Může aplikace/vir poškodit HDD?

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Artista
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod Artista » 17 úno 2018 21:13

Zdravím. Ani nevím, jestli jsem tento příspěvek zařadil správně. Odešel mi disk, ale nevím čím by to mohlo být. Disk jsem měl něco kolem 6 let. Možná víc. Mohlo by to být stářím nebo to mohla udělat i nějaká aplikace? Za poslední 2 dny jsem spustil 2 nové aplikace a najednou se stalo toto. Navíc je divné, že disk zase najednou asi jede. Na počítači s Win nešel PC ani zapnout, tak jsem jej spustil na Linuxu a zde disk i soubory vidím a můžu je kopírovat. Ovšem vidím jen oddíl D, nikoliv systémový C. Ze začátku byl disk příšerně pomalý (přenos 1.5GB dat trval 1.5 hodiny), ale pak se najednou rozjel. Jak když by se ohřál... Při převozu autem stačil zase vychládout. Né-li vymrznout :smile: Ale pak zase jel správně. Děkuji

Reklama
cunik.cz
Level 3
Level 3
Příspěvky: 623
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod cunik.cz » 17 úno 2018 21:48

Malware HDD poškodit nemůže. Poslední takový vir existoval v době MS DOSu. Po delší době disky odchází. Jestli tě to opravdu zajímá tak si nech zkontrolovat log ze CDI a uvidíš ;)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod petr22 » 17 úno 2018 23:18

Disk muze odejit naprosto kdykoliv, treba hned ten den, co ho koupis.

Muze byt vadne lozisko motoru, muze byt spatne citelna nebo necitelna jen cast disku.

Uživatelský avatar
Artista
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod Artista » 18 úno 2018 00:29

Děkuji, to jsem potřeboval vědět. Bude vadit, když ten log udělám na alternativě pro Linux?

cunik.cz
Level 3
Level 3
Příspěvky: 623
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod cunik.cz » 18 úno 2018 00:53

Pokud to jde, tak to asi vadit nebude. Jinak nemusíš mít strach. Malware ti může v nejhorším případě přepsat BIOS. A těch případů je tak málo že na UEFI jsi v pohodě. Pro to nejsou žádné šmejdy co tak vím :D. Na Windows 95 fungoval Win 32 Chernobyl který přepisoval BIOS. Ale prý na novějších verzích Windows nefunguje. Prý ani na 98. A potom Mebromi který by na novějších Windows (Win 10 nevyjímaje) by se dal spustit. Ale zapisuje se jen do určitých BIOSů. Jinak funguje jako klasický MBR rootkit :D

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod faraon » 18 úno 2018 07:33

Teoreticky to možné je, ale po šesti letech bych to viděl na prosté opotřebení.
Ostatně - hardware, který se dá zničit softwarem, si nic jiného nezaslouží! :lol:
Kdysi to byly třeba CRT monitory bez hlídání maximální frekvence, nebo harddisky. V posledních letech například síťové karty Intel, mobily od Apple, nebo harddisky...

Na Linuxu použij v konzoli sudo smartctl -A /dev/(tvůj disk), pokud tam ten program nemáš, nainstaluj z repozitáře smartmontools.

Pro pobavení - UEFI už bylo několikrát prolomené, takže nechrání vůbec před ničím. Akorát před instalací jiného operačního systému než Widlí, při tom buzeruje a šikanuje uživatele jak se dá. Ty totiž nemáš právo nakládat se svým počítačem podle sebe, ale pouze tak jak se hodí M$.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

cunik.cz
Level 3
Level 3
Příspěvky: 623
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Může aplikace/vir poškodit HDD?

Příspěvekod cunik.cz » 19 úno 2018 22:15

Ano, UEFI je relativně jednoduchý prolomit. Ale dnes je v kurzu Ransomware a Minery a ne že někdo bude programovat UEFI Rootkit. To je moc složité a dnešní hackeři jsou líní. Ransomware vydělává a je to jednoduchý udělat


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů