Postup sestavení nového PC

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž

Postup sestavení nového PC

Příspěvekod Marfy » 07 zář 2011 10:20

K montáži budeme potřebovat jen křížový šroubovák a možná kleště.Pokud tedy máme zakoupeny všechny potřebné komponenty ,tak se můžeme pustit do sestavení počítače.Po vybalení věcí začneme tím,že osadíme do skříně zdroj.Nasuneme jej zevnitř skříně ventilátorem dole a zezadu přišroubujeme šroubky s hrubým závitem.
01-Montáž zdroje.jpg

Dále našroubujeme dovnitř skříně distanční šroubky s vnitřním závitem.Bývají většinou mosazné a nebo pozinkované.Bývají součástí balení skříně.Většinou mají hrubý závit zvenku a jemný uvnitř ovšem může to být i naopak.Pokud nemáme odpovídající klíč ,tak můžeme k zašroubování použít kombinované kleště. POZOR - šroubky dávame pouze tam,kde má i základní deska otvory.Jinde je neosazujeme.Některé skříně jsou v místech otvorů desky přímo vypouklé i se závitem,tam se tedy distanční šroubky nedávají.
02-case uvnitř.jpg

Dále osadíme mechaniku.Většinou je u case zevnitř plechová krytka,kterou kroucením odlomíme a teprve poté mírným tlakem vytlačíme vnější záslepku směrem ven nebo dovnitř (záleží na použité skříni).Mechanika se pak zevnitř,nebo zvenku (opět dle case) zasune do slotu a přišroubuje.Použijeme čtyři šroubky s jemným závitem.Některé case mají rychloupínací mechanismus,který stačí jen uprostřed pootočit,vyndat pak nasadit do otvorů mechaniky a opět otočením zajistit.

Osazení pevného disku je podobným způsobem.Disk se nasadí zevnitř do nižších pozic v case a zajistí čtyřmi šrouby s hrubým závitem a nebo taktéž rychloupínacím mechanismem.Při vložení disku ho osazujeme podle desky tak,aby nebyl naproti PCIe slotu pro grafiku,protože by pak nemuselo být dostatek místa na její vložení.Takže raději níž nebo výš než grafika.
03-disk.jpg

Nyní si můžeme připravit desku pro montáž.Nejdříve připasujeme zadní krytku konektorů.Plíšky kolem výstupů pro konektory pozohýbáme dovnitř a nasadíme krytku na desku tak,aby pasovala.Krytku poté můžeme sundat a vložit na její místo ve skříni pod zdrojem.
04-Osazení back plate.jpg

Teď obvykle přichází na řadu montáž pamětí.Postup je jednoduchý.Odjistíme zajišťovací klapky směrem od slotu.Nasadíme paměťové moduly,tak aby zářez zapadl do výstupku na slotu,mírně zatlačíme na jedné straně dokud klapka necvakne a pak dotlačíme druhou stranu pamětí do slotu opět tak aby to zacvaklo.Toť vše.Osazujem sloty blíže k patici procesoru a stejné barvy.
05-Nasazení pamětí.jpg

06-Osazení pamětí.jpg

Teď nám zbývá osadit na desku ještě procesor.Většinou je dodáván i s chladičem a nanesenou teplovodivou pastou,takže o to bude montáž jednodušší.Na základní desce odjistíme páčku u socketu pro procesor.Pak vezmeme procesor a zlehka je vsadíme do patice tak,aby zlatá šipka označená na procesoru směřovala na šipku označenou na patici.V patici to poznáme i podle chybějícího pinu v rožku.

Záměna není (a ani nesmí být) možná,protože jinak si ten procesor nedosedne a nebo jej poškodíte ohnutím pinů .U procesorů Intel je postup podobný,jen piny nejsou na procesoru,ale na desce.Tyto procesory mají dva zářezy,takže je opět osazujeme do správné pozice podle výstupků a šipky.
07-Phenom X4.jpg

08-CPU.jpg

Pokud procesor dobře sedí,tak páčku sklopíme a zajistíme ve spodní poloze patice.Z pohledu schematického obrázku níže je jako č.1 označena patice procesoru,č.2 je šipka na procesoru,č.3 je samotný procesor a č.4 zajišťovací páčka.
09-osazení procesoru.jpg

Po úspěšném usazení procesoru nasadíme chladič.Orginál box chladič AMD se uchycuje pomocí spon a páčky.Orientujeme chladič tak,aby vybrání jeho hliníkové části bylo nad výstupkem patice - přesně tam jak ukazuje č.1 na horním obrázku.Plastovou páčku na chladiči dáme do vrchní polohy.Sponu na protější straně zahákneme do výstupku,to samé provedeme ze sponou na druhém konci pod páčkou.Pak páčku tlačíme směrem dolů k patici.Může to jít trochu ztěžka,takže musíme překonat mírný odpor a páčku docvaknout až do spodní polohy.Tím máme chladič uchycený.
10-Box chladič.jpg

11-Box intel CPU.jpg

Postup montáže chladiče procesorů Intel je trochu odlišný.Tam nasadíme celý chladič na desku nad otvory pro tento chladič a zamáčkneme plastové kolíčky,které pootočením zaaretují trny zespod desky.

Pokud by chladič neměl nanesenou teplovodivou pastu,tak naneseme malé množství (asi velikosti borůvky) této pasty na procesor a rovnoměrně rozetřeme.K tomu učelu používám pouze kousek silonového sáčku nebo kousek smršťovací folie,kterou natáhnu na ukazováček a pastu roztírám po ploše procesoru v tenké vrstvě.

Výsledek úspěšně osazeného chladiče vidíte na obrázku níže.
12-osazený chladič.jpg

Zbývá jen zapojit kablík od ventilátoru do konektoru CPU Fan na desce.Jedná se o malý čtyřpinový konektor umístěný většinou poblíž patice procesoru.Díky zářezům nejde dát opačně,takže to není problém.Pozor - neplést s podobným konektorem SYS Fan.Nic by se sice nestalo,chladič by fungoval,ale tento konektor je určen pro systémové ventilátory a nemá většinou možnost regulace tak jako CPU Fan.Viz obrázek níže:
13-CPU fan.jpg

14-Konektory ventilátorů.jpg

Nyní je deska mimo grafiky kompletně osazena a můžeme ji namontovat do case.Opatrně ji vkládáme zeshora dozadu směrem k zadní záslepce konektorů až do ní konektory vlezou.Pak ji položíme.Měli bychom vidět pod otvory v desce závity od distančních šroubků.

Nyní můžeme desku jemně přišroubovat šrouby .Ty bývají buďto v balení u skříně nebo u desky.Měly by mít jemný závit a nebo stejný jako distanční šroubky našroubované na základně case.
15-šroubování desky.jpg

Teď už jen zbývá osadit grafiku a konektory.

Před osazením grafiky odloupneme nebo odmontujeme jednu nebo dvě záslepky (podle velikosti grafiky) ze zadku skříně naproti PCI expres slotu.Ten je zobrazen na obrázku níže.Obvykle má jako jediný z PCI slotů zajišťovací páčku,aby grafika nevyjela ze slotu.
16-PCIe slot.jpg

Grafiku nasadíme nejprve plechovou záslepkou zezadu skříně do mezery na spodku vylouplé záslepky a pak mírně tlačíme do PCI expres slotu.Popřípadě odtlačíme plastovou páčku aby nebránila grafice v dosednutí.Grafika musí perfektně zapadnout do slotu tak,aby piny opravdu řádně dosedly na své místo.

Pokud grafika obsahuje přídavné napájení - což většina výkonějších grafik,tak jej zapojíme.Jedná se o kabel ze zdroje označený jako PCIe.Většině grafik stačí šestipinový,některé výkonné kousky potřebují i dva.Pozor na záměnu s konektorem pro přídavné napájení procesoru.Pokud se podíváme na tvar uvnitř konektorů,tak sami vidíme,že nejdou zaměnit,ale raději to tu píšu,protože silou by se to možná podařilo.Takže správně je to tak jako na obrázku níže.
17-Zapojení PCIe.jpg

Nyní můžeme dopojit zbývající kebely a konektory.Jedná se zejména o hlavní napájecí konektor desky:
18-Hlavní konektor.jpg

Přední audio konektory:
19-Přední audio konektory.jpg

Spínací konektory a ledky:
20-Přední konektory.jpg

A konektory předních USB:
21-Přední USB konektory.jpg

I když jejich zapojení vypadá složitě,tak je vcelku snadno pochopitelné.Drátky vedoucí z přední části skříně,natáhneme směrem k pinům na desce.Konektory USB jsou většinou všechny v jednom ,takže najdeme na desce nápis Front USB a konektor zasuneme.Správnou orientaci poznáme podle chybějícího pinu v pravém dolním rohu.Takže otočení není možné.

Přední audio konektory jsou většinou označeny.Takže postupujeme dle manuálu k desce nebo dle obrázku v předchozí sadě.Pokud nevíte správnou polaritu konektorů nebo není popsán,tak černý nebo bílý drátek je mínus .

U konektorů Power (zapnutí počítače) a Reset (restart počítače) záměna polarity nevadí a fungují i tak.U konektorů HDD Led a Power Led značící činost disku a zapnutý počítač se po špatném zapojení diody nerozsvítí.Nicméně přehození jejich polarity je možné i za chodu počítače.

Kabel SATA je součástí balení základní desky.Vypadá takhle:
22-Sata kabel.jpg

Má opět specifický tvar konektoru,takže nejde otočit ani zaměnit.Pro připojení disku najdeme na desce konektor označený SATA 1 mechaniku zapojíme dalším SATA kabelem do pozice SATA 2 nebo jiné.Tyto konektory najdeme v pravé spodní části desky.Viz obr. níže:
23-Sata na desce.jpg

Zapojíme jej tedy do desky a poté zezadu do disku a mechaniky.Jsou hned vedle napájecích konektorů.Opět není možné je dát opačně nebo jindy,takže se řádně podíváme na protikus.

Zapojíme taky napájecí kabel od zdroje k mechanice a disku.Konektory těchto kebelů vypadají takhle:
24-Sata napájecí.jpg

Opět pozor na správnou orientaci.Z jedné strany má konektor výstupek.

No a nesmíme opomenout zapojit přídavné napájení procesoru.Nachází se poblíž patice procesoru na vrchní straně desky a vypadá takhle :
25-Konektor CPU.jpg

U novějších desek může být tento konektor i osmipinový,nicméně pro zapojení běžného procesoru s TDP 125 a nižším stačí i čtyřpinový konektor.

Podobný problém může nastat i u hlavního napájecího konektoru,který může být jen 20-ti pinový místo 24-pinový.Opět u běžně výkonné sestavy to nevadí a i těch 20 pinů stačí.Samozřejmě pokud deska i zdroj mají plný počet konektorů,tak jej zapojte všechny.

Pokud osazujeme přídavné ventilátory,tak je dáme tak aby ten z přední spodní části skříně foukal dovnitř a druhý osazený v horní zadní části skříně (pod zdrojem) foukal směrem ven.Zapojíme je buďto do desky na piny SYS fan a nebo na molex konektor ze zdroje.

Kabely od zdroje a disků ve skříni trochu svážeme a uklidíme aby nepřekážely proudu vzduchu.Výsledek by měl vypadat nějak takhle:
26-Hotová sestava.jpg

Ve finále zaděláme bočnice skříně,zapojíme napájecí konektor do zdroje,zapnem tlačítkem zdroj,připojíme kabel od monitoru ke grafice a připojíme klávesnici a myš.

Pokud je vše zapojeno správně,tak stiskneme tlačítko Power a počítač by se měl rozjet.Počkáme než se objeví úvodní obrazovka před biosem a při načítání biosu mačkáme tlačítko Delete pro vstup do biosu.Může být i jiné tlačítko - většinou je to zobrazeno dole na obrazovce.

Po najetí do biosu najdeme položku Boot sequence a tam nastavíme jako první CD ROM.Vložíme do mechaniky CD s operačním systémem,bios uložíme (F10) a ukončíme.Po restartu už můžeme instalovat operační systém dle jeho průvodce.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Sestavení nového PC - náhodné zčernání obrazovky
  od TheNaptime » 12 črc 2023 12:30 » v Problémy s hardwarem
  3
  1520
  od pcmaker
  12 črc 2023 18:52
 • Výběr nového PC
  od GrandTheftAuto29 » 28 bře 2024 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  6
  1024
  od Alferi
  29 bře 2024 15:02
 • sestava nového pc
  od Sarula22 » 19 kvě 2023 12:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  2
  808
  od Sarula22
  19 kvě 2023 19:23
 • Výběr nového GPU
  od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  2
  753
  od Gracous
  13 bře 2024 19:51
 • Výběr nového ntb
  od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  3
  1169
  od petr22
  25 bře 2024 08:03

Zpět na “Hardware články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů