Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod SGvagon » 08 pro 2020 02:06

Zdravím,

je možné, že externí napájení (starší Nokia nabíječka s output 3,7 V , 355 mA , 1,3 VA ) mohlo odpálit USB HUB ESPERANZA Hub EA127 včetně zapojené myši?
Všude se dočítám, že USB HUBy s napájením vyžadují 5 V , 2 A adaptéry. Tato nabíječka neměla ani 5 V a od té doby se HUB neobjevuje v žádném PC a jednoduše přes něj již nejdou data (pouze napájení, př. např. USB repro hrají) . Zkoušel jsem i USB OTG do mobilu, ale také bez úspěchu. Po rozebrání hubu byl čip “šváb“ na desce dost horký (nejsem si jist, zda-li tomu bylo tak i před připojením adaptéru) .
A ani výše uvedená levná Genius myš se již po připojení do jakéhokoliv PC nerozsvítí. Zkusil jsem ji rozebrat a řídící čip byl také dost horký.

Není to pro mne životně důležité, pouze by mne zajímal důvod, proč se tohle stalo (abych se tomuto v budoucnu vyvaroval) . Jednalo se o chybu USB HUBu či o Nokia adaptér?

Předem děkuji za odpověď.

OT: Jestli to pomůže, tak s Esperanza HUBy mám velice špatné zkušenosti (nefungující již od zakoupení nebo se velice často rozpadají pod rukama) , ale zrovna tento měl u každého USB portu vlastní vypínač, proto jsem jej zakoupil.

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod Fox_25 » 08 pro 2020 06:17

Změř si voltmetrem jaké leze z nabíječky napětí.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2437
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod Zivan » 08 pro 2020 10:28

Co otocene + a -?
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod ITCrowd » 08 pro 2020 11:23

Tazatel je zjevně nesvéprávný. A to je ještě velmi slabé slovo... Podle parametrů jde o tuto nabíječku:
nabijecka-pro-nokia-61105110_0.jpg
nabíječka


Uvedená nabíječka má parametry tak, jak je udává tazatel. Jenže:
- jde ještě o klasické trafo, nikoli o pulsní zdroj
=> napětí není stabilizováno, pouze usměrněno
=> obrovské zvlnění
=> napětí naprázdno (bez zátěže) je několikrát vyšší než se zátěží - na mém adaptéru 9,36V!

Výše uvedené nevadí (ba naopak), pokud se tímto adaptérem dobíjí akumulátor, ale naprosto se nehodí pro napájení elektroniky.

Případná opačná polarita je už jen třešničkou na dortu.

No a další tupost tazatele spočívá v tom, že ačkoli hub odpálil, ještě do něj zkouší připojovat další zařízení. K tomu už se nedá dodat nic...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod Mr. Incognito » 08 pro 2020 17:51

OP udělal chybu, jestli je ale vhodné a přiměřené to takto komentovat, si nejsem úplně jistý.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod ITCrowd » 08 pro 2020 18:07

To není chyba, to je p..... Kolik inteligenčních bodů je třeba na to, abych věděl, že když mám napsáno 5V, 2A, tak zařízení nebude fungovat s 3,7V, 0,335A?
A že ses ozval zrovna ty mě taky nepřekvapuje. Už moje bábi říkávala - když trefíš husu, zakejhá :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

amirinda
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 678
Registrován: březen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod amirinda » 08 pro 2020 19:27

To buď rád, že to wodnesl jenom ten HUB, taky to mohlo "prsknout" někam dál do PC a máš vyděláno...
Vyhoď ho i s tou Nokia nabíječkou a už nad tím nebádej a kup jinej s origo adaptérem.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod Fox_25 » 08 pro 2020 23:18

Mr. Incognito

Bohužel je to jak píše ITCrowd, připojovat na USB hub napájený adaptérem s nižším napětím a povoleným max. příkonem 1,3VA repráky a myš, to chce řádného fištróna. A připojovat to potom k PC když evidentně shořel i s myší je prostě řádná kravina.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod SGvagon » 08 pro 2020 23:19

ITCrowd : Ano, jedná se o tuto nabíječku/adaptér. Do teď jsem netušil, že označení na adaptéru nemusí odpovídat realitě. Ok, do příště raději vezmu voltmetr a prvně změřím napětí. Samozřejmě jsem připojil periferii, s jejíž ztrátou jsem počítal. Netušil jsem, že je Hub již ve stádiu mrtvoly, klasicky svítil, napájel repro, pouze skrze něj nešly data a nedetekoval se poté ani v PC.
A co se týče nižších hodnot napětí a proudu, tak to by snad nemuselo tolik vadit ne? Maximálně by Hub neměl dostatečnou šťávu pro napájení např. externího disku. Proto jsem to chtěl hlavně zkusit.
A samozřejmě chápu, že jsem idiot, ale v jiný adaptér/nabíječku s tímto konektorem jsem zrovna po ruce neměl.

amirinda : V pořádku. Testoval jsem to odděleně, Hub jsem měl zapojený v USB nabíječce 1 A . Teprve poté jsem jej zkoušel v PC (samozřejmě bez Nokia adaptéru) . Nabíječku i Hub dávám tedy pryč.

Mr. Incognito : S kritikou jsem počítal. Nejsem vyučený elektrikář, a netušil jsem, že tyto starší nabíječky fungovaly trochu jinak než dnešní.

Fox_25 : Dobře, mohu zkusit, poté dám vědět, jaké hodnoty mi voltmetr vyhodil. K PC jsem Hub poté připojoval již bez Nokia adaptéru. Jinak jsem jej nemohl otestoval na data. Hub se totiž tváří jako kdyby s ním nic nebylo, svítí, repro skrze něj fungují, pouze se již nedetekuje v PC ani mobilu.

Chtěl jsem pouze Hub více využít např. pro zapojení externího disku. Samozřejmě jsem předem googlil, zda-li by nemohlo dojít k nějakému problému, ale pouze jsem našel, aby adaptér nepřekročil 5 V , 2 A . Že se může lišit starší a novější typ adaptéru jsem opravdu netušil.

Všem děkuji za vysvětlení.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod Fox_25 » 08 pro 2020 23:30

To repro počítá s napětím 5V a proudem 500mA, ty jsi mu dával necelé 4V a proud 350mA. Klidně se mohly v adaptéru přetížením prorazit usměrňovací diody což odpravilo myš, usb hub a odpovídalo by to i tomu proč to tolik hřálo.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod ITCrowd » 08 pro 2020 23:58

V tom problém není. Problém je v tom, že naprázdno adaptér dává skoro 10V. Což je napětí, které pětivoltovou logiku spolehlivě odrovná, k čemuž taky došlo. Osobně se domnívám, že při nižším napětí by hub nefungoval, ale nezničil by se. Všechna USB zařízení počítají s 5V (až na výjimky), a proto jim taky chybí jakákoli ochrana.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mohlo externí napájení odpálit HUB včetně periferií?

Příspěvekod Fox_25 » 09 pro 2020 00:30

Jestli z té nabíječky leze naprázdno necelých 10V tak to je potom jiná, vlastně o tom píšeš výše což jsem úspěšně přehlédl.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Herní PC včetně periferií ~55.000 Kč
    od davsto » 26 čer 2023 18:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    925
    od davsto Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 15:10
  • Herní PC do cca 50k bez OS a periferií
    od Schlonzak » 30 zář 2023 19:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    2948
    od Schlonzak Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 14:00
  • Kancelářský počítač do 16k bez periferií
    od iMichal » 26 říj 2023 12:29 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    809
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 18:27
  • Praskavy zvuk, vypadky periferii, nasledny BSOD
    od Koberec » 13 úno 2024 15:51 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    3
    724
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    13 úno 2024 18:00
  • Excel - automatický export listů xls do pdf včetně pojmenování Příloha(y)
    od kalosek » 28 čer 2023 20:31 » v Kancelářské balíky
    2
    1827
    od kalosek Zobrazit poslední příspěvek
    29 čer 2023 19:39

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů