
Úvod
Radeon RX 470 je oficiálně venku. ASUS si pro nás připravil vlastní verzi s kvalitním PCB, výkonným chladičem a užitečnými vlastnostmi. RX 470 má stejné jádro jako její výkonnější bratr RX 480. Je však lehce osekané a byly použity pomalejší paměti. Jak se to projeví na celkovém výkonu? Čtěte dál...
Specifikace
Jádro: AMD Polaris 10 (Ellesmere)
Frekvence:až 1270 MHz
Technologie: 14nm FinFET
Velikost čipu: 232mm²
Počet tranzistorů: 5 700 M
ROP: 32
TMU: 128
SP: 2048
Paměť: 4GB SK Hynix
Rychlost pamětí: 6,6 GHz
Sběrnice: 256 bit
Propustnost: 224 GB/s
Rozhraní: PCI-E 3.0
TDP: 120W
Obsah krabice, fotografie
V krabici kromě grafické karty najdete manuál, CD s ovladači a dalším SW, kupon pro premium účet na World of Warships, svazovač kabelů ASUS ROG a dvě nálepky. Já jsem se rozhodl je nepoužít, líbí se mi "stealth" vzhled. Čekal jsem i nálepku ASUS ROG, ale ke kartě žádnou nedostanete. Nenajdete redukci z DVI na VGA, grafická karta nemá žádný analogový výstup.




Testovací sestava a metodika testování
Procesor: Intel Core i7 4790S @ 4 GHz
RAM: Patriot Signature 1600 MHz CL9 DDR3
Motherboard: MSI B85-G43
Grafická karta: ASUS Radeon RX 470 4GB STRIX
Systémové SSD: Kingston HyperX Fury 120GB
Herní SSD: Crucial BX200 240GB
Zdroj: EVGA 500W
Case: Zalman R1
Chlazení: Arctic Freezer 13
Ovladač: Crimson 16.8.1 Beta
OS: Windows 10, build 14393.10
FPS jsem měřil pomocí FRAPS nebo pomocí benchmarku hry, pokud ho má. Testování proběhlo bez přetaktování. Chlazení jsem nastavil na Auto.
Herní výsledky

Použil jsem poslední scénu z benchmarku (stíhačka, přestřelka, nehoda s kamionem)



Procházka po Beauclair, ke konci útok na vojáka.



Mapa Hollywood, hraju D.va, ke konci použiju Q (obrovská exploze)


Útěk do auta a jízda. Konec těsně před nárazem.


První mise, zabití prvního vojáka vystřílením zásobníku.


Vestavěný benchmark


Boj v první misi proti Rusům na stavbě.


Vestavěný benchmark, část Prophet's Tomb.

Benchmarky




Spotřeba, přetaktování a teploty
Spotřeba této verze RX 470 je překvapivě vyšší než u referenční RX 480. Nevím, čím je to způsobené. Možná je to tím, že RX 470 používají nepovedená jádra Ellesmere, takže mají vyšší spotřebu? Nicméně v Zaklínačovi na vysoké detaily jsem naměřil průměrnou spotřebu 95,7 W. Při maximální detailech jsem naměřil 121,7 W
Přetaktování je na rozdíl od RX 480 jiná písnička, má to ale jeden háček. Dostal jsem se na 1420 MHz při 1,25V, ale grafická karta při benchmarku nebyla stabilní. Jádrem to nebylo, to by grafická karta okamžitě crashnula. Způsobovala to vysoká spotřeba grafické karty. Až 167W! Napájení této karty je slušné, ale nedá se porovnávat s tím na RX 480 Strix. Smířil jsem se tedy se 1380 MHz na jádře a 7200 MHz na pamětech. S těmito hodnotami jsem dosáhl v Unigine Valley 2133 bodů, výkon se tedy zvýšil přibližně o 7%. To není moc, ale také to neurazí.
Edit: Trochu jsem se zmýlil, viz. závěr.
Chlazení karty je podle mě skvělé jak po vzhledové, tak výkonové stránce. Chladič se snaží kartu dle původního nastavení udržet pod 60°C a daří se mu to, ovšem za cenu vyšší hlučnosti (není to ale nic hrozného v porovnání s referenční RX 480). Doporučuji v Crimsonu nebo GPU Tweak II nastavit vyšší limit teploty, klidně až 75°C. Karta bude o dost tišší a teploty stále přijatelné a zcela bezpečné. Teploty v klidu se pohybují okolo 40°C s vypnutými větráky a okolo 28°C se zapnutými větráky na nízkých otáčkách. VRAM nejsou chlazené.

ASUS GPU Tweak II, speciální funkce

GPU Tweak II je SW od ASUS, díky kterému můžete kartu přetaktovat a využít další její skvělé funkce. GPU Tweak má dva módy - Simple a Professional. Pomocí Simple módu pouhým kliknutím změníte chování karty. Nás ale samozřejmě více zajímá professional mód. Zde si můžete hrát s frekvencemi, napětím, chlazením, spotřebou a limitem spotřeby.
Pomocí ASUS AURA si můžete nastavit, jak bude svítit logo ROG. Ovládání je primitivní, viz video. Karta si nastavení bude pamatovat, takže program stačí spustit jednou, nastavit si ho podle sebe a už ho nebudete muset zapínat. Pomoco ASUS FANCONNECT si můžete připojit ventilátor pomocí klasického 3pin nebo 4pin konektoru. Karta si ho pak bude regulovat spolu s vlastním chlazením, nebo si nastavíte otáčky podle sebe. Konektor se nachází u konce PCB.
https://www.youtube.com/watch?v=GBXQNczXdHE

Shrnutí, osobní dojmy
AMD udělalo dobré rozhodnutí, že nebude prodávat referenční modely RX 470 (Sapphire vydal "referenční" verzi, ani o ní neuvažujte. Má ještě horší chladič než RX 480) a rovnou nechá výrobce předvést, co dokážou.
A zrovna ASUS se moc nepředvedl. RX 470 Strix na první pohled vypadá jako skvělý nákup. Bohužel má jednu zásadní chybu, která jí v podstatě znemožňuje přetaktování a v některých případech i dosáhnout základní boost frekvenci. VRM této karty je totiž katastrofické. Má velmi vysoké teploty a v některých případech i bez OC se zkrátka přehřívá. Projevuje se dropováním frekvence na 300 MHz na pár sekund, aby se VRM aspoň trochu uchladilo a pak frekvence vyskočí zpět na původní hodnoty. To se samozřejmě negativně projevuje na FPS. ASUS na to zareagoval pouze snížením limitu spotřeby na pouhých 85W, takže karta throttluje a frekvence jádra se pohybuje okolo 1100 MHz. I levný Sapphire má silnější VRM... Zde je porovnání powertune z BIOSů grafických karet. MSI Gaming má limit spotřeby 150W, ASUS Strix má maximální spotřebu 85W a nové levné Sapphiry mají maximální spotřebu 128W. Nepamatuji si to přesně, ale mám takový dojem, že na mém kousku šla spotřeba zvýšit o 50%, na kartách, které se teď prodávají jde spotřeba zvýšit pouze o 25%. ASUS o problematice této karty ví. Mohl vydat druhou revizi a použít PCB z RX 480 Dual, což by ho stálo minimum. Jediná reakce je však výrazné snížení ceny a pravděpodobně i nový BIOS, který výrazně snižuje spotřebu karty, aby se jí neusmažilo napájení. Tuto kartu bohužel nemohu doporučit.
Pan Šantrůček měl pravděpodobně stejný kousek se starým BIOSem, na kterém ještě jde zvýšit limit spotřeby o 50%.
http://www.gpureport.cz/recenze/86-asus ... 86&page=15
http://www.tomshardware.co.uk/answers/i ... tling.html
http://www.tomshardware.co.uk/answers/i ... 00mhz.html
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5 ... 0_no_more/
https://www.reddit.com/r/pcgamingtechsu ... g_problem/

Klady
Vysoký výkon, po přetaktování jako RX 480
Záruka 3 roky
ASUS AURA a FanConnect
Zápory
Karta throttluje při původním nastavení (velmi nízký limit spotřeby)
Pomalejší paměti 6,6 GHz SK Hynix místo 8 GHz Samsung (Dává to ale smysl. Kdyby měla tak rychlé paměti, nemělo by smysl kupovat RX 480, která má velmi podobný výkon jako RX 470)
Spotřeba je vyšší než u RX 480, ale stále poměrně nízká
Poděkování
Mockrát děkuji českému oddělení ASUS ROG za zapůjčení karty! A samozřejmě děkuji vám za přečtení článku. Doufám, že jsem vám pomohl :)


