Zálohování od A do Z: zajímavé programy pro zálohování (2.)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Zálohování od A do Z: zajímavé programy pro zálohování (2.)

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 10 říj 2012 21:43

Zálohování od A do Z: zajímavé programy pro zálohování (2. díl)

Zálohování_2.jpg


Zálohování je nesporně důležité, ale provádět jej svépomocí je holý nesmysl. Je to nepohodlné a časově náročné, takže pak v praxi mnoho uživatelů zálohování opakovaně odkládá až do okamžiku, kdy už je pozdě a o svá cenná data přišli.

Existuje celá řada programů pro automatické zálohování konkrétních souborů a složek, ale i kompletního obsahu pevného disku včetně operačního systému, nainstalovaných programů a všech nastavení. Kvantita ovšem neznamená kvalitu. V tomto článku se blíže podíváme na možnosti zálohování v oblíbených Windows 7 a dva velmi zajímavé programy. Jeden je zástupcem bezplatných nástrojů a druhý pak těch zpoplatněných pro náročnější uživatele.

Zálohování ve Windows 7: vypadá dobře, ale má své mouchy

Nejdříve se podívejme na možnosti zálohování, které nabízí Windows 7, tedy velmi oblíbený a podle některých statik dnes i nejrozšířenější operační systém. Ten má integrované obdobné zálohovací nástroje jako starší Windows Vista. Totožné nástroje nabídnou i nová Windows 8, byť jejich primární řešení zálohování je zcela jiné, ale o tom zase někdy jindy.

Integrovaný zálohovací program ve Windows 7 dovede v nastavitelných intervalech provádět zálohu zcela automaticky. Složky a soubory určené k záloze je možné nechat vybrat automaticky systém, ale lepší je pro jistotu provést manuální nastavení, protože ne každý musí mít své důležité soubory tam, kde systém předpokládá. Ten totiž operuje s předpokladem, že uživatelé aktivně používají knihovny pro ukládání svých dat. Ovšem zdaleka ne všichni uživatelé na tento nový způsob třídění souborů přešli.

Zálohování díl 2.png


Zálohovat lze na jiný pevný disk v počítači, externí pevný disk, flash disk nebo třeba i na paměťovou kartu, ale také na CD/DVD a Blu-ray média. Vypalování dat na CD/DVD a Blu-ray média však popírá výhody automatického zálohování, protože je nutné při zálohování asistovat (vkládat média se zálohou, případně vložit další prázdné médium), takže zde je automatizace procesu jen částečná.

Zálohu do síťového úložiště nebo na pevný disk jiného počítače v síti podporují jen dražší edice: Windows 7 Professional a Windows 7 Ultimate. Oblíbená Windows 7 Home Premium zálohování prostřednictvím místní sítě nepodporují. To je škoda, protože i v domácnosti se hodí data ukládat na centrální úložiště, které může za rozumnou cenu poskytnout dostatek prostoru pro všechny domácí počítače a zároveň k němu lze přistupovat i přes Wi-Fi.

Zálohování lze spouštět manuálně anebo je možné jej naplánovat. Žádné bohaté možnosti plánování ale nečekejte. Samotné zálohování ve Windows 7 nabídne pouze možnost zálohovat ve zvolený čas každý den nebo konkrétní den a čas v každém týdnu či v celém měsíci.

Zálohování díl 2.png


Při první záloze Windows 7 samozřejmě zálohují všechny určené soubory a složky, případně knihovny. Zde je vhodné upozornit, že svévolně přeskakují bez jakéhokoliv varování televizní pořady nahrané aplikací Windows Media Center. Microsoft argumentuje, že soubory jsou příliš velké, takže je v zájmu uživatelů ze zálohy vylučuje. Ovšem při zálohování na to uživatele nijak neupozorní a bez zásahu do systémového registru nelze toto chování integrovaného zálohovacího programu změnit.

Při dalším zálohování by se měly zálohovat jen nové soubory nebo soubory upravené od poslední zálohy. V praxi se tak ovšem neděje. Systém se v tomto ohledu chová netransparentně a Windows 7 mnohdy zbytečně zálohují znovu soubory, které již jednou zálohovány byly, aniž by došlo k jejich úpravě. Tím se proces zálohování zbytečně prodlužuje.

Vzhledem k jeho citelnému vlivu na výkon počítače to není zanedbatelný nedostatek. Navíc chybí funkce pro omezení zatížení počítače samotným zálohováním nebo funkce pro odložení zálohování, pokud je počítač právě zatížen jinou náročnou úlohou (např. rozehranou hrou nebo úpravou videa).

Kromě zálohování souborů a složek (případně knihoven) je možné zálohovat také kompletní obraz pevného disku. Z něj pak lze v případě havárie disku obnovit veškerá data včetně operačního systému, který tak spolu s potřebnými programy není nutné znovu instalovat a nastavovat. Problém je, že při záloze celého disku není jednoduše možné obnovovat ze zálohy jen jednotlivé soubory nebo složky.

Proto Windows 7 podporují spojení klasického zálohování souborů a složek (či knihoven) s vytvořením obrazu disku (v jejich terminologii tzv. bitové kopie). Jenže tím se potřebný čas pro provedení zálohy opět prodlužuje. Nastavit více zálohovacích plánů není běžně podporováno, takže nelze nastavit například běžnou zálohu souborů a složek jednou týdně a zálohu celého disku jednou měsíčně, což by bylo pro většinu uživatelů ideální.

Je však možné nastavit automatizovanou klasickou zálohu a vytvoření bitové kopie provádět manuálně v případě potřeby anebo automaticky s pomocí plánovače úloh, jehož nastavení však pro laiky není zrovna hračkou. Microsoft tedy na propracovanost zálohovacího mechanismu ve Windows 7 příliš nesmyslel, takže se pak nemůže divit, že jej používá přibližně jen pět procent uživatelů. Ostatní volí jiné řešení (což lze jedině doporučit) nebo nezálohují vůbec a přijde den, kdy na to doplatí.

Cobian Backup 11: zálohování souborů kvalitně a zdarma

Volně šiřitelný program Cobian Backup 11 Gravity pro Windows XP a vyšší je nejlepším bezplatným programem pro zálohování souborů a složek. Umožňuje zálohovat na další pevný disk v počítači, externí pevný disk, flash disk, paměťovou kartu nebo kamkoliv po síti a případně i po internetu díky podpoře FTP serverů. Sám ovšem nepodporuje vypalování záloh na CD/DVD nebo Blu-ray média, které ale stejně není pro automatické zálohování ideální.

Výhodou je, že zálohu lze automaticky najednou ukládat na více míst, takže je možné se lépe pojistit před ztrátou dat, pokud si jich ceníte natolik, že jedna záložní kopie vám nestačí. Cobian Backup podporuje vytvořit si libovolný počet zálohovacích úloh s různým nastavením. Každá zálohovací úloha může zálohovat jiné soubory a složky na různá místa a každá může být spouštěna v jiném intervalu s jiným nastavením.

Zálohování díl 2.png


Kromě ručního spouštění zálohování nebo automatického zálohování při spuštění počítače je možné nastavit automatické zálohování v různých intervalech s detailním plánováním. Zálohovat lze třeba vždy po uplynutí určité doby práce na počítači a také je možné zálohu nechat spouštět například jednou denně, jednou týdně, jednou měsíčně, ve vybrané dny v týdnu každý týden nebo jednou měsíčně atd.

Zálohování díl 2.png


U zálohování sice nelze přímo nastavit omezení zatížení počítače nebo spuštění zálohy jen při jeho nezatížení jinou úlohou, ale to není vážnější problém. Cobian Backup má minimální vliv na výkon počítače. Je tu však funkce pro nastavení priority procesu, který provádí zálohu a možnost omezení vytížení internetové přípojky při zálohování přes internet, aby bylo možné i během zálohování dál pracovat s internetem například pro surfování po webu bez nějakého výrazného snížení rychlosti.

Vytvářet je možné vždy kompletní zálohu všech zvolených souborů a složek a uchovávat si více kompletních záloh současně. Lze pak sáhnout po souboru ve stavu, v jakém byl třeba před týdnem. Samozřejmě ale je podporováno při opakované záloze zálohovat jen upravené či nově vytvořené soubory a složky od úvodní zálohy. Je též možné nastavit, že například každá desátá záloha má být plná pro případ, že by některá dřívější resp. úvodní záloha neproběhla korektně.

V tomto případě se hodí možnost volby, jestli se mají zálohovat soubory a složky vytvořené či změněné od poslední zálohy nebo jen od poslední plné zálohy. Tak jako tak se v cílovém úložišti vytvářejí kopie souborů a složek, ke kterým lze normálně přistupovat z průzkumníka, takže s nimi lze jednoduše manipulovat. V případě havárie počítače pak je možné např. externí disk se zálohami připojit k jinému počítači a okamžitě tak získat přístup ke svým cenným datům.

Cobian Backup ovšem podporuje i kompresi zálohovaných souborů díky jejich zabalení do archivů formátu ZIP nebo 7Z. Bohužel není možné nastavit míru komprese. Zato je tu funkce pro automatické dělení zálohy do archivů přednastavené velikosti. To se hodí zejména, pokud si zálohu budete chtít prostřednictvím jiného programu vypálit například na CD/DVD. Nastavíte si tedy, že se záloha má dělit na soubory, které se vejdou na požadovaný typ média.

Záložní kopie lze rovněž zašifrovat a ochránit heslem. Cobian Backup využívá AES šifrování (128bitové, 192bitové nebo 256bitové). Nicméně komprese zálohy a její šifrování prodlužuje čas nutný k provedení zálohy, takže zejména při zálohování objemných souborů je vhodné těchto funkcí využívat jen pokud je to nezbytné, což není zdaleka vždy.

Zálohování díl 2.png


Po dokončení zálohy lze nechat počítač automaticky vypnout anebo třeba uvést do hibernace, takže je možné od běžící zálohy odejít, aniž by počítač neekologicky a neekonomicky zbytečně běžel. Poběží jen do dokončení zálohy, pak jej program Cobian Backup při správném nastavení dovede automaticky vypnout nebo uvést do stavu hibernace.

Acronis TrueImage Home 2013: mnoho funkcí pro náročnější

Acronis TrueImage Home 2013 je nejnovější verzí oblíbeného profesionálního programu pro zálohování dat. Dříve jej šlo považovat za alternativu programu Norton Ghost, ovšem ten již nebyl delší dobu aktualizován a zdá se, že vývoj uvázl na mrtvém bodě, což je znát na nenásledování moderních trendů. Acronis TrueImage 2013 tak dnes nabízí více funkcí než již několik let starý Norton Ghost 15.

Acronis TrueImage Home 2013 je zpoplatněný program. Zatím není k dispozici jeho česká lokalizace a stanovena cena pro český trh. Verzi v angličtině si lze ale zakoupit za 49,95 € pro jeden počítač nebo za 69,95 € pro tři počítače. Zájemci si mohou za účelem vyzkoušení stáhnout trialverzi, která bude fungovat 30 dnů. Česká verze by měla být uvedena do prodeje později, konkrétní datum a cena pro český trh ještě ale nepadly.

Acronis TrueImage Home 2013 je universální zálohovací řešení pro Windows XP a vyšší s již deklarovanou podporou pro Windows 8. Nabízí nejrůznější způsoby zálohování, které lze kombinovat dle potřeby. Umí zálohovat kompletní obsah pevného disku včetně operačního systému a nainstalovaných programů, takže při havárii disku lze vše obnovit ze zálohy bez nutnosti znovu instalovat operační systém, potřebné programy a vše pracně nastavovat dle svých potřeb a rozmarů.

Na rozdíl od bitové kopie ve Windows 7 je možné ze zálohy kompletního disku pomocí programu Acronis TrueImage Home 2013 jednoduše obnovit i konkrétní soubory či složky. Není tedy nutné obsah disku přehrávat jeho dřívějším obrazem, když potřebujete jen obnovit konkrétní soubor. Tento program nabízí režim, kdy dle vlastního vyhodnocení situace kombinuje vytváření kompletní zálohy a zálohování pouze pozměněných nebo nových dat.

Zálohování díl 2.png


Uchovává i starší zálohy, takže je možné obnovit soubory do dřívější podoby anebo třeba rozhašený systém vrátit do stavu, kdy ještě fungoval. Tento způsob řešení problémů je efektivnější než využití funkce Obnovení systému přítomné ve Windows 2000 nebo novějších. Ta sice slibuje stejný efekt, ale technologické řešení je natolik rozdílné, že Obnovení systému je v možnosti nápravy škod o několik úrovní níže.

Samozřejmě lze namísto automatického řetězení záloh nastavit vlastní pravidla, jakým způsobem se mají zálohy vytvářet: kdy provést opakovanou kompletní zálohu, jak dlouho ponechávat uložené starší zálohy atd. Podobná nastavení lze též provést i při využití funkce pro pouhé zálohování vybraných souborů a složek, tedy nikoliv kompletního disku resp. jeho obrazu.

Soubory zálohy je opět možné dělit na menší části vhodné třeba k snadnému vypálení na CD/DVD nebo Blu-ray médium. Záložní kopie je též možné zmenšit díky nastavitelné kompresi. Použít lze tři stupně komprese nebo kompresi úplně vypnout. Čím větší úroveň komprese je použita, tím déle bude záloha trvat. Také je podporována ochrana dat za využití 128bitového, 192bitového nebo 256bitového AES šifrování.

Zálohování díl 2.png


Zálohování celého disku nebo zálohování vybraných souborů a složek lze samozřejmě naplánovat. Zálohovat lze ve zvolený čas jednou denně nebo vždy po uplynutí nějaké doby (např. každé dvě hodiny), jednou týdně nebo ve vybrané dny v týdnu, ve vybraný den nebo dny v měsíci anebo při událostech jako je zapnutí počítače, vypnutí nebo resetování počítače či odhlášení a přihlášení uživatele.

Záloha má na moderních počítačích minimální vliv na výkon počítače. Samozřejmě je možné nastavit prioritu procesu zálohování anebo povolit zálohování jen pokud je počítač v klidovém stavu a neběží na něm nějaká jiná náročnější úloha. Po dokončení zálohy je možné nechat zkontrolovat, jestli jsou záložní soubory správně uloženy. Případně je možné nastavit jejich automatickou kontrolu jen jednou měsíčně. Též lze nechat automaticky počítač vypnout po dokončení zálohy.

Zajímavou funkcí je nonstop záloha, kdy například obsah složky s právě rozdělanou prací lze neustále zálohovat, aniž by to mělo nějaký výrazný negativní vliv na výkon počítače nebo omezovalo možnost nakládání s nonstop zálohovanými daty. Tato funkce je vhodná pro ochranu rozdělané práce, protože třeba při výpadku elektřiny u stolního počítače nebo pádu systému nepřijdete ani o minutu své práce.

Další funkcí je samostatná záloha uložených e-mailů z oblíbených e-mailových klientů. Všechny funkce lze všemožně kombinovat a vytvářet různé zálohovací úlohy s různým nastavením pro prakticky jakékoliv situace a případy. Program je v tomto ohledu opravdu flexibilní, což platí i podpoře úložišť. Acronis TrueImage Home 2013 umí zálohovat kamkoliv si vzpomenete.

Samozřejmě podporuje zálohování na další pevný disk v počítači, externí pevný disk, flash disky nebo paměťovou kartu. Podporuje i zálohování na CD/DVD a Blu-ray média, ovšem stále platí, že to není zrovna optimální řešení pro automatizovanou zálohu. Nechybí podpora zálohování do síťového úložiště, na pevný disk jiného počítače v místní síti nebo po internetu na libovolný FTP server. Zajímavostí je možnost provádět zálohu zálohy, kdy se vlastně záloha uloží dvakrát na dvě různá místa.

Dále je možné zálohovat také do internetového úložiště provozovaným tvůrci programu, které je krátce dostupné i pro české a slovenské zákazníky. Doplňková služba Acronic TrueImage Home Online poskytuje úložiště o kapacitě 250 GB s 256bitovým AES šifrováním dat za 4,95 € měsíčně anebo 49,95 € ročně. Při přenosu dat je možné nastavit rychlostní omezení, aby nedocházelo k plnému vytížení internetové přípojky.

K datům lze přistupovat z webového rozhraní i z vybraných chytrých mobilů a tabletů. Úložiště můžete též využít pro synchronizaci souborů podobně jako známý Dropbox či jeho novější následovníky Microsoft SkyDrive nebo Google Drive. Data lze za uvedené ceny najednou ukládat do úložiště až z pěti počítačů. K nezávaznému vyzkoušení je k dispozici třicetidenní bezplatný provoz.

Opomenout nelze ani doplňkové funkce programu Acronis TrueImage Home 2013, mezi které patří klonování pevného disku pro přesun veškerých dat z jednoho disku na druhý, bezpečné mazání celého obsahu paměťového média nebo jen konkrétního souboru bez možnosti jeho obnovy, virtuální připojení zálohy pevného disku jako dalšího pevného disku či konverze mezi zálohami tohoto programu a zálohami Windows 7.

Zálohování díl 2.png


Který ze jmenovaných nástrojů zvolit?

Tradiční zálohování souborů a složek ve Windows Vista, Windows 7 či Windows 8 je možné s čistým svědomím doporučit snad jen z důvodu velmi snadného ovládání. Pokud hledáte bezplatné řešení zálohy, tak lze doporučit program Cobian Backup. Ten sice neumí zálohovat kompletní pevný disk pro případy jeho havárie anebo nutnosti přeinstalovat systém, ovšem nic vám nebrání naplánovat si v operačním systému vytváření bitové kopie a jednotlivé soubory a složky zvlášť zálohovat programem Cobian Backup.

Acronis TrueImage 2013 má smysl pro uživatele, kteří přesně vědí, co a proč od zálohování chtějí, případně jsou ochotni zkoumat možnosti programu a zvažovat jejich vhodné využití pro své potřeby. Jinak investice do programu bez využití jeho nadstandardních funkcí, kterých není zrovna málo, představuje vyhozené peníze. Z nástrojů pro zálohu dat určených koncovým uživatelům jde nyní ale o naprostou špičku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • 6
  305
  od mmmartin
  17 črc 2021 12:37
 • Seznam.cz jak odstranit "Další zajímavé články z internetu"
  od drazor » 03 dub 2021 13:54 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
  0
  419
  od drazor
  03 dub 2021 13:54
 • Set top box, tv, programy přehled
  od jaojao » 02 říj 2020 11:05 » v Vše ostatní (Off topic)
  2
  680
  od petr22
  02 říj 2020 12:26
 • Start up programy
  od zik9 » 30 dub 2021 13:29 » v Windows 10, 8, 7..
  33
  1243
  od atari
  03 kvě 2021 09:02
 • PC za cca 30k, hry, streamování, práce s grafickými programy
  od isirian » 22 dub 2021 17:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  2
  312
  od isirian
  25 dub 2021 21:30

Zpět na “Bezpečnost (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů