Veracrypt a kopírování oddílu a boot recordu 1:1 ?

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

postcd
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Veracrypt a kopírování oddílu a boot recordu 1:1 ?

Příspěvekod postcd » 01 kvě 2021 22:29

Dobrý den, mám 120GB systémový oddíl Windows 7 na 1TB disku. Tento oddíl je zašifrován pomocí systémového šifrování Veracrypt.
Potřebuji tento 120GB oddíl umístit na jiný menší (160GB) disk.
Podle tohoto návodu jsem nabootoval live systém a spustil linuxové klonování disku na několik minut: dd if=/dev/sdb of=/dev/sda (vím, že sdx bylo správně).
Snažím se dosáhnout toho, aby se zkopíroval zaváděcí záznam. A to se asi stalo, viz. níže.
Pak jsem zkopíroval systémový oddíl pomocí gparted a nastavil mu v gparted příznak bootování.
Při startu z nového disku se mi zobrazí ověření Veracrypt pre-boot authentication, heslo je v pořádku, ale píše to, že nelze najít spouštěcí oddíl (boot partition). Nevím proč, protože kopie oddílu v gparted byla v pořádku.
Zkusil jsem i dd bez přerušení i gdisk /dev/cilovydisk ale nefungovalo to, tak jsem nakonec šel do nové instalace Windows.

Pokud máte nápady co mohlo fungovat, tak napište. děkuji

Reklama
juwa
Level 1
Level 1
Příspěvky: 98
Registrován: listopad 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Veracrypt a kopírování oddílu a boot recordu 1:1 ?

Příspěvekod juwa » 26 lis 2021 18:26

To, že zkopíruješ oddíl ještě neznamená, že zkopíruješ zavaděč který "sídlí" v MBR.
Zavaděč lze obnovit (nainstalovat) i dodatečně (z instalačky win).
Takže příště znova a lépe. A použij raději nějaký osvědčený nástroj (Acronis, Aomei) samozřejmě z boot media. Ten ošetří i migraci zavaděče.
P.S. Používat na windowsí instalace linuxové nástroje není zrovna nejmoudřejší - teoreticky by to měl být jedno, ale praxe hovoří jinak...

milsimr
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Veracrypt a kopírování oddílu a boot recordu 1:1 ?

Příspěvekod milsimr » 21 pro 2021 00:47

Jaká praxe prosím pěkně? Skrz Clonezillu jsem naklonoval už nespočet stanic a to nemluvím o Free Opensource Ghostu (serverová aplikace s web GUI), skrze který jsem hromadně klonoval nespočet počítačů ve školách nebo i v korporátu. Zrovna FOG je postavenej pro deployment primárně OS Windows.

Problém není v linuxových nástrojích, problém je, že prvek mezi židlí a klávesnicí s těmito nástroji neumí pracovat!

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Veracrypt a kopírování oddílu a boot recordu 1:1 ?

Příspěvekod petr22 » 21 pro 2021 07:13

"To, že zkopíruješ oddíl ještě neznamená, že zkopíruješ zavaděč který "sídlí" v MBR."

dd if=/dev/sdb of=/dev/sda nekopiruje oddil, ale cely disk, tzn postup je spravny, bezne tak kopirujeme
disky chranene Bitlockerem.

Acronis neni uplne osvedceny nastroj, dokaze provest takove veci, ze se clovek divi i usima.
Na nekterych pocitacich HP/Dell nedokaze ani nabootovat (zadna verze 2016-2021, CD ani flashka).

Ciste technicky je jedno, jak se disk naklonuje, jestli pod Linuxem nebo pod Windows. Zrovna Acronis celkem rad
dela to, ze kopie neni uplne identicka s originalem, nebootuje a je treba ji opravit pomoci dalsich nastroju.

Jaky melo smysl ptat se na napady potom, co uz probehla cista instalace Windows? Od kvetna uz je to stejne jedno.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kopírování řádků s funkcí když Příloha(y)
    od Martyn20 » 20 črc 2023 16:50 » v Kancelářské balíky
    3
    1789
    od Melvidor Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 08:41
  • Obnoveni ztracenych fotek z telefonu pri kopirovani do pc
    od Dizzy66 » 21 led 2024 17:08 » v Vše ostatní (sw)
    2
    1021
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 07:12
  • Boot problem -00 15 30 4C - RAM/MTB?
    od RockHard » 23 srp 2023 14:46 » v Problémy s hardwarem
    2
    1190
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 07:28
  • Boot Nové sestavy
    od Sp3D3X » 11 dub 2023 05:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    803
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    11 dub 2023 07:25
  • Požadavky W11 - UEFI (a Secure boot) Příloha(y)
    od Faster1 » 07 lis 2023 01:28 » v Windows 11, 10, 8...
    14
    2569
    od Faster1 Zobrazit poslední příspěvek
    10 lis 2023 21:03

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti