Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 21 črc 2009 01:41

Počítač Sam Coupé je zdokonalený, ale pořád 8-mi bitový klon ("následník") počítače ZX Spectra. Svými vlastnostmi se ale blížil 16-ti bitovým počítačům Amiga a Atari.

http://cs.wikipedia.org/wiki/SAM_Coup%C3%A9 CZ
http://images.google.cz/imgres?imgurl=h ... G%26um%3D1
http://en.wikipedia.org/wiki/SAM_Coup%C3%A9
http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?C=545

NAME Sam Coupé
MANUFACTURER MGT (Miles Gordon Technology)
TYPE Home Computer
ORIGIN United Kingdom
YEAR December 1989
END OF PRODUCTION 1992
BUILT IN LANGUAGE SamBasic
KEYBOARD Full-stroke keyboard, 72 keys, Reset button
CPU Zilog Z80B (fully compatible with i8080 and Z80)
SPEED 6MHz with screen off, 4.5 MHz with screen on can be slowed down to emulate ZX Spectrum
CO-PROCESSOR Motorola MC 1377P Video Chip, Philips SAA1099 soundchip, ASIC handling graphics
RAM 256 kb or 512 kb onboard (depending models), and up to 4Mb with external addons (4.5 Mb total)
ROM 32 kb (BASIC, BIOS & disk bootstrap)
TEXT MODES 32 x 24, 85 x 24
GRAPHIC MODES 256 x 192, 512 x 192
COLORS 128 colors
SOUND Philips SAA1099 soundchip, 6 channels stereo FM synthesis, 8 octaves, 2 noise generators, 2 envelope generators, DAC digital output, sample rate 15.6 kHz. Built-in MIDI interface (in, out, through)
SIZE / WEIGHT 2.26 Kg
I/O PORTS RF video output (UHF, channel 36), RGB scart video output, serial / network socket, joystick connector (Atari standard), parallel interface, audio input, audio output
BUILT IN MEDIA one or two 3.5'' ultraslim Citizen Double Density Drives (800 kb) First models had no disk-drives
OS SamDOS, CP/M available
POWER SUPPLY External PSU (5v)

Zepředu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... dec_05.jpg 2492px × 1200px
Obrázek

Zepředu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... %C3%A9.jpg 2592px × 1944px
Obrázek

Zepředu
Obrázek

Zezadu (s viditelnými porty, speciálními tlačítky: Reset, Break/NMI Button a vypínačem - doporučuji kliknout na odkaz s větším obrázkem)
http://velesoft.speccy.cz/samcoupe/sam- ... rs-big.jpg 2973px × 709px
Obrázek

Zezadu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _rear.jpeg 1952px × 700px
Obrázek

Z boku
Obrázek

Klávesnice
http://velesoft.speccy.cz/samcoupe/keyb ... d_foto.jpg 1154px × 338px
Obrázek

Pokračování zítra ... vlastně už dnes, ale později :lol:
Naposledy upravil(a) X dne 27 zář 2016 15:01, celkem upraveno 3 x.

Reklama
Uživatelský avatar
hroch123
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1363
Registrován: březen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod hroch123 » 21 črc 2009 10:16

Dej sem ještě XTčko 8086 ať si zavzpomínám. :D
PC XT 8086, 640 Kb ram, 20mb hdd, Hercules monochrome, 14" Philips monochrome, 5/4 fdd 360kb.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 21 črc 2009 18:30

hroch123: Nejdříve si přečti název vlákna!
Naposledy upravil(a) X dne 21 črc 2009 23:25, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
hroch123
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1363
Registrován: březen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod hroch123 » 21 črc 2009 22:47

Prosím Tě, tohle byla pochvala že zde uvádíš pěkné věci, a Ty rejpeš. Ach jo.
PC XT 8086, 640 Kb ram, 20mb hdd, Hercules monochrome, 14" Philips monochrome, 5/4 fdd 360kb.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 21 črc 2009 23:25

Pro emulaci (jde o jakousi softwarovou simulaci) počítače Sam Coupé na PC existuje více emulátorů, ale má smysl se bavit jen o tom nejlepším, snad někdy později se zmíním i o ostatních, zatím to nemá smysl. Oním emulátorem je: Sim Coupe. Musím se přiznat, že používám současně 2 verze, tu poslední: Sim Coupe 1.0 a Sim Coupe 0.81a. Sim Coupe je samozřejmě zcela zdarma!

Oficiální stránky emulátoru Sim Coupe: http://www.simcoupe.org/

Download emulátoru Sim Coupe (nyní 1.0): http://www.simcoupe.org/download/ (lepší je stáhnout mojí nakonfigurovanou stejnou verzi s novější ROMkou 3.1)

Doporučuji vám ale stáhnout emulátor Sim Coupe z mé přílohy, protože vám bude stačit rozbalenou složku EMULACE (podívejte se, aby po rozzipování nebyla obsažena ještě jednou, jinak ponechte jen jednu!) vložit do: C:\ Složka již obsahuje zcela nakonfigurovaný emulátor Sim Coupe 1.0 i s novějším a opraveným ROMem 3.1 (něco jako BIOS) i Sim Coupe 0.81a, také samozřejmě nakonfigurovaný. Bude vám stačit přetáhnout (či vytvořit) si zástupce, a to z těchto umístění:

C:\EMULACE\SAM COUPÉ\EMULATORS\Sim Coupe 0.81a - Win32\SimCoupe.exe
C:\EMULACE\SAM COUPÉ\EMULATORS\Sim Coupe 1.0 - Win32\SimCoupe.exe

Do složky:

C:\EMULACE\SAM COUPÉ\ROMS

... si ukládejte obrazy disket počítače Sam Coupé. Jednu základní disketu jsem vám tam již dal:

00000 - BOOT - F9=EXPLOSION - BOOT1=MASTER(BASIC)DOS.dsk

Je to bootovací disketa (MasterDOS + MasterBasic), nutný vylepšený základ pro práci s disketami (předchůdce byl SamDOS) a vylepšený Basic. Pak je tam můj "operační" systém: Explosion, jakási grafická nadstavba pro spouštění souborů, emulaci ZX Spectra, komprimaci a dekomprimaci (probíhá za chodu při spouštění), přehrávání muziky a plno dalších věcí. Pár přímo a nepřímo souvisejících souborů s Explosionem a logická hlavolamová hra Lode Runner X, kterou jsem vytvořil v editoru hry Lode Runner, více o této hře bude v samostatném vláknu, spouští se na Sam Coupé v emulátoru ZX Spectra. Hra je vytvořená před 12 lety, obsahuje 75 levelů a je k dispozici celá zcela zdarma bez jakýchkoliv omezení, kromě výhry za prvenství v posledním levelu. Ale kdo bude chtít soutěžit a poslat mi první snímek obrazovky nebo rovnou celé hry s posledním levelem, bude mi muset poslat "stánkovou" cenu (za autorství) 50 Kč, ale tím získá možnost výhry z poloviny celkové sumy, kterou od vás získám ...

EMULACE: http://rapidshare.com/files/260567261/EMULACE.zip.html 977 KB 2009.07.27 13:37 (upraveno - poslední verze) obsahuje:
- nakonfigurovaný emulátor Sim Coupe 1.0 + opravený (upgradovaný) ROM 3.1
- nakonfigurovaný emulátor Sim Coupe 0.81a
- bootovací disketa s: Explosion + logickou hlavolamovou hru: Lode Runner X


Opravdu stačí jen rozbalit, překopírovat složku EMULACE do C:\ a máte funkční emulátor (dokonce 2x, zítra si vysvětlíme proč). Kdo chce, může experimentovat, vysvětlovat dál budu zítra ...
Naposledy upravil(a) X dne 27 črc 2009 13:41, celkem upraveno 6 x.

Uživatelský avatar
alenka_v_říši_divů
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3201
Registrován: únor 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod alenka_v_říši_divů » 22 črc 2009 09:52

Jak mám tu hru otevřít z této pozice?
EMU.jpg
... Před chvilkou sem si to stáhl...ale nějak se v tom neorientuju.... //už to mám..sem slepoň :)

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 22 črc 2009 15:03

Takže proč mám a používám 2 verze emulátoru Sam Coupé: Sim Coupe? Zjistil jsem hned zpočátku, že sice poslední verze Sim Coupe 1.0 je propracovanější, ale není zcela bez chyb (jako každý software). Zatím co jsem objevil, tak nejspíš nekoretně zapisuje systémové hodnoty. Moje nadstavba Explosion nemá problémy číst koretně tyto systémové promněné z fyzického hardware (počítače Sam Coupé) ani verze Sim Coupe 0.81a, ale ve verzi 1.0 se mi v Explosionu nedetekuje druhá disketová jednotka, pokud je emulována (nyní jsem ji vypnul, není až tak potřebná). Taktéž se díky této chybě ve verzi 1.0 v Explosionu špatně vyhodnotí expandovaná pamět (dodatečné sloty s pamětovými kartami), pokud je emulovaná. Zatím jsem pro verzi 1.0 zapnul 2 MB (načte asi jen 1,5 MB) a pro verzi 0.81a 1 MB (načte korektně). Tato pamět slouží jen jako RAMdisk/y. Proto jsem si nechal a provozuji obě verze emulátoru, jednak jsou v nich drobné rozdíly, a při potížích (zatím ne, až na vzpomínané chyby) mohu použít starší verzi. A obě verze na harddisku zabírají z dnešního pohledu směšné místo ...

Když emulátor Sam Coupé spustíme:

Sim Coupe 1.0
Obrázek

Sim Coupe 0.81a
Obrázek

Zobrazí se nám startovací obrazovka (stejně jako na skutečném počítači Sam Coupé). Protože nejsme ve Full režimu simulátoru, okno simulátoru není maximalizované. Takže to napravíme a klikneme levým myšítkem 2x do titulního pruhu okna, nebo na ikonu maximalizace (Win snad znáte :D ). Ihned další věc co uděláme - a na to nezapomínejte, nebo se budete divit rozložení kláves - že ve Win přepnete z české na anglickou klávesnici (nejspíš zkratka Alt+Shift, podle toho jak máte definovanou klávesovou zkratku).

Sim Coupe 1.0
Obrázek

Sim Coupe 0.81a
Obrázek

Pokud se vám někdy stane, že vám zmizí v emulátoru kurzor myši, stačí stisknout klávesu: F3
Naposledy upravil(a) X dne 22 črc 2009 16:45, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 22 črc 2009 15:44

Nyní zde dám snímky obrazovek s nastavením, kdyby jste (později) ho rozeštělovali a chtěli se vrátit (můžete samozřejmě znovu stáhnout složku EMULACE, to je také možné).

Nastavení Sim Coupe 1.0:

Obrázek Obrázek

Tools > Options >

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek



Nastavení Sim Coupe 0.81a:

Tools > Options >

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) X dne 27 črc 2009 16:26, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
alenka_v_říši_divů
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3201
Registrován: únor 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod alenka_v_říši_divů » 22 črc 2009 16:20

Chci se zeptat jestli jde hra ukládat a zda-li jde restartovat aktuální level....

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 22 črc 2009 17:22

alenka_v_říši_divů: Přímo ve hře ne, ale do Explosionu se vrátíš ze hry: SamF9 nebo nejdříve SamF9 a potom se stále stisknutou SamF9 stisknout Break/Button NMI. Samozřejmě že SamF9 myslím SAMovskou F9, tedy 9 v numerickém (číselném) bloku kláves. Jsi tedy zpět v Explosionu a hra je stále načtena v paměti Sama/Explosionu (kdybys stiskl SamRETURN = Enter, znovu bys skočil do hry na místo kde jsi přestal). Bacha na to, že Explosion rozlišuje i délku (long) stisku kláves nebo dvojstisk/dvojklep :lol: Stiskneš nyní klávesu u (jde to i jinak, ale to zatím nebudu rozpitvávat) pro spuštění mul = multiface (snímek celé hry, ne tedy obrazovky, jak by si někdo mohl myslet). Zadáš název multiface/snímku hry, fungují klávesy SamDELETE = Backspace a SamRETURN = Enter. Místo na disketě se ty zobrazuje nahoře u jména diskety (E2). Restart levelu není možný, buď se nech zabít, začni znovu nebo nahraj uloženou hru (multiface/snímek). Všechny levely jsem důkladně testoval a jsou průchozí do dalšího (seber všechno zlato pokud je, dostaň se na vrcholek obrazovky), neměl by ses ani nikde zakousnout. Nám se to se synovci podařilo až v levelu skoro na konci. V takovém případě začít znovu nebo snímek hry.

Já se k tomu propracuji i pro ostatní, nejen pro experimentátory (jen chci vysvětlit základy) :lol: V jakém jsi levelu?

P.S.: Tlačítko Break/Button NMI = F11

P.P.S.: Diskety jsou jen na pozici 1 či 2, další jsou RAMdisky a z nich data po vypnutí Explosionu samozřejmě zmizí ...
Naposledy upravil(a) X dne 27 črc 2009 16:28, celkem upraveno 4 x.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod guest » 22 črc 2009 17:29

Jsem z toho nějakej rozpolcenej. Chtěl bych více hrát a méně ladit a dolaďovat. Pokud to má být na této úrovni, pak budu moc a moc uvažovat jestli ano...

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 22 črc 2009 17:33

Blue Spirit: Nic neladíš, vše už je naladěno. Jen vysvětluji. Jestli si nebudeš ukládat snímek hry s pozicí, tvoje věc. Nemusíte experimentovat, vše vysvětlím, jen se k tomu musím prokousat :lol: Logických hlavolamových her je samozřejmě přímo na Sama více, proto stojí za to, proniknout Samovi a jeho emulaci pod kůži :lol: Namátkou třeba Craft, na podobném principu jako Cogs a přece jiná, strašně chytlavá. Nebo Snakemania ...

Ty obrázky s nastavením emulátorů jsou jen pro lidi, co se rádi ve všem vrtají a nastaví si tady třeba 2. disketovku, támhle víc externí paměti, rozeštělují si zobrazení například a chtěli by se vrátit k mému nastavení. Ty nebudeš nastavovat vůbec nic, chápeš to? Ale v tomto vláknu bych chtěl vysvětlit o Samovi základy, který není špatné pochopit, později zde budu přidávat víc, pro zvídavé, na tom není přece nic špatného, přečíst si a pochopit více ...

Snakemania


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?
    od Grander » 27 čer 2023 16:25 » v Programování a tvorba webu
    4
    1596
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 22:34
  • O2 TV aplikace - NEFUNGUJE?
    od holas18 » 09 dub 2023 16:17 » v Vše ostatní (z oblasti IT)
    5
    3020
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    21 dub 2023 18:15
  • Aplikace na stabilizaci videa
    od pavel2010 » 28 led 2024 11:28 » v Design a grafické editory
    1
    725
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    28 led 2024 12:36
  • Explorer.exe - chyba aplikace 0x0000000000000024
    od Dav98786 » 31 led 2024 20:26 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    634
    od Dav98786 Zobrazit poslední příspěvek
    01 úno 2024 09:17
  • Žlutomodrý štít u ikony aplikace w11 Příloha(y)
    od PittnerJiri » 01 srp 2023 15:03 » v Windows 11, 10, 8...
    5
    2099
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 zář 2023 19:16

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů