Soubory v cloudu (2. díl): Google Drive

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Soubory v cloudu (2. díl): Google Drive

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 01 zář 2013 21:06

Soubory v cloudu (2. díl): Google Drive

Cloudy_02.jpg


Pokračujeme v seriálu o moderních cloudových resp. internetových úložištích, která vedle jiných funkcí nabízejí synchronizaci souborů mezi různými počítači. Po službě Microsoft SkyDrive se dostává ke slovu Google Drive.

Upozornění: popisované služby procházejí průběžným rozvojem a vývojem, takže časem nemusí některé níže uvedení informace platit. Jsou aktuální k datu 31. srpna 2013.

Služba Google Drive byla spuštěna teprve na jaře roku 2012, ale přesto není vnímána jako zcela nová. Nejenže se o spuštění internetového úložiště od společnosti Google spekulovalo mnoho let (někdy od roku 2004), ale zároveň byla spojena v jeden produkt s již dříve provozovanou sadou webových kancelářských aplikací Google Docs. Pojďme si Google Drive blíže představit.

Velmi jednoduchá synchronizace
Jednou z funkcí služby Google Drive je synchronizaci dat (složek a souborů) mezi různými počítači, k čemuž nabízí vlastní utilitu. Ta podporuje Windows XP a vyšší a OS X 10.6 a vyšší. Pro Linux však synchronizační utilita není k dispozici, přestože Google „má plná ústa“ podpory otevřených technologií.

Funkcionalita současné samostatné utility je integrovaná do operačního systému Chrome OS, jenž je používaný na počítačích Chromebook a Chromebox. Tato zařízení pro Google momentálně vyrábějí Acer, Hewlett-Packard a Samsung. Dle výzkumné agentury DisplaySearch až 25 % všech prodávaných přenosných počítačů do 300 dolarů na americkém trhu představuje právě Chromebook.

Zpět však k utilitě Google Drive pro zatím majoritní operační systémy. Lze ji charakterizovat stejně jako utilitu konkurenční služby Microsoft SkyDrive: na jednu stranu po jednoduché instalaci prostě funguje, aniž by o ní uživatel věděl, ovšem na druhou stranu postrádá řadu funkcí, které by se mnohým uživatelů mohly hodit.

01.png

Jejím největším omezením je, že umožňuje synchronizaci dat pouze z jedné vlastní speciální složky. Nelze synchronizovat najednou několik různých složek nacházejících v různých zákoutích pevného disku či dokonce na více pevných discích. Na uživateli je jen výběr umístění, kde se složka Google Drive má vytvořit.

Podporována je synchronizace jen vybraných podsložek ze složky Google Drive, ale další klíčové možnosti nastavení chybí. Vhod by mohlo přijít třeba volitelné omezení přenosové rychlosti pro synchronizaci dat, aby při přenášení většího objemu dat nedocházelo k plnému vytížení kapacity internetové přípojky a ovlivňování jiných internetových služeb.

Spolupráce s Microsoft Office je minulostí
Pro uživatele kancelářské sady Microsoft Office byl dříve nabízen plug-in Google Cloud Connect, který jim umožňoval vytvářet dokumenty, tabulky či prezentace v důvěrně známých klasických desktopových programech, ukládat je na pevný disk, ovšem zároveň je synchronizovat a sdílet přes úložiště Google Drive. Google se však rozhodl vývoj tohoto plug-inu a jeho podporu zrušit.

Sice je pravda, že částečně ho může zastoupit synchronizační utilita Google Drive, ovšem primárním důvodem je touha Googlu konkurovat Microsoftu i v oblasti kancelářského softwaru. Google věří, že proti robustním desktopovým programům může uspět s jednoduchými webovými aplikacemi ze sady Google Docs fungující na principu SaaS (software jako služba).

Široká podpora mobilních a přenositelných zařízení
K datům uloženým v cloudovém úložišti Google Drive lze též přistupovat díky vlastní aplikaci Google Drive pro mobilní zařízení, která svou kvalitou překonává většinu aplikací konkurenčních služeb. Nejde totiž jen o klasickou přístupovou aplikaci, která umožňuje stáhnout vybrané soubory do paměti mobilního zařízení, kde je pak lze otevřít příslušnou aplikací.

Samozřejmě lze využívat externí aplikace nainstalované v zařízení, ale samotná aplikace Google Drive má vestavěný vlastní prohlížeč obrázků či textový a tabulkový editor. Dokumenty, tabulky, prezentace či obrázky lze jednoduše vytisknout přes Internet na libovolné tiskárně díky provázání se službou Google Cloud Print.

02.png

Za pozornost stojí také skenován dokumentů pomocí fotoaparátu mobilního zařízení a jejich konverze do editovatelné podoby díky integrované OCR technologii. Další zajímavostí je hlasové fulltextové prohledávání obsahu úložiště. Obsah úložiště lze také pomocí mobilní aplikace stahovat do paměti zařízení pro off-line přístup, spravovat a sdílet.

Díky integrovanému textovému editoru a tabulkovému kalkulátoru lze vytvářet nové dokumenty a tabulky, které se automaticky z mobilního zařízení uloží na Google Drive. Samozřejmě lze též ukládat naskenované (ofocené) materiály a nahrávat libovolné soubory z interní paměti zařízení nebo vložené paměťové karty.

03.png

Mobilní aplikace služby Google Drive podporuje především platformu Android, za kterou Google stojí. Konkrétně od verze 2.1 výše. Podpoře se pak těší ještě iOS 5.0 a vyšší používaný v chytré elektronice značky Apple. Pro jiné mobilní platformy Google Drive aplikaci nenabízí. Rovněž v současnosti nemá dotykovou aplikaci pro Windows 8 či Windows RT.

Vyspělé webové rozhraní s Google Docs
K úložišti Google Drive lze přistupovat díky webovému rozhraní prostřednictvím libovolného moderního webového prohlížeče. Webové rozhraní úložiště Google Drive navazuje na službu Google Docs, jejíž kancelářské webové aplikace měly také své vlastní internetové úložiště a webové prostředí pro jeho správu.

Dnes je spojení Google Drive a Google Docs natolik těsné, že jde de facto o jedinou službu. Prostřednictvím webového rozhraní lze spravovat soubory v úložišti, sdílet je s dalšími uživateli nebo je veřejně publikovat. Google Drive může posloužit jak pro vytvoření webové fotogalerie, tak pro dálkovou týmovou spolupráci s kolegy.

04.png

K dispozici je webový prohlížeč obrázků a přehrávač multimédií podporující vybrané frekventované formáty souborů. Nové soubory lze do webového úložiště jednoduše nahrávat jejich přetažením myší do okna webového prohlížeče. Soubory je možné také stahovat. Jak jednotlivě, tak hromadně, kdy jsou zabaleny do jednoho ZIP archivu pro lepší manipulaci s nimi.

05.png

Přímo ve webovém prohlížeči lze také vytvářet nové soubory a ukládat je do úložiště Google Drive díky sadě webových aplikací Google Docs. Ta obsahuje textový editor, tabulkový kalkulátor, nástroj pro práci s prezentacemi a editor kreseb. Poslední zmíněná součást slouží hlavně k tvorbě různé kancelářské grafiky. Nejde o grafický editor, s jehož pomocí by bylo možné upravovat fotky.

Díky Google Docs lze též prohlížet a upravovat dokumenty, tabulky a prezentace přítomné v úložišti Google Drive, tedy třeba uložené v rámci synchronizace. Propojení s webovou kancelářskou sadou je stejně jako u konkurenčního uložiště Microsoft SkyDrive silnou zbraní této služby. Aplikace z balíčku Google Drive sice vypadají jednoduše, ale nejsou primitivní.

Google chce, aby jeho webová kancelářská sada nabízela funkce, které každodenně používá 90 % uživatelů Microsoft Office. Ke splnění tohoto cíle nemá daleko. Textový editor a tabulkový kalkulátor jsou již poměrně vyspělé webové aplikace. Nyní se pracuje především na zdokonalení nástroje pro práci s prezentacemi.

06.png

Ani ve webovém rozhraní nechybí podpora služby Google Cloud Print, takže z kteréhokoliv počítače lze vytisknout dokument, tabulku či prezentaci na dálku přes Internet na tiskárně doma či v kanceláři. V prohlížeči Google Chrome pracuje sada Google Docs alespoň v omezeném režimu i při ztrátě internetové konektivity, ale sám Google přiznává, že v této oblasti má hodně co zdokonalovat.

Pro některá data neomezený prostor
Google Drive původně nabízel zdarma 5 GB pro data. Nově poskytuje zdarma až 15 GB, ovšem tato kapacita je automaticky sdílena dle potřeby s e-mailovou schránkou služby Gmail. Kdo Gmail nepoužívá, může využít plných 15 GB pro Google Drive. Uživatelé, kteří Gmail používají, mají kapacitu sníženou o objem e-mailů uložených ve své schránce.

Nic však nebrání v založení dvou účtů (jeden pro Gmail a e-maily a druhý pro Google Drive). Google Drive nabízí neomezený prostor pro fotky publikované či sdílené na sociální síti Google Plus, pokud žádná ze stran fotky nepřesáhne 2048 pixelů. Teoreticky může jít o fotky v rozlišení větším než čtyři megapixely, takže tato nabídka je poměrně atraktivní.

07.png

Další zajímavostí je, že soubory vytvořené sadou Google Docs či převedené do jejího vlastního formátu neukrajují z dostupného místa. Právě vznikem vlastního formátu Google Docs a poskytováním neomezeného prostoru pro něj chce Google zvýšit tlak na uživatele, aby místo Microsoft Office začali preferovat Google Docs.

Za poplatek je možné navýšení kapacity úložiště. Nejlevněji vyjde úložiště o celkové kapacitě 100 GB, za které si Google účtuje měsíční poplatek ve výši 4,99 USD. Možností navýšení je ovšem více. Maximální možnou kapacitou je 16 TB za 799,99 USD měsíčně. Google Drive nabízí jen měsíční předplatné. Někteří rivalové poskytují výhodnější roční předplatné.

Zaplatit lze jedině platební kartou, ale bez problémů jsou akceptovány debetní i kreditní karty MasterCard či Visa vydané v České republice. Pouze je potřeba, aby karta podporovala internetové transakce. Poplatek se z ní pak strhává automaticky pravidelně každý měsíc, dokud uživatel předplatné služby nezruší.

V dalším díle seriálu se blíže podíváme na Dropbox, matadora mezi podobnými službami.

Použité screenshoty: autor
Úvodní obrázek: Google
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Archivace dat do cloudu
  od torrent » 11 črc 2019 19:24 » v Vše ostatní (inet)
  9
  1344
  od petr22
  11 črc 2019 20:53
 • external hard drive nenajíždí
  od ostiepok » 04 led 2020 14:17 » v Problémy s hardwarem
  12
  419
  od RIKI22
  04 led 2020 19:06
 • Samsung notebook(2013) nevidí v biosu ani hdd, ani bootovací flash drive.
  od michalbar » 29 zář 2019 16:02 » v Problémy s hardwarem
  3
  541
  od petr22
  29 zář 2019 17:32
 • NAS326 - zmizely soubory
  od kropovez » 27 čer 2019 22:41 » v Vše ostatní (inet)
  1
  954
  od petr22
  27 čer 2019 22:53
 • Poškozené soubory na SD kartě
  od pavel2010 » 29 dub 2020 12:21 » v Problémy s hardwarem
  2
  182
  od Pic
  29 dub 2020 22:17

Zpět na “Internet a sítě (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů