Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 15 srp 2013 11:00

Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Cloudy_01.jpg


Tímto článek začínáme seriál o moderních cloudových resp. internetových úložištích, která vedle jiných funkcí nabízejí synchronizaci souborů mezi různými počítači. Začneme službou SkyDrive provozovanou společností Microsoft.

Upozornění: popisované služby procházejí průběžným rozvojem a vývojem, takže časem nemusí některé níže uvedení informace platit. Jsou aktuální k datu 10. srpna 2013.

Microsoft SkyDrive není na internetové scéně žádným nováčkem. Ovšem novodobé dějiny služby se začaly psát až na jaře 2012, kdy se z pouhého datového skladiště stalo moderní cloudové úložiště s podporou synchronizace dat mezi počítači a nespočtem dalších funkcí. SkyDrive je v současnosti klíčovou internetovou službou společnosti Microsoft. Pojďme si ji blíže představit.

Jednoduchá synchronizace, možná až příliš
SkyDrive v první řadě slouží k synchronizaci dat (složek a souborů) mezi počítači díky své jednoduché utilitě. Ta podporuje Windows Vista a vyšší. Stále ještě dosti oblíbená Windows XP podporována nejsou, čímž SkyDrive zaostává za většinou současných rivalů. Z alternativních platforem se podpoře těší OS X od verze 10.7 výše. Linux podporován není.

01.png

Funkcionalita současné samostatné utility bude plně integrována do chystaných Windows 8.1, která přijdou na trh letos na podzim. Uživatelé Windows 8 budou moci na Windows 8.1 přejít zcela zdarma. Pro uživatele dřívějších verzí zůstává nadále k dispozici samostatná utilita. Ta se vyznačuje svou jednoduchostí, což je ovšem dvojsečné.

Na jednu stranu po jednoduché instalaci prostě funguje, aniž by o ní uživatel věděl. Na druhou stranu postrádá řadu funkcí, které by se mohly hodit. Jejím největším omezením je, že umožňuje synchronizaci dat pouze z jedné vlastní speciální složky. Nelze synchronizovat najednou několik různých složek nacházejících v různých zákoutích pevného disku či dokonce na více pevných discích.

02.png

Uživatel může pouze ovlivnit, kde se speciální složka SkyDrive vytvoří. Dále je podporována synchronizace jen vybraných podsložek ze složky SkyDrive. V praxi by ale bylo užitečnější, kdyby si uživatelé mohli vybrat k synchronizaci libovolné složky napříč celým diskem nebo i více disky. Citelně chybí třeba i možnost omezit přenosovou rychlost při synchronizaci dat.

Takovou funkci přitom utility některých konkurenčních služeb nabízí, aby nedocházelo k přetěžování kapacity internetové přípojky při přenášení většího objemu dat z cloudového úložiště na pevný disk nebo při přenosu většího objemu dat pevného disku do cloudového úložiště. Jak již bylo uvedeno, synchronizační utilita služby SkyDrive patří opravdu k těm nejjednodušším.

Široká podpora mobilních a přenositelných zařízení
K datům uloženým v cloudovém úložišti SkyDrive lze též přistupovat díky aplikaci SkyDrive pro mobilní zařízení. Jedná se o klasickou přístupovou aplikaci, která umožňuje stáhnout vybrané soubory do paměti mobilního zařízení, kde je pak lze otevřít příslušnou aplikací. Prostřednictvím aplikace SkyDrive lze též naopak manuálně do cloudového úložiště nahrávat soubory z mobilního zařízení.

Aplikace dále umožňuje spravovat data uložená v úložišti a volitelně je sdílet s dalšími uživateli. Na rozdíl od aplikací konkurenčních služeb však postrádá funkce jako je fulltextové prohledávání obsahu úložiště, vestavěné prohlížeče vybraných typů souborů (s výjimkou obrázků) či automatické zálohování pořízených fotek a videí do cloudového uložiště.

03.png

SkyDrive podporuje široké spektrum mobilních zařízení se systémy Android 2.3 a vyšší, iOS 5.0 a vyšší či Windows Phone 7.5 a vyšší. Právě podporou Windows Phone se SkyDrive odlišuje od konkurence, což je však logické, protože za systémem Windows Phone i službou SkyDrive stojí společnost Microsoft. Aplikace lze stahovat klasicky přes Google Play, Apple AppStore či Windows Phone Store.

04.png

Na tabletech a konvertibilních zařízeních s Windows 8 a Windows RT je již k dispozici předinstalovaná přístupová aplikace optimalizovaná pro dotykové ovládání, což opět není žádné překvapení. Spíše zklamání, protože už ve Windows 8 se čekala mnohem větší provázanost se službou SkyDrive, takže pouhá přístupová aplikace mnohé uživatele nemile překvapila.

Synchronizované poznámky v mobilu, tabletu i na počítači
K úložišti SkyDrive se váže ještě jedna mobilní aplikace, kterou je OneNote, tedy moderní nástroj pro vedení a správu poznámek, které lze díky úložišti SkyDrive synchronizovat mezi různými zařízeními od chytrého mobilu přes tablet po osobní počítač. Mobilní OneNote podporuje Android 2.3 a vyšší a iOS 6 a vyšší.

Na platformě Windows Phone je již aplikace předinstalována. Pro osobní počítače je OneNote k dispozici jako součást vybraných edic Office 2007 a všech edic Office 2010 či Office 2013. Uživatelé Windows 8 a Windows RT si také mohou z Windows Store stáhnout její zjednodušenou bezplatnou verzi optimalizovanou pro dotykové ovládání.

Podpora Office 2013, Windows Essentials i Outlook.com
Úložiště SkyDrive prostupuje napříč produktovým portfoliem společnosti Microsoft. Všechny programy z kancelářské sady Office 2013 podporují velmi jednoduché ukládání dokumentů, tabulek, prezentací a dalších typů souborů přímo do cloudového úložiště, aby byly uživatelům k dispozici na všech jejich zařízeních a šlo je snadno sdílet.

05.png

Předplatitelům služby Office 365 Home Premium, kteří vedle jiného obdrží sadu Office 2013 v nejvyšší běžně dostupné edici Professional až pro pět počítačů, slouží SkyDrive jako náhrada za cloudový SharePoint pro sdílení souborů. V ceně předplatného této nové služby je navýšení kapacity úložiště o 20 GB (cloudový SharePoint je určen firmám).

Programy Movie Maker a Photo Gallery ze sady Windows Essentials podporují ukládání videí a fotek do úložiště SkyDrive, odkud je lze volitelně sdílet s přáteli či rodinou. Předplatitelé Xbox Live mohou fotky a videa z úložiště SkyDrive prohlížet a přehrávat na velké televizní obrazovce díky herní konzoli Xbox 360. Přinejmenším totéž bude umět také nástupnický Xbox One.

Uživatelé e-mailové služby Outlook.com mohou snadno posílat objemné soubory právě díky úložišti SkyDrive. Objemný soubor se nepřiloží přímo k e-mailu, ale do odchozí zprávy je vložen odkaz, přes který si jej adresát může stáhnout z úložiště SkyDrive jakmile se mu to hodí. Tutéž funkci podporuje aplikace Mail (Pošta) z příslušenství Windows 8 a Windows RT.

Moderní webové rozhraní s Office Web Apps
K úložišti SkyDrive lze přistupovat díky webovému rozhraní přes libovolný moderní prohlížeč. Webové rozhraní služby ve srovnání s konkurencí patří k těm nejpovedenějším. V současnosti je jako jediné optimalizované pro dotykové ovládání, ale samozřejmě jej lze jednoduše ovládat myší a klávesnicí. Obdobně jako přístupové aplikace slouží ke správě dat a jejich nahrávání či naopak stahování.

06.png

Nové soubory lze do úložiště nahrát jejich prostým přetažením do okna webového prohlížeče. Podporováno je i hromadné nahrávání souborů. Stejně snadno lze soubory také stahovat. Hromadně stahované soubory jsou pro lepší manipulaci zabaleny do ZIP archivu. Webové rozhraní však umožňuje se soubory pracovat přímo ve webovém prohlížeči.

Webový SkyDrive disponuje kvalitním prohlížečem obrázků, díky němuž je služba SkyDrive vhodná nejen pro zálohování fotek, ale i pro jejich sdílení s přáteli a rodinou nebo veřejné publikování. Nechybí ani alespoň jednoduchý přehrávač vybraných formátů multimediálních souborů. Nejsilnější zbraní je ovšem propojení s Office Web Apps.

07.png

Office Web Apps je webová kancelářská sada dostupná zdarma. Do webového prostředí přináší zjednodušené verze textového editoru Word, tabulkového kalkulátoru Excel, programu PowerPoint pro práci s prezentacemi a již zmiňovaný nástroj OneNote pro pokročilé vedené a správu poznámek. Přestože je řeč o zjednodušených verzích, rozhodně nejsou funkčně chudé.

Další zajímavostí webového rozhraní je funkce zvaná fetching. Díky ní mohou uživatelé na dálku přes webový prohlížeč přistupovat ke všem datům, které mají uložené na některém ze svých počítačů, kde zároveň mají nainstalovanou utilitu SkyDrive. Získají kompletní přístup ke všem datům nehledě na nastavení sdílení složek a souborů.

08.png

Dokonce je možné přistupovat i k datům na médiu v optické mechanice nebo na paměťové kartě zastrčené do čtečky. Vadou na kráse ovšem je, že počítač, k němuž se dálkově přistupuje, musí být samozřejmě zapnutý a připojený k Internetu. Není ovšem zase tak těžké zvednou telefon a třeba zavolat domů či do kanceláře, aby někdo počítač zapnul.

7 GB zdarma, levné a bezpečné možnosti navýšení
Nově registrovaným uživatelům nabízí SkyDrive zdarma 7 GB pro jejich data zdarma, čímž se řadí mezi ta štědřejší úložiště. Komu by však prostor nestačil, může si jej navýšit. Ceny jsou oproti konkurenci lidové. Navýšení o 20 GB vyjde na 190 Kč ročně, o 50 GB na 480 Kč ročně a o 100 GB na 960 Kč ročně. Větší navýšení kapacity SkyDrive ale neumožňuje.

Vybočuje tak z řady tentokrát v tom negativním smyslu. Pouze předplatitelé Office 365 Home Premium mají k dispozici navíc ještě 20 GB. Kapacita se oproti většině jiných úložišť sčítá, takže kdo si k základním 7 GB připlatí 960 Kč za 100 GB a je zároveň ještě předplatitelem Office 365 Home Premium, získá celkem úložiště o kapacitě 127 GB (7 GB + 100 GB + 20 GB).

Kladem je nabízená platební metoda. Zaplatit lze přes platební systém PayPal. Microsoft na rozdíl od jiných provozovatelů cloudových úložišť nechce znát údaje o platební kartě svých zákazníků ať už přímo nebo pod záštitou vlastního platebního systému. Také PayPal již delší dobu od českých uživatelů nevyžaduje propojení s platební kartou. Službu lze využívat jako virtuální peněženku.

V druhém díle seriálu se blíže podíváme do stáje úhlavního nepřítele na službu Google Drive.

Použité screenshoty: autor
Úvodní obrázek: Microsoft
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19037
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž

Re: Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Příspěvekod X » 15 srp 2013 22:45

Článek má jedno velké mínus: nikde ani zmínka o šmírování. Za sebe mohu říci: svá osobní data bych žádnému veřejnému cloud serveru nesvěřil, nikdy! A počítejte s tím, že i šifry mají zadní vrátka. Když už potřebujete data ukládat, kupte si vlastní NAS s DLNA, odpadne vám spousta problémů.

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Re: Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 16 srp 2013 22:27

x píše:Článek má jedno velké mínus: nikde ani zmínka o šmírování.


Mediální bubliny, u nichž není jasné kdo a proč je nafoukl, do takového článku nepatří. Viděl jste film Vrtěti psem?

x píše:Když už potřebujete data ukládat, kupte si vlastní NAS s DLNA, odpadne vám spousta problémů.


A přibudou mnohé nové od rychlosti uploadu po splácání softwarového řešení. DLNA řeší streamování multimédií. Zkoušel jsem BitTorrent Sync, ale dokud upload největších ISP nepojede alespoň 10 Mbit/s, tak jeho možnosti končí u WAN portu routeru, k němuž je NAS server připojen. Tím neříkám, že by se mi privátní cloud také nelíbil.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6939
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž

Re: Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Příspěvekod faraon » 16 srp 2013 23:36

Vrtěti psem není zrovna dobrý příklad, řekl bych že má spíš opačný efekt ;-)

Ale mediální bublina to skutečně je, opravdu mě baví jak jsou všichni "překvapení" skutečnostmi známými deset a více let...

Mimochodem, nemělo by nedávné rozhodnutí britského soudu platit v celé EU? Potom by použití názvu SkyDrive bylo i u nás nelegální! (http://technet.idnes.cz/skydrive-zmena- ... ternet_nyv)
Je právě SECHS hodin!

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Re: Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 17 srp 2013 00:03

faraon píše:Vrtěti psem není zrovna dobrý příklad, řekl bych že má spíš opačný efekt


Osobně to vnímám tak, že by reálně mohlo jít o cílenou kampaň, která má zakrýt něco jiného. Proto odkaz na zmíněný film. Jinak podobné šmírování se přetřásá, co pamatuji. Před deseti lety se psalo o zadních vrátkách ve Windows XP pro CIA.

faraon píše:Mimochodem, nemělo by nedávné rozhodnutí britského soudu platit v celé EU?


Nejsem právník, takže na toto neumím odpovědět. Ale vzhledem k tomu, že se Microsoft neodvolal, tak dost možná je už domluvené vypořádání, které posvětí užívání značky. Jinak by u tak klíčové značky do odvolání šel, protože „Sky“ je naprosto běžné slovo. A nebo Microsoft šije nějakou kulišárnu. Ne nadarmo pořád SkyDrive běží na doméně live.com, přestože skydrive.com patří Microsoftu.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Uživatelský avatar
Oxxid
člen BSOD týmu
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6194
Registrován: prosinec 12
Pohlaví: Muž

Re: Soubory v cloudu (1. díl): Microsoft SkyDrive

Příspěvekod Oxxid » 17 srp 2013 00:06

X píše:Článek má jedno velké mínus: nikde ani zmínka o šmírování. Za sebe mohu říci: svá osobní data bych žádnému veřejnému cloud serveru nesvěřil, nikdy! A počítejte s tím, že i šifry mají zadní vrátka. Když už potřebujete data ukládat, kupte si vlastní NAS s DLNA, odpadne vám spousta problémů.

A co třeba MEGA, ha?! :evil:


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Archivace dat do cloudu
  od torrent » 11 črc 2019 19:24 » v Vše ostatní (inet)
  9
  1344
  od petr22
  11 črc 2019 20:53
 • Hry W10 z microsoft store
  od Nitram1980CZ » 20 led 2020 07:26 » v Hry
  5
  581
  od Karrex
  20 led 2020 18:56
 • profilovanie kariery Microsoft
  od lubo007 » 06 zář 2019 22:50 » v Programování a tvorba webu
  0
  961
  od lubo007
  06 zář 2019 22:50
 • Nefungujou hry z microsoft store
  od rhsCZ » 03 srp 2019 23:25 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  2
  554
  od rhsCZ
  04 srp 2019 09:08
 • Microsoft Surface Go - TOP stav
  od Dar847 » 11 zář 2019 16:15 » v P: Hardware
  0
  913
  od Dar847
  11 zář 2019 16:15

Zpět na “Internet a sítě (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů