohla sedět, měl jsem všechny větráky puštěný na max a k tomu velkej pokojovej větrák přímo na bednu, přesně tak jak to mám každé léto jelikož máme extrémně slunný byt, takže v létě teplota v bytě je kolem 35°C.. u těch ramek jsem nepřidával, jelikož v profilu xmp maj předdefinovanejch tuším 1,5V tak jsem to nechával.. Co jsem pročítal spousty webů tak na jednich psali, že je problémem zdroj a jinde zas problém zdroje vyloučili.. Někde dokonce doporučovali zapnout funkci OC genie, ale jinde zas silně vylučovali.. Tak jsem z toho jelen..

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod satik » 13 čer 2017 13:53

NAXN je lowend, ale uplnej shit to neni.

S nejvetsi pravdepodobnosti mas jen nizky napeti, zkus zvysit CPU Voltage tak o 0.05-0.1V, pokud tam nenaperes vic nez vic nez 1.5V, tak se nemusis moc bat, jen hlidej teploty CPU i desky.

I kdyz deska na taktovani tohohle procesoru uplne idealni neni, to napajeni neni zadna hitparada.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Fokynka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Fokynka » 13 čer 2017 14:20

vyzkouším, jinak někteří co mají stejný procesor a tuto desku tak taktovali na 4,2 a s dobrým chlazením to deska v pohodě ustála.. Já jsem nikdy taktování nepoužíval, jelikož jsem vždy s výkonem vystačil.. Bohužel jsem teď začal závislačit na hře co není optimalizovaná a chce větší výkon procesoru, proto se snažím o zlepšení procáku..Před 2 dněma(wtf tohle slovo :D )*dny jsem do PC přidával 2 ramky abych měl 16 GB a stejně nic, proto sem se vrhnul do taktování procesoru :D . Vždy jsem měl AMD a poprvé snad začnu trousit řeči typu ,,intel je intel,, týpek co má tu samou grafiku stejný ramky jen jinou desku a procák(má intel procák) má přesně jednou tolik FPS než já a hru stabilní bez sekání..

Dodatečně přidáno po 31 minutách 10 vteřinách:
jinak jestli taky nehraje roli zatížení toho zdroje, že by byl už slabej opotřebovanej: jede od 11.12.2015 cca 6-10hodin denně, někdy i víc, většinou zatíženej hrama + web prohlížečem + discord,ts občas OBS.. Mám dva monitory takže na jednom hra v druhým prohlížeč nebo film :D

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Turion » 13 čer 2017 15:35

Výkon si můžeš jednoduše dohledat na PC webech, jestli odpovídá tvojí sestavě v různých benchmarcích nebo přímo pro tvou hru. Hry se dají různě nastavit, tak klidně může mít týpek 2x tolik FPS pokud má hru jinak nastavenou, menší monitor nebo jen jeden a ty máš dva, nedefinovanej intel atd.

Kam se můžeš dostat s 1,5V http://hwbot.org/submission/3342942_baz ... 816.06_mhz

Amatérsky si můžeš zkontrolovat jednotlivé větve zdroje multimetrem, v biosu nebo programem i při hraní, když uvidíš maximální a minimální napětí v HWMonitoru třeba.

Fokynka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Fokynka » 13 čer 2017 15:40

hru má nastavenou stejně, monitor má lepší jak já hraje na vyšší rozlišení.. Já myslel, že dva monitory nemají vliv na výkon? Takže když bych jeden monitor odpojil a hrál jen na jednom, tak by tam byl rozdíl? Stejně u tý hry druhej skoro nepotřebuju jelikož prohlížeč mám vyplej abych šetřil výkon pro hru.HWmonitor mám zaplej permanentně, koukám jen na teploty a frekvence..v napětí se nevyznám, jsem v tomhle neznalec.. :/

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Turion » 13 čer 2017 15:58

Vliv to má, ale nevím jak velkej, jelikož jsem nikdy dva monitory neměl, tak to vyzkoušej osobně.

Můžeš udělat screen po zatížení a koukneme na ty napětí tady, ale není na tom nic složitýho. 3,3V, 5V, 12V se musí držet kolem nominální hodnoty v desetinách Voltu. Když se něco hodně odchyluje od nominálu, tak to náhodně může dělat záseky OS.

Fokynka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Fokynka » 13 čer 2017 16:01

tak na tohle jsem koukal - 3,3V bylo tak kolem 3,2.. 5v bylo 5,5V.. nebo tak nějak a 12V bylo kolem 13,2V myslím :-o

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Turion » 13 čer 2017 16:07

Tak to by odpovídalo kvalitě NAXN:). Problémy dělá hlavně podpětí, takže ikdyž 13,2 i 5,5V je astronomická odchylka, tak přepětí není problém. Záleží jestli minimální hodnota v HWMonitoru není u těchto položek po zátěži s velkou odchylkou opačně.

Fokynka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Fokynka » 13 čer 2017 16:14

můžu dneska večer vyzkoušet, teď jsem koukal, že nějakej típek nataktoval můj procák na 5300 s tou samou deskou co mám.. http://hwbot.org/submission/3431317_yycraven_cpu_frequency_fx_8300_5269.52_mhz/ takže deska asi problém nebude, jinak ty hodnoty jsou při zátěži myslím.. ale řikám nemám to před sebou, až dorazím kolem půl 8 domů hned k tomu sednu a zkusím..už se koukám na nový zdroje.. 600W by mohlo v klidu stačit ne?

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Padání systému po zvýšení MHz procesoru/ RAMek

Příspěvekod Turion » 13 čer 2017 16:17

Akorát on má vodoucha, takže se to blbě porovnává proti větru.
Nemusíš hned kupovat jiný zdroj, když nemusí být příčina problému.
Problematika zdrojů je hlubší než množství W, takže se neunáhli ve výběru.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Přidání RAMek
    od Qinter » 12 led 2024 18:34 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    856
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    17 led 2024 08:57
  • Padání Windows Explorer při upload, download, nebo otevření přes win+e
    od jahaho1977 » 03 dub 2023 19:49 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    1357
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    04 dub 2023 08:15
  • Výběr procesoru
    od fabikp » 16 úno 2024 15:03 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    12
    1212
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 úno 2024 08:20
  • upgrade procesoru u starého PC
    od FELINY » 11 říj 2023 08:54 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1724
    od FELINY Zobrazit poslední příspěvek
    11 říj 2023 10:21
  • Vysoké teploty procesoru Příloha(y)
    od filipo88 » 08 pro 2023 18:04 » v Problémy s hardwarem
    1
    785
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    08 pro 2023 19:29

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fabikp a 5 hostů