Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 28 úno 2013 23:56

Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Sítě1.jpg


V úvodním díle seriálu o výstavbě, modernizaci a rozšiřování možností domácí počítačové sítě se zaměříme na její základní infrastrukturu. Povíme si, co je třeba ke zprovoznění sítě, kdy použít a nepoužít bezdrátové připojení přes Wi-Fi i jak získat opravdu rychlou síť.

Moderní domácí počítačová síť už dnes neslouží jen ke sdílení internetového připojení a souborů mezi více počítači. Umožňuje například na obrazovce chytrého televizoru přehrávat filmy stažené z internetu a uložené na pevném disku počítače nebo připojit k síti bezdrátově mobil či tablet pro vysokorychlostní přístup k Internetu a třeba jejich prostřednictvím přehrávat hudbu ulo6ženou v počítači. Možností je samozřejmě mnohem více.

Alfou a omegou moderních sítí je router
Po technické stránce může být domácí počítačová síť resp. lokální počítačová síť, která se označuje zkratkou LAN (Local Area Network) realizována celou řadou způsobů. My se tentokrát zaměříme na tu nejjednodušší. Tedy z hlediska zprovoznění a obsluhy, nikoliv z technického hlediska. Žádnou druhořadou síť s omezenými možnostmi využití tedy stavět nebudeme.

Srdcem každé moderní domácí počítačové sítě je zařízení jménem router (česky směrovač), které zjednodušeně řečeno zajišťuje propojení všech počítačů a případně i dalších zařízení do jedné sítě. Řídí vzájemnou komunikaci mezi zařízeními a obvykle jim umožňuje i přístup k Internetu. Moderní router dnes plní úlohu více zařízení.

01.png

Tím ale vzniká zmatek v terminologii. Některé routery totiž fungují i jako modem, tedy zařízení pro připojení k Internetu. Poskytovatelé internetového připojení pak tyto routery zákazníkům dodávají právě jako modem, takže mnoho laiků ve skutečnosti ani netuší, že zařízení je též router. Jde o to, že samostatný modem bez dalšího zařízení neumožní vybudovat počítačovou sít, kdežto router ano.

Router kombinovaný s modemem se může jevit jako výhodné řešení, ale není tomu tak. Pokud se v budoucnu rozhodnete pro připojení k Internetu například od jiného poskytovatele prostřednictvím jiné technologie, tak je třeba vyměnit modem. Jestliže je pevnou součástí routeru, tak musíte zároveň vyměnit i router, tedy de facto své domácí síti „transplantovat nové srdce“. Nemusí tomu tak být vždy, ale pro zjednodušení tyto případy nechme stranou.

Každopádně pokud si zvolíte samostatný router a samostatný modem, tak obě zařízení stačí propojit jediným kabelem. Obvykle není nutná ani žádná konfigurace jejich vzájemné spolupráce. Skutečně postačuje zastrčit kabel. Pokud se později rozhodnete například namísto připojení přes ADSL/VDSL přes infrastrukturu pevné telefonní sítě využít třeba připojení skrze infrastrukturu kabelové televize, pak stačí jen vyměnit modem bez jakýchkoliv dopadů na fungování routeru a potažmo celé sítě.

Jak na Wi-Fi a kdy upřednostnit připojení kabelem
Stále se ještě běžně prodávají routery, které umí jednotlivé počítače v rámci lokální počítačové sítě (LAN) propojit pouze kabely, ale u uživatelů jsou populárnější bezdrátové lokální počítačové sítě, které se označují zkratkou WLAN (Wireless Local Ara Network), ale široké veřejnosti jsou známější jako Wi-Fi sítě. Budeme se držet tedy tohoto zaběhlého termínu, ale kdybychom chtěli jít do detailu, tak WLAN a Wi-Fi nemusí být vždy totéž. To ale nechme stranou.

Aby bylo možné k lokální počítačové síti připojovat počítače (a další zařízení) i bezdrátově, tak je nutné, aby router zároveň sloužil jako access point (přístupový bod). Pak je schopen svépomocí bez dalších zařízení vytvořit Wi-Fi síť. Dříve bylo možné takový router bezpečně poznat díky alespoň jedné anténce pro vytvoření pokrytí signálem bezdrátové sítě uvnitř bytu či domu.

02.png

Celá řada moderních routerů má antény vestavěné podobně jako již delší dobu i mobilní telefony. Při nákupu je tedy třeba podrobněji číst technické specifikace, aby bylo jasné, jestli router jako access point poslouží či nikoliv. I pokud router slouží jako access point a vytvoříte si jeho prostřednictvím Wi-Fi síť, tak stále budete moci do sítě připojovat zařízení kabelem.

Router samozřejmě zajistí provázání zařízení připojených kabelem a připojených bezdrátově, takže nevniknou dvě oddělené sítě, byť i to je technicky možné zařídit. V domácnosti to ale obvykle není třeba. Bezdrátové připojení přes Wi-Fi je velmi lákavé, protože není třeba po domácnosti natahovat a maskovat kabely. Nicméně po technické stránce „ohrnovat nos“ nad kabely není namístě.

Obecně platí, že bezdrátově by měla být k síti připojena jen mobilní zařízení (např. přenosný počítač, tablet nebo mobil), nikoliv stacionární (mj. stolní počítač, chytrý televizor, herní konzole). Stacionární zařízení nevyžadují mobilitu, takže není nutné se v jejich případě spoléhat na obvykle pomalejší a v některých případech i nestabilní bezdrátové připojení.

Kabel je v tomto ohledu mnohem spolehlivější. Navíc kabel počítačové sítě může mít délku mnoha desítek metrů, takže jeho prostřednictvím lze připojit zařízení k síti umístěné tam, kam již nemá šanci dosáhnout signál Wi-Fi sítě vysílaný z routeru s integrovaným access pointem. V rámci běžné lokální počítačové sítě se k propojení zařízení používají tzv. UTP kabely s koncovkou RJ-45.

03.png

Síťové kabely existují rovné (přímé) a křížené (kroucené). Ty křížené jsou nutné pro přímé propojení dvou počítačů prostřednictvím jejich síťových karet, což není případ naší sítě. Pro připojení počítačů a dalších zařízení (např. chytrého televizoru či herní konzole) k routeru je vhodný kabel rovný, nikoliv však vždy nutný. Routery se dnes už umí bez problémů přizpůsobit použitému kabelu.

K většině routerů lze připojit kabelem maximálně čtyři zařízení, protože více zásuvek prostě nemají, tedy pokud pomineme ještě případně tu pro propojení se samostatným modemem. Pokud je síť rozsáhlejší a chcete kabelem připojit více než čtyři zařízení, můžete si koupit switch (přepínač). Ten lze také použít k výstavbě jednoduché počítačové sítě namísto routeru.

V našem případě jej ale využijeme jako „hub (rozbočovač)“. Switch má obvykle osm zásuvek, ale existují i levné modely se čtyřmi nebo pak dražší modely s větším počtem. Každopádně je třeba do libovolné zásuvky switche zastrčit UTP kabel připojený do některé ze zásuvek routeru. Zbylé zásuvky switche lze pak využít pro připojení dalších zařízení k síti.

04.png

Abyste se ve změti kabelů vyznali, tak můžete nakoupit kabely různé barvy. Jejich nabídka není jen nějakým designerským výstřelkem. Díky použití kabelů různé barvy na první pohled poznáte, který kam vede, což se může později hodit třeba při přestavbě sítě nebo řešení problémů s kabely jako jejich fyzické poškození (třeba po přiskřípnutí nábytkem nebo po přejetí kancelářskou židlí).

Jak na rychlou síť bez kompromisů
Moderní síť by měla být také rychlá síť. Rychlost sítě určuje router a potažmo access point. Nejdříve se zastavme u rychlosti při propojení kabelem. Zde je stále běžná maximální rychlost 100 Mbit/s. Sluší se upozornit, že maximální rychlost je vždy ryze teoretická, takže v praxi je třeba počítat s rychlostí nižší. Proto maximální rychlost 100 Mbit/s zase není tolik.

Moderní routery však již podporují desetinásobně vyšší rychlost, tedy 1000 Mbit/s, což je v přepočtu 1 Gbit/s. Proto se takto rychlé lokální počítačové sítě někdy označují nikoliv zkratkou LAN, ale zkratkou GLAN (G jako 1 Gbit/s). Síťové karty stolních počítačů tuto vysokou přenosovou rychlost již delší dobu běžně podporují, přenosné počítače je v tomto ohledu pozvolna následují.

Není tedy důvod neinvestovat do routeru podporujícího jako maximum přenosovou rychlost 1 Gbit/s. Zvlášť, když ceny takových modelů začínají být dosti příznivé. Aby se však rychlostní potenciál routeru a počítačů podporujících přenos dat rychlostí až 1 Gbit/s využil, je třeba je propojit správným kabelem. Síťové UTP kabely se dělí do několika kategorií a pro tyto modernější rychlé sítě jsou vhodné kabely kategorie 5e nebo 6.

Pokud potřebujete v síti použít switch, tak i ten by měl podporovat GLAN. Díky tomu pak rychlost 1 Gbit/s dovede rozdělit mezi připojená zařízení. Pokud by switch GLAN nepodporoval, tak by i přes připojení k routeru podporujícímu přenosovou rychlost až 1 Gbit/s switch mezi připojená zařízení dělil přenosovou rychlost pouze nanejvýš 100 Mbit/s, což už je podstatný rozdíl.

I rychlost Wi-Fi může být různá. Vliv na rychlost má samozřejmě třeba i síla signálu. V zákoutích bytu se slabším signálem bude nižší přenosová rychlost než v místech s vynikajícím signálem. Nicméně rychlostní strop bezdrátové sítě určuje použitá technologie. A zde přicházejí na řadu různé standardy. Nás zajímají tři resp. čtyři. Začněme ale první trojicí.

Nejstarší je IEEE 802.11b s maximální rychlostí pouze 12 Mbit/s. O něco mladší a dnes nejrozšířenější je standard IEEE 802.11g, u nějž je maximem 54 Mbit/s. Do třetice všeho dobrého, tedy IEEE 802.11n kde se udávaná maximální přenosová rychlost šplhá až k 600 Mbit/s. Ale v praxi se lze setkat spíše se zařízeními hlásícími se k tomuto standardu, ale nabízejícími jako maximum pouze 150 Mbit/s.

Jak vidíte, označení standardu se liší jen písmenem na konci, takže celé jeho označení si není nutné pamatovat. Je to sice zkratka, ale i tak není zrovna bleskově zapamatovatelná. V praxi se proto obvykle uvádí, že například router podporuje Wi-Fi b/g/n, tedy všechny tři zmíněné standardy. To je dnes vcelku běžné, ale ještě ne zcela samozřejmé, takže si dejte při nákupu routeru s access pointem pozor, jestli podporuje i IEEE 802.11n.

05.png

K rychlému routeru, který slouží jako access point, lze samozřejmě připojit i pomalejší zařízení podporující některý ze dvou zmíněných starších standardů. Pochopitelně ale přenosová rychlost bude odpovídat právě tomu staršímu standardu. To znamená, že pro plnohodnotné využití IEEE 802.11n musí tento standard podporovat jak router s access pointem, tak i bezdrátově připojovaná zařízení.

Kdo má starší notebook nepodporující IEEE 802.11n, může sáhnout po Wi-Fi adaptéru, které tento standard podporuje. K notebooku se připojí do portu USB 2.0 a nahradí jeho vlastní pomalejší síťovou kartu. Některé adaptéry jsou tak malé, že z portu výrazněji nepřečnívají, takže je lze mít k notebooku trvale připojené, aniž by to snižovalo mobilitu notebooku. Ty nejmenší přečnívají totiž maximálně o dva centimetry.

A teď konečně ke čtvrtému standardu, kterým je IEEE 802.11ac s maximem až 1 Gbit/s. Ten je teprve připravovaný a ještě nebyl schválen, nicméně některé routery jej již podporují, respektive jeho pracovní verzi. Slibují pak závratné rychlosti, ale samozřejmě ryze teoreticky. V tuto chvíli nemá smysl do takového routeru investovat.

06.png

Chybí totiž koncová zařízení, která by tento připravovaný standard podporovala. Nejde jen o počítače, ke kterým lze dokoupit vhodné Wi-Fi adaptéry i v tomto případě, ale i o mobily či tablety. Vždy bude nějaká nová technologie, novější standard. Například ještě není schválen IEEE 802.11ac, ale už se hovoří o IEEE 802.11ad s rychlostí až 7 Gbit/s.

Nemá cenu se honit za nejžhavějšími novinkami. Je lepší si počkat, až se technologie usadí, opadne technologická horečka a klesnou ceny. Moderní bezdrátová síť může fungovat i dle standardu IEEE 802.11n. Tolik tedy obecný úvod. Znalejší čtenáři snad prominou některá zjednodušení užitá pro lepší srozumitelnost problematiky. Příště se podíváme, jak si (nejen) bezdrátovou síť řádně zabezpečit.

Úvodní obrázek: Microsoft
Produktové fotografie: D-Link
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Jiří Macich ml. dne 04 bře 2013 22:40, celkem upraveno 1 x.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 18893
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Příspěvekod ITCrowd » 02 bře 2013 08:16

Jen malé připomínky:
můžete si koupit switch (přepínač). Ten lze také použít k výstavbě jednoduché počítačové sítě namísto routeru.
V našem případě jej ale využijeme jako hub (rozbočovač)

Rozdíl mezi prvky HUB a SWITCH je dostatečně popsán. SWITCH nelze (většinou) použít jako HUB (a proč taky) a HUB nelze použít jako SWITCH. Hlavní rozdíl je v tom, že HUB rozesílá příchozí signál z vysílací stanice na všechny porty, SWITCH jej adresuje pouze na port určené stanice. Metoda přístupu CSMA/CD používaná v ethernetu tedy prakticky zmizela (karty jsou ve full duplex a připojeny na switch, takže v podstatě ke kolizi nemůže dojít). Další výhoda switche je, že pokud např. budou spolu komunikovat stanice na portu 1a 3 a zároveň 2 a 4, pak můžou jet na full duplex obě prakticky bez kontroly co se děje jinde, což by v případě HUBu nešlo.
Není tedy důvod neinvestovat do routeru podporujícího jako maximum přenosovou rychlost 1 Gbit/s.

Takový důvod je. Router má na WANu daleko menší rychlost. Pokud mám na LANu např. 3 zařízení komunikující Gigabitem, pak mohu mít router 100Mbit, z něj jeden drát do switche a Gbit switch, ve kterém mohu mít vše, co Gbitem komunikuje. Což mi umožní použít klidně starší router (levnější) a přitom zachovat Gigabitovou síť mezi zařízeními, která ji podporují.
Jinak pěkný článek.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 04 bře 2013 22:39

ITCrowd píše:Jen malé připomínky


Ano, ale nekomplikujme „běžným smrtelníkům“ stavbu sítě ;) Switch je pro většinu lidí ekvivalent USB hubu. Proto jsem ten pojem „hub“ použil. Ale raději jsem ho teď ještě opatřil uvozovkami.

Co se týče popsaného zapojení, tak to není v duchu seriálu: rychle, jednoduše a zcela od začátku. Koupit hardware pro vaše zapojení a koupit GLAN router, v tom nevidím moc velký cenový rozdíl.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 18893
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Příspěvekod ITCrowd » 05 bře 2013 00:09

1. Switch není hub a jabko není hruška. Navíc hub snad už ani nejde koupit. A běžnému smrtelníku nic nebrání v tom používat terminologii jak náleží.
2.
výstavbě, modernizaci a rozšiřování možností domácí počítačové sítě

zde není nic napsáno o tom, že se staví od začátku. Viz. slovník naučný - slova modernizace a rozšiřování. V tomto duchu byl také psán můj příspěvek.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 1: základní infrastruktura

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 03 dub 2013 20:11

1) Nebrání a nepřu se o to, že switch není hub. Šlo mi zkrátka o to jen se nějak pokusit vysvětlit, že „uživatel má jednu LAN zásuvku a koupí si zařízení, které mu z ní udělá třeba osm“. Proto to přirovnání k (USB) hubu, byť zjevně dosti nešťastné.

2) Chápu kontext vašeho příspěvku, ale také si povšimněte, že před modernizací a rozšiřováním je též slůvko výstavba.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • domácí siť
  od lolegg » 18 úno 2020 11:13 » v Vše ostatní (inet)
  1
  742
  od nations112
  18 úno 2020 11:26
 • PC pro domácí využití
  od jakub285 » 08 pro 2019 20:39 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  1
  332
  od petr22
  08 pro 2019 20:42
 • Domácí síť se Synology
  od Body » 30 pro 2019 02:05 » v Sítě - hardware
  33
  3268
  od ITCrowd
  01 bře 2020 18:20
 • Problem s domaci siti
  od ivonavra » 25 bře 2020 16:48 » v Administrace sítě
  13
  1683
  od ITCrowd
  27 bře 2020 07:28
 • Notebook na domácí použití
  od extrem » 12 bře 2020 19:10 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  7
  638
  od Grander
  13 bře 2020 11:25

Zpět na “Internet a sítě (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů