Linux - výhody a nevýhody

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

nop01
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod nop01 » 21 srp 2015 09:02

Zdravím všechny, jsem dlouholetý uživatel Windows, prošel jsem všechny verze od Windows 95 až k Windows 10.
Zhruba asi 2 roky zpět jsem se aktivně začal zabývat distribucí Linuxu - Ubuntu (ta je pro mě ze všech distribucí nejlepší, nejhezčí a dobře se mi s ní pracuje).
Ovšem jako klasický uživatel Windows ještě nemám Linux maximálně zmapovaný a vše nevím, proto bych chtěl rozvést takovou menší diskuzi co je lepší jestli Windows 10 nebo Ubuntu 14.04.

Popíšu teda nejprve mé nevýhody s Linuxem Ubuntu 14.04

95% věcí se musí dělat přes terminál, ať už instalace čehokoliv, pokud jste začátečník tak neznáze všechny příkazy do terminálu a vždy jak chcete nainstalovat například Spotify - musíte jít na stránku spotify a složitě kopírovat příkazy na instalaci do terminálu.Částečně zbytek věcí instalujete přes centrum aplikací nebo wine.

Další nevýhoda je to, že linux nepodporuje ovladače a spoustu programů a her. Pro mě je takřka nemožné nainstalovat na Linux Adobe Photoshop, Illustrator, Corel apod. Ne opravdu Gimp mi jako náhrada nestačí .-). Dále to jsou ovladače pro hardware hlavně pro tiskárny.

Na Linuxu si moc nezahrajete, což v aktuální době není až tak pravda a hodně her je zde funkčních díky emulátoru, ale i tak nemá takovou podporu jako Windows.

Práce na Linuxu, přesněji na Ubuntu mi přjde strašně složitá, když chci vytvořit ikonu na ploše tak se z toho stává noční můra, jasně že přes application to jde házet na plochu ale ne u všeho.

Včera jsem si chtěl doinstalovat Itunes, takřka nemožné přes Wine.


Cělkově by mě zajímalo pro jakou cílovou skupinu je Linux vytvořen, když zde polovina věcí nemá podporu. Chápu že z jedné části pro servery a dál ?

To že je Linux zdarma, nemusí se např.defragmentovat disk jako u windows, a tyhle základní výhody všichni známe takže není třeba je znovu psát.

Zajímaly by mě vaše názory na Linux a hlavně jeho výhody a názor na to co jsem napsal. Dík

Reklama
michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod michael95 » 21 srp 2015 13:42

Myslím si, že Linux je hlavně pro uživatele, kteří tráví většinu času na počítači brouzdáním po internetu, na sociálních sítích apod. Jediné co dělají offline je sledování filmů a pouštění hudby. Linux určitě není vhodný pro hráče, které hrají náročné hry. Jinak s Linuxem jsem si hrál asi tak půl roku.

Myslím si, že mezi výhody patří zejména:
    1. rychlejší start i vypnutí systému
    2. lepší zabezpečení
    3. není nezbytné používat antivirový program - vede ke zvýšení výkonu systému
    4. větší stabilita
    5. pro instalaci aktualizací není potřeba vypínat počítač (jen restartovat po dokončení) - to umožňuje i Windows, ale ten provádí po restartu ještě konfiguraci.

Pro změnu mezi nevýhody patří:
    1.na některých počítačích můžou se objevit nečekané problémy (rozpadnutí obrazu po dokončení instalace)
    2. nemusí fungovat Wi-fi
    3. pokročilé funkce může být dost složité nastavit
    4. problém se s tzv. stromem závislostí, kdy pro úspěšné naistalování aplikace člověk musí nainstalovat balík, který zase může záviset na několika desítkách dalších balíků, takže méně zkušený člověk potom instaluje jednu aplikaci i třeba týden. Navíc se při instalaci těchto balíků objevují různé nečekané problémy.
    5. Nevím jestli to mu tak ještě je, ale Linux moc nemíval rád výpadky proudu.

Hoff
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod Hoff » 21 srp 2015 14:24

Nop, ty bys chtěl Linux jako Windows zdarma. Chtít nainstalovat Adobe Photoshop v Linuxu, to mně přijde, jako by někdo, kdo si koupí auto na naftu požadoval, aby mohl tankovat i benzín.

nop01
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod nop01 » 21 srp 2015 15:28

No to přirovnání moc nesedí, spíš jako kdybych chtěl do octávie rvát sedadla z bmw.
S tím antivirákem a to že není nutný na linux je pravda ale já na windowsu taky nepoužívám žádný antivirus, nechodím na idiotské stránky, nestahuju žádné cracky a balast v tom případě nepotřeubju antivirus. Stejně je antivirus k ničemu, jakmile máte vir tak malo kdy ho antivirus umí vyléčit.

Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod x-rated » 21 srp 2015 15:31

hlavní problém u linuxu je v absenci ovladačů - některý výrobci na něj prostě kašlou :roll: třeba creative nebo logitech :evil:
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

otrozon
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: září 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod otrozon » 08 zář 2015 09:53

Mám linux několik let. Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu. A jen můžu doporučit. Každý tedy jiným způsobem. Záleží tedy co od toho chcete, ale pro základní potřebu to stačí, (kancelářská činnost, a multimédia. A není třeba antivir.

otrozon
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: září 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod otrozon » 08 zář 2015 09:58

Je ale fakt, že jsem s linuxem přestal hrát hry, ale na to si stačí pořídit třeba xbox.

otrozon
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: září 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux - výhody a nevýhody

Příspěvekod otrozon » 08 zář 2015 10:00

Jinak je linux opravdu plnohodnotná náhrada "widlí". Jen jsou zdarma


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti