Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 24 zář 2012 12:26

Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat (1. díl)

Zálohování_title.jpg


Prvním dílem otevíráme seriál, kde si postupně a srozumitelně povíme vše potřebné, co by uživatel osobního počítače měl vědět o zálohování. Začneme tím, proč vlastně zálohovat, co zálohovat a jak často zálohovat.

Důležitost zálohování dat je uživatelům osobních počítačů zdůrazňována ze všech možných stran dlouhé roky, ale přesto stále podle nejnovějších průzkumů v průměru až tři ze čtyř českých domácností nezálohují svá data, přestože to dnes již není nic složitého.

Důležitost zálohování ale bohužel většina uživatelů pozná, až když přijde o nenahraditelná data, což už je samozřejmě pozdě. K nevratné ztrátě dat může dojít prakticky kdykoliv i na sebelepším počítači a sebezkušenějšího uživatele. Důležitost zálohování přitom roste s tím, jak uživatelé ukládají stále více dat a jejich nové typy do svých počítačů.

Počítače jsou dnes běžně používány k ukládání rodinných fotografií a domácího videa. Průměrné domácnosti na vyspělých západoevropských trzích vygenerují každoročně 30 až 40 GB dat v podobě fotografií a videa (data z různých analýz se mírně liší). České domácnosti se jim v tomto ohledu začínají blížit, což je logické. A nejen proto, že digitální fotoaparáty a videokamery jsou cenově velmi dostupné.

Pořizovat fotky anebo natáčet video dnes běžně zvládají v poměrně uspokojivé kvalitě i mobilní telefony a třeba i další moderní elektronika, takže není nutné už vlastnit žádné specializované zařízení, čímž samozřejmě roste i objem fotek a videí. Mobil mají lidé u sebe prakticky pořád, na rozdíl od fotoaparátu nebo videokamery, takže více fotí a točí.

Fotky a videa se přitom řadí k datům, jejichž ztráta je nenahraditelná a jejich hodnota je proto nevyčíslitelná penězi. Zachycují totiž neopakovatelné okamžiky. Uchovávají například vzpomínky na již nežijící domácí mazlíčky anebo blízké osoby. Zachycují první krůčky ratolestí a řadu dalších okamžiků, které jsou neopakovatelné. Právě taková nenahraditelná data je nanejvýš vhodné, ne-li přímo nutné, zálohovat.

Pro představu: jak lze o data snadno přijít

Společnost 100Mega Distribution, která je jedním z největších tuzemských distributorů počítačového hardwaru a výrobcem počítačů HAL3000, letos publikovala výsledky vlastního průzkumu, ve kterém ve spolupráci se svými obchodními partnery zjišťovala, co nejčastěji může za ztrátu dat. Zřejmě není překvapením, že nejčastějším příčinou ztráty dat je selhání hardwaru.

Zalohování.jpg
Podle tohoto průzkumu právě vadný hardware může za ztrátu dat v bezmála 36 procentech případů. Pevné disky, na které se v počítači veškerá data ukládají, nepatří k nejspolehlivějším součástkám, které se v útrobách počítače skrývají. Jejich horní hranice životnosti se sice pohybuje okolo třiceti let, ale ta dolní už okolo dvou až tří let. A to jsou pořád jen zprůměrovaná čísla. Nikde není řečeno, že pevný disk nemůže vypovědět službu týden po koupi. Ba naopak.

Obchodníci a distributoři při komunikaci s novináři neoficiálně přiznávají, že vysoké procento pevných disků se na reklamaci vrací obratem po prodeji. Nicméně nemusí selhat samotný pevný disk. Může selhat například napájecí zdroj počítače, který komponenty zásobuje elektrickou energií. Při jeho poruše nelze nikdy vyloučit, že s sebou do křemíkového nebe nevezme i další zařízení, která napájí.

S nadsázkou se říká, že největší problém počítačů je mezi klávesnicí a židlí. Jenže ona to zase tak velká nadsázka není. Zmíněný průzkum společnosti 100Mega Distribution totiž odhalil, že druhou nejčastější příčinou ztráty dat je selhání lidského faktoru. Uživatelská nepozornost nebo nedbalost je na vině ve více než 30 procentech případů ztráty dat.

Lidé samozřejmě chybují a není to žádná ostuda. Ostuda je se z toho nepoučit a vhodně se proti vlastním chybám nezajistit. Platí to jak v běžném životě ve formě různých pojišťovacích služeb, tak při užívání počítače. Zde třeba konkrétně používáním bezpečnostního softwaru anebo právě zálohování důležitých dat.

Zálohování_graf.jpg


V přibližně 19 procentech případů je ztráta dat způsobena krádeží počítače. Je to sice až třetí nejčastější příčina, ale při počtu objasněnosti krádeží českou policí neméně palčivá. Notebook či některého z jeho příbuzných (netbooky, ultrabooky) zloději často ukradnou z auta. Zvlášť, když je k tomu neopatrný majitel jeho položením na sedačku nebo palubní desku doslova provokuje.

O notebook mohou přijít i lidé cestující prostředky hromadné dopravy. Stačí usnout ve vlaku anebo si při vystupování či přestupování na poslední chvíli nedat pozor na zavazadla a průšvih je na světě, protože si nedělejme iluze o nějakém vysokém procentu poctivých nálezců.

V ohrožení jsou samozřejmě i stolní počítače, které mizí při vloupačkách do bytů či kanceláři stejně spolehlivě jako cokoliv jiného, co lze snadno zpeněžit v nejbližší zastavárně. Myslíte si, že se vás to netýká, když jste si pořídili bezpečnostní zámek? Zloději už si nějak poradí. Policii nejsou neznámy i kuriózní případy, kdy k vloupání byl použit třeba vstup komínem. Nemluvě o lezení zlodějů po balkónech i v mnohametrové výšce.

Za takřka 15 procent případů ztráty dat může selhání softwaru. Sem spadá i selhání samotných programů určených pro zálohování, což by mohlo vést k určitému pocitu beznaděje, ale ten není na místě. Stačí si zvolit trhem prověřený zálohovací program, kde se riziko selhání snižuje na minimum. Ke konkrétním zajímavým bezplatným i placeným nástrojům pro zálohu dat se dostaneme ve druhém díle seriálu.

Co zálohovat a kdy zálohovat

Už je snad zřejmé, proč zálohovat. Ovšem co a kdy? Vezměme to postupně. Zálohovat lze dva okruhy dat: data uživatelská a data systémová. V úvodu byla řeč o rodinných fotkách a domácím videu. Právě ta představují uživatelská data. Stejně tak třeba ale i oblíbená hudba či oblíbené filmy. Dále pak samozřejmě dokumenty, tabulky či prezentace potřebné do práce či do školy.

Uživatelská data tedy tvoří soubory, které jsou hlavním výsledkem činnosti uživatele anebo soubory, jejichž obsah může uživatel takříkajíc konzumovat. Tedy například sledovat film uložený ve videosouboru nebo poslouchat hudbu uloženou v audiosouboru. Co z toho ale konkrétně je vhodné zálohovat? Vše, kde by ztráta způsobila újmu. Ať finanční, nebo citovou.

Zalohování.jpg
Vyhodnocení důležitosti dat pro jejich zahrnutí do zálohy je velmi individuální. Rozhodně není dobré uplatňovat nějaké sebekritické myšlenkové pochody. Například: jiní si zálohují data pro svůj milionový byznys a já si zálohuji fotky psa. Ne, taková logika je chybná. Co si kdo zálohuje je čistě jeho věc a vždy jde o to, která data jsou cenná pro jejich majitele. Nikoliv o to, jak by jejich cennost či důležitost ohodnotil zbytek světa. Nějaké veřejné mínění může být uživateli slušně řečeno lhostejné, když by ho ztráta daných dat mrzela. Tolik tedy k záloze uživatelských dat, která by měla být prvořadá, ale praktické je zálohovat i data systémová.

Systémová data představuje samotný operační systém a jeho nastavení, ovladače k používanému hardwaru, nainstalované programy a jejich různé doplňky atd. Pokud jsou zálohována jen uživatelská data (např. dokumenty, videa, fotky, hudba), tak při poruše pevného disku jsou sice uživatelská data zachráněna, ale počítač je nutné zbytečně pracně uvést do provozu schopného stavu.

Je tedy nutná nová instalace operačního systému a následně veškerých aktualizací, ovladačů k hardwaru, používaných programů a jejich doplňků. Vše je nutné si zase nastavit dle svých potřeb a preferencí pro efektivní a příjemné používání počítače. To zabere minimálně jedno odpoledne.

Je tu však možnost zálohovat i systémová data. Speciální zálohovací programy umí vytvořit tzv. obraz pevného disku, jehož součástí jsou pak i systémová data. Díky tomuto obrazu je možné obnovit ze zálohy na nový pevný disk jak uživatelská data, tak systémová data. Obnovení ze zálohy sice trvá déle, ale nevyžaduje asistenci uživatele, takže klidně lze nechat počítač běžet a věnovat se jiné aktivitě.

Po obnově dat ze zálohy (obrazu) pak uživatel nepozná, že k nějaké havárii disku vlastně došlo. Vše je při starém přesně tak, jak to bylo v době provádění zálohy. A tím se dostáváme k další otázce: kdy resp. jak často zálohovat? Systémová data stačí zálohovat třeba jednou měsíčně, ale u uživatelských dat je to opět velmi individuální.

Kdo používá počítač k práci a generuje velké množství nových nebo upravených souborů, tak může zálohovat klidně každou hodinu. Příležitostní uživatele pak třeba naopak jednou měsíčně. Záleží zkrátka na tom, jak často uživatel vygeneruje významnější objem dat, jehož ztráta by jej jakýmkoliv způsobem poškodila (ztráta času, citová újma, hmotné škody). Obecně se ale dá doporučit provádět zálohu alespoň jednou týdně.

Zálohovat by se každopádně mělo automaticky, což dnes není žádný problém. Manuální zálohování je nepohodlné a navíc zde hraje roli lidský faktor, kdy uživatel zálohování mnohdy odkládá třeba až do doby, kdy o data vhodná k zálohování přijde. Někteří uživatelé se automatizace zálohování obávají. Mají strach, že je bude nevhod obtěžovat nebo snižovat výkon počítače, když ho zrovna potřebují pro jiné účely.

Pro moderní počítače ale zálohování není úlohou, která by je nějak významně přetěžovala, že by se uživatel během zálohy nemohl věnovat své práci resp. nějaké své činnosti. Zálohovací programy jsou navržené tak, aby nerušily a neobtěžovaly a dovedou regulovat zatížení počítače tak, aby nebraly kapacitní výkon jeho uživateli, který jej nyní potřebuje pro jinou činnost. Zálohování pak sice trvá déle, ale neruší třeba při hraní hry.

Některé zálohovací programy lze dokonce nastavit tak, že mají zálohu provést jen při zvoleném stupni vytížení počítače anebo výhradně v době, kdy není používán. K tomu se podrobněji dostaneme v druhém díle seriálu Zálohování od A do Z, kde si představíme hned několik kvalitních zálohovacích programů pro různé účely jako je zálohování uživatelských dat, zálohování systémových dat anebo třeba zálohování e-mailů či jen nastavení webového prohlížeče.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6642
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod Ltb » 04 říj 2012 22:57

O tom, že zálohování není jen nějaké klišé, jsem se tento týden přesvědčil na vlastní kůži. V mém pracovním notebooku mi z ničeho nic odešla základní deska. Windows šel do modré obrazovky a pak už jsem notebook ani nespustil. Zůstával jsem v klidu, protože všechno nasvědčovalo tomu, že s diskem nic nebude. Jaké bylo druhý den moje překvapení, když naši IT borci nemohli z disku vytáhnout ani 1 kB. :shock: Teprve pak si člověk uvědomí, co všechno neměl ve složce, která je jediná zálohovaná. Druhý šok následoval poté, co se zjistilo, že zálohy se sice dělaly automaticky a pravidelně každý den, nicméně měly drobnou vadu. Místo 10 GB dat historie Outlooku měla záloha asi 1MB.

Teprve dnes se vše dořešilo, disk se naštěstí podařilo rozchodit a já o nic nepřišel. Nicméně to celé beru jako důrazné varování, že zálohování opravdu není radno podceňovat a když už zálohujeme, bylo by dobré se někdy o kvalitě zálohy přesvědčit.

Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod Romaine » 05 říj 2012 10:20

Dost dobrý článek! Ale spíše jsem zvědavá na tebou doporučené programy. Teď po reinstalaci systému ještě nemám nastaveno, používám takový jednoduchý, tak počkám co se zde objeví.

Ltb úplně tě chápu. Já se poučila před lety, když nám umřel pc 2 týdny před maturitou a já tam měla vlastní zpracované otázky k matuře, samozřejmě nevytisknuté! No a pak ty stovky fotek, co se mi nikdy nepodařilo získat zpět :evil: :( Ale jak se říká - na všem hledej něco pozitivního. Já si za peníze za maturu pak pořídila vlastní pc (předtím společný s bratrem) a začala tomu přicházet na kloub a až mi, poměrně brzo, začal blbnout i on, našla jsem jedno fórum, kde mi bylo prozrazeno, že to bude zdrojem,.....no a teď už na to fórum chodím téměř 5 let :wink: A v rodině jsem ""IT specialista"" /dvojité uvozovky jsou schválně, ke specialistovi mám samo daleko :D/ aneb nastavuju, instaluju, řeším problémy,... Bratr (starší) ani nezvládne připojit externí monitor sám natož si poradit s většími problémy :lol: Mě to baví zjišťovat a učit se nové věci okolo pc.

No a ty jsi trochu brutálnější formou přišel na to, že jsi měl asi blbě nastavenou zálohu Outlooku a že potřebuješ zálohovat více věcí, než jsi měl.. Takže když vše bylo zachráněno, tak je to vlastně pozitivní :) BTW já mám exterák na reklamaci, tak se modlím, ať se zatím nic nestane!
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!

Uživatelský avatar
jaojao
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2573
Registrován: srpen 07
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod jaojao » 05 říj 2012 10:35

:lol: :lol: :lol:
je to hrozné:
já už jsem pro samé zálohování uzálohovaný :lol:

To je - jeden disk rozdělený pro systém a data , druhý disk - data - zálohy,, externí disk - záloha předešlých záloh z 1 a 2 a 3 "disku" ........... :lol:
a to vše ještě na DVD, zde opět starší zálohy na novější :lol: .........

Dostal mne,, už jsem TO někde uveřejnil problém s orig. dětským filmem na DVD, který ač relativně mlád, neopotřebován a nepoškozen, nešel přehrát v DVD přehr. , až po vytvoření obrazu a novém vypálení, tak zhotovená kopie funguje........

Tak už nevím ............. má to vše cenu ....... :D

A TEĎ MNE UKAMENUJTE .......... :lol:
Intel > nvidia > WD > Kingston > Seasonic > LG > XP <<< takhle nějak :)

Uživatelský avatar
akem
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4417
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod akem » 05 říj 2012 10:39

hele asi nemá... za 2 a půl měsíce nás to tady zformátuje všechny :)
Říkám co si myslím a myslím si co chci...

ASUS ROG G751JT-T7009H / i7-4710HQ 2.5Ghz / 8GB / 256 GB SSD + 1TB HDD / GeForce GTX 970M
Lenovo ThinkPad X220 W7 Ultimate + Kingston SSDNow UV400 240GB

Uživatelský avatar
jaojao
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2573
Registrován: srpen 07
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod jaojao » 05 říj 2012 10:48

To je docela možné, ale utěšuju se, že alespoň některé ty zálohy na AL diskách by to tu mohly ještě následně minimálně dva roky přežít ...... :smile:
Intel > nvidia > WD > Kingston > Seasonic > LG > XP <<< takhle nějak :)

Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod Romaine » 05 říj 2012 10:52

akem: Ale naše zálohovaná data přežijí :)

jaojao: Ale to už je fakt uchylka :D Ač mít prachy na více exteráků, tak to možná dělám taky. Ale na DVD? To se nevyplatí ne??? Když si představím, že budu pravidelně zálohovat na DVD cca 300 GB? Fujky!

A byl jsi rychlejší :-)
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!

Uživatelský avatar
Myloš
Moderátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6972
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod Myloš » 05 říj 2012 11:49

Ltb píše:… Druhý šok následoval poté, co se zjistilo, že zálohy se sice dělaly automaticky a pravidelně každý den, nicméně měly drobnou vadu. Místo 10 GB dat historie Outlooku měla záloha asi 1MB.

Tak tohle mám dobré – POP3 jsem poslal ke všem čertům. IMAP je úžasný vynález. Škoda, že ho dřív Seznam nepodporoval.
 • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
 • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
  • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
  • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
 • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
jaojao
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2573
Registrován: srpen 07
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod jaojao » 05 říj 2012 12:07

Romaine píše: to už je fakt uchylka :D...


To je úplně normální moje tzv. : Super-extra-mega-paranoia :lol:
V noci se budím jestli jsem něco nezapomněl zazálohovat :D

(ps: dělám si jen legraci :D )
Naposledy upravil(a) jaojao dne 05 říj 2012 12:15, celkem upraveno 1 x.
Intel > nvidia > WD > Kingston > Seasonic > LG > XP <<< takhle nějak :)

Uživatelský avatar
akem
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4417
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod akem » 05 říj 2012 12:10

to, že jsi paranoidní neznamená, že Tě nesledují...
Říkám co si myslím a myslím si co chci...

ASUS ROG G751JT-T7009H / i7-4710HQ 2.5Ghz / 8GB / 256 GB SSD + 1TB HDD / GeForce GTX 970M
Lenovo ThinkPad X220 W7 Ultimate + Kingston SSDNow UV400 240GB

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 47613
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod petr22 » 05 říj 2012 12:24

Moc pekny clanek, ale tato pasaz se povedla vice, nez autor zamyslel :smile:

Společnost 100Mega Distribution, která je jedním z největších tuzemských distributorů počítačového hardwaru a výrobcem počítačů HAL3000, letos publikovala výsledky vlastního průzkumu, ve kterém ve spolupráci se svými obchodními partnery zjišťovala, co nejčastěji může za ztrátu dat. Zřejmě není překvapením, že nejčastějším příčinou ztráty dat je selhání hardwaru.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7153
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž

Re: Zálohování od A do Z: proč, co, kdy a jak zálohovat

Příspěvekod faraon » 05 říj 2012 20:01

Jsou dva druhy lidí. Ti kteří zálohují, a ti kteří o nějaká data teprve přijdou.- lama nezálohuje
- poučený user zálohuje na externí disk
- geek udělá torrent a zálohuje k ostatnímKdysi jsem četl postesknutí jednoho člověka, který přišel o veškerá data i zálohy uložené ve stejné místnosti, když mu vykradli byt. Psal že od té doby považuje za zálohu jen nejméně tři různá média, uložená v geograficky vzdálených místech ;-)
Prohlášení Ministerstva zdravotnictví České republiky: CENZUROVÁNO


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Jak zálohovat data a nezbláznit se z toho
  od Ondras66 » 14 led 2021 07:12 » v Vše ostatní (sw)
  7
  423
  od Zakk
  14 led 2021 22:14
 • Které oddíly je nutné zálohovat pro úspěšnou obnovu WIN10?
  od atari » 29 čer 2021 15:04 » v Windows 10, 8, 7..
  8
  216
  od zeus
  29 čer 2021 21:41
 • Zálohování dat
  od Mr.Helpmepls » 28 srp 2020 10:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  8
  646
  od X
  29 srp 2020 20:17
 • 6
  238
  od mmmartin
  17 črc 2021 12:37
 • PC nejde zapnout - MB umřela Proč?
  od Marfi6 » 14 bře 2021 09:28 » v Problémy s hardwarem
  6
  479
  od Marfi6
  16 bře 2021 03:57

Zpět na “Bezpečnost (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host