Představujeme 10/2013: herní klávesnice Logitech G19S

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Představujeme 10/2013: herní klávesnice Logitech G19S

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 05 srp 2013 21:06

Představujeme 10/2013: herní klávesnice Logitech G19S

Představujeme10.jpg


Logitech, tradiční švýcarský výrobce počítačových periférii, chce oslovit hráče herní klávesnicí Logitech G19S, která přebírá to nejlepší z předchozích modelů a přináší některé velmi zajímavé novinky. Co tedy nabízí za cca 4 500 Kč?

Logitech G19S je membránová high-end klávesnice navazující na tradici předešlých modelů Logitech G510 či dnes už legendární Logitech G15. Dominantou klávesnice je barevný LCD displej, který je oproti dřívějším modelům větší. Slouží jako sekundární zobrazovací plocha při hraní her, ovšem opět podporuje nejrůznější aplikace a nově poslouží třeba i jako plnohodnotný digitální fotorámeček.

Potěší nastavitelný úhel sklonu displeje, který je elegantně zavěšen na trubičce kovově se tváří trubičce. Jde však jen o dobře maskovaný plast, což bytelnosti bohužel nepřidá. Pro ovládání aplikací běžících na displeji slouží nově navigační kříž spolu s několika dalšími tlačítky umístěnými nahoře na klávesnici nalevo od displeje. Právě navigační kříž možností aplikací pro displej výrazně rozšiřuje.

Tradiční uspořádání kláves, kvalitní podsvícení
Potěší víceméně tradiční uspořádání kláves včetně širokých kláves Shift vlevo i vpravo. Jedinou významnější odchylkou od letitého konceptu představuje jednořádkový Enter a mírně zkosená spodní hrana kláves Control. Ostatní standardní tlačítka se ale drží zažitých konvencí. Mají tradiční tvar, velikost i rozmístění.

01.png

Jak již bylo uvedeno, jedná se o membránovou klávesnici. Zdvih a hlučnost kláves jsou na dnešní poměry vysoké, ovšem určitě ne za hranou. Logitech G19S řádně zpracuje stisknutí až šesti libovolných kláves najednou. Ve hrách hojně využívané kvarteto kláves W, A, S a D je od zbytku kláves, které jsou černé, odlišeno tmavě šedou barvou. Stejně jako kurzorové šipky.

Pokus o barevné odlišení důležitých herních kláves lze pochopit, ovšem tmavě šedá barva dává vzpomenout na škaredé klávesnice z minulého století, takže designu spíše škodí. Zajímavější by dost možná bylo jejich odlišení pomocí barevného podsvícení. Všechna tlačítka na klávesnici jsou podsvícená.

02.png


Oproti levným klávesnicím je podsvícení velmi jasné a řádně rovnoměrné. Barvu si lze vybrat ze široké palety. Může se automaticky měnit podle aktuálně nastaveného profilu pro jednotlivé hry. Podsvícení lze samozřejmě vypnout (oproti dřívějším modelům nově nezávisle na displeji, který může jasně zářit i při vypnutém podsvícení kláves).

Programovatelné klávesy, ovládání multimédií
Nadstandardních kláves Logitech G19S nabízí vskutku požehnaně. Pro herní klávesnice švýcarského výrobce je již typický levý panel s programovatelnými klávesami. Logitech G19S nabízí dvanáct programovatelných kláves ve třech skupinách po čtyřech. Klávesám na postranním panelu lze naprogramovat až tři různé sady funkcí, mezi nimiž lze snadno přepínat.

Tlačítka k tomu určená jsou v horní části klávesnice ve stejné linii jako tlačítka pro ovládání displeje. Mezi nimi v pravé polovině klávesnice je ještě tradiční zámek tlačítek Start resp. Windows po dobu hraní hry, aby jejich nechtěné stisknutí nezpůsobilo opuštění hry. Škoda jen, že tento zámek pořád zůstává fyzickým prvkem a není možné jej realizovat softwarově v rámci aktivace herního profilu.

03.png

V levé horní části klávesnice je pak tlačítko pro ovládání podsvícení a trio klasických diod navázaných na tlačítka Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock. Většina klávesnic je má nad numerickou částí, ale zde Logitech opět vyhradil prostor pro klávesy k ovládání multimediálního přehrávače, které doplňuje prakticky řešená regulaci hlasitosti formou válce s protiskluzovou úpravou. Nechybí tlačítko Mute.

Duo portů USB 2.0 s vlastním napájením z el. sítě
Nová herní klávesnice již neslouží jako samostatné zvukové zařízení s digitálními výstupy pro head-set, respektive sluchátka a mikrofon. Do její výbavy se ovšem vrací dva porty USB, takže lze připojit třeba moderní head-set s podporou prostorového zvuku, což v dnešní době dává větší smysl. Logitech sice v prospektech hovoří o rychlých portech, ale jde standardní o USB 2.0.

Při ceně klávesnice by nebylo až tak troufalé čekat USB 3.0, ale budiž. Pozitivní novinkou je napájení klávesnice přímo z el. sítě přes přibalený adaptér, takže přítomné porty lze použít i pro energeticky náročnější zařízení a dobíjení nejrůznější elektroniky. Právě s napájením přídavných portů byly u slavné klávesnice Logitech G15 problémy.

04.png

O pozornost si říká také spodek klávesnice, kde kromě nožiček pro její přizvednutí jsou opět drážky pro vedení kabelů například od myši, head-setu a dalších periférií. Pod klávesnicí si je lze uspořádat do jednoho svazku. Cablemanagement byl oproti předchozím modelům rozšířen, takže pod klávesnicí může být schována malá drátovna. Tolik k faktům.

Ergonomie zcela neodpovídá ceně, design je přeplácaný
Nyní trochu toho subjektivního pohledu na ergonomii a design. Ergonomie nepřekvapí. Mile ani nemile. Bylo by už na čase, aby Logitech pochopil, že herní klávesnice nemusí sloužit výlučně pro hraní her. Není to gamepad či joysticky, který vytáhnete ze skříně, pouze když se chcete bavit hraním hry. Je to periférie, kterou budete používat vždy při práci s počítačem.

Přenesení alespoň některých ergonomických prvků z business modelů by určitě nebylo od věci. Třeba mírné zaklonění kláves směrem od uživatele, které s únavou prstů při delším psaní dělá divy. Hernímu využití klávesnice by přitom takový ergonomický prvek neuškodil. Ne, že by na tom Logitech G19S byla ergonomicky špatně, ale s pořizovací cenou logicky rostou uživatelské nároky.

Pochvalu si zaslouží opěrky pod zápěstí. Už samotná klávesnice má malou šikovnou opěrku, která i při nedostatku místa na stole uleví namáhaným rukám. V balení je ale také klasická velká odnímatelná opěrka, která má zvláštní potah. Na jednu stranu z něj ruce nekloužou, ovšem na druhou se k němu nepřilepují. Dle slov výrobce jde o hydrofobní potah.

05.png

Design? Designeři zjevně dostali hodně volnou ruku, jelikož se míchají černé a šedé klávesy s modrou podkladovou plochou, stříbrným lesklým logem výrobce, barevným podsvícením kláves a s pestrobarevným displejem. Těch barev je už na můj vkus moc. Klávesnice je všechno možné, jenom ne elegantně střídmá.

Dosud nejlepší herní model značky Logitech
Mé celkové hodnocení je víceméně pozitivní. Logitech vytvořil klávesnici s dosud nejúčelnějším displejem. Zůstávají klady ze starších modelů, tedy velké množství programovatelných kláves, praktické řešená regulace hlasitosti, kvalitní barevné podsvícení podporující širokou paletu barev, zámek tlačítek Start resp. Windows či cablemanagement na spodku klávesnice.

Výrazně zvýšena byla kvalita opěrky. U dřívějších modelů buďto klouzala a nelepila, nebo neklouzala a lepila, což byl krok z bláta do louže. Nyní neklouže a nelepí ani v tropických teplotách. Odstranění podpory analogového head-setu je evoluční pokrok. Návrat USB portů lze hodnotit jedině kladně. Zvláště pak při napájení ze sítě, takže jde o spolehlivý hub.

Obecně tedy palec nahoru. Ovšem vzhledem k ceně by neškodilo brát ohledy na hráče, kteří na svém počítači potřebují i pracovat, tedy dopřát jim trochu vyšší úroveň ergonomie z luxusnějších klávesnic pro kancelářské využití. Design je otázkou vkusu, ale ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Klávesnice sama je už dost nápadná svou robustní. Proč design ještě hrotit kombinací tolika barev?

Produktové fotografie a úvodní obrázek: Logitech
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Kabel k Logitech G Pro X
  od extrem » 22 úno 2024 20:27 » v Vše ostatní (hw)
  0
  416
  od extrem
  22 úno 2024 20:27
 • Myš Logitech G400s/G500/G500s
  od tLustejmiCin » 30 bře 2024 21:06 » v K: Hardware
  0
  621
  od tLustejmiCin
  30 bře 2024 21:06
 • Klávesnice a myš
  od Torrman » 26 lis 2023 09:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  4
  853
  od Torrman
  26 lis 2023 19:36
 • Klavesnice a Myš
  od Derik » 30 říj 2023 18:00 » v Vše ostatní (hw)
  0
  1229
  od Derik
  30 říj 2023 18:00
 • Zaseklá Klávesnice
  od Lebedil » 14 úno 2024 21:23 » v Problémy s hardwarem
  5
  757
  od petr22
  14 úno 2024 22:06

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů