Soubory v cloudu (6. díl): Wuala

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Soubory v cloudu (6. díl): Wuala

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 21 lis 2013 22:29

Soubory v cloudu (6. díl): Wuala

Cloudy06.jpg


V dalším díle seriálu o moderních cloudových resp. internetových úložištích, která vedle jiných funkcí nabízejí synchronizaci souborů mezi různými počítači, se blíže zaměříme na službu Wuala zajímavou především díky vysoké bezpečnosti.

Upozornění: popisované služby procházejí průběžným rozvojem a vývojem, takže časem nemusí některé níže uvedení informace platit. Jsou aktuální k datu 20. listopadu 2013.

Cloudová úložiště často provází obavy o soukromí. V případě služby Wuala však nejsou na místě. Kromě technických bezpečnostních opatření, ke kterým se dostaneme dále v článku, důvěryhodnost služby zvyšuje geografické zakotvení ve Švýcarsku. Wuala funguje od roku 2007, čili na trhu není žádným nováčkem.

Původní švýcarský start-up v roce 2009 koupila francouzská společnost LaCie, která je výrobcem počítačového hardwaru, zejména pak různých úložišť. Nicméně službu Wuala provozuje švýcarská odnož LaCie, takže nadále zůstává mimo jurisdikci nejen Spojených států amerických, ale i Evropské unie. To může mít své výhody při různých novodobých honech na čarodějnice.

Bezpečnost, bezpečnost a zase bezpečnost
Všechny služby, kterým jsme se dosud v seriálu věnovali, šifrují přenos dat mezi cloudovým úložištěm a osobním počítačem během synchronizaci souborů. To však mnohým uživatelům, kteří si cenní svého soukromí, nestačí. Palčivou otázkou je, nakolik jsou zabezpečeny soubory v samotném cloudovém úložišti. Neřkuli, kdo všechno k nim, byť třeba jen teoreticky, může mít přístup.

Wuala však nasazuje těžký bezpečnostní kalibr. Veškeré soubory, které míří do tohoto cloudového úložiště, jsou zašifrovány ještě v osobním počítači či mobilním zařízení uživatele. Nejenže z počítače, tabletu či mobilu uživatele putují do cloudového úložiště v zašifrované podobě, ale také v cloudovém úložišti zůstávají soubory nadále chráněné silným 256bitovým AES šifrováním.

K dešifrování dochází opět výhradně na straně uživatele, když si ke svým souborům z cloudu vyžádá přístup z osobního počítače či mobilního zařízení. I kdyby provozovatel služby k souborům uživatelů chtěl získat přístup, tak nemůže. To rozhodně není běžná praxe. K dešifrování je totiž nutné uživatelské heslo, které ale v tomto případě provozovatel služby vůbec nezná.

Nemá jej uložené v žádné své databázi v šifrované či nešifrované podobě. Heslo neopouští osobní počítač či mobilní zařízení uživatele, kde se odchozí data šifrují a příchozí naopak dešifrují. Další výhodou tohoto řešení je, že heslo nemůže provozovateli služby uniknout při nějakém bezpečnostním incidentu. Třeba Dropbox má za sebou již několik úniků hesel.

Synchronizace pro náročné uživatele
Jednou z funkcí, které cloudové úložiště Wuala nabízí, je samozřejmě synchronizace souborů mezi počítači. K tomu Wuala poskytuje potřebný program. Tentokrát nelze hovořit o synchronizační utilitě, protože předmětný program je podstatně komplexnější nástroj. Synchronizace je jen jednou z mnoha jeho funkcí, byť zřejmě tou nejzajímavější.

01.png

Program služby Wuala pro osobní počítače podporuje nejen Windows XP a vyšší nebo OS X 10.6 a vyšší, ale také různé linuxové distribuce jako je Debian, Ubuntu, Fedora, Red Hat, CentOS, OpenSUSE a jejich odnože. Ze všech dosud probíraných služeb Wuala podporuje zdaleka nejvíce rozličných operačních systémů, protože její program pro osobní počítače je napsaný v Javě.

V žádném případě nepřipomíná synchronizační utility konkurenčních služeb. Je to spíše souborový manažer pro přístup k souborům uloženým v cloudu. Cloudové úložiště je možné také připojit jako virtuální síťový pevný disk, takže k jeho obsahu je snadný přístup i ze systémového správce souborů a různých dialogových oken pro ukládání či otevírání souborů.

02.png

Pro hladší fungování virtuálního síťového disku Wuala používá vyrovnávací paměť na pevném disku počítače. Její velikost si lze nastavit. Záleží tedy na uživateli, jestli upřednostní pružnější fungování přímého přístupu do cloudového úložiště před větším volným prostorem na lokálním pevném disku. Samozřejmě, že je možné dosáhnout i nějakého kompromisního nastavení.

Wuala na pevném disku nevytváří žádnou svou speciální složku, jejíž obsah by byl synchronizován. Podobně jako SugarSync či Copy.com podporuje synchronizaci libovolné složky, přičemž najednou lze synchronizovat hned několik složek z různých zákoutí pevného disku či dokonce z více pevných disků. Mezi různými počítači je možné synchronizovat různé složky.

03.png

Služba Wuala jde ale ještě mnohem dál. Uživatel si může určit, do které složky v cloudovém úložišti bude daná lokální složka synchronizována. Obsah cloudového úložiště si tak lze uspořádat dle libosti. Navíc je možné ze synchronizace volitelně vyloučit jmenovitě vybrané soubory anebo soubory skryté, systémové či dočasné obsažené v synchronizované složce.

04.png

V případě potřeby lze omezit zatížení internetové přípojky, aby probíhající synchronizace nepřekážela dalším internetovým aktivitám. Nezávisle na sobě je možné nastavit rychlostní strop pro odesílání a příjem dat. Vedle manuálního nastavení Wuala podporuje proměření rychlosti internetové přípojky (resp. šířky pásma) a automatické nastavení rychlostních stropů.

Vedle synchronizace i šikovné zálohování
Kromě běžné synchronizace Wuala podporuje také zálohování do cloudového úložiště. Zálohování se od synchronizace liší v tom, že probíhá pouze jednosměrně: soubory proudí z pevného disku do cloudového úložiště, ovšem nikoliv obráceně. Zálohování může běžet nonstop stejně jako synchronizace. Vztahují se na něj i další výše zmíněné možnosti synchronizace.

Nicméně zálohování nemusí apriori běžet nonstop. Wuala podporuje jeho automatické provádění ve určenou dobu. Zálohování lze spustit každou hodinu ve stanovenou minutu, každý den ve zvolený čas, jednou týdně ve vybraný den a čas či jednou měsíčně opět v den a čas, který si uživatel vybere. Každá zálohovací úloha přitom může mít jiné nastavení.

05.png

Takzvané vzdálené zálohování (remote backup) má tu výhodu, že záložní data nejsou ve stejném objektu či dokonce místnosti jako data původní. Při požáru či povodni se bohužel často stává, že uživatelé přijdou o svá původní data uložená v počítači i o jejich záložní kopie. Totéž se může přihodit při vykradení bytu či kanceláře.

Lokální zrcadlo cloudového úložiště
Jednou z mnoha zajímavostí služby Wuala je také možnost vytvořit si v lokální počítačové síti zrcadlo (mirror) cloudového úložiště. Synchronizované a zálohované soubory tak vždy budou nejen v jednotlivých počítačích a cloudovém úložišti, ale také v lokálním síťovém úložišti. To se hodí třeba při dočasném výpadku internetového připojení.

Jako zrcadlo pro službu Wuala lze použít některý z NAS serverů francouzské značky LaCie, která za službou stojí, jak bylo vysvětleno v úvodu. Libovolný NAS server tedy nemůže být lokálním zrcadlem. Přestože tato francouzská značka není na českém trhu až tak známá jako třeba konkurenční Synology, tak NAS server od LaCie je možné bez problémů koupit v českých e-shopech.

Zajímavé funkce pro mobily či tablety
Přístup ke cloudovému úložišti služby Wuala lze získat také z chytré mobilní elektroniky, jak se již stalo dobrým zvykem i u mnohem jednodušších internetových úložišť. Wuala konkrétně nabízí aplikaci pro Android 2.2 a vyšší nebo iOS 4.3 a vyšší. Dostupnost aplikací je klíčová, protože Wuala pro nepodporovaná mobilní zařízení nenabízí webové rozhraní (viz dále).

06.png

Poskytovaná aplikace pro chytrou mobilní elektroniku samozřejmě podporuje základní funkce pro správu souborů v cloudovém úložišti. Kromě toho, že je možné jednotlivé soubory stahovat a otevírat v příslušené aplikaci třetí strany, lze též z cloudu streamovat audio či video s pomocí volitelného přehrávače. Pro přehrávání multimédií tak není nutné čekat na kompletní stažení souboru.

Vedle jednotlivých souborů je možné streamovat i celé složky, což se hodí například pro poslech hudby z cloudu prostřednictvím mobilního zařízení. Pochopitelně nechybí funkce pro nahrávání souborů z mobilního zařízení do cloudového úložiště včetně automatického zálohování fotek a videí pořízených mobilním zařízením do volitelné složky v cloudovém úložišti.

07.png

Tato funkce ovšem není zrovna promyšlená. Například zálohovat lze fotky a videa pouze současně. Nelze tedy zálohovat automaticky jen fotky bez videí nebo naopak. Zálohu je sice možné omezit jen na dobu, po kterou je mobilní zařízení připojeno k Internetu přes Wi-Fi, ale už nelze nastavit, že záloha se má spustit pouze při připojení k nabíječce.

Naopak bezpečnost je opět na vysoké úrovni. Samozřejmě i v případě mobilních zařízení jsou veškeré soubory šifrovány a dešifrovány až na straně uživatele. Dále lze volitelně použít PIN pro přístup k aplikaci. Výhoda je v tom, že není nutné se neustále složitě přihlašovat a odhlašovat, aby aplikace a soubory v cloudu byly chráněné.

08.png

Čtyřmístný PIN se na dotykovém displeji zadá rychleji než uživatelské jméno a silné heslo. Podobnou ochranu dnes nabízí aplikace řady konkurenčních služeb. V aplikaci Wuala si však lze dle vlastních potřeb nastavit, kdy má být aplikace uzamčena, aby pro přístup k ní byl vyžadován PIN. Může se tak stát při vypnutí displeje nebo po nastavitelné době nečinnosti nezávisle na displeji.

Místo webového rozhraní aplikace v Javě
Všechny služby, kterým jsme se věnovali v předešlých dílech seriálu, nabízejí přístup k obsahu úložiště prostřednictvím webového rozhraní. Některé jej mají sofistikovanější, jiné zase jednodušší, ale Wuala nemá vůbec žádné. Je to daň za vysokou úroveň bezpečnosti. Podle provozovatele služby totiž není možné při nastavených bezpečnostních parametrech nabídnout webové rozhraní.

Konkrétní důvod je v tom, že soubory jsou šifrovány a dešifrovány vždy až na straně uživatele pomocí hesla, která rovněž zůstává výhradně na straně uživatele. Namísto webového rozhraní Wuala alespoň na svých webových stránkách nabízí spuštění obslužného programu bez nutnosti předchozí instalace. Zde služba opět těží z toho, že její program je napsán v Javě.

09.png

Jelikož Wuala nemá webové rozhraní, tak vše podstatné se přesunulo právě do obslužného programu (ať již klasicky nainstalovaného nebo jen spuštěného z webového prohlížeče). Řeč je například o nastavení uživatelského účtu a profilu, obnově smazaných souborů a v neposlední řadě o správě kapacity úložiště resp. přikupování dalšího prostoru pro soubory.

Po registraci jen 5 GB zdarma
Ihned po bezplatné registraci Wuala nabízí 5 GB místa pro veškeré soubory (synchronizované i zálohované). Z dnešního pohledu to není mnoho. Dropbox sice poskytuje zdarma jen 2 GB, ale také je příslovečnou černou ovcí ve stádu, protože například Microsoft SkyDrive poskytuje 7 GB a Google Drive či Copy.com pak dokonce 15 GB, tedy třikrát tolik co Wuala.

Provozovatel služby se sice snaží uživatele ukonejšit, že 5 GB je dost místa pro 1 500 fotek či 500 hudebních souborů, ale to jsou jen hrubě orientační propočty ve prospěch služby. V rámci referenčního programu si však lze přijít na dalších 10 GB za doporučování služby dalším uživatelům. E-mail s doporučením je možné odeslat rovnou z obslužného programu.

Wuala samozřejmě nabízí navýšení kapacity úložiště za poplatek. V tomto případě jde skutečně o navýšení v pravém smyslu slova, protože bezplatná kapacita a zpoplatněná kapacita se sčítají. Při pronájmu 20 GB za 2,99 € měsíčně tak uživatel v součtu získá 25 GB, při pronájmu 50 GB za 5,99 € měsíčně pak 55 GB a tak podobně.

Pronajmout si lze také dalších 100 GB za 9,99 € měsíčně, 200 GB za 19,99 € měsíčně, 500 GB za 49,99 € měsíčně a dokonce 1 TB za 89,90 E měsíčně či 2 TB za 159,90 € měsíčně. Kromě měsíční fakturace lze též zvolit roční fakturaci, kdy je poskytována výrazná sleva. Platit lze jednoduše, rychle a bezpečně přes PayPal propojený s platební kartou anebo dobitý převodem z běžného účtu v bance.

Sečteno a podtrženo: Wuala je vynikající a vskutku multiplatformní službou nejen pro synchronizaci, ale i zálohování. Přestože to zní jako oxymóron, výhodou této cloudové služby je vysoká míra bezpečnosti. Z toho ale vyplývá i nevýhoda, kterou je absence webového rozhraní. To by se přitom mohlo hodit i v mobilních zařízeních se systémem, pro který Wuala nemá aplikaci.

V příštím díle se zaměříme na službu Box.com, která prošla výraznou transformací.

Použité screenshoty: autor
Úvodní obrázek: Wuala / LaCie
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Archivace dat do cloudu
  od torrent » 11 črc 2019 19:24 » v Vše ostatní (inet)
  9
  1344
  od petr22
  11 črc 2019 20:53
 • Poškozené soubory na SD kartě
  od pavel2010 » 29 dub 2020 12:21 » v Problémy s hardwarem
  2
  182
  od Pic
  29 dub 2020 22:17
 • Trvale smazané soubory
  od Peteess99 » 24 srp 2019 00:09 » v Problémy s hardwarem
  10
  1052
  od CyberCodeDroid
  27 srp 2019 12:36
 • NAS326 - zmizely soubory
  od kropovez » 27 čer 2019 22:41 » v Vše ostatní (inet)
  1
  954
  od petr22
  27 čer 2019 22:53
 • Excel neotevírá soubory po dvojkliku
  od aa33kk » 20 kvě 2020 19:41 » v Kancelářské balíky
  8
  166
  od aa33kk
  20 kvě 2020 20:37

Zpět na “Internet a sítě (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů