Linux - Praktická použitelnost Linuxu v roce 2025 na PC (x86_x64)

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
IMB
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: červenec 24
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Linux - Praktická použitelnost Linuxu v roce 2025 na PC (x86_x64)

Příspěvekod IMB » včera, 13:12

:idea: Bohužel, jiný operační systém než Windows nelze doporučit, neboť operační systém Linux je "milión" distribucí Linuxu a ani jediný, který by mohl konkurovat Windows! "Milión distribucí" Linuxu jsou synonymem pro milión problémů, které začínají, že disk "C" není diskem "C" a konče nefunkčností, či špatnou funkčností programů pro Windows, samé komplikace, mizerná podpora a jen těžko řešitelné problémy. *** Pro servery a internet. zařízení pro komunikaci, MediaBoxy apod "krabičky" je Linux dostačující :thumbup:
:idea: Mám instalován, na testovacích mašinách, Linux Zorin a Q4OS, ale nikomu bych Linux NEDOPORUČOVAL, neboť jsou s tím samé problémy a špatná nebo žádná lokalizace alternativních programů do Češtiny - mizerná CZ lokalizace, bohužel to už je použitelnější Windows XP respektive Windows 7 zabezp. FW, AdGuard a Antivir.. .
:idea: Osobně používám a respektive musím používat Windows 11 - Windows 10 :thumbup: (nenabádám k používání nepodporovaných starších verzí Windows a bez uhrazené licence). ..
Naposledy upravil(a) IMB dne 04 lis 2025 17:30, celkem upraveno 3 x.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 55058
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - Praktická použitelnost Linuxu

Příspěvekod petr22 » včera, 13:57

Disk C: je vymysl Microsoftu, ktery nikdo jiny nepouzival a nepouziva. Adresarova struktura Linuxu je o desitky let starsi nez u Windows.

Na Linuxu nemaji fungovat programy pro Windows. Ty funguji napr. pod WINE.

Co je to "alternativni" program? Nejpouzivanejsi programy lokalizaci maji.

Co se tyce podpory - i business podpora od Microsoftu neni vzdy schopna problem vyresit, ani v pripade ze maji zreplikovane cele nase
prostredi a udajne na tom pracuje nekolik Indu soucasne.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11136
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - Praktická použitelnost Linuxu

Příspěvekod zeus » včera, 15:36

IMB: Chvalim, ze nas tentokrat needukujes odkazy na nelegalni 'jediny spravny software'.
Ale nedoporucovat neco (linux) jenom proto, ze TY s tim neumis... Co zkusit nejakou rozsirenejsi distribuci?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3375
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - Praktická použitelnost Linuxu

Příspěvekod atari » včera, 15:49

Diskuze na toto téma je k ničemu. Už se vedla milionkrát, a to i tady na fóru. Jak WIN tak LINUX má své opodstatnění, své výhody a nevýhody a svého zákazníka. A takové ty řeči zarytých odpůrců, kteří mají jeden systém a ten druhý pomlouvají, jsou naprosto zbytečné.

Uživatelský avatar
kecalek
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 708
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Linux - Praktická použitelnost Linuxu

Příspěvekod kecalek » dnes, 12:11

:offtopic:
petr22 píše:................................. udajne na tom pracuje nekolik Indu soucasne.
A to je práve ten problém u M$.

buchtik
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 109
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - Praktická použitelnost Linuxu

Příspěvekod buchtik » dnes, 13:13

Prapodivné distrubuce , které používáš nejsou ukazatelem "kvality Linuxu"

Asi jsi měl začít u Ubuntu, Debianu, Fedory, SUSE Linuxu - problém není u Linuxu ale u tvých nedostatečných znalostí a přehledu

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7401
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - Praktická použitelnost Linuxu v roce 2025 na PC (x86_x64)

Příspěvekod faraon » dnes, 19:40

Vyvíjených linuxových distribucí je asi 400, ale většina z nich jsou jenom odvozeniny z pár hlavních, kterých není ani dvacet. Všechno ostatní jsou deriváty a přeskinované výcucy, které si udělal někdo, kdo chtěl aby ta jeho vypadala jinak než tamty. Můžeš to udělat také.

Disk C je hovadina na kvadrát, která pochází z osmibitových mikropočítačů sedmdesátých let, ze kterých M$ vykradl co se dalo a zprznil to. Což je potvrzené americkým soudem. Mimochodem, víš proč je to právě C: a ne A:, jak by bylo logické? Nebo proč nesmíš vytvořit soubory s určitým názvem, jako je CON?

Co se lokalizací programů týče, je prostě málo překladatelů. Můžeš se k nim přidat a překládat také, nebo můžeš platit jejich služby. Používáš společné výtvory komunity, buď také její platnou součástí. Nebo jsi jen parazit, který chce zadarmo sát práci ostatních?

Osobně musím občas pracovně používat W11, a takovou sračku jsem za desítky let práce s počítači ještě nezažil. Vyzkoušel jsem skoro všechny verze a větve Windows od roku 1990, včetně těch běžících na raritních platformách jako bylo PowerPC, a některé z nich byly opravdu velmi špatné, ale tomuhle gejzíru hoven se nic nevyrovná. Naštěstí jsem doma na Linux přešel už před téměř dvaceti lety, takže aspoň tady mám klid a funkční uživatelsky přátelský systém, který dělá přesně to a jen to, co požaduji.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů