
GSkill TridentZ Royal jsou paměti navazující na předchozí sérii TridentZ RGB. Zde došlo k posunu designu. Nyní samotné podsvětlení RGB je ve formě jakoby krystalků. A vypadá to dobře ve videu i ve skutečnosti

https://www.youtube.com/watch?v=xBJFn2oT5FU
Paměti existují ve dvou designových variantách, zlaté a stříbrné. Já obdržel stříbrné kity

Ty se nalézají v pěkné černé krabičce

Po odklopení vrchní části krabičky nás potěší antistatický hadříček k leštění kovových pasivů, aby na nich např. nebylo vidět otisky prstů. A také GSkill samolepka.

Pak na nás vykouknou stříbrné skvosty. na nich se nachází ještě průhledná fólie, kterou je dobré odstranit těsně před osazením pamětí do desky....


Paměti mají masivní pasivy, 10-vrstvé PCB a kompatibilitu pro AMD i Intel procesory (samozřejmě frekvenční rozdíly tu pak jsou mezi AMD a Intel podporované kity).Bonusem všech Tridentů je potom doživotní záruka.

Pasiv má na výšku 44mm. Na jeho vršku pak jsou jakoby krystalky

Informace o tomto kitu
Specifikace, již v základu, jsou skutečně impozantní. A to vzhledem k frekvenci na daném časování. Většina redakcí je téměř nepřetaktovala. Povedlo se jim to zhruba o 50-100 MHz. Časování je totiž 17-17-17 při frekvenci 4000 MHz! Paměti lze synchronizovat také například s ASUS AURA a tento kit má podporu hlavně pro čipset Intel Z370 a Intel Z390.

Osazeny jsou čipy Samsung, a to B-die čipy. Ty jsou známé hlavně v očích overlcockerů, milují totiž vysoká napětí a vysoké frekvence, aniž by docházelo k extrémnímu zahřívání. TridentZ Royal mají nový layout, jiný, než třeba TridentZ z roku 2017. Ten nový se nazývá A2. Pro extrémní overclocking nenabízí takové možnosti snižování CAS latence jako A1, ale zase umožňuje při středním CAS vyšší frekvence.
Testovací sestava
Paměti vypadají na sestavě skvěle i ve vypnutém stavu. Použil jsem novinkovou Maximus XI Apex, na kterou se podíváme velmi brzy v samostatném článku také.

CPU: Intel Core i7-8086K
chlazení: ROG Ryujin 360
RAM: 2x 8GB GSkill TridentZ Royal
PSU: Corsair AX1200
Grafická karta: ROg Strix GTX1050 2GB
OS: Windows 7 64-bit
Testy proběhly v Superpi 32M, AIDA64 a Geekbench3, pro přehled zcela dostatečné.
Paměti nejlépe vyniknou ve tmě ohledně RGB efektů



RAM na XMP profil

Samotné výsledky v Superpi, AIDA64 propustnosti pamětí a eventuálně Geekbench nalezneme v další kapitole.
Přetaktování s defaultním CAS
Prvně jsem zkusil, co paměti umožňují se zachovaným časováním. Podle magazínů nebylo co čekat, nepovedlo se jim to buď vůbec ( https://www.techpowerup.com/reviews/G.S ... TRS/8.html )
a nebo jen o nějakých 50 MHz.
Protože paměti jsou B-die, není třeba se nijak strachovat o napětí. A já si dovolil jít až po 1.65V (pro 24/7 bude lepší ale mít okolo 1.5- max1.6V)

Dostal jsem se až na 4300 MHz stabilně s časováním 17-17-17. Na vyšších frekvencích jsem sice projel některé testy, ale stabilní by to nebylo. Jako absolutní limit který neprojel ani krátký test bylo 4500 MHz.

Jak se to projevilo na výkoně je v tabulce:

Zde jsem však udělal "malou" chybu. nastavením maximální dostupné paměti se změnily radikálně výsledky v AIDA64

Přetaktování 4000 MHz a snižování časování
Mezitím jsem pokračoval v měření a zkusil i změnu časování, při zachování vysoké frekvence 4000 MHz. A i zde paltilo pravdilo 1.65V DRAM. Tady již jsou měření dělaná se stejným nastavením systémua tudíž výsledky krásně sedé a škálují. Rozdíly mohou být možná pro někoho směšné, ale jsou měřitelné. Nejvíce se projeví v Geekbench memory subtestu a nebo v samotné AIDĚ.

-finální frekvence a časování mě potěšila. Všimněte si i samotných podčasování, které zobrazuje nejen CPU-Z, ale více potom MemTweakIT software. Samozřejmě, s vyšším napětím a vyloženě jen pro benchmarky by šlo "utáhnout" časování ještě níž (např 15-14-14 či dokonce 14-14-14)

Frekvence nahoru!
Nedalo mi to, a zkusil jsem kam se dostanu pouze se samotnou frekvencí a již vysokými 1.925V na pamětech. Pokud nerozumíte příliš taktování, toto doma nedělejte!
Superpi na 4600 MHz

A zcela maximální frekvence pamětí se zastavila téměř na 4700 MHz!

Závěr

Pro paměti mluví jejich vyladěnost výkonu. S CL17 na 4000 MHz tu nic takového nemáme. Výkonostně prostě předčí jakékoliv jiné single osazené čipy v základu (většinou totiž nebývá 17-17-17, ale spíše např 18-20-20, v lepším případě 19-19-19). O tom prostě není ani pochyb a nebylo ani třeba testovat v praxi.
Někoho osloví i RGB synchronizace a nebo automatické efekty v "krystalickém" pojetí, paměti jsou opravdu účastnicí Miss na poli operačních pamětí. GSkill nabízí vlastní software a nebo využijete synchronizací světelných efektů v softwaru výrobců základních desek.
Přetaktování dopadlo také na výbornou. Protože paměti jsou nového A2 PCB layoutu, nejsou tak ideální pro extrémní overclocking jako starší A1 - nemají rádi agresivní časování CL12. Ale s chutí se poperou na vysokých frekvencích a přesto celkem nízkém časování. V hledáčku je proto rozhodně mějte, zvláště pokud oceníte vysoký výkon v základu (a nemusíte tudíž nic řešit krom načtení XMP profilu) a opravdu nádherný vzhled.







Paměti s nižší frekvencí (3200 MHz) můžete zakoupit například zde: https://www.alza.cz/g-skill-16gb-kit-dd ... 524821.htm