Asus Maximus VIII Extreme - to nejlepší na Intel

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1876
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Asus Maximus VIII Extreme - to nejlepší na Intel

Příspěvekod FlanK3r » 18 led 2016 15:32

Obrázek
Obrázek

Asus Maximus VIII Extreme byla po několika letech další extrémní verzí série Maximus. Poslední totiž byla Maximus VI Extreme v roce 2013 čipsetu Intel z87 (Ani nebylo třeba novější desky, protože Z97 nic zásadního pro extrémní taktování nepřinesl a šestková maximuska dostala BIOS podporu i pro Haswell refresh). To už je cca 2 roky od uvedení. Maximus VIII Extreme se ukázala v letních měsících roku 2015, ale do prodeje se dostala až na podzim stejného roku.
http://www.czc.cz/asus-maximus-viii-ext ... 24/produkt

Nebudeme tedy otálet a rovnou jdeme na popis desky po teoretické stránce.
1.Teorie

Obrázek
Deska je postavená na nové čipsetové řadě Intel Z170. Ta je velmi moderní a hlavní změny přínáší především silně navýšený počet PCIe linek v jižním můstku a poté související komunikační sběrnice DMI3.0. Plusem pak můžeme nazvat i praktické využití PCIe 3.0 linek pro M.2 SSD disky a nebo zakomponování USB3.1+ Intel Thunderbolt do jednoho portu, najdeme však zde i verzi USB3.1 kompatibilní s jinými USB standardy.Samotné možné přenosové rychlosti vidíte na obrázku desky. Z hlediska návrhu CPU největší změnou je separátní komunikace BCLK s CPU jádry a zvlášť pak s PCIe, SATA, USB atd. To znamená možnost plného taktování BCLK! Další změnou je patice s 1151 piny a procesory, které podporují paměti DDR4 (avšak i DDR3, pokud deska na ně má sloty). Maximus VIII Extreme posouvá dál i samotné napájení pro procesor, iGPU, paměti a také byl slušně vylepšen samotný zvuk. A nebo také třísměrová Wifi 802.11ac. Na některé věci se podíváme lehce podrobněji...

Obrázek
Samotné digitálně řízené napájení je velmi vysoké úrovně. Problém dnešních i budoucích procesorů bdue ten, že procesory mají celkem nízké napětí, malou plochu a cca stejné TDP, tedy potřeba proudu, hlavně při OC a zátěži bude vysoká a bude u takových desek stále nutná kvalitní a silná napájecí kaskáda. Klasické napájení jde ze zdroje přes větev do napájení CPU, poté do hlavního řídícího kontroléru a pak se dále transformuje do napájecí kaskády. Ta má své mosfety, tlumící cívky a kondenzátory pro nabíjení. Změnou tu je, že pro lepší přesnost má deska dva kontroléry napájení CPU části. Jeden je čistě pro iGPU napětí a druhý pro CPU napětí. Mosfety jsou zapouzdřené, jak se na highed sluší a cívky mají velkou možnost absorbace energie a obsahují mikroferitové částečky pro lepší elektromagnetické vlastnosti.

Obrázek
Overclocking však byl podroben dalším vylepšením. Prvně to nyl vyšší počet pinů, nicméně praktickými měřeními nebyl zjištěn žádný vliv na OC jako například u socketu 2011v3 a Asus OC socketu....Asus Pro Clock technologie přínáší možnost dosáhnout až 400 MHz BCLK OC! Je to jakoby vlastní návrh komunikace Intelovského BCLK s procesorem, tedy jinak řečeno vylepšený návrh :)

Obrázek
S taktováním souvisí i tato věcička. Samotný OC Panel II, vylepšená verze původního. Funguje a něm funkce retry i safe button (pokus o neúspěšný post nanovo, aniž by člověk musel vypínat natvrdo PC a poté něco přenastavovat, safe = vrátí následující post rovnou do BIOSu s původníma hodnotama a my si je můžeme změnit) Více o panelu případně v dotazech.

Obrázek
Tato deska má až neskutečný počet fan konektorů, i pro vodní pumpu a také pro extra teplotní sensoring. Řízení je možné pochopitelně PWM (a nebo DC).

Obrázek
Obrázek
Zvuková část se nazývá nově SUpremeFX 2015 a skládá se z více součástek než na předchozích generacích. Je tu samozřejmě známé stínění, oddělená část PCB, oddělený levý a pravý zvukový kanál, sluchátkové zesilovače, ale také spínací zvukové relé, ESS audio převodník a samostatný generátor zvukové frekvence.

Obrázek
S tím souvisí zvukový software Sonic Studio II

Obrázek
U softwaru zůstaneme, perfektní balíček se nazývá AI Suite 3 a umožňuje i skvělé vyladění celku po stránce výkonu, řízení napájení, řízení ventilátorů (i do nulové hladiny ticha! Nechybí ani PWM kontrolér pro vodní pumpu apod) a priority sítového nastavení. A nebo samozřejmě možnosti ručního ladění všeho možného.

Obrázek
BIOS má tolik nastavení, že by to bylo na kapitolu samu o sobě. nemá cenu jej rozvádět do hloubky, spousta přednastavených profilů, hlavně množstí OC paměťových profilů dle osazených čipů, avšak i laik se v základním zobrazení vyzná a BIOS průvodce mu umožní v několika krocích nastavit přijatelné přetaktování a nebo jednoduše nastavit RAID disků. POložky BIOSu si můžete přidávat i mezi oblíbené. Některé tma jsou už od výroby, asi nejčastěji využívané obecně....

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Intel síťové čipy jsou nejlepší. Je to jednoduché, Intel je gigant sám o sobě a ví jak udělat co nejlepší kombo čipset, sítovka a CPU, aby to mezi sebou fungovalo s co nejnižšími prodlevami... Zde je nejnovější Intel LAN čipset I219-V. Na samotném konektoru jsou i zesílené ochrany proti elektrostatickému výboji a přepětí. Software pro LAN taky není na škodu :)

Obrázek
Konektivita Maximus VIII Extreme je na nejlepší úrovni. M.2 PCIe může dosahovat až 32 Gbit/s, pak tu máme několik USB 3.1 o teoretickém přenosu až 10 Gb/s aSATA Express. Ten však tak nějak skomírá a myslím si, že M.2 ho zcela přebije v budoucnu....

Obrázek
O Thunderboltu jsem již mluvil, zajímavější ještě může být serverový standard U.2 PCIe NVMe disků. Wifi je dualbandové s 2.4GHz a 5GHz pásmem. Můžeme si povšimnout poznámky, že WIn10 má problémy vytvořit hotspot.

Obrázek
Součástí nové generace desek je také populární RGB podsvícení. To je volitelné a v několika režimech. Některé asi potěším, když řeknu, že le zcela vypnout. Já ho mám nastavené dle teploty CPU.

Obrázek
Obrázek
Také Keybot doznal drobných změn (vytvoří makra i na nemakrovské klávesnici a leckdy i velmi užitečná pro některé RPG hry). Overwolf je zase jiná aplikace pro vášnivé gamery...A celkově byste našli i další apliakce jako ROG Ramcache, RAM disk a mnohé další na přiloženém DVD...


2. Balení a příslušenství základní desky


Obrázek
Obrázek
Deska je v klasické červené krabici ROG, za ty roky je víceméně podobný styl balení a mně se osobně zamlouvá, když už se něco vybudovalo, ať je to přibližně stejné...Nicméně je dost silná a to díky příslušenství uvnitř...

Obrázek
Zadní strana seznamuje s hlavními funkcemi a inovacemi desky

Obrázek
příslušenství je enormě velké, najdeme tu spoustu SATA kabelů, polepky, visačku na kliku dveří, manuál, instalační DVD, SLI i Crossfire propojku, zadní krytku výstupů, 5.25" pozici pro OC panel, šroubky, instalační "skylake" rámeček (Skylake je dost tenký a špatně se může dávat do patice), fan extender a samozřejmě i OC Panel II

Obrázek
Pozice pro samotný panel, pokud jej umístíme do case.

Obrázek
Obrázek
A tady je již samotný OC Panel II. V základní pozice je zakrytý, ale na OC hrátky zkušenějších se hodí odsunout krytku a využít funkce jako např držák ventilátorů, LN2 mod, slow mod, VGA hotwire a další...

Dodatečně přidáno po 27 vteřinách:
rezervováno na popis desky a testy (19.1. bude doplneno)
Naposledy upravil(a) FlanK3r dne 19 led 2016 13:29, celkem upraveno 1 x.


AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1876
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Asus Maximus VIII Extreme - to nejlepší na Intel

Příspěvekod FlanK3r » 18 led 2016 15:34

3. Základní deska a její popis
Obrázek
Obrázek

Základní deska Maximus VIII Extreme, je jako většina Extreme verzí v e-ATX rozměru. Deska tudíž je poměrně široká a proto si dejte pozor zda se vám vměstná do skříně. Mírně se změnilo zbarvení. ROG yl předtím vícero červený, nyní převažuje jednoznačně černá barva a červená se v menším množství objevuje pouze na chladiči PCH a na krytu desky nad napájecím pasivem VRM.

Obrázek
Zadní strana desky je vybavena "backplaty". V případě napájení slouží dobře jako rozvod tepla mosfetů a u PCH hlavně jako výztuha. Je vidět, že na Maximus VIII Extreme se skutečně nešetří a deska působí luxusně.

Obrázek
Rozmístění PCIe slotů je vyřešené dobře. Dlouhé PCie x16 jsou elektricky nnásledovně: PCIe x16, PCIe x4, PCIe x2, PCIe x8 (určený pro SLI/CF), PCIe x2 a PCIe x4. Již z tohoto poznáte, že zapojení dvou karet bude jako 2x 8 linek a pokud zapojíte tři karty, pojedou jako x8+x4+x4. Inženýři zjistili, že rozdíl výkonu s PLX čipem a zapojením dvou karet vs 2x 8 linek je doslova identické (a na top výsledky prostě bude vždy X99) a tudíž by bylo zbytečné pro extrémní overlcocking tuto platformu vybavovat PLX čipem, jenž by výrazně prodražil náklady a cenu desky.

Obrázek
Zvuková část se nazývá SUpreme FX 2015, většina součástí se schovává pod plastovým krytem s popiskou "SuperemeFX". Na fotce je viditelné jen spínací relé, zvukové Nichicon kondenzátory a rožek zvukového čipu. Zbytek jako sluchátkový zesilovač, převodník a generátor signálu jsou pod krytem.

Obrázek
Spodní lišta nabízí konektory pro zapojení kabelů ze skříně, zajímavý může pro někoho být thunderbolt header a nebo ROG konektor (pro OC panel a nebo Front Base Panel) či header pro extender ventilátorů, který je součástí balení. Zajímavá jsou tlačítka SLI/CF. Prvně, než jsem fyzicky desku měl, domníval jsem se, že by se to mohlo hodit pro hardware aktivaci dvou grafických karet. Nicméně je to jen indikace kam osadit dvě grafické karty (taková nápověda). BIOS tlačítko slouží k přepínání BIOSů, deska má dva výměnné Winbond čipy.

Obrázek
Obrázek
Výstupy pro zapojení disků nabízejí kromě klasických SATA 6Gb/s (už žádné SATA 3Gb/s) i méně rozšířené možnosti SATA Express a ultrarchylý U.2 konektor pro speciální disky. Za lomenými SATA je k nalezení M.2 pro SATA/PCIe SSD disky. Potěší dva USB 3.0 headery, jedne dokonce lomený! A vidíme i zapojení podsvícení chladiče jižního můstku.

Obrázek
Pohled na OC zónu a zároveň i už zmíněné USB 3.0 headery. Nad stavovým displejem (kódy) si všimněte konektoru pro vodní pumpu, tu můžeme nyní přes BIOS nebo software kontrolovat také! A zcela nezávsile na CPu/CPU OPT ventilátorech. Nechybí tlačítka, start, reset, mem OK,safe boot, retry tlačítko, přepínač aktivních PCIe slotů, přepínač na pomalý mód při extrémním taktování, LN2 jumper a nebo jumper pro aktivaci/deaktivaci DIM slotů. Koho by toto zajímalo více, zeptejte se v diskuzi a vše vám zkusím vysvětlit....

Obrázek
Nakonec nesmí chybět záběr na zadní výstupy desky, ty jsou vskutku bohaté. Zleva doprava to jsou: tlačítka pro vymazání nastavení BIOSu a pro flashback BIOSu (to je nahrání BIOSu bez nutnosti mít CPU, RAM atd v desce, nutné je jen mít zapnuté napájení desky 24 pin konektorem. Tato funkce se hodí, když se třeba BIOS poškodí a nebo v budoucnu když koupíte Kabylake a nebudete mít potřebný BIOS na desce předem)
Dále 2x USB3, 2x USB3.1-A, WiFi/Bluettoh, displayport a HDMI pro iGPU, LAN port, USB3.1-A a USB3.1-C/Thunderbolt, PS2, audio výstupy včetně optického výstupu.

Napájení základní desky a několik detailů
Napájení základní desky a jednotlivý popis čipů je kapitolou, kterou mnozí čtenáři přeskakují a nebo jsou v ní nadobro ztraceni. Po několika letech jsem si toho vědom :), ale nechci vás ošidit alespoň o hrubý základ. Byla by škoda nevědět, dle čeho si také vybírat základní desku.

Obrázek
Zelenou barvou jsem vyznačil napájecí konektory desky, jak pro CPU, tak pro samotnou desku. Není nutné zapojovat oba dva procesorové konektory, dva jsou pro případ extrémního taktování.
Žlutou barvou jsem pak orámoval jednotlivé PWM konektory pro ventilátory a vodní pumpu. Těch je celkem osm včetně konektoru pro zapojení extenderu.
Červené zvýraznění je samotné napájení pro procesor (8 fází) a jeho iGPU část (4 fáze). Žluté zvýraznění je napájecí fáze pro jižní můstek. Oranžové zvýraznění je jedna fáze pro IO část CPU. Modrou barvou je zvýrazněné dvoufázovénapájení pro paměti.
Malé růžové čtverečky jsou jednotlivé digitální kontroléry, pro CPU, iGPU část procesoru a pro paměti.

Nakonec jsem šipkami označil, které PCIe sloty jsou propojené s procesorem a které s jižním můstkem. Jižní můstek je však moderní na Z170 a obsahuje PCIe 3.0, což je luxus, který tu doposud až na X99 nebyl. Díky tomu lze například využít více než efektivně PCIe disky.

Obrázek
Deatil na část procesorového napájení. Vidíme výstupní řadu kondenzátorů a za nimi masivní cívky. Mosfety jsou pod pasivem, který je chladí. Chlazení mosfetů je obecně důležité nejen pro overclocking, ale i pro provozní vlastnosti a životnost celku.

Obrázek
Tady jsou detaily PCIe přepínačů od Asmedia. Vpravo dole vidíme čip s nápisem "BIOS". Není to ale BIOS čip, nýbrž čip pro funkci BIOS flashback.

Teorii máme za sebou a můžeme jít na samotné testování :)

4.Testovací sestava a popis/nastavení testů
Obrázek

Intel core i7-6700K 4/4.2 GHz
Asus Maximus VIII Extreme
Silverstone AiO Tundra SLim
Asus GTX980Ti Poseidon Platinum
2x 4 GB G.SKill TridentZ 2133 MHz jedec/3600MHz XMP
SSD Intel 60GB+3TB HDD
Windows 7 SP1 x64

Obrázek

Testovací programy:
Superpi
wprime 1.55
Cinebench R11.5
Cinebench R15
AIDA 64 Engineer, paměťová propustnost
3D Mark 11
3D Mark Fire Strike
Alien vs Predator test (max možné nastavení na FHD)
Sniper Elite II (nastavení FHD a Extreme)
Far Cry 4 (viz obrázek), sekce hry běh a jízda autem v první misi a následná část mise u řeky jako druhý výsledek
ObrázekObrázek
WOT - maximální možné detaily na FHD+high texture pack, mapa Murovanka, replay
Obrázek
Counter Strike: GO - timedemo hry, maximální možné nastavení hry FHD
Obrázek

5. Přetaktování procesoru
Přetaktováním začnu ještě dříve, než představím výsledky testů. V grafu totiž budou už zahrnuty i výsledky přetaktovaného procesoru... Pro stabilitu jsem použil populární AIDA stress test. PRIME95 pro Skylake moc nedoporučuji, ostatně ani pro jiné procesory. Ten test je předimenzovaný co do hoření napájecí kaskády, generuje spousty i nereálných chyb (bugy)...Je to můj osobní názor po zkušenostech z diskuzních fór celého světa. Lépe uděláte s testem OCCT, Intel stress testem a nebo AIDA testem stability. Skylake se taktuje velmi dobře. Jelikož řídící člen je zpátky vně procesoru, snížilo se zahřívání. Také rozsah napětí je nyní vynikající a CPU docela dobře uchladíte. A to i přesto, že je vyrobený na nové technologii 14nm!
Samotná velikost výroby až tolik neznamená, problém jsou a vždy byly teploty. To procesoru vadí, pokud k tomu přeženete i napětí...Mohu však říci, že s lepším chladičem Skylake i7 uchladíte i na 1.4V dlouhodobě a pro některé testy si můžete dovolit jít až na 1.5V. Teploty by však neměli dlouhodobě přesáhnout 90 C na jádrech. Takové taktování pamatuju naposled u Intelu s procesory Sandy Bridge. Skylake jde taktovat lépe než například Haswell. Celá pointa je jednoduchá, základem je napětí procesoru x násobič turba. Zbytek můžete doladit přes BCLK, které je u K procesorů naplno otevřené (tudíž můžete zkusit i třeba kombinaci 150MHz BCLK a turbo násobiče+ponížit děličky pamětí a cache frekvence). Zkušenějším doporučím i nastavit drobnosti jako cache frekvenci, napětí, SA napětí u více taktovaných pamtí a pochopitelně nesmíme zapomenout na kalibraci napětí. Na Asuskách nejlépe funguje LLC levelu 4 nebo 5. Můžete si pohrát i s napájením desky.

Obrázek
Obrázek
Ale k mému výsledku. Procesor jsem spolehlivě dostal na vysokou frekvenci 4747 MHz stabilně. To je myslím velmi slušný výsledek. Postačilo napětí CPU 1.36 V. Jak vidíte, teploty v zátěži jsou velmi dobré.

Ještě s vámi nasdílím své nastavení BIOSu, můžete zkusit použít na nějaké ROG desce se SKylakem...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

6.Výkon v testech na základu a po přetaktování

Obrázek
-méně je lépe

Obrázek
-méně je lépe

Obrázek
-méně je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-více je lépe

Obrázek
-FPS více je lépe

Obrázek
-FPS více je lépe

Obrázek
-FPS více je lépe

Obrázek
-FPS více je lépe

Obrázek
-FPS více je lépe

A co spotřeba? Tu má Skylake luxusní, samozřejmě spotřeba v grafu je jen load CPU v CInebench a grafika na idle, ale jak vidíte, nárůst spotřeby sestavy je minimální vůči základu. Více by rostl asi až cca od 1.45V na jádru CPU...

Obrázek
-Watty, méně je lépe

7.Bonus v taktování - vzduch versus LN2

7.1 vzduch taktování
Zkusil jsem v rychlosti, i co samotný procesor s deskou zvládne. Maximální render Cinebench jsem projel ještě na frekvenci 4900 MHz, 5 GHz se nepovedlo ani s vyšším napětím...I tak se jedná o nadprůměrný kus křemíku.
Obrázek

Pak tedy došlo v rychlosti na Superpi. Kratší 1M jsem dal i na 5100 MHz, ale obrázek se mi neuložil...Tak alespoň ten na 5000 MHz
Obrázek

I delší výpočet projel na 5000 MHz.
Obrázek

validaci jsem se všemi aktivními vlákny dostal až na 5157MHz
Obrázek

7.2 LN2 chlazení
Obrázek
Obrázek
A pak se mohlo také přejít na LN2 chlazení.

Obrázek
Obrázek

I zde se neuložil obrázek na 5700 MHz (a nebo jsme zapomněli), našel jsem tudíž jen na 5620 MHz
Obrázek

A na závěr, co si dát tak Minecraft na 5720 MHz?:)
Obrázek


8. Závěrečný proslov
Základní deska Asus Maximus VIII Extreme nezklamala. A já jsem za tento produkt více než rád. Deska má výborný layout, možnosti nastavení BIOSu, napájení, dobrý průběžný support pro overclockery a možnosti jako M2, U2, OC Panel II a obecně bohaté vybavení jen ukazují, že dostáváte něco luxusního. Jediný neduh bude pro většinu smrtelníku cena. Jenže tahle deska není dělaná pro většiny, ale pro ty největší OC nadšence. Pro ty normálnější z vás udělá podobnou služnu Maximus Hero, Gene, Impact a nebo i levnější Ranger. Pokud ale vám tepe v krvi hardwarové nadšení pro dusík, pak tuto desku určitě berte. Udělal by i tak Chuck Norris :)

Obrázek
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1876
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Asus Maximus VIII Extreme - to nejlepší na Intel

Příspěvekod FlanK3r » 01 úno 2016 14:27

POkračování mého testu se dnes věnuje srovnání dvou paměťových kitů na stejné frekvenci a časování. Jedny paměti jsou HyperX Savage DDR4 a druhé GSkill TridentZ (o kterých budu psát více přímo v recenzi pro Pctuning zhruba za měsíc).
HyperX Savage používají oboustraně osazené čipy, kdežto GSkill jednostranně osazené. Obecně se říká, že oboustraně osazené jsou lepší. Je to však 100% dogma? To brzy uvidíte v článečku.

HyperX Savage jsou tedy oboustraně osazené čipy Hynix.

Obrázek

GSkill TridentZ naopak využívají v tomto případě jen jednu stranu a to čipy Samsung.

Obrázek

Pro oba kity jsem použil identické primární a sekundární časování. Běžely na frekvenci 3000 MHz a při základním časování 15-16-16-39-1T (detaily obou jsou níže na obrázcích)

Obrázek

Obrázek

Přetestoval jsem v několika aplikacích a několika hrách. Por přehled myslím stačí

Výpočty a aplikace

Obrázek
-Hynixy DS (doublesided) jsou zde lepší

Obrázek
-jsou zde lepší Samsung SS (Singlesided)

Obrázek
-jsou zde lepší Samsung chips SS

Obrázek

Obrázek

Obrázek
-3x jsou zde lepší Hynix DS

Obrázek
-remíza v Cinebench :)

Games:

Obrázek
-jsou zde lepší Hynix DS

Obrázek
-jsou zde lepší Samsung SS

Obrázek
-jsou zde lepší Hynix DS

Obrázek
-jsou zde lepší Samsung SS

Obrázek
-jsou zde lepší Samsung SD

Obrázek
-jsou zde lepší Hynix DS

Nakonec o něco častěji vyhrávaly Hynix čipy na HyperX, ale rozdíly byly téměř nepodstatné. Pokud tedy budete stavět nový PC, nemusíte si vyloženě lámat hlavu jaké čipy vybírat. Něco jiného je to z pohledu overclockerů. Zde není závěr jednoznačný a to ze dvou důvodů:
1)existují i oboustraně osazené Samsungy
2)Hynix a Samsung jsou jinak citlivé na ladění a časování. Například Samsungům sedí nízké CL a zbytek může být o pár čísel vyšší a paměti škálují výkonem a frekvencí. Hynix nikoliv, tomu sedí spíše nižší hodnoty časování (CL13/14/15/16) a střední frekvence (2666-3333 MHz). Osobně mám raději Samsung čipy, je s nimi větší sranda co do ladění (např cl14-18-18-34 a 3600+ MHz).
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Souboj generací, Maximus Formula vs Maximus XI Apex - která je lepší?
  od FlanK3r » 26 bře 2019 16:17 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  3
  4864
  od FlanK3r
  02 dub 2019 12:27
 • ASUS CROSSHAIR VI EXTREME
  od Pepe3dx » 26 srp 2019 15:50 » v P: Hardware
  1
  748
  od Pepe3dx
  07 zář 2019 14:59
 • ASUS MAXIMUS XI FORMULA - unikátní deska pro Coffee Lake
  od Adys301 » 29 bře 2019 14:48 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  1
  5349
  od FlanK3r
  24 dub 2019 18:42
 • ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME + ryzen 3900x
  od name66 » 18 zář 2019 13:13 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  2
  276
  od xbs
  18 zář 2019 13:16
 • ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA - brutální deska pro nejvýkonnější počítače
  od Adys301 » 01 říj 2019 08:00 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  1
  5572
  od Ltb
  01 říj 2019 16:36

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 1 host