Instalace Windows 10 na druhý disk (jako další OS)

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

paulos123
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Instalace Windows 10 na druhý disk (jako další OS)

Příspěvekod paulos123 » 10 čer 2017 17:59

Dobrý den,

pořídil jsem si druhý disk s tím, že si na něj nainstaluji Windows 10 jako alternativu Windows XP, který mám na prvním disku a chci ho tam zachovat.
Rád bych se zeptal, jak postupovat při instalaci nového systému (z flashky), jak správně nastavit BIOS (aby se určilo vždy při startu, z kterého disku/který systém chci nabootovat, případně zda nějak určit prioritu disků. Někde jsem dokonce četl, že je vhodné odpojit první disk, nainstalovat na ten druhý systém a pak opět připojit. Nikdy jsem 2 systémy, každý separé na disku neměl, tak Vám budu moc vděčen za rady jak postupovat pro klidný a správný průběh instalace (a bez ztráty dat na prvním disku).

Moc děkuji za Vaše odpovědi.
P

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace Windows 10 na druhý disk (jako další OS)

Příspěvekod ITCrowd » 10 čer 2017 18:07

Je zde i ta možnost, že W10 nainstaluješ na jiný disk a W10 ti při startu sám nabídne výběr ze systému. Instalaci jiného (staršího) systému by měl instalační program zjistit sám.
Osobně ale preferuji variantu pro kterou jsi se víceméně rozhodl - každý systém na svém disku. V tom případě všechny disky odpojíš, zůstane připojen pouze čistý disk, na který chceš W10 instalovat.
Normálně W10 nainstaluješ, teprve po nainstalování systému připjíš ostatní disky a volbu, ze kterého disku má systém startovat určíš v BIOSu. Novější BIOSy to nabídnou samy po startu počítače, pokud zmáčkneš určitou klávesu (u mého BIOSu je to F10).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

paulos123
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace Windows 10 na druhý disk (jako další OS)

Příspěvekod paulos123 » 10 čer 2017 18:21

ITCrowd píše:Je zde i ta možnost, že W10 nainstaluješ na jiný disk a W10 ti při startu sám nabídne výběr ze systému. Instalaci jiného (staršího) systému by měl instalační program zjistit sám.
Osobně ale preferuji variantu pro kterou jsi se víceméně rozhodl - každý systém na svém disku. V tom případě všechny disky odpojíš, zůstane připojen pouze čistý disk, na který chceš W10 instalovat.
Normálně W10 nainstaluješ, teprve po nainstalování systému připjíš ostatní disky a volbu, ze kterého disku má systém startovat určíš v BIOSu. Novější BIOSy to nabídnou samy po startu počítače, pokud zmáčkneš určitou klávesu (u mého BIOSu je to F10).


Díky moc za info. Co se týče instalace systému na nový disk, je třeba něco nastavovat v Biosu (např. kvůli bootování z usb disku?), případně co se týče názvu svazku/ů u dalšího disku (teď mám první disk na C: a I:), zákl. deska si pamatuje již použité označení, a pokud ne, nemůže to způsobit nějakou změnu u toho prvního disku - případně jsou jen dostupná volná označení disků?

Díky moc za doplňující odpověď.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace Windows 10 na druhý disk (jako další OS)

Příspěvekod ITCrowd » 10 čer 2017 18:26

prosím necituj poslední příspěvek, zde nejsme na warezu :-)
Názvy svazků nemají se základní deskou nic společného. Písmena a názvy svazků, resp. partition si můžeš přidělit sám ve správě disků.
Změnu to nezpůsobí žádnou, pořadí bootování se nastavuje v BIOSu, jak si ho nastavíš, takové bude.
Bootování z flashdisku potřebuješ pouze pro instalaci systému - a opět nastavuješ v BIOSu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Druhý disk (nesystémový) je vytížen na 100% Příloha(y)
    od Jonsh » 02 dub 2023 13:17 » v Problémy s hardwarem
    14
    1540
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 dub 2023 18:11
  • instalace windows 7
    od ladislavhu1993 » 18 lis 2023 19:04 » v Windows 11, 10, 8...
    10
    1637
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 20:27
  • Instalace aktualizace pro Windows 10 Příloha(y)
    od hanni2000 » 17 srp 2023 13:24 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1103
    od sim20 Zobrazit poslední příspěvek
    17 srp 2023 14:46
  • Instalace Windows 11 do chromebooku Příloha(y)
    od DeNNI85 » 18 bře 2024 13:48 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    22
    2057
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 bře 2024 15:13
  • Instalace Windows 11 po mně chce driver !
    od Jarda_For » 30 led 2024 16:30 » v Windows 11, 10, 8...
    7
    1148
    od Jarda_For Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 20:59

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů