Stalo se v 46.týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze světa PC

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Stalo se v 46.týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze světa PC

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 21 lis 2012 11:50

Stalo se v 46. týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze světa PC

Fórum PC-HELP.cz a server Blog 2.0 přináší přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších informací za uplynulý týden z oblasti informatiky, telekomunikací a elektroniky. Co nového se událo od pondělí 12. listopadu do neděle 18. listopadu 2012.

Podle zpráv z uplynulého týdne by Microsoft mohl adaptovat slovenskou hymnu: „Nad Redmondom sa blýska, hromy divo bijú,“ Firmu po mnoha letech opustila významná persona a její odchod je spojován s rýsujícím se neúspěchem Windows 8. Tablet Surface čelí jednomu problému za druhým a aby toho nebylo málo, tak ve službě Skype byla objevena vysoce závažná bezpečnostní chyba. Ale uplynulý týden nepřinesl zprávy jen o Microsoftu …

Přichází vystřízlivění z Windows 8? Microsoft opouští Steve Sinofsky
Nečekaná zpráva přišla z redmondské centrály společnosti Microsoft. Viceprezident firmy Steve Sinofsky, který měl dosud na starost operační systémy Windows, rezignoval na svou funkci. Stalo se tak tři týdny od uvedení nových Windows 8 na trh.

Analytici se proto domnívají, že jeho odchod může souviset s nenaplněnými očekáváními z výsledků po uvedení systému na trh. Analytik Michael Silver z agentury Gartner upozorňuje, že Microsoft nepřináší žádná nová čísla o prodejnosti Windows 8 a vůbec nekomentuje zájem o tablet Surface s novým systémem Windows RT. Politika mlčení obvykle znamená, že existující čísla rozhodně nejsou k chlubení.

Al Gillen z konkurenční agentury IDC jde ještě dál a už předvídá, že Microsoft lituje přílišné orientace Windows 8 na dotykové ovládání, která prý od nového systému odrazuje firemní klientelu už jen kvůli změnám ve způsobu ovládání. Firemní klientela přitom pro Microsoft představuje podstatnou část příjmů z prodeje licencí operačního systému.

Reakcí by podle analytika Gillena z IDC mohl být budoucí systém, který by nové Modern UI využíval jen na dotykových zařízeních. Tedy kombinující to nejlepší z Windows 7 a Windows 8. Dlužno dodat, že se Al Gillen nemusel příliš zamýšlet. Na nesmyslnost protlačování Modern UI na klasické osobní počítače bez dotykového ovládání se poukazovalo již během vývoje systému. Marně.

01.png

Microsoft mlčí i k samotné rezignaci svého klíčového viceprezidenta, což spekulacím o nenaplněných plánech jenom nahrává. Přitom Steve Sinofsky pracoval pro Microsoft od roku 1989. Velkou měrou přispěl k úspěchu Windows 7, kterými si Microsoft na všech frontách napravil pošramocenou pověst po uvedení Windows Vista. Systému, který byl trhem odmítnut.

Jméno Steve Sinofsky často padalo v úvahách analytiků v souvislosti s případnou změnou v čele společnosti, kde dnes už bývalý šéf divize Windows mohl usednout do křesla, kde dosud sedí Steve Ballmer. Vedením divize Windows byla pověřena Julie Larson-Green, která měla dosud na starost vývoj softwaru v rámci této divize. Obchodní stránku divize Windows si bere pod patronát přímo Tami Reller, finanční ředitel Microsoftu.

Surface: nekvalitní zpracování, problémy s Wi-Fi a málo místa pro data
Tablet Microsoft Surface si pověst odolného tabletu neudržel dlouho. Po efektním mlácení tabletem o zem při jeho oficiálním představení přichází již méně příjemná publicita pramenící ze zpětné vazby od prvních majitelů tabletu, kde si svou premiéru odbývá nový systém Windows RT.

Řada z nich si stěžuje, že z povrchu tabletu už po pár dnech nikterak nestandardního používání mizí logo. Tento jev si získává značnou pozornost, protože již dříve si mnoho prvních majitelů tabletu Microsoft Surface de facto jen po několika dnech užívání stěžovalo na barevné klávesnice Touch Cover.

Konkrétně na prasklinky objevující se v části pro připojení klávesnice k tabletu. Touch Cover je přitom oficiálním příslušenstvím a prodává se nejen samostatně, ale za zvýhodněnou cenu i rovnou s tabletem v jednom balení. Microsoft zatím vše řeší formou běžné reklamace a už netrvá na tvrzení, že jde o problém omezeného počtu kusů.

Naopak zkoumá množství tabletů vykazujících nezvykle rychle známky silného opotřebení. A ke zkoumání toho má více. Uživatelé si stěžují také na problémy s Wi-Fi. Připojení vypadává například při stahování souborů nebo sledování videa. Zdá se tedy, že se obtíže objevují zejména při větším vytížení bezdrátového připojení. Otázkou tedy je, jestli problém bude jen softwarový a půjde jej snadno opravit.

Stížnosti na fóru zákaznické podpory se množí již od uvedení tabletu do prodeje. Jak se Surface dostává do rukou dalších lidí, objevují se stále nová a nová hlášení o výskytu problémů s výpadky připojení. Ty dočasně vymizí po zapnutí módu Letadlo a jeho následné deaktivaci, případně po restartu tabletu. Podle stěžujících si uživatelů se ale v brzké době problémy objeví znovu.

Microsoft přímo na fóru uživatelům vzkázal, že chybu prošetřuje. Oficiální oznámení zatím nepřišlo. V tuto chvíli tak není jasné, co nespokojení majitelé ne zrovna levného tabletu Surface mají dělat. Jestliže jde o hlubší problém, výměna kusu za kus, kterou Microsoft řeší praskání přídavné klávesnice, nemusí být řešením. Jestliže je problém hardwarový, nemá smysl čekat ani na softwarovou opravu.

02.png

Na druhou stranu stížností jsou zatím řádově jen stovky a Surface by nebyl prvním zařízením s nepovedenou implementací bezdrátové technologie. Vzpomeňme na rok 2010 a iPhone 4, který měl vážné problémy se ztrátou signálu po uchopení telefonu a přiložení k uchu. Apple dlouho jenom mlžil a nakonec přinesl vskutku komické řešení v podobě speciálního obalu na tento smartphone.

Microsoft má ale na krku další problém týkající se jeho tabletu Surface. Po zprávách o rozpadající se klávesnici, nekvalitním zpracování povrchu tabletu a o trablech s bezdrátovou konektivitou přichází žaloba. Jejím předmětem ovšem není nic z uvedeného. Microsoft je žalován kvůli klamání při uvádění kapacity paměti tabletu.

Žaloba je spíše exhibováním amerického právníka Andrewa Sokolowskiho z Los Angeles. U soudu si stěžuje, že Microsoft proklamuje 32GB úložný prostor, ovšem takřka polovinu jej zabere systém Windows RT spolu s předinstalovanými aplikacemi. Pro data uživatele tak zůstává jen polovina této kapacity. Pravdu Andrew Sokolowski má.

Na velikost Windows RT se upozorňovalo již v nedávné minulosti. Systém zabere dvanáctkrát větší prostor než iOS na konkurenčních tabletech iPad. Microsoft tvrdí, že žaloba je neopodstatněná, protože uživatelé prý chápou, že část úložného prostoru si usurpuje operační systém spolu s aplikacemi.

Nicméně vzhledem k velikosti Windows RT nemusí mít u soudu s tímto argumentem svou obhajobu zrovna jednoduchou. Další argument, že kapacitu lze rozšířit díky paměťové kartě nebo po připojení flash disku či externího pevného disku, je už zcela mimo mísu, protože s rozdílem mezi proklamovanou úložnou kapacitou a uživatelům dostupnou kapacitou toto vůbec nesouvisí.

Nelze nevzpomenout na kruté porodní bolesti přehřívající se konzole Xbox 360. Že by se historie opakovala? Zatím Surface nezpůsobuje požáry, ale podobnost nelze nevidět. Ostatně Acer již při překvapivém představení tabletu Surface vzkázal do Microsoftu, že mu výroba hardwaru nejde, tak ať ji raději přenechá svým hardwarovým partnerům.

Nový levný Chromebook pro Google vyrábí Acer
Google zjevně dál věří svému netradičnímu systému Google Chrome OS, který má linuxové kořeny, ale kromě několika systémových nástrojů sází výhradně na webové aplikace dostupné přes Internet. Zákazníky má oslovit nový Chromebook, který pro Google vyrábí Acer. To je zajímavá změna, protože v poslední době hrál roli dvorního výrobce zařízení s Google Chrome OS jihokorejská společnost Samsung.

Nový Chromebook nesoucí označení Acer C7 je vybaven 11,6“ displejem pracujícím v rozlišení 1366 x 768 pixelů. Mozkem je blíže nespecifikovaný procesor typu Intel Celeron se dvěma fyzickými jádry. Ještě větší tajnosti dělají Google a Acer kolem operační paměti, jejíž kapacita není uvedena v oficiální specifikaci.

03.png

V té naopak stojí, že interní pevný disk klasické konstrukce pojme až 320 GB dat. zákazníci, kteří si Acer C7 koupí, pak získají na dva roky předplacené cloudové úložiště Google Drive s kapacitou 100 GB. Nový Chromebook opět postrádá optickou mechaniku, kterou nahrazuje čtečkou paměťových karet formátů SD a MMC.

K dispozici je integrovaná webová kamera s HD rozlišením, trojice běžných portů USB 2.0, HDMI výstup pro externí monitor nebo televizor, klasický VGA výstup především pro monitor nebo případně pro projektor, klasický 3,5mm výstup na sluchátka a stejný vstup pro mikrofon. Síťovou konektivitu zajišťuje ethernetové rozhraní a podpora Wi-Fi (a/b/g/n).

Chromebook Acer C7 při ceně od 199 dolarů by byl zatím nejlákavějším zařízením pro vyzkoušení nové platformy, ve které Google vidí budoucnost i přes zatím marginální poptávku zákazníků. Problémem je však opět omezená dostupnost. Acer C7 lze zakoupit prostřednictvím Google Play (podobně jako zařízení Nexus), ovšem prodáván je jen americkým nebo britským zákazníkům.

Američanům jej též nabízí Best Buy a britským spotřebitelům tamní pobočka Amazonu. Do České republiky jej zájemcům nepošle. Je prazvláštní, že Google chce pozvolna prosazovat na trh zcela novou platformu, ale omezuje dostupnost zařízení, která jsou jí ušita na míru. Uživatelé mimo Spojené státy nebo Velkou Británii si tak maximálně mohou vyzkoušet Chromium OS na svém současném počítači. To je open source projekt, z něhož Google Chrome OS vychází.

Sony prodalo již 70 milionů kusů konzole PlayStation 3
Sony již čile pracuje na herní konzoli PlayStation 4, ale aktuálně na trhu slaví úspěchy s konzolí PlayStation 3. Japonský výrobce elektroniky se pochlubil, že prodal již 70 milionů kusů této herní konzole. Stejný počet prodaných kusů nedávno ohlásil i Microsoft u své herní konzole Xbox 360.

Sony se však může považovat za mírně úspěšnějšího výrobce, protože PlayStation 3 byl uveden do prodeje v roce 2006, kdežto Xbox 360 ještě ke konci roku 2005. Microsoft však má v rukávu trumf v podobě pohybového senzoru Kinect. Sony zareagovalo uvedením ovladače Move, ale technologicky jej ani v nejmenším nelze srovnávat s opravdu revolučním pohybovým senzorem od Microsoftu.

04.png

Přesto se japonskému výrobci podařilo prodat již více než 15 milionů ovladačů Move pro PlayStation 3. Japonská herní konzole má pro změnu killer-feature v podobě integrované Blu-ray mechaniky. Microsoft v souboji optických médií nové generace patřil ke stoupencům poraženého formátu HD-DVD. Dokonce pro Xbox 360 prodával externí HD-DVD mechaniku.

Nyní zůstává jen u interní CD/DVD mechaniky, přestože už se vyrojil nespočet „zaručených zpráv“ o nasazení Blu-ray mechaniky. Microsoft ale oficiálně zastává názor, že nastal čas obsah šířit po Internetu, pročež u nových modelů své konzole navýšil kapacitu pevného disku a dříve než Sony implementoval podporu Wi-Fi standardu IEEE 802.11n.

Ainol Novo 10 Captain: výkonný tablet za slušnou cenu
Čínské tablety Ainol se systémem Android oslovují stále více uživatelů i na českém trhu především díky své příznivé ceně. Nyní byl uveden do prodeje nový model Ainol Novo 10 Captain se systémem Android 4.1 Jelly Bean za 212,90 USD. Je tak levnější než nový Nexus 10.

Čínský tablet má 10,1“ IPS displej pracující v rozlišení 1920 x 1200 pixelů. Pohání jej čtyřjádrový procesor a k dispozici je 1 GB RAM. Interní uložiště pojme jen 8 GB dat, ovšem oproti vzpomínanému tabletu Nexus 10 má nový Ainol Novo 10 Captain slot pro paměťové karty TF. Úložnou kapacitu tak lze rozšířit až o 32 GB. Ve výbavě je zadní kamera s rozlišením dva megapixely a přední kamera pro videohovory s VGA rozlišením.

05.png

Nový levný tablet disponuje GPS navigací a podporuje Wi-Fi (b/g/n) i Bluetooth. Nechybí HDMI výstup (dle specifikace 1.4) a podpora přehrávání videa ve vysokém rozlišení jak na displeji samotného tabletu, tak právě díky HDMI na televizoru nebo monitoru. Baterie dodávaná k tabletu má kapacitu 10 000 mAh. Oproti starším levnějším tabletům téže značky je součástí balení tentokrát i nabíječka, takže není nutné zdlouhavě baterii dobíjet přes USB rozhraní.

Android vládne chytrým mobilům, potvrzuje IDG
Google může být se svou platformou Android mimořádně spokojen. Aktuálně je přítomna v průměru ve třech ze čtyř prodávaných mobilů. Ve statistice za třetí kvartál roku 2012 to po analytické společnosti IDC potvrdila i konkurenční firma Gartner.

Podle analytiků ze společnosti Gartner celkem 72,4 procenta chytrých mobilů prodaných během třetího čtvrtletí 2012, disponovalo některou z verzí systému Android. Meziročně si Android polepšil o úctyhodných 19,9 procentního bodu. Naopak platforma iOS používaná z mobilů výhradně v iPhonu si meziročně pohoršila z loňských 15 procent na letošních 13,9 procenta.

Podíl platformy komunikátorů BlackBerry se ve třetím kvartále 2012 meziročně propadl o 5,7 procentního bodu na 5,3 %. Tedy o více než polovinu. Pořád je ale tržní trojkou. Ještě větší sešup zaznamenal dle očekávání Symbian. Ve třetím čtvrtletí loňského roku byl podle analytické společnosti Gartner přítomen na 16,9 procenta chytrých mobilů. Ve stejném období tohoto roku už ale jen na 2,6 procenta smartphonů.

Přesto stále poráží Windows Phone a Windows Mobile. Gartner jejich tržní podíl počítá dohromady, ale i tak obě platformy od Microsoftu pro chytré mobily mají jen 2,2% zastoupení na všech chytrých mobilech prodaných během srpna, září a října tohoto roku. Microsoft tak pořád nefiguruje v elitní pětce. V té je totiž ještě nezmíněný systém Bada s 3% tržním podílem a meziročním růstem o 0,8 procentního bodu.

Nexus S a Motorola Xoom nový Android 4.2 nedostanou
Zdá se, že ani s referenčními zařízeními, které má Google pod vlastními křídly, to nebude s aktualizacemi systému Android tak růžové. Chytrý mobil Nexus S, který pro Google vytvořil Samsung a teprve před pár dny jej nahradil Nexus 4 z dílny LG, se zřejmě aktualizace přinášející nový Android 4.2 Jelly Bean nedočká.

Jean-Baptiste Queru z Googlu při oznamování nasazení nejnovější verze systému Android na nová zařízení z rodiny Nexus utrousil poznámku, že Nexus S dál poběží se systémem Android 4.1.2, tedy dnes už se starší verzí Jelly Bean. Totéž platí o tabletu Motorola Xoom, který si Google vzal pod patronát poté, co loni završil akvizici společnosti Motorola.

06.png

Proč se starší smartphone a tablet nedočkají nového systému, není jasné. Spekuluje se například, že problémem u chytrého mobilu Nexus S by mohla být nízká operační paměť o kapacitě pouze 512 MB. U tabletu Motorola Xoom pro změnu může být zakopaný pes v procesoru nVidia Tegra 2 resp. v jeho podpora ze strany výrobce, tedy společnosti nVidia.

Každopádně je podivné, že Google neinformuje zcela transparentně, proč nový systém na dvojici starších zařízení nemíří. Zatím není jasné ani to, jestli už jde o definitivní zprávu anebo se jen aktualizace zdrží. Jean-Baptiste Queru na doplňující otázky reagoval, že nemůže více informací poskytnout. Pověst zařízení pod křídly Googlu coby smartphonů a tabletů, pro které dosud byly aktualizace systému uvolňovány promptně a bez okolků a nejasností, každopádně utrpěla.

Starší mobily s Windows Phone se aktualizace dočkají až v příštím roce
Jak známo, nový systém Windows Phone 8 není kompatibilní s chytrými mobily využívajícími jeho předchozí generaci jako je drtivá většina stále prodávaných smartphonů Nokia Lumia. Microsoft přichystal pouze servisní aktualizaci: Windows Phone 7.8. Ovšem o datu jejího uvedení při představování Windows Phone 8 nepadlo nedávno ani slovo.

Přesto si lze začít skládat střípky informační mozaiky. Letos by se starší mobily s Windows Phone již aktualizace dočkat neměly. Například brazilský tým Windows Phone vypustil do světa zprávu, že nový aktualizace na verzi 7.8 bude k dispozici počátkem roku 2013. Stejný termín potvrzují i neoficiální zdroje.

Internetem koluje obrázek z údajné prezentace Nokie, která má představovat novinky ve Windows Phone 7.8. Těch nebude tolik jako u nových Windows Phone 8, ale nějaké se přece jen najdou. Například domovská obrazovka nabídne nový menší formát dlaždic. Na výběr budou dvě desítky barevných odstínů dlaždic. Ať žijí barvičky!

Windows Phone 7.8 má přinést také aktualizovaný webový prohlížeč Internet Explorer s posílenou bezpečností anebo podporu automatické obměny vzhledu zamykací obrazovky formou stahování denních tapet z vyhledávače Bing. Nokia doufá, že s novým systémem a díky vlastním aplikacím po snížení cen ještě dobře prodá starší smartphony Lumia. Ty se ale moc dobře neprodávaly ani na svém technologickém vrcholu.

Google Maps pro iOS jsou prý před dokončením
Podle listu The Wall Street Journal je aplikace Google Maps pro systém iOS od Applu již téměř hotová. Nachází se prý ve finální fázi interního testování. Uživatelům nabídne i hlasovou turn-by-turn navigaci. Spekulace o přípravách aplikace Google Maps pro IOS nabraly na obrátkách v září, kdy si Apple uřízl ostudu s vlastními mapami.

S iOS 6 se Apple chtěl zbavit závislosti na mapách od Googlu a po několika akvizicích vytvořil vlastní mapovou aplikaci, která se poprvé dostala k zákazníkům v chytrém mobilu iPhone 5. Skončilo to ale doslova katastrofou. Šéf Applu, Tim Cook, se musel zákazníkům veřejně omluvit a poníženě doporučit webovou verzi Google Maps, která mezitím zlepšila podporu mobilního browseru Safari z iOS.

Google přípravu mapové aplikace pro iOS potvrdil jen nepřímo, když obecnou frází deklaroval cíl zpřístupnit své mapy každému, kdo o ně bude mít zájem. Nehledě na hardware nebo systém. Google vytvořením vlastní aplikace pro iOS v minulosti již kompenzoval vyřazení systémové aplikace pro přístup na YouTube.

S napětím se očekává, jestli ale Google Maps pro iOS vůbec Apple vpustí do svého AppStore, jediného posvěceného zdroje aplikací pro iPhone, iPad a iPod Touch. Apple obecně nemá rád aplikace, které takříkajíc lezou do zelí systémovým aplikacím iOS. Množí se pochybovačné hlasy, že Apple bude chtít navzdory podzimnímu fiasku prorazit se svými mapami a konkurenčnímu Googlu bude přinejmenším dělat obstrukce při schvalovacím procesu jeho mapové aplikace.

DirectX 11.1 jen pro Windows 8, uživatelé Windows 7 mají smůlu
Microsoft začíná vytvářet efekt tzv. morálního zastarávání Windows 7. Jeden z jeho zaměstnanců totiž na fóru oficiálně potvrdil, že nový DirectX 11.1 je doménou výhradně Windows 8 a souvisejících systémů, tedy Windows RT a Windows Server 2012. Uživatelům Windows 7 se této minoritní aktualizace nedostane ani se zpožděním.

Microsoft sice přichystal aktualizaci DirectX pro Windows 7, ale z nové verze ve Windows 8 přináší jen několik drobností. DirectX 11.1 jako celek pro Windows 7 je podle posledních zpráv jen utopií. Obdobně macešsky se před lety Microsoft zachoval k uživatelům Windows XP, kterým nezpřístupnil DirectX 10 přítomný ve Windows Vista.

Tehdy argumentoval technickými důvody. Při srovnání Windows 7 vs. Windows 8 technickými důvody může argumentovat jen těžko. Spíše jde o chabý pokus vytvořit dojem, že čas Windows 7 pominul a na nový herní počítač patří Windows 8. Pokus je to ale skutečně chabý, protože DirectX 11.1 zase tolik zásadních novinek nepřináší.

Tudíž si jej herní průmysl může dovolit v zájmu zachování kompatibility s nejrozšířenějším systémem současnosti, tedy Windows 7, ignorovat, aniž by nějak poškozoval vývoj her. Microsoft v konečném důsledku ubližuje sám sobě, protože ukazuje, jak pečuje o zákazníky systému, který se formálně těší plné podpoře a stále se běžně prodává.

Microsoft uvolnil testovací Internet Explorer 10 pro Windows 7
Na rozdíl od knihoven DirectX 11.1 se Windows 7 dočkají prohlížeče Internet Explorer 10. Microsoft uživatelům Windows 7 nabídl k vyzkoušení předfinální verzi svého nového browseru, který je integrován do nových systémů Windows 8, Windows RT či Windows Server 2012. Uživatelé Windows 7 se pochopitelně dočkají jen jeho klasické desktopové verze. Podporována jsou Windows 7 s prvním a zřejmě zároveň i posledním servisním balíčkem.

Nové funkce nepřináší Internet Explorer 10 prakticky žádné. Za pozornost stojí především změny pod příslovečnou kapotou. Microsoft optimalizoval celkový výkon prohlížeče včetně výkonu enginu pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. Především ale zapracoval na podpoře novinek z HTML 5. V nezávislém testu podpory vybraných klíčových prvků z HTML 5 nový Internet Explorer dosahuje skóre 320 bodů.

07.png

Hlavní konkurenční prohlížeče v nejnovější verzi neporáží, ale jeho předchozí verze dosahuje skóre jen 138 bodů, takže zlepšení podpory HTML 5 je opravdu markantní. Internet Explorer 10 z rodiny HTML 5 podporuje klíčové technologie WebSocket a WebWorkers a dále třeba File API, drag&drop nebo novinky týkající se webových formulářů. V neposlední řadě pak sandbox pro bezpečnější načítání obsahu přes značku iframe.

I pod Windows 7 má nový Internet Explorer 10 ve výchozím stavu aktivní funkci Do Not Track, která přes HTTP hlavičku předává webovým stránkám zprávu, že si uživatel nepřeje být sledován zejména v rámci různých analytických a reklamních systémů. Tato zdánlivá drobnost je nejkontroverznější novinkou, se kterou Internet Explorer 10 přichází.

Kritici poukazují, že funkce má sloužit k vědomému vyjádření přání uživatele, takže není vhodné, aby prohlížeč měl funkci aktivní bez explicitního zásahu uživatele. Microsoft na druhou stranu argumentuje, že sledován nechce být prakticky nikdo, takže na místě je spíše volitelná deaktivace, nežli volitelná aktivace. Konkurenční prohlížeče však mají tuto funkci ve výchozím nastavení vypnutou.

Na druhou stranu například Safari již roky blokuje cookies třetích stran, což je v praxi účinnější ochrana před stopováním pohybu na webu než Do Not Track, takže Microsoft nečiní nic bezprecedentního. Google byl mimochodem letos americkými úřady pokutován za to, že nastavení prohlížeče Safari obcházel a narušoval tak soukromí uživatelů.

Dropbox má po pěti letech sto milionů uživatelů
Provozovatelé služby Dropbox, která se stala vzorem pro Microsoft SkyDrive i Google Drive, oznámili překročení milníku sto milionů uživatelů. Stalo se tak přibližně po pěti letech od spuštění služby primárně sloužící pro synchronizaci souborů mezi počítači za pomoci cloudového úložiště.

Uvedeno ovšem nebylo, jak se daří službu monetizovat. Tedy kolik z dnes již více než sto milionů uživatelů nevyužívá jen bezplatnou variantu služby, ale platí si za větší prostor. Provozovatelé se ovšem finančně zahojili díky spolupráci s výrobci mobilů Samsung a HTC, pro jejichž zákazníky nabízejí zdarma úložiště s nadstandardně velkou kapacitou, za kterou na omezenou dobu platí službě Dropbox právě zmínění výrobci mobilů.

Synchronizační služba SugarSync popadá druhý dech
Služba SugarSync pro synchronizaci souborů dlouho platila za jedničku, co nabídky funkcí týče. Jenže to bylo před letošním jarním příchodem obdobné služby Google Drive a restartem služby Microsoft SkyDrive, které nyní ostře konkurují všem synchronizačním službám díky zázemí a síle značky Google resp. Microsoft.

Provozovatelé služby SugarSync vědí, že se o svoje místečko na trhu musí prát dravěji než kdykoliv předtím, kdy nejvážnějším konkurentem byl Dropbox. Představili nové webové stránky, chystají nové aplikace pro Android a IOS a uvolnili betaverzi druhé generace synchronizačního klienta pro osobní počítače.

Ten má velmi zjednodušené uživatelské rozhraní rozdělené na tři karty. V první lze spravovat synchronizované složky. Zůstává zachována podpora synchronizace různých složek napříč pevným diskem počítače. Nové složky lze do synchronizačního procesu zahrnout prostým přetažením na kartu nového klienta s přehledem synchronizovaných složek, odkud lze jednotlivé složky a jejich obsah i jednoduše sdílet.

Druhá karta obsahuje přehled všech sdílených položek a umožňuje správu sdílení. Třetí karta pak představuje log veškerých aktivit. Přímo do klientské aplikace bylo integrováno prohledávání úložiště se synchronizovanými soubory, jehož základní kapacita prozatím zůstává na 5 GB. Novinkou je pak podpora připojení úložiště jako síťového pevného disku. Takovou funkci dosud nabízela jen vyspělejší cloudová úložiště jako je švýcarská Wuala či americký OpenDrive.

Microsoft aktualizoval SkyDrive, umí synchronizovat jen vybrané složky
Microsoft uvolnil aktualizovanou verzi klientské aplikace svého cloudového úložiště SkyDrive pro Windows 7, Windows 8 a OS X, která je i součástí balíčku Windows Essentials 2012. Hlavní novinkou je možnost zvolit si, které podsložky ze složky SkyDrive mají být zahrnuty do synchronizačního procesu, resp. které z něj mají být vyjmuty.

08.png

Mezi různými počítači tak je možné nyní synchronizovat různá data, což je funkce, po které uživatelé dlouho volali, protože třeba pro konkurenční Dropbox je samozřejmostí. Synchronizovat různé složky napříč pevným diskem nebo pevnými disky tak, jako to umožňuje konkurenční SugarSync, stále SkyDrive neumí. Omezuje se jen na synchronizaci v rámci své speciální složky.

Druhou novinkou je možnost sdílení vybrané složky nebo i jednotlivého souboru právě ze zmiňované složky SkyDrive jednoduše prostřednictvím kontextové nabídky Průzkumníka. Funkce je sice praktická, leč do desktopového prostředí přenesena jen polovičatě, protože se přes kontextové menu jen otevírá webové rozhraní služby SkyDrive, kde je pak možné daný obsah sdílet pomocí dosavadní palety možností cloudového úložiště Microsoftu.

Poslední ryze kosmetickou změnou je bílý okraj kolem mráčků v ikonce SkyDrive. Zdá se to jako drobnost, ale ve Windows 7 s tmavším nastavením prostředí Aero Glass byla původní pouze tmavě modrá ikona na hlavním panelu obtížně viditelná. Bílé orámování jí činí podstatně zřetelnější. Není to killer-feature, ale stávající uživatele Windows 7 jistě tato drobná novinka potěší.

Microsoftu zase naopak dělá radost služba SkyDrive. Pochlubil se, že za posledních šest měsíců došlo ke zdvojnásobení objemu dat, které ve svých datových centrech uživatelům služby SkyDrive skladuje. To značí rostoucí míru využívání služby po její přeměně z prostého datového skladu v multifunkční úložiště zaměřené především na synchronizaci souborů, ke které došlo letos na jaře.

Od té doby Microsoft vychrlil řadu dalších změn. Namátkou: opět nové webové rozhraní optimalizované pro dotykové ovládání, provázání s Windows 8 a Windows RT díky předinstalované aplikaci pro Modern UI, doplnění funkce koše pro obnovu smazaných souborů, vydání přístupové aplikace pro zařízení se systémem Android, zpřístupnění nové verze webové kancelářské sady Office Web Apps pro prohlížení a úpravu dokumentů, tabulek či prezentací a tak dále.

Adobe řeší další bezpečnostní průšvih, tentokrát s únikem dat
Společnost Adobe musela odstavit svůj web Connectusers.com po úspěšném útoku hackera vystupujícího pod přezdívkou ViruS_HimA. Tomu se podařilo získat osobní údaje registrovaných uživatelů webu a obratem část z nich zveřejnil na Internetu. Hacker pravděpodobně z Egypta zveřejnil záznamy o 150 000 uživatelích včetně jejich e-mailové adresy a přístupového hesla.

Chtěl prý tímto extrémním krokem upozornit na laxní přístup Adobe k bezpečnosti. Nicméně to zní jako hodně hloupý argument, protože kromě údajů zaměstnanců Adobe zveřejnil i údaje lidí z Googlu, NASA nebo složek americké armády, kteří měli na výše odkazovaném webu Adobe svůj uživatelský účet a za bezpečnostní hříchy Adobe nemohou ani náznakem.

Pro Adobe je to další rána jen krátce po objevení opět nové vysoce kritické chyby v PDF prohlížeči Adobe Reader a velkém záplatování plug-inu Flash Player. Oba zmíněné produkty se navíc objevily na seznamu programů s deseti aktuálně nejvíce zneužívanými chybami nejrozšířenějšími exploity. Pro zajímavost: například Microsoft na onom seznamu neměl žádný svůj program.

Analytici se obávají, že mnohé velké firmy ztratí s Adobe trpělivost a naplní své dřívější výhružky, že opustí technologie této společnosti. Z toho by mohl těžit právě Microsoft, který k formátu PDF nabízí vlastní zatím nepříliš úspěšnou alternativu XPS. Technologii Flash by pak plně mohl nahradit Silverlight, který je, chtě nechtě, vyspělejší než současné HTML 5.

Skype s děsivě snadno zneužitelnou vážnou chybou
Tzv. odcizit účet u služby Skype nebylo zjevně dosud nikterak obtížné. Ovládnout cizí účet bylo možné vinou špatného ošetření resetu zapomenutého hesla a registračního procesu pro nové uživatele. Služba totiž umožňovala získat resetované heslo, které mělo mířit do e-mailové schránky legitimního držitele účtu. Útočníkovi tak stačilo znát jen jeho e-mailovou adresu a založit si s ní nový účet.

Nemusel přitom mít přístup do samotné e-mailové schránky. Resetované heslo se dalo odchytit. Microsoft po publikování postupu pro ovládnutí cizího účtu nejprve dočasně pozastavil reset hesel, aby získal čas na opravení chyby. To následně promptně provedl, ale jednoduchost odcizení identity v tomto případě byla opravdu děsivá a žádné ze základních bezpečnostních pravidel by uživatele neochránilo.

Gmail s lepším vyhledáváním díky novým filtrům
Gmail běžně pojme přes 10 GB dat a to už je hodně elektronické pošty. Vhod tedy přijde vylepšení integrované funkce pro prohledávání obsahu schránky. Google přidal nové filtry, které lze ve webovém rozhraní jeho služby použít při hledání konkrétní zprávy. Je možné se omezit například jen na e-maily přednastaveného stáří anebo e-maily s přílohou odpovídající zvolené velikosti.

Vadou na kráse je, že k novým filtrům chybí přívětivé uživatelské rozhraní. Je nutné je do vyhledávacího políčka vepsat ručně. Jak na to, popisuje nápověda. Nápověda je zatím dostupná jen v angličtině, ale nové filtry fungují i v české verzi webového rozhraní. Určitě jsou vítanější inovací než chystaný nový editor e-mailů, který spíše připomíná okénko pro instant-messaging. Mnozí uživatelé se již nechali slyšet, že pokud jim ho Google vnutí, vrací se k desktopovému e-mailovému programu.

Na to by Google mohl slyšet, protože v něm samozřejmě nemůže zobrazovat kontextovou reklamu, kterou mu Gmail vydělává. Editor se uživatelům již nabízí k vyzkoušení, přestože řada zamýšlených funkcí není hotová. Google tvrdí, že práce s ním je rychlejší a jednodušší. Kritizující uživatele zase namítají, že to není editor pro psaní e-mailů, ale maximálně zpráv na Twitter. Jednou z mála výhod je možnost mít najednou vedle sebe rozepsáno více zpráv bez nutnosti složitě přepínat mezi koncepty.

Mladá Boleslav prvním městem s LTE sítí
Mladá Boleslav se stala prvním českým městem, které kompletně (resp. spíše z většinové části) pokrývá mobilní síť čtvrté generace na bázi technologie LTE. Český T-Mobile zde zahájil zkušební provoz nové sítě sloužící pro rychlý mobilní přístup k Internetu. Maximální přenosová rychlost má dosahovat až 70 Mbit/s (download), resp. až 25 Mbit/s (upload), ovšem to je jen teoretické číslo.

T-Mobile testy LTE v rámci celého města zahájil čtyři měsíce od spuštění prý zatím úspěšných testů technologie LTE ve vybraných pražských lokalitách. Pokrytí zajišťuje necelá dvacítka vysílačů. T-Mobile v Mladé Boleslavi pro místní zahájil prodej USB modemu Huawei E398, který podporuje jak LTE, tak datovou technologii HSPA+ DC, kterou T-Mobile postupně nasazuje do své sítě třetí generace.

09.png

Mladoboleslavští k modemu získají speciální SIM kartu umožňující přístup k Internetu přes LTE zdarma po dobu testování sítě čtvrté generace. Odnést si ji mohou jak s modemem pořízeným za běžnou cenu 3 499 Kč, tak s dotovaným zařízením za 599 Kč při minimální měsíční útratě 800 Kč. Modem si lze též zdarma vypůjčit na jeden týden proti vratné kauci ve výši nedotované ceny přístroje.

Na LTE se připravují všichni tři velcí čeští operátoři, kteří se účastní aukce Českého telekomunikačního úřadu o volné kmitočty pro výstavbu mobilní sítě čtvrté generace. O2 již dokonce má LTE v komerčním provozu, ale jde spíše o trapný marketingový trik, jelikož služba je dostupná jen ve městě Jesenice. T-Mobile pilně testuje LTE v praxi a Vodafone pro změnu posiluje svou páteřní optickou infrastrukturu.

Mobilní 3G síť O2 výrazně zaostává za konkurencí
Server DSL.cz zveřejnil statistiky prozrazující průměrnou rychlost, kterou si prostřednictvím jeho orientačního měřidla naměřili zákazníci mobilních operátorů v sítích třetí generace během října 2012. Z těchto statistik je patrné, že průměrná rychlost v UMTS síti společnosti Telefónica, respektive operátora O2 zaostává za průměrnou rychlostí v UMTS sítích konkurenčních operátorů T-Mobile a Vodafone.

Vezmeme-li žebříček DSL.cz od konce, tak O2 má UMTS síť s dlouhodobě nejnižší průměrnou rychlostí. V říjnu 2012 činila 2,23 Mbit/s. Na druhém místě se umístil Vodafone, v jehož UMTS síti během října 2012 uživatelé serveru DSL.cz naměřili 4,47 Mbit/s jako průměrnou rychlost. Pomyslnou zlatou medaili jako už tradičně bere T-Mobile.

Tomu se v říjnu 2012 podařilo na DSL.cz překročit metu 5 Mbit/s, pokud jde o průměrnou rychlost v UMTS síti. V říjnu v ní byla naměřena průměrná rychlost 5,2 Mbit/s. Telefónica resp. O2 situaci nezachraňuje ani svou sítí třetí generace založenou na alternativní technologii CDMA. Průměrná naměřená rychlost na DSL.cz v říjnu 2012 činila 970 kbit/s.

Podle statistik DSL.cz průměrná rychlost v UMTS síti O2 se za poslední rok nezvyšuje takovým tempem jako průměrná rychlost UMTS sítí konkurenčních operátorů. Zatímco průměrná rychlost v UMTS síti O2 se letos v říjnu meziročně zvedla jen o 22 procent, v UMTS sítí Vodafonu se meziročně zvýšila o 63 procent a v UMTS síti T-Mobilu pak o 76 procent.

10.png

I tak ale průměrné rychlosti zůstávají u všech operátorů daleko pod hranicí slibované reálné rychlosti. Navíc Český telekomunikační úřad upozornil na tristní pokrytí. Ke konci prvního pololetí 2012 žádná UMTS síť nedosahovala alespoň polovičního pokrytí území České republiky. Operátoři ohromují vysokými čísly pokrytí, ovšem to jde o pokrytí populace, které se lehce zvedne pokrytím větších aglomerací.

Vodafone měl další výpadek, již třetí během krátké doby
Ve středu 16. listopadu 2012 před devátou hodinou ranní postihl síť mobilního operátora Vodafone další výpadek. Mezi 9:00 a 9:50 se pak nedalo dovolat na čísla v síti Vodafonu vůbec. Zákazníci, kteří během výpadku cestovali na delší vzdálenost, se mohli setkat i s problémy s textovými zprávami a internetovým připojením.

Obnovení plného provozu Vodafone hlásil před jedenáctou hodinou dopolední. Výpadek tak trval tři hodiny. Problém je o to větší, že Vodafone podobný výpadek postihl již potřetí během několika týdnů. Předchozí výpadky zasáhly zákazníky Vodafonu v úterý 9. října a v pátek 12. října 2012. Když k tomu připočteme ještě nedávnou víkendovou odstávku samoobslužných zákaznických systémů, tak mají být zákazníci Vodafonu nepopiratelné práva být naštvaní.

Steam zatím oficiálně jen pro Ubuntu, překážkou je licence
Společnost Valve původně plánovala uzavřené testování linuxové verze softwarového klienta své služby Steam pro online distribuci her. Namísto tisícovky testerů z řad širší veřejnosti jich však má nakonec mnohem více, protože betaverze unikla na veřejnost. Určena je oficiálně jen pro populární distribuci Ubuntu.

Není však problém je spustit i pod jinými distribucemi a tak začala tvorba neoficiálních balíčků i pro další distribuce. Mezi prvními se takového balíčku dočkali uživatelé, kteří používají Arch Linux. Objevily se ovšem pochybnosti, jestli je legální šíření těchto balíčků. Respektive jestli není v rozporu s licenci programu Steam pro Linux, která přísně zakazuje jakékoliv úpravy.

Z repozitářů pro Arch Linux byl právě kvůli obavám z porušování licence neoficiální balíček přinášející Steam z Ubuntu i pro Arch Linux odstraněn. Nestačilo ani ujištění jeho tvůrce, že má od Valve požehnání k tvorbě tohoto balíčku. Respektive, že jeho vytvoření Valve nevadí. Nejedná se prý totiž o dostatečný explicitní souhlas od držitele autorských práv, na kterém by se dalo stavět.

Valve zvolilo pro testy Ubuntu jako nejrozšířenější distribuci mezi cílovou skupinou. Je pravděpodobné, že s ostrou verzí bude podpora rozšířena i na další distribuce. Licence, která je nyní jen kopií stejného textu pro MS Windows a OS X, dost možná dozná změn. Linux má na osobních počítačích celkově zhruba jednoprocentní zastoupení. Omezovat jeho podporu ještě na konkrétní distribuci by bylo ze strany Valve poněkud nemoudré.

Microsoft uvolnil nový Skype pro Linux
Zdá se, že obavy linuxové komunity, že po přechodu služby Skype pod křídla Microsoftu bude ukončen vývoj programu Skype pro Linux, jsou prozatím liché. Právě pro Linux totiž vyšel nový Skype 4.1, který obdobně jako Skype 6 pro MS Windows přináší například podporu Microsoft Accounts pro přihlašování či možnost komunikace s uživateli programu Windows Live Messenger.

Microsoft se chystá již v příštím roce Skype a Messenger sloučit a uvedené novinky jsou přípravou na tento krok. Samostatná služba Messenger zanikne a s ní definitivně i vývoj programu Windows Live Messenger. Zůstane pouze Skype, jenž ovšem od služby Messenger převezme provozní technologii, která nahradí podle Microsoftu vlastní P2P technologii, na níž je Skype od svých počátků založen.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Access point aneb zesílení wifi signálu
  od bereline » 04 lis 2019 11:41 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  9
  673
  od ITCrowd
  04 lis 2019 16:24
 • Základní komponenty aneb poměr cena/výkon
  od WarpF » 20 úno 2020 16:35 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  3
  393
  od xbs
  20 úno 2020 18:05

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 1 host