jak nastavit větráky?

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
kirmakX6on
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

jak nastavit větráky?

Příspěvekod kirmakX6on » 06 čer 2017 10:14

v biosu/uefi (gigabyte ab350) jdou nastavit otáčky podle teplot na čidlech. Je tam předpřipraveno několik profilů a pak je možnost si to nastavit zcela sám. Mým cílem je co nejtišší větrák, ale ne za cenu snížení životnosti vnitřností počítače.

Výchozí nastavení mi každopádně přijde zjevně nelogické, protože větrák je nastaven na cca 30-50% výkonu (teď se mi nechce restartovat a znovu se dívat) dokonce i u teplot pod 20°...takové teploty ale v pokoji nemám nikdy, takže bez ohledu na to, jak se větrák bude nebo nebude točit, nemůže nikdy ochladit procesor na méně než je moje pokojová teplota... Nastavil jsem tedy, aby se když je teplota pod 25°C netočil vůbec. Ale jak to nastavit dál uplně nevím.

zatím to mám:
25°C - 0 % výkon větráku
35°C - 30%
40°C - 50%
50°C - 75%
60°C - 100% výkon větráku

procesor mám AMD Ryzen 5 1600. Ve specifikaci jsem nenašel, na jaké teplotě má pracovat...

Jak byste to nastavili vy?
Jaká je nejvyšší teplota, která ještě z dlouhodobého hlediska nijak nesnižuje životnost komponentů počítače?

Reklama
Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod satik » 06 čer 2017 10:51

Teploty aby ses ideálně držel pod 75°C ve full loadu, pokud ho moc casto nezatezujes, tak i 80°C ve spickach je porad v pohode.
Pri 95°C pak Ryzeny zacinaj throttlovat - snizovat vykon.

Ja mam pri 3,9 GHz a 1,37V kolem 60-65°C s AiO ve stresstestu, podle konkretniho typu stresstestu a teploty okolo. Ted v lete to nejspis jeste trochu poleze.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod X » 06 čer 2017 11:01

Také by se nemělo zapomínat na blbosti EU, která zakázala u pájení olovnatý cín, bezolovnatý cín je háklivý na velké výkyvy teplot a po nějakém čase praská. Tedy když se ti podaří eliminovat velké teplotní výkyvy, prodloužíš životnost.

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod satik » 06 čer 2017 11:05

Dobrá připomínka, i když to se procesorů tolik netýká, ty s tím moc problémy nemívají.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Uživatelský avatar
kirmakX6on
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod kirmakX6on » 06 čer 2017 11:25

satik píše:Teploty aby ses ideálně držel pod 75°C ve full loadu, pokud ho moc casto nezatezujes, tak i 80°C ve spickach je porad v pohode.
Pri 95°C pak Ryzeny zacinaj throttlovat - snizovat vykon.

Ja mam pri 3,9 GHz a 1,37V kolem 60-65°C s AiO ve stresstestu, podle konkretniho typu stresstestu a teploty okolo. Ted v lete to nejspis jeste trochu poleze.
tzn. ten bod, od kterýho mám nastaven 100% výkon větráku, je nastaven dobře, resp. klidně by mohl být i výš..

Já většinu času nicméně nebudu zatěžovat systém.. spíše mi jde o to nastavení těch nižších otáček při nižších teplotách... Předpokládám, že komponenty nejsou stavěny na neustálý provoz v teplotě 75°C ..tzn. větráky by se neměly rozjet až při oněch 75°C, ale dřív :-)

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod satik » 06 čer 2017 11:54

s 75°C určitě musejí počítat, spousta lidí to nebude řešit a pojedou klidně kolem těch 90°C :)
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Uživatelský avatar
kirmakX6on
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod kirmakX6on » 06 čer 2017 19:29

proč ale potom to konzervativní výrobní nastavení? To by se tedy mohly ventilátory zapnout až by teplota dosáhla těch 75°C...

intuitivně jsem si to představoval tak, že teplota ovlivňuje střední dobu života ...typu ..kdyby jel 100% času na 80°C, střední doba mezi poruchami by pak byla třeba 2 roky, při teplotě 70°C třeba 3 roky, při 60°C 7 let atd....při 40°C 50 let atd. Určitě ale bude nějaká teplota, při které lze očekávat životnost jasně delší než bude jeho "morální životnost" (než přestane uživateli stačit výkonem a bude vyměnen tak jako tak), tzn. chladit pod určitou teplotu nemá dobrý smysl.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 30 vteřinách:
tady jsem našel článek o degradaci procesoru ..jsou tam ilustrační grafy http://www.anandtech.com/show/2468/6 ..já bych to chtěl trochu přesněji a vztaženo na všechny komponenty jako celek

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod X » 06 čer 2017 20:45

Se máte, já si budu muset k procesoru pořídit topení :lol: Tedy jestli bude stejná zima jako ta letošní (± -20°C), těch 8°C na procesoru prý opravdu není dobrá věc (kondenzace).

Řekl bych, že těch 90°C bude platit na teplotu jader, throttlovat to bude určitě níže, hádám kolem nějakých 75 - 82°C ... a určitě nebude dobré jet na plnou palbu 80 - 90°C dlouhodobě.

Uživatelský avatar
kirmakX6on
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod kirmakX6on » 06 čer 2017 21:24

já zkusím čistě teoretickou úvahu: našel jsem, že závislost životnosti na teplotě určuje arrheniův akcelerační faktor http://www.desolutions.com/blog/2013/08 ... ationship/ Ten říká, kolikrát se změní doba životnosti při změněné teplotě oproti standardní teplotě. Jde o stantardní nástroj odhadování životnosti výrobku a AMD i Intel (a nVidia atd.) ty dokumentace musí mít, jen je nemaj veřejné. Já zkusím teda nějaký výpočet na základě... hrubých odhadů :-D
Obrázek
Napřed tedy je nutno všechny možné teploty procesoru nahradit jednou efektivní "standardní teplotou". Na http://bgr.com/2014/05/29/smartphone-co ... udy-chart/ píšou, že průměrný amík stráví před kompem 103 minut denně, na http://www.nielsen.com/us/en/insights/n ... e-win.html píšou, že v průměru 48 minut denně lidé hrajou, tzn. podle toho by se dalo hrubě odhadnout, že zhruba 50% času jede počítač na maximum a 50% je vytížen málo. Pokud je maximum třeba těch 75°C a v nevytíženém stavu má okolo 30°C (jak asi má můj - při již o něco snížených otáčkách ventilátoru má teďka průměr za 11 hodin 31,9°C), pak průměrná teplota bude 52,5°C. Procesor musí být zkonstruován tak, aby při této typické průměrné teplotě zvládl fungovat alespoň po dobu záruky, tj. 3 roky u AMD.

Otázka bude znít, kolikrát se mi sníží životnost, pokud tuto typickou teplotu procesoru zvednu (tím, že snížím chlazení), např. o 5°C

Výsledek bohužel ale závisí ještě na tzv. aktivační energii - to je konstanta specifická pro způsob, kterým výrobek selže a bohužel ji neznám. Menší přehled je na https://www.intersil.com/content/dam/In ... _rates.pdf , ale nevím, co z toho se aplikuje na procesory. Každopádně to bude někde mezi 0,3 a 0,8.

Pokud dejme tomu tedy .. díky snížení výkonu větráků budu mít teplotu v nevytíženém stavu 40°C, tak průměrná teplota bude 57,5°C, tj. zvýšená o 5°. Když teď dosadím do té rovnice na linku, tak arrheniův faktor vychází v závislosti na zvolené aktivační energii mezi 1,02 a 1,05. Tzn. pokud by při normální teplotě vydržel 3 roky, tak při této zvýšené by vydržel o 53 dnů méně (2,857 let).

Celkem by mě potěšilo, kdyby mou úvahu někdo zkontroloval, příp. provedl nějakou vlastní alternativní úvahu :-)

Dodatečně přidáno po 6 minutách 59 vteřinách:
X píše:těch 8°C na procesoru prý opravdu není dobrá věc (kondenzace).
žiješ někde v Rusku? :-D

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: jak nastavit větráky?

Příspěvekod X » 06 čer 2017 22:03

Kéž by, tam ještě ctí klasickou rodinu a sluníčkáře zavírají do gulagů :lol: Těch 8°C bylo v zimě (venku dlouhodobě kolem -20°C) v serverovně (podkrovní půdička bez topení, tedy relativně promrzlá), při startu, snížené frekvenci (automatika) a jen na mžik, ale podle techniků a prodejců z IT prodejny by tam mohl být problém s kondenzací, i když to bylo jen na mžik.

Ale díky obrovské bedně (BigTower Chieftec) s dobrým větráním (jsem do vzduchového chlazení - vlastního návrhu dle přečtených recenzí - vrazil minimálně 4 500 Kč) mám zatím teploty velmi dobré. V zimě v běžném provozu: 15 - 25°C, na jaře / podzim: 20 - 30°C a v parnu (zatím jsem pozoroval jen v srpnu a nyní): 25 - 35°C (ale budu muset mrknout na prachové filtry, jistě budou od srpna plné), v zátěži na max (Prime95 půlhodinu) myslím že jsem zkoušel v zimě, nyní bude jistě o pár °C více: 40°C (starší verze Prime95) a 43°C max (novější verze). Ostatní mají s mým procesorem i-7 6700K 4 / 4,2 GHz (recenze na webu): 70°C. A to chlazení ani moc nehoním, na procesoru 500 a ostatní 1 000 ot. / min, mohl bych je zapnout až na 3 000 ot. Křivku nárůstu otáček ventilátorů jsem si udělal od 40°C ...

P.S.: jo a díky tomu, že case nemám u sebe v místnosti ale v serverovně, tak hluk z case ke mně do pokoje (kde mám periférie) 0 dB asi do 2 000 - 2200 ot. všech ventilátorů. Zeď příčka 10 cm, kabely propojkou skrz zeď, umělohmotná trubka něco kolem 7 - 7,5 cm a zbytek trubky kolem kabelů zacpán několika zmačkanými papíry. Při otáčkách 3 000 za min (max) je u mě v pokoji hluk jako bych měl tichou case přímo v pokoji (mám v case poměrně dost ventilátorů a to extrémně výkonné Noctua IndustrialPPC převážně 14 cm PWM 3000).


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nová skříň a větráky
    od Jezda5 » 25 črc 2023 18:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1649
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    29 črc 2023 17:38
  • PC po vypnutí stále běží (větráky, periferie, HDD)
    od Kvp2 » 06 pro 2023 00:47 » v Problémy s hardwarem
    10
    2864
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 00:12
  • Sháním větráky Corsair Air Series Quiet Edition
    od Ryo » 26 zář 2023 19:10 » v K: Hardware
    0
    2868
    od Ryo Zobrazit poslední příspěvek
    26 zář 2023 19:10
  • Jaké větráky do skříně? Ticho, odvod tepla airflow
    od Dizzy66 » 06 čer 2023 04:30 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    905
    od renek11 Zobrazit poslední příspěvek
    07 čer 2023 14:39
  • Jak nastavit tiskárnu?
    od doremi » 27 pro 2023 09:26 » v Vše ostatní (hw)
    4
    942
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    27 pro 2023 11:56

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů