Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-) Vyřešeno
-
- Pohlaví:
Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-)
Nejlépe bude, když si o "mesh" WiFi něco řekneme.
Do této doby příliš mnoho možností rozšíření WiFi nebylo. Buď použít repeater, který ovšem omezil šířku pásma (rychlost) na polovinu, nebo vytvořit Access Pointy připojené ke switchi LAN kabelem.
WiFi mesh sítě pracují jinak. Všechny satelity jsou mezi sebou propojeny - každý s každým. V případě výpadku jednoho převezmou jeho práci ostatní. Dražší z těchto systémů, mezi něž Lyra patří, používají pro komunikaci mezi sebou další kanál, takže nesnižují datový tok, jak je tomu v případě repeateru. U Lyry je navíc ještě možnost propojit satelity mezi sebou pomocí ethernetu. Tím zajistíte bezproblémové spojení mezi satelity s vynikající rychlostí.
U WiFi mesh sítě také neuvidíte rozdělení WiFi sítí na 2,4 a 5 GHz pásmo. V celém prostoru uvidíte jen jednu WiFi síť a vaše zařízení se vždy připojí nejvyšší možnou rychlostí k satelitu, jež je systémem vyhodnocen jako nejlepší. Samozřejmostí je možnost přecházení po prostoru a automatickém přepojování ze satelitu na satelit. A přikládám i odkaz na bližší informace o mesh sítích: https://www.asus.com/cz/Networking/Mesh ... stem-Home/
A nyní již k recenzovanému produktu:
V krabici najdete tři satelity, tři zdroje a kabel RJ45 pro připojení k vašemu routeru, či modemu. Dále je přiložen jednoduchý návod (čeština nechybí). Zajímavý, pyramidový tvar satelitů není jen designerským nápadem, ale v hranách pyramid jsou umístěny tři antény. Tím je zároveň zajištěno jejich optimální nastavení.
Vytvoření sítě je jednoduché. Jeden ze satelitů připojíme k routeru. Připojíme se na satelit pomocí WiFi (údaje najdeme přímo na satelitu), do prohlížeče zadáme "router.asus.com" a vytvoříme novou síť. V dalším kroku jsme vyzváni k připojení satelitů. Párování probíhá pomocí tlačítek na satelitech. A všechny satelity je nutno párovat s primárním satelitem. A je-li vše v pořádku:
Celou operaci si můžeme výrazně zjednodušit pomocí aplikace pro mobilní telefony, podporován je iOS a Android.
Zde bych měl malou připomínku - ačkoli rozhraní Lyry je počeštěno, v průvodci pro zasíťování satelitů se objevuje angličtina. A pokud se rozhodnete pro aktualizaci firmware, pak je třeba tuto provést u každého satelitu. Během testů jsem aktualizoval firmware na jednom satelitu a nepodařilo se mi připojit ostatní neaktulizované. Dále se mi osvědčilo při prvotním nastavení mít satelity blízko u sebe, proces párování je pak jednodušší. Všechny satelity pak můžeme najít např. pomocí programu netscan.
Primární satelit funguje jako router a zadáním jeho IP adresy vyvoláte známé rozhraní z routerů Asus: Zde najdete všemožná nastavení, mimo jiné možnost hostované sítě, QoS, LAN, VPN, Firewallu. A samozřejmě nástroje pro správu.
Co v nabídce není zobrazeno je nastavení WiFi. Domnívám, že je to tak schválně a Lyra si WiFi řídí sama, nicméně pokud by chtěl někdo experimentovat, toto rozhraní existuje, stačí do prohlížeče zadat "router.asus.com/Advanced_Wireless_Content.asp".
Kdo vlastní asistentku Alexa, může router ovládat hlasovými povely.
Bezpečnost je řešena nadstandardně, a to ve spolupráci s TrendMicro.
Testování
Nemám žádnou metodu jak testovat mesh WiFi, tak jsem jednoduše rozmístil satelity po bytě a na různých místech jsem zkoušel propustnost sítě. Na plánku je nákres rozmístěných satelitů a měřící místa jsou označena čísly. K testování byl použit notebook, jehož WiFi karta umí obě pásma. Kromě toho je v místě č.3 stolní počítač, ve kterém je instalována WiFi karta Asus PCE-AC68.
Na WAN portu byl připojen stolní PC s gigabitovou LAN a SSD diskem. Rychlosti jsou reálné a jsou "měřeny" totalcommanderem prostým kopírováním velkého souboru přes síť. Jde tedy o skutečně reálné rychlosti.
Zajímavé je pozorovat, jak vlastně Lyra pracuje - pokud si pravokliknete na síť a zobrazíte stav, zjistíte, že navázaná rychlost je poměrně nízká - 178 - 234 Mbps. Teprve zatížením sítě (spuštěním kopírování) začíná rychlost spojení narůstat. To je zcela odlišné chování narozdíl od obyčejného routeru, kde se aktuální rychlost zatížením snižuje.
A pro zajímavost ještě přidám screen z programu InSSIDer, zde můžete vidět s jakým zarušením se musela Lyra vyrovnat.
Co říci závěrem? Jedná se skutečně o zdařilý kousek, který výborně plní funkci pro kterou byl určen. Pro ty, kteří si nechtějí přidělávat práci s vedením kabelové sítě, je Lyra vynikající způsob řešení rozšíření WiFi sítě. Vlastní nastavení zvládne i naprostý laik, zvláště když použije mobilní aplikaci. Pro odborníky umožňuje nadstandardní nastavení (QoS, Firewall, AiProtection, náhled do logů atd.). Lyra je navíc skvěle vyvedena i designově a podsvícením indikuje stav.
Nicméně se obávám, že její cena - 9.999 Kč (czc) bude pro laickou veřejnost příliš. Ovšem pro ty, jež to se svou WiFi sítí myslí skutečně vážně jde o perfektní řešení. Lyra se skutečně vyplatí. https://www.asus.com/cz/Networking/Lyra-Trio/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
-
- Administrátor
-
Master Level 8.5
- Příspěvky: 6777
- Registrován: únor 03
- Bydliště: Praha západ
- Pohlaví:
Re: Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-)
Publikováno
Velké díky ITCrowde za další fajn recenzi
Velké díky ITCrowde za další fajn recenzi
-
- Tvůrce článků
-
Level 5
- Příspěvky: 2184
- Registrován: září 13
- Bydliště: Brno
- Pohlaví:
Re: Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-) Vyřešeno
Škoda té ceny (jak člověk investuje do procesorů a RAM, tak s emu pak zdá investice do sítě moc ), ale do nějakého baráku si to umím představit :)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd
-
- Pohlaví:
Re: Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-)
Je to přesně jak říkáš. Je těžké někomu vysvětlit, i jen to, že si má koupit pořádný router. Kdekdo si klidně zaplatí rychlý internet, třeba i za 500 měsíčně, ale do routeru, který by to zvládal bez komplikací už investovat nechce. S tím těžko co naděláš
-
- nováček
- Příspěvky: 1
- Registrován: červenec 18
- Pohlaví:
Re: Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-)
Zaujalo ma to prepojenie satelitov medzi sebou ethernetom. (pre lepšie spojenie) Musí to byť priamo alebo stačí cez switch (resp. zásuvku)? Mám veľký rodinný dom (prízemie a poschodie) a wifi zabezpečené pomocou AP. (existuje kabeláž) Ak by bola odpoveď na moju otázku kladná AP by som vymenil za Asus Lyra Trio.
-
- Pohlaví:
Re: Nová LYRA Trio, aneb trojka za kterou vás pochválí :-)
Vítej na PC-HELP!
Propojení přes switch. Pokud je propojíš mezi sebou, nebude to fungovat
Propojení přes switch. Pokud je propojíš mezi sebou, nebude to fungovat
-
- Mohlo by vás zajímat
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
-
- 15
- 6195
-
od 28nitro28
17 pro 2023 20:12
-
-
Vytvoření skriptu na zálohu hry, kterou vytvářím.
od xCloudGirl » 09 bře 2024 12:35 » v Vše ostatní (sw) - 11
- 4066
-
od MonikaVavrova
11 bře 2024 22:24
-
-
- 1
- 1600
-
od Alferi
18 bře 2024 08:29
-
- 22
- 3548
-
od peta501
01 říj 2024 11:47
-
- 1
- 1257
-
od šulda
16 črc 2024 19:19
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti