Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 22 bře 2013 23:26

Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Sítě1.jpg


V druhém díle seriálu o počítačových sítích i pro naprosté začátečníky se zaměříme na možnosti zabezpečení sítě tak, aby do ní nemohl vniknout nikdo nepovolaný a nezískat přístup k citlivým datům nebo nenapáchat jakoukoliv neplechu.

Bezdrátovou síť je nutné řádně zabezpečit kvůli přesahu jejího signálu. Jinak by Wi-Fi síť mohla být dostupná i pro sousedy nebo kolemjdoucí po ulici. Přístup do nechráněné bezdrátové sítě v dosahu je otázkou dvou kliknutí. Nezvaný host ve Wi-Fi síti může získat přístup ke sdíleným souborům a přistupovat jejím prostřednictvím k Internetu.

Velké nepříjemnosti mohou nastat, pokud nezabezpečené bezdrátové sítě zneužije pro přístup k Internetu někdo, kdo se na něm dopouští trestné činnosti. Od šíření tzv. pirátských kopií autorským zákonem chráněného díla po šíření dětské pornografie. Právě pedofilové podle policie anonymity nezabezpečených Wi-Fi sítí nezřídka využívají.

V případě policejního vyšetřování totiž stopy zavedou kriminalisty k majiteli internetové přípojky, nikoliv ke skutečnému pachateli, kterému se například podařilo jen „dobře zaparkovat“ a z pohodlí svého automobilu zneužít cizí špatně zabezpečenou bezdrátovou síť v dosahu. Vlastník přípojky se samozřejmě očistí, ale v krajním případě může skončit až před soudem, což je jistě nemilé, mírně řečeno.

I když tedy zpřístupnění vlastního připojení k Internetu díky přesahu Wi-Fi sítě pro náhodné kolemjdoucí bývá hodnoceno jako akt určité sounáležitosti s ostatními uživateli Internetu, tak je třeba mít na paměti, že dobrá vůle se nemusí vyplatit. Naštěstí řádné zabezpečení Wi-Fi sítě není zase tak těžké, jak si mnoho laiků myslí. A „nabourání“ se do řádně zabezpečené Wi-Fi sítě není ani tak lehké, jak ukazují v televizních seriálech.

Základem je vhodně zvolené šifrování
Alfou a omegou zabezpečení Wi-Fi sítě je nastavení, respektive aktivování šifrování. Nejenže veškerá data proudící doslova vzduchem budou chráněna, ale zároveň se k síti může připojit jen ten, kdo zná heslo, kterému se v tomto případě příhodně říká klíč (nebo též pre-shared key). Pokud to zjednodušíme, tak existují tři různé možnosti pro zašifrování sítě: WEP, WPA a WPA2.

01.png

Všechny tři tyto způsoby šifrování dnes běžně podporují moderní routery s funkcí access pointu (případně samostatné access pointy) i koncová zařízení v podobě dnes nejen osobních počítačů, ale i mobilů a tabletů, televizorů a další tzv. černé elektroniky, přenosných multimediálních přehrávačů, stacionárních i mobilních herních konzolí a tak dále.

WEP šifrování je z bezpečnostního hlediska za zenitem a nelze jej považovat za skutečnou ochranu Wi-Fi sítě. Prolomit jej lze doslova za pár minut. Návody k tomu jsou k dohledání na Internetu. Vybírat lze tedy z WPA nebo WPA2. Nejlepší volbou je samozřejmě novější WPA2 šifrování, nicméně některá starší zařízení s podporou Wi-Fi s ním nejsou kompatibilní. Pak se sahá po WPA šifrování.

Routery s funkcí access pointu (případně samostatné access pointy) dávají na výběr všelijaké kombinace nastavení při volbě šifrování. Použít lze třeba WPA i WPA2 zároveň, ale pokud není v síti zařízení nekompatibilní s WPA2, tak k tomu není důvod. Navíc si lze vybrat mezi TKIP a AES šifrou, přičemž AES šifra je hodnocena jako vhodnější volba, ale lze je také používat kombinovaně, kde ovšem u některých starších zařízení opět nastává problém s kompatibilitou.

K dobrému šifrování patří i silné heslo
Sebelepší šifrování ovšem nic nezmůže se slabým heslem (klíčem), které lze snadno uhodnout. Přístupové heslo (klíč) by měla tvořit náhodná kombinace alespoň malých a velkých písmen s číslicemi. Kombinace by skutečně měla být naprosto náhodná bez jakéhokoliv významu. To platí pro každé silné (dobré) heslo stejně jako, že čím více znaků jej tvoří, tím lépe.

02.png

Lidé často volí jednoduchá hesla. protože si ta komplikovaná obtížně pamatují anebo se jim je nechce opakovaně zadávat. V případě moderních síťových zařízení to již ale není třeba. Tlačítko WPS umožní snadný přístup do Wi-Fi sítě při zachování její bezpečnosti. WPS je standard přinášející nové možnosti autorizace při připojování k bezdrátové síti.

Nejvyužívanější je právě speciální tlačítko WPS. Může jít o klasické hardwarové tlačítko, ale také o tlačítko na dotykovém displeji tabletu či v administračním rozhraní routeru. Připojení zařízení bez nutnosti zadávat heslo (klíč) pak funguje tak, že se stiskne tlačítko WPS na routeru s funkcí access pointu (případně na samostatném access pointu) a následně na zařízení, které se má do sítě připojit.

03.png

Obě zařízení se si pak navzájem „potykají“ i bez zadávání přístupového hesla (klíče). WPS počítá s tím, že přístup k routeru (access pointu) je fyzicky chráněn. Tedy například, že jej vlastník sítě má ve svém bytě, do kterého člověk na ulici, jenž by chtěl do sítě proniknout, nemá přístup. Samozřejmě podporu WPS lze obvykle v nastavení routeru (access pointu) vypnout.

04.png

Když už je řeč o heslech a nastavování routeru (access pointu), tak je vhodné zmínit, že nanejvýš žádoucí změnit tovární heslo pro přístup k administračnímu rozhraní routeru (access pointu). Tedy hesla, které přednastavil výrobce. Obvykle je to „admin“ či „password“ nebo dokonce není nastavené heslo žádné. Kdo nechce přijít o kontrolu nad svou sítí, rozhodně by si měl neprodleně zvolit vlastní silné heslo.

05.png

Jedním z důvodů jsou záškodnické programy, které zkoušejí právě za pomoci všeobecně známých tzv. továrních hesel změnit nastavení sítě za nekalým účelem: od přesměrování z oblíbeného vyhledávače na jiný s přemírou reklamy po podstrčení falešné přihlašovací stránky nějaké webové služby za účelem získání přístupového hesla.

Další možnosti zabezpečení sítě
Kdo si potrpí na vysokou úroveň zabezpečení má samozřejmě další možnosti, jak svou síť ochránit resp. jak ještě zvýšit úroveň ochrany. Například Wi-Fi síť lze skrýt. Tedy přesněji řečeno nastavit tak, aby nevysílala SSID. Pak není viditelná mezi dostupnými sítěmi ani na těch zařízeních, které jsou v jejím dosahu. Pro připojení k takové síti je nutné vedle hesla (klíče) znát i jméno sítě (SSID) a zadat jej manuálně.

06.png

Síť je možné nakonfigurovat také tak, aby se k ní mohla připojit jen předem vybraná zařízení. Přístup ostatním bude pak odepřen i při znalosti přístupových údajů, tedy hesla (klíče) a případně názvu sítě (SSID). Každé zařízení resp. síťové rozhraní má svůj vlastní jedinečný identifikátor MAC (Media Access Control).

Tzv. MAC adresa (či hardwarová nebo fyzická adresa) umožňuje spolehlivě rozpoznat jednotlivá zařízení. V routeru je možné nastavit tzv. whitelist, kde budou uvedeny MAC adresy zařízení oprávněných k jejímu užívání. Zařízení s MAC adresou, která nejsou na seznamu, pak router odmítne do sítě vpustit. Postu pro zjištění MAC adresy se liší nejen v závislosti na zařízení, ale i na něm používaném operačním systému.

07.png

Obvykle ale lze MAC adresu zjistit někde v nastavení. Mělo by stačit pár minut zkoumání. Pozor však u zařízení připojovaných někdy přes Wi-Fi a někdy kabelem, což je případ nejednoho přenosného počítače. MAC adresa totiž nenáleží celému zařízení, ale jen konkrétnímu síťovému rozhraní. V uvedeném případě by se tedy notebook identifikoval dvěma různými MAC adresami, protože by byla použita dvě různá síťová rozhraní.

Zapomínat by se určitě nemělo na firewall pro ochranu sítě před útoky z Internetu a neautorizovaným přístupem k síti vzdáleně přes Internet. Firewall je proto standardní součástí routerů, ale to rozhodně neznamená, že už pak není nutné používat softwarový (aplikační) firewall na jednotlivých počítačích, který bdí nad bezpečnostní zase trochu jinak.

Separátní síť pro hosty a návštěvy
Mnoho lidí si dnes s sebou běžně nosí nějaké to zařízení podporující přístup k Internetu. Výsledkem je, že například na návštěvě požádají hostitele o přístup do jeho Wi-Fi sítě, aby si například mohli v rychlosti zkontrolovat nově příchozí e-maily. Naštěstí výrobci routerů (access pointů) tento trend zachytili a tak v lépe vybavených modelech nabízejí funkci Guest Zone.

08.png

Název se u různých značek routerů a access pointů může lišit, ale pořád jde o jeden a ten samý princip. Vedle normální sítě, kterou využívají členové domácnosti, je vytvořena ještě separátní síť určená jen pro přístup k Internetu právě pro hosty. Ty se tak po sdělení hesla nebo za využití tlačítka WPS mohou připojit k Internetu, ovšem nezískají přístup k hlavní síti a třeba v ní sdíleným souborům.

Děti pod dozorem, i když nejste doma
Rodičovská kontrola (Parental Control) je již dlouho běžnou funkcí síťových routerů. Míra její vyspělosti se ovšem liší a často odráží cenu routeru. Ty základní podporují například jen plošné zablokování přístupu na jmenovitě vybrané stránky ze všech zařízení v síti anebo automatické vypínání a zapínání přístupu k Internetu v určitou dobu.

Vyspělejší routery ale dovedou tato či obdobná omezení aplikovat na konkrétní počítač nebo jiné zařízení připojené k síti. Noční surfování a přístup na weby pro dospělé tak lze zakázat jen na zařízeních, s nimiž pracují děti. Dospělí se nemusí omezovat. Některé routery ale spolupracují s internetovými službami vytvářejícími černou listinu pro děti nevhodných stránek, takže není nutné zadávat adresu po adrese.

09.png

Samozřejmě spolehlivost není stoprocentní, protože Internet je obrovský a vždy se najde nějaká ta tzv. nevhodná stránka, která na žádné černé listině nefiguruje. Jak to vyřešit nebo alespoň částečně kompenzovat, by bylo téma na jiný seriál. Některé routery však nabízejí i jiné možnosti kontroly využití Internetu.

Například podporují zablokování konkrétních programů, služeb či protokolů. Lze tak tedy zablokovat plošně v celé síti využívání výměnných sítí P2P, kde sdílení filmů a seriálů je trestné, zatímco jejich stahování pro osobní a nekomerční potřebu z webů typu Ulož.to trestné není. Dětem pak lze zablokovat například hraní online her v době, kdy se mají učit a podobně.

10.png

Kvalitnější rodičovskou kontrolu ovšem routery nenabízí. Kdo chce víc, musí zabezpečit přímo počítač dítěte nebo jeho uživatelský účet na sdíleném počítači. Nová Windows 8 mají již integrovanou poměrně kvalitní komplexní rodičovskou ochranu. Tu ve Windows 7 ji lze vylepšit programem Zabezpečení rodiny z balíčku Windows Essentials.

Screenshoty: autor
Úvodní obrázek: Microsoft
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
qcp
Level 2
Level 2
Příspěvky: 205
Registrován: únor 13
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod qcp » 23 bře 2013 10:49

kvalitnejsi rodicovskou Podporu nabizeji kvalitnejsi routery, vcetne kontroly pristupu OD DO a poctu moznych hodin (pro kazdy detsky pc tablet mobil zvlast), pro kazdy den zvlast, vcetne blokovani nevhodnych stranek (nejen protokolu) dle nejakeho listu...

Nepis nepravdy, to ze tady v cesku ma kazdy nejlevnejsi router nejlepe za 1.- od providera a dela zavery a ty kvalitnejsi se mu zdaji drahe :-)

Jinak WPS je take v nekterych implementacich dost dobre zranitelny... A WPA2 umi povinne kazde zarizeni tusim vyrobene po 2004

Sent using Tapatalk

Uživatelský avatar
Tomina
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2690
Registrován: březen 08
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Tomina » 23 bře 2013 11:39

qcp: co jsem měl možnost kofigurace routerů v rodinách svých známých, tak buď to byly Huawei od Kyslíka, či Tendy za max. pětikilo. Málokdo investuje do routeru více jak tisíc korun - sám mám router TP-Link za 1.200,- a jsem spokojen. U WPA2 jsem měl problém se starším notebookem, který si s tímto typem zabezpečení nepotykal a nechtěl se připojit jinak je to dnes vážně standard.

Jiří Macich: článek se mi líbí, je to přesně to, co tu na fóru chybí. Největší plus máš však za kočky - sám mám v paneláku 4 :-D

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Wordstar14 » 23 bře 2013 12:31

Celkom dobry clanok pre zaciatocnikov akurat pri sifrovani si mohol toho viac nastudovat aj v inych materialoch (odbornejsich) ako navod k wifi routru.
Oznacenie WPA/WPA2 neznamena sifrovanie ako sa dost casto mylne uvadza, ale cislo (typ) tagu vysielaneho v oznamovacom ramci siete (Beacon sprava).
Sifrovanie sa oznacuje ako sifra RC4/WEP(TKIP) alebo AES/CCMP
Existuju starsie wifi karty, ktore ovladaju sifru AES, ale iba vtedy ak je vysielana v tagu WPA. Ak AP vysiela v Beacone iba tag WPA2, tak starsie karty rozoznavajuce iba tag WPA mozu pracovat iba v sifrovani WEP, alebo bez sifrovania. Preto sa vyskytuje aj moznost kombinovaneho nastavenia WPA/WPA2.

WPS moze fungovat nielen na sposob tlacidla, ale aj na sposob priblizenia dvoch zariadeni na kratku vzdialenost (napriklad 20cm), alebo aj na cipovu kartu.
Implementacia sposobu prenosu udajov obsahujuce nastavenia je specificka pre konkretny vyrobok.

Skryvanie SSID nieje ochrana a ako ochranu proti utokom ju nemozno brat v potaz.
AP vysiela pravidelne spravy v casovom intervale zvycajne 100ms a v nich je mnostvo udajov vztahujucich sa na konkretny AP. jednym z nich je aj nazov siete.
Tym, ze sa skryje nazov, sa nevypne vysielanie pravidelnych sprav. Tie su vysielane vzdy bez ohladu na to, ci je skryvanie zapnute, alebo vypnute.
Skryvanie SSID by v sucastnosti malo byt vzdy vypnute, inak si sused nastavi svoje AP na rovnaky kanal ako uzivatel, ktory si zapol skryvanie SSID, pretoze sa mu bude javit ze tentto kanal je volny a teda si ho moze obsadit.

qcp
Level 2
Level 2
Příspěvky: 205
Registrován: únor 13
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod qcp » 23 bře 2013 13:23

Vetsinou soused zapne a neresi takze pak vidis ze 10 apcek jede na kanalu cislo 1 :-)
maloktere ap ma fungujici autochannel...

Tomina: do winxp potrebujes service pack3, ktery zavadi wpa2, pak ti to na 99% pojede, teda pokud nema nejakou crap kartu :-)
bez patche systemove na starych xpckach wpa2 vazne nejede... A ze lide setri jsem napsa, takze tam souhlasl:-) oni si radsi pospojuji 2-3 zarizeni, nez by si koupili jedno co zvladne vsechny funkce. Typicky vdsl modem, nas, voip ata, dect telefon. Mam avm fritz box co umi i ten detsky zamek. Na elektrice a dratech usetrim a se to nakonec zaplati.

Sent using Tapatalk

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Wordstar14 » 23 bře 2013 13:58

Autochannel nefunguje nikde spravne, pretoze zmena kanalu je odvodena od nemoznosti dostat do eteru (on air). Je na to specialna funkcia vrstvy MLME oznacovana ako CCA (Clear Channel Assesment) - odhad volneho kanalu.
Pozri reklamny prospekt k TP-Link AP/Routrom a najdes tam CCA ako predchadzanie ruseniu, co je ta slavna a zatracovana funkcia autochannel.
Kto vie, ako skutocne CCA funguje nemoze navrhnut zmenu kanalu prave na tejto funkcii. Z toho vyplyva, ze u TP-Linku o tom ako presne CCA funguje nevedia skoro nist.

qcp
Level 2
Level 2
Příspěvky: 205
Registrován: únor 13
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod qcp » 23 bře 2013 17:01

Mno za urcitych okolnosti jsem videl, ze autochannel prehodil na jiny kanal ve 2.4 a u 5Ghz je mozna i povinny dle GL...?
Kazdopadne ja radsi nastavim rucne kanal a TP LINK znam jen ten jejich 1043 gigabit, vyzkousel a sel o dum dal :-)
nic moc, malo RAM na aplikace, ktere v tom lze alternativne provozovat, nekteri radioamateri si v nem udajne vymenili SDRAM chipy za vetsi.

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Wordstar14 » 23 bře 2013 17:35

Ved ano, autochannel skutocne prehadzuje kanaly akurat, pre takto rieseny autochannel je rusenie vsetko co funkcia CCA vyhodnoti ako nedostupnost media, napriklad aj interferencie vlastnym signalom odrazenym od blizkych predmetov.
Problemom je to, ze je to zavisle na utlme prijimacieho predzosilovaca, ktory je nastavovany zhruba v troch zakladnych urovniach (minimalny/stredny/maximalny), ovsem iba vtedy ak je stanica spravne asociovana a v stave Link_Up a to podla vzdialenosti stanice od AP.
V pripade skenovania kanalov pracuje prijimaci predzozilovac s maximalnym ziskom (bez utlmu) inak by sa nenaskenovali aj vzdialene a slabe AP. V takomto pripade je ciste nahoda na akom kanali sa zastavi funkcia autochannel, pretoze prijimaci zosilovac chyta spustu rusenia kedze je otvoreny naplno. A navyse pristupove body nevysielaju stale, ale prerusovane, takze sa to vpohode zastavi na kanali, ktory moze byt aj obsadeny.
Na 5G a hlavne pre vonkajsie kanaly sa pouziva mechanizmus odvodeny od detekcie impulzov radaru, ovsem ak je autochannel zapnuty, tak to pracuje uplne rovnako.

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 03 dub 2013 20:30

Wordstar14 píše:Celkom dobry clanok pre zaciatocnikov akurat pri sifrovani si mohol toho viac nastudovat aj v inych materialoch (odbornejsich) ako navod k wifi routru.


Nevím, proč článek psaný pro začátečníky a s ohledem na začátečníky je často vnímán jako odraz neznalosti samotného autora. Ne, že bych se urážel. Stále je co studovat a v čem prohlubovat znalosti. Scio me nihil scire. Jen mě zaráží tento jev. No, nic.

Článek má být praktickým návodem pro začátečníky, takže používám chybné, leč frekventované pojmy a nechci kohokoliv odrazovat od několika kliknutí v nastavení routeru zabíháním do přílišných detailů. U WPS jsem zmínil to nejčastější řešení a myslím, že v textu je i někde uvedeno, že je to jen jedna z možností. Co se týče skrytí SSID, tak neublíží a při běžné detekci sítí v dosahu je skutečně síť neviditelná. Vy už uvažujete o útocích v jiné rovině, ale tam pak zase přicházejí i jiné ochranné prvky.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Wordstar14
Level 3
Level 3
Příspěvky: 461
Registrován: září 12
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Wordstar14 » 03 dub 2013 21:17

Minimalne mi prijde trochu zvlastne, ze sa nesnazis pracovat s odbornou literaturou a spokojis sa manualom. Uzivatelia, ktori maju zaujem pochopit ako to funguje sa budu z tvojich prispevkov ucit chybne a budu zmeteny ak sa stretnu s presnym vyznamom.
Ty mas dobry pocit ak ti v skole prednasaju veci, ktore su sice frekfentovane, ale zaroven su podane malo presnym vykladom ?

--- Doplnění předchozího příspěvku (03 Dub 2013 21:20) ---

Jo, a ak sa ti skryta siet nezobrazuje vo vypise okolitych bezdratovych sieti, je tvoj system, alebo ovladac chybny.
V specifikacii sa docitas, ze aj skryta siet sa zobrazuje prazdnym polickom siete.

qcp
Level 2
Level 2
Příspěvky: 205
Registrován: únor 13
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod qcp » 04 dub 2013 01:35

S prazdnym nazvem site je spravne.


Sent using Tapatalk

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Re: Jak na domácí síť 2: řádné zabezpečení nejen Wi-Fi

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 10 kvě 2013 21:18

Wordstar14 píše:Minimalne mi prijde trochu zvlastne, ze sa nesnazis pracovat s odbornou literaturou a spokojis sa manualom.


Souhlasím, že by to bylo zvláštní, kdyby to byla pravda. Nikdy a nikde jsem nic takového neřekl ani nenapsal, protože to není pravda. Jinak bych těžko roky úspěšně podnikal v IT poradenství při dnešní situaci na trhu. Takže ještě jednou: ne, manuály pro mě nejsou podstatným zdrojem informací, natož jediným. To bych profesně daleko nedošel.

Wordstar14 píše:Uzivatelia, ktori maju zaujem pochopit ako to funguje sa budu z tvojich prispevkov ucit chybne a budu zmeteny ak sa stretnu s presnym vyznamom.


Školní léta mám již za sebou, ale k jádru pudla: koncový spotřebitel nepotřebuje znát detailní, důkladný a po odborné stránce slovo od slova přesný výklad. Vysoce pravděpodobně s ním ani nikdy nepřijde do styku. Pochybuji, že půjde třeba na přednášku Pavla Satrapy. Potřebuje jen popostrčit, aby kvůli práci na pět minut s prstem v nose neplatil technikovi minimálně 500 Kč / 30 minut. Přesně k tomu seriál je a tomu odpovídá i jeho pojetí.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • nefunkční Centrum zabezpečení
  od embryo36 » 07 bře 2020 21:10 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  1
  661
  od ITCrowd
  07 bře 2020 21:13
 • Zabezpečení dat v notebooku
  od Grander » 29 kvě 2019 15:12 » v Vše ostatní (bezp)
  1
  1439
  od Voky0077
  29 kvě 2019 15:25
 • Zabezpeceni harddisku pred cizimi lidmi
  od Honzis » 20 črc 2019 07:37 » v Vše ostatní (sw)
  3
  560
  od ITCrowd
  20 črc 2019 08:05
 • Chrome se po aktualizaci zabezpečení strašně zpomalil - ale MS Edge jako vždycky
  od mimphiskhan » 10 črc 2019 12:12 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  0
  508
  od mimphiskhan
  10 črc 2019 12:12
 • domácí siť
  od lolegg » 18 úno 2020 11:13 » v Vše ostatní (inet)
  1
  742
  od nations112
  18 úno 2020 11:26

Zpět na “Internet a sítě (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů