Představujeme 17/2013: router D-Link DIR-868L

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Představujeme 17/2013: router D-Link DIR-868L

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 27 pro 2013 22:37

Představujeme 17/2013: router D-Link DIR-868L

Představujeme17.jpg


Bezdrátový router D-Link DIR-868L v současnosti patří mezi nejvyspělejší modely určené domácnostem. Nabízí téměř vše, co by si nároční uživatelé mohli přát. Však posuďte sami.

D-Link DIR-868L na první pohled zaujme stále ještě poměrně netradičním soudkovitým tvarem, který se však pro novější modely značky D-Link stává typickým a získal již nejedno ocenění. Nejde přitom o žádný výstřelek designérů, nýbrž o velmi praktické řešení konstrukce. Mimo jiné přináší tu výhodu, že router ve svislé poloze zabere na např. na stole či na poličce podstatně méně prostoru, ale přitom si zachovává značnou stabilitu. K té dopomáhá i hmotnost 560 gramů.

Na výšku router měří 217 milimetrů. Půdorys má v nejširších místech 102 a 123 milimetrů. Na čelní straně zařízení jsou jen dvě LED kontrolky indikující zapnutí routeru a dostupnost internetové konektivity. Kontrolky pro jednotlivé porty či bezdrátovou síť byste zde hledali marně, což je bohužel stále častější šlendrián novějších routerů. V tomto konkrétním případě je to však naštěstí jeden z mála možných předmětů kritiky.

01.png

Na zadní straně routeru se nachází tradiční kvarteto portů LAN, z nichž každý podporuje přenosovou rychlost až 1 Gbit/s. Stejný rychlostní strop má také žlutě odlišený port WAN pro propojení routeru s modemem resp. pro připojení k internetu. D-Link DIR-868L je tak vhodný i pro šťastlivce, kteří mají internetovou přípojku, jejíž reálná přenosová rychlost překračuje 100 Mbit/s. Aby těch vysokorychlostních portů nebylo málo, tak zastoupeno je ještě rozhraní USB 3.0.

Špičkové Wi-Fi s IEEE 802.11ac a technologií SmartBeam
Silnou stránkou routeru D-Link DIR-868L je podpora bezdrátových sítí Wi-Fi. K podpoře dnes běžných standardů IEEE 802.11b, IEEE 802.11g a 802.11n pro lokální bezdrátové sítě výrobce doplnil podporu chystaného standardu IEEE 802.11ac. Ten má být sice oficiálně přijat teprve v průběhu roku 2014, ale pracovní návrh je natolik pokročilý, že implementace chystaného standardu do high-end síťových zařízení není ojedinělá.

Pro blízkou budoucnost je to jedině dobře. Již v roce 2014 se totiž očekává boom koncových zařízení podporujících nový standard pro lokální bezdrátové sítě. Některá zajímavá mobilní a přenositelná zařízení s podporou chystaného standardu se na trhu objevila již v průběhu roku 2013, takže možná nějaké zařízení schopné naplno využít možnosti tohoto bezdrátovou routeru máte doma. Pokud ne, router je zpravidla investicí na několik let, takže dříve či později jeho možností využijete.

IEEE 802.11ac slibuje maximální přenosovou rychlost 1 Gbit/s. Reálná rychlost sice bude nižší, ale i tak chystaný standard přináší další kýžené zrychlení lokálních bezdrátových sítí. Navíc namísto tradičního pásma 2,4 GHz využívá pásmo 5 GHz, díky čemuž by měly odpadnout alespoň některé problémy s rušením další bezdrátovou elektronikou. Rovněž by se měly omezit trampoty s obsazenými kanály okolními sítěmi.

02.png

Již stávající standard IEEE 802.11n z roku 2009 ale umožňuje vytvořit síť nejen v tradičním pásmu 2,4 GHz, ale volitelně také ve vyšším pásmu 5 GHz. D-Link DIR-868L v tomto ohledu možností standardu IEEE 802.11n využívá naplno. Jako dual-band router podporuje souběžný provoz vzájemně propojených bezdrátových sítí v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz. Některá high-end zařízení s podporou IEEE 802.11n jsou schopná připojení k síti v pásmu 5 GHz právě kvůli rychlosti, spolehlivosti a pokrytí.

Když je řeč o pokrytí, tak tento router podporuje proprietární technologii D-Link SmartBeam se soustavou půl tuctu interních antén využívající právě soudkovitý design. V čem tkví její kouzlo? Router směrem k bezdrátově připojovanému zařízení automaticky posiluje signál Wi-Fi sítě na úkor oblastí, v nichž se zrovna žádné bezdrátově zařízení nepůsobí. Z osobní zkušenosti s routery D-Link mohu konstatovat, že technologie D-Link SmartBeam v praxi opravdu přináší kvalitnější pokrytí.

Bezpečnost? Na maximu pro konvenční sítě nejen v domácnostech
D-Link DIR-868L má pestrou paletu bezpečnostních funkcí. Například Wi-Fi lze zabezpečit pomocí technologií WEP, WPA, WPA2 či mixu WPA s WPA2. K WPA/WPA2 se samozřejmě váže podpora AES a TKIP s možností jejich kombinace. K autentizaci pro přístup do chráněné bezdrátové sítě lze použít heslo – klíč (PSK), ovšem podporována je také technologie Wi-Fi Protected Setup pro rychlé připojení zařízení do chráněné sítě, k němuž slouží vedle tradičního tlačítka WPS také PIN.

Při důrazu na vyšší bezpečnost lze v nastavení routeru podporu technologie Wi-Fi Protected Setup zcela vypnout anebo alespoň zakázat používat PIN, který teoreticky lze prolomit hrubou silou. Pak funguje jen tradiční tlačítko WPS, které se nachází na zadní straně routeru, spolu s jeho softwarovou alternativou ve webovém administračním rozhraní zařízení. Kromě těchto běžných autentifikačních technologií je podporován rovněž RADIUS server.

Užitečná je i funkce Guest Zone, která slouží k vytvoření virtuální separátní bezdrátové sítě pro přístup k internetu. Je určena návštěvám, kterým v rámci pohostinnosti můžete nabídnout připojení k internetu s jejich vlastním zařízením, ovšem bez přístupu do vaší primární domácí bezdrátové sítě a v ní sdíleným datům a prostředkům. Guest Zone může mít vlastní nastavení zabezpečení a samozřejmě vlastní heslo, abyste nemuseli prozrazovat heslo k primární síti.

Router je také vybaven duálním firewallem (SPI + NAT). Na seznamu bezpečnostních funkcí nechybí ani MAC filtr, díky němuž lze přístup do sítě povolit jen předem vybraným zařízením na základě jejich MAC adresy, která je někdy též nazývána adresou fyzickou nebo hardwarovou. S dalšími bezpečnostními filtry je možné například blokovat přístup k výměnným sítím anebo předem zvoleným webovým stránkám.

Bezpečnostní zajímavostí je CAPTCHA na přihlašovací stránce webového administračního rozhraní routeru. Jde o ochranu před záškodnickými programy, které by se zevnitř sítě pokoušely změnit citlivá nastavení routeru (např. DNS servery). Zde jim kromě uživatelského jména a přístupového hesla stojí v cestě právě ještě CAPTCHA, takže získat přístup k administraci hrubou silou je složitější než obvykle.

Kdo má rád věci pod kontrolou, dost možná ocení podporu dálkové správy skrze cloudový portál mydlink.com. Díky němu lze i bez veřejné IP adresy internetové přípojky dálkově spravovat síť skrze webové rozhraní na mydlink.com anebo pomocí mobilní aplikace pro Android (1.6 a vyšší). iOS (4.3 a vyšší) či Windows Phone (8 a vyšší). S dálkovou správou přichází i dálkový dohled, kdy je dokonce možné monitorovat a eventuálně blokovat aktivitu jednotlivých koncových zařízení.

Rychlé síťové úložiště a DLNA Server levou zadní
V úvodu zmíněný port USB 3.0, který je samozřejmě zpětně kompatibilní s USB 2.0, primárně slouží k připojení flash disku či externího disku. Připojené paměťové médium v kombinaci s routerem může fungovat jako jednoduché síťové úložiště pracující nezávisle na tom, který počítač v síti právě běží nebo neběží. Díky USB 3.0 lze k routeru připojit opravdu rychlé paměťové médium, jehož výkon se v moderní počítačové síti určitě neztratí.

03.png

Z připojeného paměťového média je možné například díky funkci iTunes Server snadno sdílet hudbu se zařízeními značky Apple. Širší multimediální využití nabízí DLNA Server, který umožňuje hudbu, videa či fotografie z připojeného paměťového média jednoduše přehrávat resp. prohlížet na všech zařízeních kompatibilních s technologií DLNA. Jde třeba o chytré televizory, multimediální centra. herní konzole a další zástupce zábavní elektroniky.

Přístup z mobilních zařízení obstarává aplikace SharePort Mobile pro Android 2.2 a vyšší či iOS 4.3 a vyšší (verze pro Windows Phone zatím chybí). Router postrádá Samba Server či FTP Server, takže z PC lze na paměťové médium přistupovat jen díky utilitě SharePort Plus pro Windows XP a vyšší. Ta zároveň umožňuje port USB 3.0 na routeru využít ke sdílení libovolné tiskárny v síti (včetně multifunkčních modelů).

D-Link DIR-868L bezesporu představuje špičku mezi modely na současném trhu. Splňuje kritéria pro domácí lokální sítě dneška i blízké budoucnosti. Samozřejmě, že lze nalézt větší či menší nedostatky typu chybějících kontrolek na čelní straně zařízení anebo absence konektoru pro eventuální připojení externí antény. Na druhou stranu jsou tu celkově dobré předpoklady pro moderní, rychlou, spolehlivou a bezpečnou domácí síť, která dokáže vyhovět rostoucím nárokům na mobilitu.

Úvodní obrázek a produktová grafika: D-Link
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Router TP-LINK (tvrdý reset)
  od Odonn » 18 zář 2023 16:34 » v Administrace sítě
  8
  4351
  od zeus
  19 zář 2023 10:10
 • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
  od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
  3
  3402
  od ITCrowd
  27 zář 2023 14:06
 • Router 2.4 vs 5
  od ShadowWord:Pain » 30 črc 2023 18:45 » v Vše ostatní (hw)
  4
  1727
  od ShadowWord:Pain
  30 črc 2023 19:52
 • Nefunkční router ?
  od cline » 22 říj 2023 19:48 » v Sítě - hardware
  26
  5211
  od ITCrowd
  23 říj 2023 22:39
 • Jaký router?
  od atari » 30 čer 2023 19:43 » v Sítě - hardware
  4
  1808
  od zeus
  02 črc 2023 10:09

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů