Jak povolit makra v Microsoft Word 2003? (vyřešeno)

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

xmrazik
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: listopad 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Jak povolit makra v Microsoft Word 2003? (vyřešeno)

Příspěvekod xmrazik » 17 zář 2005 16:09

Ví prosím někdo zkušenější, jak se zbavit hlášení visual basicu při každém zapnutí wordu "The macros in this project are disabled. Please refer to the online help or documentation of the host application to determine how to enable macros."?

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 17 zář 2005 16:39

Nástroje->Makro->Zabezpečení. Vyber možnost středního zabezpečení. V žádným případě nedávej nízký!
Pak si budeš moct vybrat, jestli makro spustit nebo ne. V případě makra digitálně podepsanýho ho můžeš přidat mezi důvěryhodný a nikdy víc už se tě u tohohle jednoho konkrétního makra nebude na otevření dotazovat. V případě makra nepodepsanýho se ti při každým otevření stejně zobrazí hláška, jestli makro spustit nebo ne.

xmrazik
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: listopad 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod xmrazik » 17 zář 2005 18:42

Všechno je přesně tak, jak píšeš. Díky! Akorát je to pro mě trochu z bláta do louže, páč makro není podepsáno. Asi neexistuje způsob, jak říct wordu, že to makro je okay a aby ho vždycky povolil, co?

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 17 zář 2005 20:45

Ne, to bohužel neexistuje. Leda by sis koupil elektronickej podpis a to makro podepsal :wink:

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 18 zář 2005 13:32

Promiň mirasi, ale nemáš pravdu. :lol:
Můžeš si vytvořit vlastní certifikát, který bude fungovat na tvém počítači. Nevím, jak bude fungovat na jiném počítači, ale je možné, že bude dělat problémy, protože je to neověřený certifikát.
Ale vzhledem ke zkušenostem s instalací různých ovladačů, kdy tě wokna upozorní, že ovladač je digitálně podepsán, ale nepochází z důvěryhodného zdroje (certifikát nevytvořen Microsoftem za těžké prachy) a vše je v pohodě, tak by to snad mohlo fungovat i u někoho jiného.

Tady je postup:
Spustit soubor SELFCERT.EXE v adresáři Program Files\Microsoft Office\Office10\. Ten se tě zeptá na jméno a potom vytvoří certifikát.
Potom ve Visual Basicu vybrat modul s makry, které mají být podepsány a v menu Tools - Digital signature zmáčkni tlačítko Zvolit a přidej tebou vytvořený certifikát. Pak uložit dokument Wordu a znova otevřít. Vyskočí hláška, že soubor *.doc je digitálně podepsán, vydavatel není ověřen, proto může být považován tento zdroj za nedůvěryhodný, .... a plno dalších keců. Dole je potom zaškrtávací políčko "Makra z tohoto zdroje považovat za důvěryhodná". Když to zatrhneš, a povolíš makra, otevře se soubor a uložíš ho. Při každém dalším otevření se už nebude ptát na nic. :lol:

Pozor, tohle platí jen pro makra sady Office (nejenom Word) a nikde jinde. :-(
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

xmrazik
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: listopad 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod xmrazik » 18 zář 2005 15:26

Tenhle návod jsem už objevil v nápovědě, a tak jsem to zkoušel. Bohužel ale tohle makro, kvůli kterému mě word stále otravuje, není součástí nějakého dokumentu, ale jedná se o šablonu *.dot, která se zavádí po každém startu wordu (odkaz *.lnk v adresáři StartUp). A přesto, že po přiřazení certifikátu se mě word zeptal, jestli chci změněnou šablonu uložit, při dalším startu se opět vytrvale ptal, jestli ty makra teda jo, nebo ne.
To by mě zajímalo, jestli by přechod na nejnižší zabezpečení byl opravdu problémem, když používám antivir...
Jinak díky moc!

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 18 zář 2005 16:56

Ono to funguje i tak. Já to používám na doplněk .xla v Excelu, který se otvírá ve skrytém tvaru při startu Excelu. Takže stejný případ, ale v jiné aplikaci. Záleží k čemu přesně jsi ten digitální podpis přidal (co přesně jsi měl označeno ve Visual Basicu, když jsi přidával digitální podpis). Musíš mít vybrán modul s makry.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 21 zář 2005 15:49

Nejnižší úroveň zabezpečení bych opravdu nedoporučil. Žádnej antivir není dokonalej, docela by mě zajímalo, jak se obecně klasifikuje nebezpečný makro v dokumentu...

mikel píše:Promiň mirasi, ale nemáš pravdu. :lol:

Jak říkám, člověk se pořád učí :wink:
A jinak díky za tip, o tomhle sem fakt neměl potuchy a velice se to hodí 8) O víkendu asi i vyzkouším jak se to chová na jiným PC...

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 25 zář 2005 10:23

Tak sem si certifikát vygeneroval, soubor(makro) podepsal, na druhým compu otevřel a ... a de to :wink:. Stačí certifikát nainstalovat a je možný zařadit ho mezi důvěryhodný.
Generoval sem dneska a má platnost od 1.1.2005 do 1.1.2011, což by mohlo pro běžný použití dostačovat :D

Btw: V O2k3 je ve "Start->Programy->Microsoft Office->Nástroje sady Microsoft Office" položka "Digitální certifikát pro projekty VBA", která spustí onen soubor SelfCert. Pro někoho snažší cesta, bež se štrachat v Program Files 8)

xmrazik
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: listopad 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod xmrazik » 25 zář 2005 11:19

Tak už mi to taky jde. Díky za vaše rady!


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • excel-posun makra
    od actionboy » 12 bře 2024 18:59 » v Kancelářské balíky
    1
    376
    od Grimm Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 21:43
  • Microsoft Office - One Note
    od Søren » 12 dub 2024 21:40 » v Windows 11, 10, 8...
    5
    968
    od Søren Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 17:06
  • Word 2007: Jak zrušit prázdné řádky na každé stránce mezi čarou a poznámkami?
    od Jirka0508 » 29 pro 2023 00:30 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    742
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    29 pro 2023 13:00

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti