irql_not_less_or_equal Vyřešeno

Sekce pro řešení potíží s BSOD (tedy pády Windows do tzv. modré smrti)

Moderátoři: Mods_senior, BSOD team

tasuro
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: červenec 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

irql_not_less_or_equal

Příspěvekod tasuro » 27 črc 2019 21:54

Zdravím,
již delší dobu se mi vypíná PC s BSOD irql_not_less_or_equal.
PC jsem vyčistil, napastoval jsem znovu CPU (zpočátku jsem si myslel, že to je prostě přehříváním), formátoval disky a reinstaloval jsem windows. Po přeinstalování problém úplně neodstranilo, ale není to již tak frekventované.
Bohužel i tak se mi to třeba jednou/dvakrát denně stane a já už nevím jak dál.
V prohlížeči událostí jsem si všiml několika kritických chyb související s ovladačema, ale jsem ještě víc zmatený.
Bohužel mini dumby také číst neumím, takže mi nezbývá, než se obrátit zde a doufat, že to není HW problém, ale že to dokáži s Vaší pomocí vyřešit pouze softwarově.

minidumpy - http://leteckaposta.cz/509234573
protokol událostí - http://leteckaposta.cz/736429888

HWInfoSummary
► Zobrazit spoiler

ještě jsem chvíli logoval sensor status a to mi vyjelo jako v CSV formátu (http://leteckaposta.cz/824513513)

CrystalDiskInfo
► Zobrazit spoiler


HeavyLoad tady si nejsem jistý, zda chcete jednoduše screenshot toho grafu nebo něco jiného. :/
► Zobrazit spoiler


Žádný HW jsem netaktoval.
Modrá smrt se objevuje nepravidelně. Někdy když hraju hry (více časté) a někdy když jsem třeba pouze na internetu, nebo nechám zapnutý PC (méně časté).

Předem moc děkuji za jakoukoliv radu. :huh: :shifty:

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod petr22 » 27 črc 2019 22:09

Chybi informace nezjistitelne elektronicky - napr znacka, vykon a stari zdroje a chladic na cpu.

Prakticky vzdy kdy mi nekdo donesl AMD FX co se vypina nebo dela BSOD, tak byl bud vadny zdroj,
laciny smejd zdroj nebo se prehrival chipset na zakladni desce kvuli spatnemu chlazeni box chladicem.

tasuro
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: červenec 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod tasuro » 27 črc 2019 22:27

petr22 píše:Chybi informace nezjistitelne elektronicky - napr znacka, vykon a stari zdroje a chladic na cpu.

Prakticky vzdy kdy mi nekdo donesl AMD FX co se vypina nebo dela BSOD, tak byl bud vadny zdroj,
laciny smejd zdroj nebo se prehrival chipset na zakladni desce kvuli spatnemu chlazeni box chladicem.


Chladič na CPU - https://www.alza.cz/be-quiet-pure-rock-slim-d4748005.htm?o=1
Zdroj - https://www.alza.cz/silverstone-strider-essential-80plus-st60f-es230-600w-d5249930.htm?o=1
stáří zdroje je tak cca 1 rok.

Azmir
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2120
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod Azmir » 28 črc 2019 02:46

Když to zadá mdo googlu, tak na mě prvně vyjede tohle: https://support.microsoft.com/cs-cz/hel ... essorequal

Částečně sis na to odpověděl, že si našel chybu v ovladačích, jak se tu i píše že to tím většinou je a tu si vyřešil nebo si zůstal u toho zmatení? Jaká je teda chyba v těch ovladačích? Jaké všechny ovladače si instaloval? Napiš jakou máš i desku, procesor. grafiky, disk, dle stránek výrobce pak můžem dohledat potřebné ovladače nebo v kterém z nich je ten problém

zde návod z netu:

Zakažte ovladač problému
Chcete-li zjistit konkrétní ovladač problému, je třeba spustit program Driver Verifier, který je součástí aplikace Windows.

Klepněte na tlačítko Start - napiště verifier - spusťte
Vyberte možnost Vytvořit standardní nastavení , poté klepněte na tlačítko Další a potom vyberte možnost Automaticky Vyberte všechny ovladače nainstalované v tomto počítači
Klikněte na tlačítko Další a poté na Dokončit
Restartujte počítač a uvidíte seznam ovladačů, které mají být při spuštění ověřeny. Pokud je vadný ovladač, dostanete BSOD s příslušnou chybovou zprávou
Potom můžete identifikovat ovladač uvedený a odinstalovat jej po přihlášení k systému Windows

Dej vědět jestli pomohlo, pokud ne, je tu taky možnost, že máš špatný disk, takže otestovat kdyžtak pro jistotu taky.
Intel i7 9700k - 5 GHz@1.285V + Noctua NH-D15, PALiT GeForce RTX 2080 Super GameRock, Crucial Ballistix 2x8 GB 3866 MHz@1.4V, Gigabyte Z390 Aorus Pro, M.2 NVMe 1TB Transcend MTE220S, Seasonic Focus Plus Gold 750W, Fractal Design Define S(4x140mm fans)

144 Hz QHD 27" - HP 27xq, Roccat Kone Pure Owl Eye, Hyperx Cloud Flight, Trust GXT Cada mechanical

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod petr22 » 28 črc 2019 07:21

Vsechny informace o HW uvedeny jsou, problem je, ze BSOD ani Event Viewer neukazuje na konkretni ovladac,
ale na to ze to kernel Windows to opakovane najednou zabalil a spadnul.

Dokonce jsou uvedene dva OS - Windows 8 (coz je neaktualizovany OS bez podpory) a Windows 10.

Dalsi divna vec je 44 stupnu u plotnoveho disku, ten bude mit problem s chlazenim.

Osobne bych zacal Memtestem, vyndanim RAM, vycistenim kontaktu, prohozenim mezi sebou nebo
vyzkousenim jedineho (pripadne ciziho) modulu.

Je moznost spustit nejaky Linux z flashky, jestli se to stane take, ciz zse vylouci vliv Windows a vsech ovladacu.

tasuro
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: červenec 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod tasuro » 28 črc 2019 11:02

Azmir píše:Když to zadá mdo googlu, tak na mě prvně vyjede tohle: https://support.microsoft.com/cs-cz/hel ... essorequal

Částečně sis na to odpověděl, že si našel chybu v ovladačích, jak se tu i píše že to tím většinou je a tu si vyřešil nebo si zůstal u toho zmatení? Jaká je teda chyba v těch ovladačích? Jaké všechny ovladače si instaloval? Napiš jakou máš i desku, procesor. grafiky, disk, dle stránek výrobce pak můžem dohledat potřebné ovladače nebo v kterém z nich je ten problém

zde návod z netu:

Zakažte ovladač problému
Chcete-li zjistit konkrétní ovladač problému, je třeba spustit program Driver Verifier, který je součástí aplikace Windows.

Klepněte na tlačítko Start - napiště verifier - spusťte
Vyberte možnost Vytvořit standardní nastavení , poté klepněte na tlačítko Další a potom vyberte možnost Automaticky Vyberte všechny ovladače nainstalované v tomto počítači
Klikněte na tlačítko Další a poté na Dokončit
Restartujte počítač a uvidíte seznam ovladačů, které mají být při spuštění ověřeny. Pokud je vadný ovladač, dostanete BSOD s příslušnou chybovou zprávou
Potom můžete identifikovat ovladač uvedený a odinstalovat jej po přihlášení k systému Windows

Dej vědět jestli pomohlo, pokud ne, je tu taky možnost, že máš špatný disk, takže otestovat kdyžtak pro jistotu taky.


Verifier jsem pustil, restartoval a modrou smrt mi to nehodilo. Windows update mi žádné nové aktualizace nenabídl, takže doufám, že to mám také aktuální.
Bohužel tedy nevím, jaký ovladač by to mohl být, ve správci zařízení jsem projel snad také vše a nic mi to nenašlo. Ale, zdá se mi, že je bordel v ovladačích.

Takto to asi vypadat nemá že?
► Zobrazit spoiler


petr22 píše:Vsechny informace o HW uvedeny jsou, problem je, ze BSOD ani Event Viewer neukazuje na konkretni ovladac,
ale na to ze to kernel Windows to opakovane najednou zabalil a spadnul.

Dokonce jsou uvedene dva OS - Windows 8 (coz je neaktualizovany OS bez podpory) a Windows 10.

Dalsi divna vec je 44 stupnu u plotnoveho disku, ten bude mit problem s chlazenim.

Osobne bych zacal Memtestem, vyndanim RAM, vycistenim kontaktu, prohozenim mezi sebou nebo
vyzkousenim jedineho (pripadne ciziho) modulu.

Je moznost spustit nejaky Linux z flashky, jestli se to stane take, ciz zse vylouci vliv Windows a vsech ovladacu.


Pustil jsem ještě jednou heavy load s HWinfo abych viděl teploty a CPU mělo až 76 stupňů v klidu běží tak 58-60. Může toto být problém? Je pravda, že se to stává dost často, když hraju hry déle jak 20 minut.
► Zobrazit spoiler


Pokud se jedná tedy o ten HDD tak nejdříve zkusím pustit ten memtest a když nic nezjistím, tak zkusím odpojit HDD a hrát chvíli nějaké hry.

Jakto, že mi to hlásí windows 8?
Mám na PC windows 10 a nikdy jsem snad Windows 8 neměl?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod petr22 » 28 črc 2019 11:12

Ten log Crystal Disk Info je z tveho PC ?
OS : Windows 8 Pro [6.2 Build 9200] (x64)

Vysoka teplota problem byt muze, ale ne cpu, ale jako obvykle u AMD FX chipsetu.

Procesor se podtaktuje pri prehrati, chipset to neumi a u AMD FX ukrutne topi.

Kolik mas ventilatoru ve skrini ? Vepredu a vzadu ?

tasuro
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: červenec 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal

Příspěvekod tasuro » 28 črc 2019 11:36

Ta case je ukrutně stará a má jeden v zadu a jeden z boku. Vepředu nemá žádný.
Ano ten log je z mého pc. Když kliknu na vlastnosti pc tak tam ale vidím windows 10.

tasuro
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: červenec 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: irql_not_less_or_equal  Vyřešeno

Příspěvekod tasuro » 04 zář 2019 13:48

Nakonec jsem to dal tedy do servisu a jede to v pořádku.
Bohužel netuším co to způsobovalo.
Můžete to zavřít.


Zpět na “BSOD (Blue Screen Of Death)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti