Problémy s připojením k Internetu

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 14 led 2020 12:25

Začal jsem mít problémy s internetem - snažím se připojit k Internetu a narážím na neustálé potíže - nainstaloval jsem si pár diagnostických SW a na základě jejich vyhodnocení jsem zjistil, že síť a připojení je velmi nestabilní - výkon sítě výrazně kolísá (řekněme od nějakých -30dbm až k -90dbm (např. 3 sec plný knedlík a 1 sec kolaps)), což např. způsobuje neustálé odpojování notebooku od internetu a často dochází k nemožnosti opětovného připojení. Operačním systémem (Win10) se to už ani nesnažím opravovat a snahu NETGEARu je vidět na obrázcích. V podvečer či v noci mám třeba na 1 hod klid, ale pak se opět něco začne dít.

Neumím vyhodnotit, do jaké míry to způsobuje nekvalitní signál a na kolik % se na tom může podílet případné poškození WiFi adaptéru (štve mě, že WiFi adaptér neumí "vykrýt" onen jednosekundový pokles pod hranici -70dbm (což jsem vydedukoval, že je jakási mez "zdravého" připojení)).

Můžete mi poradit, jak mám tento problém rozuzlovat? Kde se mýlím, co chápu špatně?
Přílohy
netgear_1.jpg
netgear_2.jpg

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ITCrowd » 14 led 2020 12:30

Viz. můj podpis - základní diagnostika wifi.
Pečlivě prostufuj. Napiš k čemu jsi došel.
Dále mě bude zajímat:
- přesný typ a výrobce routeru
- přesný typ a výrobce wifi adaptéru
- výpis ipconfig -all
- připoj notebook kabelem, wifi adaptér vypni. Otestuj. problémy zmizely?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 14 led 2020 14:51

Děkuji za reakci.....

Ještě upřesním: mám k dispozici 3 sítě (darmodej1, 2 a 3), ne ale ke každému komponentu sítě mám přístup. Darmodej3 je vzdálenější a síla signálu je pro mne nepoužitelná. Takže ve hře jsou darmodej1 a darmodej2. Neznám topologii sítě, ale připadá mi, jakoby se jednička přetlačovala s dvojkou. Pokud se "internet" umoudří (rozuměj: pokud mám možnost být připojený a nic mě "neshazuje"), tak chvíli jedu na darmodeji1 a po chvíli se to přepne na darmodeje2 (ale to je vlastně zkušenost z mobilu (potažmo z Androidu), kde ale situace není až tak tristní - u notebooku vlastně ten režim ani nevím)

Co se týká postřehů z Tvé instruktáže, tak naprosto souhlasím, že kabel je "kulomet" (jistota) (za předpokladu, že není problém v routeru či u poskytovatele...nebo někde mezi), avšak s nástupem mobilů, tabletů, chytrých domácností atd. je wifi nutností (pokrok nezastavíš a za těch 5 let, které uplynuly od napsání Tvého článku, došlo k výraznému posunu.....)
A protože momentálně nemám kabel, který bych šoupnul mezi router a noťas, tak informace ke "Diagnostice sítě" budu muset dodat později.

Router: NETIS WF2419
WiFi adaptér: Broadcom 802.11n
Výpis ipconfigu:
Microsoft Windows [Version 10.0.18362.535]
(c) 2019 Microsoft Corporation. Všechna práva vyhrazena.

C:\WINDOWS\system32>ipconfig -all

Windows IP Configuration

Host Name . . . . . . . . . . . . : DESKTOP-AJUSQ3V
Primary Dns Suffix . . . . . . . :
Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Ethernet:

Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Qualcomm Atheros AR8172/8176/8178 PCI-E Fast Ethernet Controller (NDIS 6.30)
Physical Address. . . . . . . . . : 54-BE-F7-14-A0-F0
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

Wireless LAN adapter Připojení k místní síti* 2:

Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter
Physical Address. . . . . . . . . : 1E-3E-84-E1-03-CB
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

Wireless LAN adapter Připojení k místní síti* 3:

Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter #2
Physical Address. . . . . . . . . : 1E-3E-84-E1-0B-CB
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

Wireless LAN adapter Wi-Fi:

Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Broadcom 802.11n – síťový adaptér
Physical Address. . . . . . . . . : 1C-3E-84-E1-03-CB
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::c0b6:ccac:fc11:a895%16(Preferred)
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.29(Preferred)
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Lease Obtained. . . . . . . . . . : úterý 14. ledna 2020 13:31:02
Lease Expires . . . . . . . . . . : středa 15. ledna 2020 13:32:46
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1
DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 68959876
DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-25-70-6D-79-54-BE-F7-14-A0-F0
DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.150.237
192.168.1.1
NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Ethernet adapter Síťové připojení Bluetooth:

Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Bluetooth Device (Personal Area Network)
Physical Address. . . . . . . . . : 1C-3E-84-E1-03-CC
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

C:\WINDOWS\system32>

A ještě přiložím PrtSc z InSSIDeru:
InSSIDer.jpg


Dodatečně přidáno po 4 minutách 55 vteřinách:
Celé dopoledne jsem s Internetem zápasil, teď mám na chvíli klid ("jak na sviňu", když má přijít technik, který by mi mohl dát informace o topologii, routeru k darmodeji2 aj. - více si od něj neslibuji (už tu byli vícekrát, ovšem situace se stále zhoršuje))

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ITCrowd » 14 led 2020 15:41

"Ještě upřesním: mám k dispozici 3 sítě (darmodej1, 2 a 3), ne ale ke každému komponentu sítě mám přístup. Darmodej3 je vzdálenější a síla signálu je pro mne nepoužitelná. Takže ve hře jsou darmodej1 a darmodej2."
Tohle mi upřesni. Buď:
- poskytuješ 3 wifi sítě na které se připojuje někdo jiný, nebo
- se ty připojuješ na jinou síť. Pak mi ale uchází nutnost existence routeru.
"a za těch 5 let, které uplynuly od napsání Tvého článku, došlo k výraznému posunu....." To ano. K výraznému posunu inteligence tazatelů směrem dolů. Nevěřil bys, co retardérů si myslí, že je wifi spasí a neustále se snaží vše připojovat na wifi. A to i za cenu výpadků. A představ si, že existují i tací, kteří mají v pásmu volno, ale cpou wifi sítě tam, kde už je plno. A největší problém je, že většina z nich chápe rozdíl mezi trabantem a ferrari, ale co se týče routerů, tak kvůli pár stovkám trvají na tom trabantu. A pak se diví, že to jede pomalu.
A představ si, že tohle všechno v době, kdy si můžouš veškeré potřebné informace najít na internetu. A dokonce i třeba přímo na fóru.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 14 led 2020 17:56

Já se připojuji na "některou" z těch sítí....vnímej to jako ubytovací zařízení, kde by na každém podlaží měla pracovat jedna síť. Jsem na prvním podlaží, ale většinou jsem připojený na darmoději-dvojce (II. podlaží). Ostatní klienti, kteří jsou v přízemí, používají mobily, já jsem jediný, který přeskakuje mezi mobilem, tabletem, notebookem a PC. Tak dramatické problémy mám až těch posledních 14 dnů. Nejsem si ale vědom nějaké nové okolnosti, která by měla na kvalitu připojení vliv. Nyní to už omezuje i "mobilisty"

Tu poznámku s "5ti letým posunem" jsem nemyslel nijak zle, ani ironicky - plně Tě respektuji a přečtením Tvých instruktážních článků jsem si znovu připomněl, kolik toho neznám a co všechno bych měl dohánět - popravdě, v principu jsem Tvoje psaní chápal, ale současně jsem si uvědomoval, co všechno, co je za tím, je pro mě španělská vesnice :oops: Doufám, že budeš mít dostatek strpení a že moje laické dotazy budeš brát s nadhledem :-)

Tak technik se nedostavil, takže případné další informace budu schopen dodat nejdříve zítra

PS: co se v SW InSSID pod položkou CLIENTS skrývá? Vyskytuje se mi tu občas síť "Divadlo" z nedalekého kulturního stánku a objevuje se tam číslovka 256 (že by tolik návštěvníků s mobily?)

PS2: a už se to zase hroutí

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ITCrowd » 14 led 2020 18:40

V tom případě není co řešit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 19 led 2020 23:06

Technik přispěchal, v rychlosti cosi "poladil" s tím, že problém musí být v notebooku a v chvatu zmizel. Výsledkem (kromě přejmenování SSID a výměny routerů) bylo, že se situace mobilů zlepšila, ovšem můj notebook je stále s připojením v konfliktu - nadále se od sítě odpojuje.

Na víkend jsem cestoval domů, kde je síť ne nějakého extra výkonu, ale je stabilní a tak jsem vzal notebook sebou a zkoušel, jak se bude připojení chovat. Přes nějaké drobné počáteční potíže, které cca po jedné hodině pominuly, se připojení drželo.

Takže nevím, jak k tomu přistoupit.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ITCrowd » 19 led 2020 23:15

Zařízení není tvoje, takže není s čím radit.
Zkus nabootovat live linux a vyzkoušej. Dle mého odhadu by se mohlo jednat o problém s nekompatibilitou spojení na protokolu 802.11n. S tím linux problémy mít nebude. A v tom případě by měl technik pravdu a problém je skutečně ve tvém notebooku.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 20 led 2020 11:55

Aha.
Mi se teď osobní situace poněkud zkomplikovala a bude pár dnů trvat, než se do prostředí oné problematické sítě dostanu (chřipka), takže se zatím zkusím na "linuxový test" připravit a můžeme pokračovat příští týden?
Zatím díky, Ivo.

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 31 led 2020 20:59

Zatím jsem stále ze zdravotních důvodů "uvězněný" v Ostravě a nejsem tudíž schopen řešit problém s Jeseníckým připojením k internetu. V Ostravě jsem byl spokojený zjištěním, že mi WiFi šlape. Až do včerejška.

Při běžném provozu jsem byl s wifinou spokojený (pošta, surfování, stahování....). Ale včera jsem začal on-line koukat na seriály na stránkách VOYO a zde jsem zaznamenal problémy, které se projevovaly tak, že mi např. epizoda běžela 15min, pak se začala sekat v rytmu 30sec běží a na 15sec se sekne. Když jsem koukal na inSSIDer, tak se mi zdálo, že síla signálu je OK, ale když jsem koukl na BitMeter, tak jsem měl dojem, že tam je "mohutný" download. Neumím to ale dostatečně vyhodnotit.

Dnes jsem se připojil kabelem a problémy se sledováním on-line filmů zmizely.

Že mám problém především ve svém notebooku už asi začíná být jisté, ale dá se z těchto skutečností usoudit, zda bude potíž ve WiFi adaptéru anebo to bude spíše softwarová záležitost? Pokud by se měla měnit síťová karta, musím pořídit přesně ten model, kterým je můj NB osazen anebo mohu použít výrobce třetí strany?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ITCrowd » 01 úno 2020 09:00

1. připoj se kabelem.
2. kup si nový router (ap) s pásmem 5GHz, které není tak obsazené.
V notebooku problém není. Ten je v tvé hlavě.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ivosisko
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: srpen 11
Bydliště: Ostrava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problémy s připojením k Internetu

Příspěvekod ivosisko » 01 úno 2020 19:32

Děkuji ITCrowte za odpověď.

Shodou okolností mám oba body splněné. Kabelem jsem se připojil včera a router, který umí i pásmo 5GHz, jsem si pořídil před nedávnem. Co zatím nesplňuji je, že nemám dost vědomostí, které se pokusím dohnat pročítáním návodů a rad. Jen pro urychlení doplnění mých vědomostí si dovolím pár dotazů:

1. z odpovědi jsem pochopil, že moje problémy jsou z drtivé většiny způsobené zarušením - na kterou část sítě 2,4 GHz rušení působí? Před routerem nebo za routerem (myšleno tím, že NB je za routerem)?

2. když čumím do inSSIDeru, tak se v pásmu 2,4 GHz opravdu "přetlačuje" několik (skoro by se dalo říct) desítek sítí, ale mate mě, že v pásmu 5 GHz nevidím ani jednu (což se mi nechce věřit, že by v centru Ostravy (v mém okolí) nikdo "nejel" na 5ti GHz)? Signál v pásmu 5 GHz mi asi musí dodávat můj poskytovatel, což? Musí být notebook nějak jinak vybavený, aby uměl 5 GHz?

3. k mému rozhledu by pomohla i odpověď na můj dotaz, týkající se síťové karty, položený v předcházejícím příspěvku


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problem s připojením Příloha(y)
    od Fantousek » 04 zář 2023 11:10 » v Internet a internetové prohlížeče
    8
    1664
    od Fantousek Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 16:23
  • YENKEE YGS 01 USB problém s připojením Příloha(y)
    od Snake » 18 dub 2023 14:23 » v Problémy s hardwarem
    6
    769
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    18 dub 2023 18:55
  • Problém s připojením na wifi síť při změně PC Příloha(y)
    od Baader » 09 srp 2023 10:38 » v Sítě - hardware
    18
    3028
    od Baader Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 14:16
  • Problémy s ram/gpu
    od Bayani » 23 úno 2024 07:24 » v Problémy s hardwarem
    4
    455
    od Bayani Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 07:44
  • Problémy s VPN
    od sitovysamuraj » 08 led 2024 21:03 » v Administrace sítě
    2
    1128
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 led 2024 21:47

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů