Seznámení s routerem Asus RT-N53

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod ITCrowd » 23 úno 2014 16:00

pohled.jpg

Ahoj, dostal se mi do rukou výše uvedený router. Docela se mi zamlouval, tak jsem se rozhodl, že o něm něco napíšu. Třeba to někomu pomůže při výběru routeru.
V krabici najdeme router, napájecí adaptér, stojánek, stručný manuál v několika jazycích (čeština nechybí), instalační CD a síťový kabel RJ45.
Manuál na CD je v češtině, je velmi přehledně zpracován a obsahuje vše důležité. Nicméně si troufám tvrdit, že jej potřebovat nebudete. Intuitivnost nastavení mě samotného hodně překvapila.
Po prohlédnutí CD a vložení do PC mě trochu zklamalo, že dodávaný SW vyžaduje instalaci. Proč u routeru? Co zde ale určitě ocení neznalí uživatelé je utilita pro vyhledání routeru. To se bude velmi hodit, pokud router zapojíte jako switch, použijete jako AP a zapomenete IP adresu. Pro vlastní nastavení ale CD nebude třeba.
Samotný router je designově velmi povedený kousek a rozhodně vám neudělá ostudu, pokud bude umístěn viditelně. Pokud by vám vadily kabely LAN přivedené z boku lze nožku přehodit a router nastavit naležato.
pohledzada.jpg

A nyní k funkci a nastavení:
Po vybalení, zapnutí a připojení a spuštění prohlížeče router automaticky zobrazí nastavovací stránku, na které vás krok za krokem provede nastavením. Tuto funkci výrobce nazývá QIS. Po restartu – inteligentně zobrazeném jako odpočet - již začne bez problémů fungovat. Jste-li obyčejný uživatel, pak v tomto bodě skončíte. Máte funkční internet.
My se však zkusíme na router podívat blíže. Po přihlášení do nastavení routeru budete opět příjemně překvapeni – nastavovací menu jsou totiž v češtině.
Uvod.jpg

Mapa sítě – graficky znázorněná mapa sítě. Budete-li potřebovat více SSID, pak je lze přidat právě tady. Nastavení pro přidaná SSID jsou „internet only“, „LAN only“ a obě možnosti. Omezit datový tok určitému SSID nelze.
Režim provozu – zde jsou pouze tři možnosti – router, AP, repeater.
EzQoS – umožňuje upřednostnění paketů aplikací dle druhu (data FTP, data internet, hry a konečně VoIP a stream . Nelze však omezit datový tok na určitou MAC (IP) adresu, ani na určitý LAN port.
Parental Control – prosté časové omezení přístupu k internetu vázané na IP (MAC) adresu.
Pokročilá nastavení – vše ostatní, co nelze nastavit přes automat. Zde se vyřádí odborníci.

Rychlost přes router – port WAN připojen do Gbit switche na PC s SSD diskem. Propustnost WAN to LAN je výborná. Naměřené hodnoty uvádím níže. Pro pořádek upozorňuji, že WiFi byla měřena se zapnutým zabezpečením WPA2-PSK (AES).
- LAN 10,5 MB/s
- WiFi 5G 6,9 MB/s
- WiFi 2,4G 2,6 MB/s

Celkové hodnocení:
Plusy:
- jednoduchost nastavení, kterou zvládne i naprostý laik
- Design
- 2,4 a 5 GHz
- Možnost až pěti SSID (4x 2,4 GHz a 1x 5GHz)
- Rodičovská kontrola
- Možnost vysílání pouze v určité dny a časy
Minusy:
- Nepřítomnost portu USB pro připojení USB disku (případně tiskárny)
- Pouze 100 Mbit LAN switch

Pokud hledáte router s oběma WiFi pásmy a nepožadujete 1Gbit LAN, pak je tento kousek správná volba. Síla signálu je také dobrá, mobil lze připojit i u sousedů ve vedlejším bytě (přes chodbu). Nastavení routeru je tak jednoduché, že ho zvládne i naprostý laik. Nicméně router nabízí i dostatek položek pro nastavení odborníky. Navíc se jedná o designově povedený kousek, za který se rozhodně stydět nebudete.
Myslím, že router je určen hlavně do domácností. Také lze doporučit tam, kde využijete více SSID, kde jedno necháte volné pro internet (veřejnost) a druhé kódované (zaměstnaci) pro vstup do vnitřní sítě - např. kavárny, či bary.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
akem
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4440
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod akem » 23 úno 2014 16:10

Pekna recenze, diky.

Odesláno z mého HTC One pomocí Tapatalk
Říkám co si myslím a myslím si co chci...

ASUS ROG G751JT-T7009H / i7-4710HQ 2.5Ghz / 8GB / 256 GB SSD + 1TB HDD / GeForce GTX 970M
Apple MacBook Air M1

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod FlanK3r » 23 úno 2014 22:59

Dobré smysluplné čtení pro nás běžné uživatele sítí. Zkoušel jsi i firmware a nebo tam je nějaký už updatovaný?
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod ITCrowd » 23 úno 2014 23:40

Firmware zůstal, jaký tam byl.
1. nepředpokládám, že by běžný uživatel hned zkoušel update firmwaru
2. chci ukázat co router umí jaksi "v základu"
3. pokud by byl zájem, můžu zkusit klidně update, případně WRT (pokud existuje).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6759
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod Ltb » 26 úno 2014 00:24

Hezké, děkujeme za článek! Přesunuto do sekce "Recenze a testy".

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod beather » 26 úno 2014 10:18

paradní recenze... začínam o něm uvažovat
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod guest » 26 úno 2014 10:21

Dobře napsané, se vším co tam patří. :thumbup:

Uživatelský avatar
Žbeky
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 22288
Registrován: květen 08
Bydliště: Vsetín - Pardubice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod Žbeky » 26 úno 2014 11:50

Mžoná by bylo dobré se rozepsat u té propustnosti. Např. čím jsi to měříl (iperf?), počet vláken, TCP/UDP, vzdálenost, zarušení a šíře kanálu u Wi-Fi atd. Při stejné metodice bych to mohl pro porovnání udělat s Tp-linkem WR3600 a v ještě lepším případě tu metodiku dotáhnout úplně a pak založi vlákno s benchmarky routerů
V SZ řeším jen záležitosti týkající se fóra. Na prosby a žádosti o technickou podporu nereaguji. Díky za pochopení.

HiJackThis + návod - HW Monitor - Jak označit příspěvek za vyřešený - Pravidla fóra

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod FlanK3r » 03 bře 2014 13:39

benchmark routerů by byl zajímavý. Takový AC-68U, celkem monstrum :)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod X » 03 bře 2014 17:35

http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?f=113&t=15065&start=1172 - stačí do prohlížeče naťukat ftp:// tvojí IP a pokud budeš mít k zařízení připojený disk či flashku, může si kdokoli prohlížet tvé soubory a také je bez problémů stahovat, je to vyzkoušeno! I ten seznam IP lze jednoduše dohledat (lidí co neupgradovali firmware).
Naposledy upravil(a) X dne 03 bře 2014 18:53, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod ITCrowd » 03 bře 2014 17:52

to x: Četl jsem a četl jsem i na internetu. Tenhle router port usb nemá, takže tato závada se u něj neprojeví i bez update firmware.
to žbeky: Nehledej za tím měřením nějaké složitosti. Je to velmi prosté - připojení sdíleného adresáře na PC s SSD, WAN na Gbit síť (aby bylo zajištěno, že nebude nic zdržovat) a dál pouhé kopírování souboru. Jistěže je to pouze orientační měření, ale na úplně přesné nedisponuji podmínkami. Jen mě prostě zajímalo jak to zvládne, proto jsem to zkusil. A když už jsem to zkusil, bylo by škoda to sem nedat.
No a pro pokračování - zkusil jsem nahrát nový firmware. Router si sám najde stránku odkud lze FW stáhnout. Dále je nutno stažený soubor uložit do PC a router navést na tento soubor. Samotná aktualizace trvá cca 3 minuty. Router při aktualizaci přijde o nastavení, takže lze buď nastavit znovu, nebo pokud jsme měli vytvořenou zálohu nastavení, můžeme ji použít.
Dále jsem byl požádán o zkoušku routeru, kdy na pomalých 2,4 GHz budou připojeny pomalá zařízení (mobily, tablety) a na 5GHz rychlý ntb. Znovu jsem WAN port připojil na GB síť. Na WiFi 2,4 GHz jsem měl mobil a starý ntb, na 5 GHz rychlý ntb.
S původním FW byly hodnoty na 2,4 GHz 300 kB/s, na 5 GHz 8,8 MB/s. S aktualizovaným FW na 2,4 GHz 1,1 MB/s, na 5GHz 8,5 MB/s.
Zkusil jsem na pomalé WiFi přehrát film a na rychlé kopírovat. Zatímco u obyčejných .avi (datový tok cca 1200kbps) nedojde k ničemu, v případě HQ (2500kbps) už film zadrhává a nedá se na něj dívat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus RT-N53

Příspěvekod FlanK3r » 03 bře 2014 22:40

Je zajímavý i ten nárůst rychlosti v 2.4GHz pásmu, z 300kb na 1.1MB je to fajné.
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli
    od Fanda_ » 25 led 2024 20:47 » v Administrace sítě
    4
    1468
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    29 led 2024 16:39
  • Rychlost portu za routerem RT-AX58U Příloha(y)
    od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
    15
    2830
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 08:40
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    877
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54
  • Asus TUF-AX6000
    od flidrmi » 24 srp 2023 12:16 » v Sítě - hardware
    1
    1987
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 16:54
  • ASUS ROG RT-AC5300
    od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
    0
    1923
    od SirKooky Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 23:49

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti