Mini itx pc

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Rizzard
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: září 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Mini itx pc

Příspěvekod Rizzard » 11 črc 2020 16:13

Hello guys,
potřeboval bych poradit s výberem komponentů.
Požadavky: Jak napovídá název vlákna pořebuji něco malého co můžu vzít do takové ty cestovní (fotbalové) tašky s sebou na byt, studuji na vš. Momentálně mám xpsko a nevyhovuje mi to na hraní absolutně.
Hraji valorant,csko takové ty esport hry. Chtěl bych hrát na 144hz, na byt si pořídim jen nějaký levnejší monitor.
Xps uz mám prodané za 25tis, to je i můj rozpočet který podle potřeby zvětším. Chci jen aby ty esport hry jeli na těch 144hz plynule a nepřehřívalo se to nic víc.

Procesor určitě ryzen buď tedy 3600, možná by stačila 2600/1600. Zkušenosti s taktováním mám kdyby byla potřeba.
Základovka vůbec netuším nevyznám se v tech mini itx, třeba by stačila nějaká za 2k třeba ne idk.
Grafika tam se to bude asi problém velikostně kvůli té velikosti skříně. Předběžne ale počítám něco do 7/8k takže asi 1660/5600xt.
Ramky 16gb ofc
SSD M2 aspon 250gb, 500gb by bylo lepší, disk nepotřebuju mam externí 2tb.

Do rozpočtu nepočítám skříň protože tam jsem ochoten utratit více za kvalitu a s tím potřebuji poradit. Na nějaká jsem už koukal, zatím se mi zamlouvá Phanteks Evolv Shift, tam mám i dobré zkušenosti se značkou.
SilverStone SUGO SG13 vypadá dobře na chlazení, ušetřil bych a je na ní hodně růžných modů a jelikož jsem takový kutil s dremel toolem tak by nebyl problém např. prodloužit bracket na grafiku atd. Navíc je rozměrově asi to ideální co hledám.
No a pak tu jsou možnosti ze zahraničí, asi nejmenší case se super recenzemi je Dancase A4-SFX V2 ale je to mastný no,
stejně jako Fractal Design Era která se mi líbí asi nejvíce, podle recenzí by to taky mělo uchladit ale je tu ta otázka zda to stojí za to :D
Podle výběru skříní je vám asi jasné že nechci nic console-like, spíše krabičku:)
Nabízí se tu možnost nějakého vodního chlazení ale pořád si myslím že je lepší vzduch ale co vím, třeba mě vyvedete z omylu.
Do rozpočtu počítám monitor za 5 tisíc .. rozpočet na komponenty je tedy 20 tisíc+-.

Co dodat, teším se na vaše rady :inlove:
rizz

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod xbs » 11 črc 2020 16:28

a co Node 202, grafika v ní je dobře chlazená, vejde se i rozměrově větší, jen je zapotřebí nižší chladič procáku...

https://www.czc.cz/fractal-design-node- ... 12/produkt

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Donald64 » 11 črc 2020 18:12

Pokusil jsem se něco zplodit, dělal jsem maximum, aby sestava splňovala malé rozměry, obstojné chlazení, 144Hz a aby nic nekolidovalo. Co se mi však nepodařilo je dát to do kupy z komponentů, které jsou skladem na czc https://www.czc.cz/6p858v31o2i658od7l447c3va1/seznam
- pro snížení hluku a teplot CPU je později možné koupit Noctua chladič
- deska bude pro funkci CPU s největší pravděpodobností potřebovat přehrát bios
- ventilátory mají nestandardní tloušťku 27mm, snad nebudou s ničím kolidovat - případně se tomu lze úplně vyhnout osazením 2x F12 Silent
- SFX zdrojů moc dostupných není, tento je tichý i kvalitní a ještě má modulární kabeláž, nejsem si úplně jist, jak by se případně pracovalo bez ní, ale vyzkoušet to lze https://www.czc.cz/be-quiet-sfx-power-2 ... 37/produkt
- jinak pozor u té Phanteks, existují i modely s prosklenou bočnicí, které nedoporučuji kvůli vysokým teplotám

SilverStone SUGO SG13 jsem nedávno stavěl a nenazval bych ji tedy skříňkou do batohu, ale to ani tuto Phanteks a ani Node202 by se do mého batohu nevešla :D

Rizzard
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: září 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Rizzard » 11 črc 2020 19:01

SFX: To je právě ta console-like kterou bych nechtěl to by se blbe vozilo si myslím

Donald: Děkuji za výběr komponent takhle to asi dopadne komponentově, ale celkem se bojim ty skrine no jak moc dobre se to bude vozit :D je to celkem velký ale napr do tohohle batohu by byla akorát no a na veci s sebou nejakej mensi pres rameno a jedu :D
Dám si bacha, sklo nebrat
A to flashovani biosu normálně půjde bez nějakýho vyměňování procesoru ze?


Sugo mi rozmerove vyhovuje nejvic, to jsem uz i meril a do ty fotbalovy tašky co mam na veci by se mi vešla akorát..

Dodatečně přidáno po 5 hodinách 16 minutách 23 vteřinách:
Ted jsem objevil tuhle case a líbí se mi, uchladit by to měla, atx zdroj to bych pak volil modularní což by dost ulehčilo nějakej cable management, vzhledově se mi líbí, rozměrově ok ale... Sugo je zas o trochu menší, levnější a asi by udělala stejnou práci jako ta metis, ta bude zase mohutnější a víc toho vydrží přeci jenom to budu nosit v tasce :D ach jo.. :D

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Donald64 » 12 črc 2020 00:26

Flashování biosu bez CPU lze jen u vybraných desek, především MSI MAX (funkce se jmenuje bios flashback) jinak si bez staršího CPU neškrtneš a bios nepřehraješ. Je vhodné to nechat udělat prodejce, u czc si za to říkají 2 kila, u Alfy/TSBohemie mi to udělali zadarmo, uvidíš. Někdy natrefíš i na desku, kterou není třeba flashovat, jelikož má nový bios už od výroby (novější kus), moc bych na to ale nespoléhal, zbytečně si pak přiděláváš starosti, kdyby tomu tak nebylo.

Pokud se změní case, tak to takhle komponentově určitě nedopadne :-) SUGO má klasický ATX zdroj, SFX leda s redukcí (kdybys chtěl zlepšit airflow), ale tam je 100% zapotřebí modulární, klasický zdroj by ti úplně ucpal větrák na přívodní vzduch. Dále jsou tam větší potíže s teplotami na CPU s boxovaným chladičem, takže bych určitě přidal Noctuu, grafika se nevejde a ventilátory se také musí vzít jinak.

Prostě si prostuduj ty skříňky, nějakou vyber a až na tom základě poupravíme seznam. Skutečně miniaturní case existují bohužel jen ty pro integrované, případně LP grafiky, jakmile chceš něco plnotučného/herního, není v ČR zase tak moc velký výběr a na menší rozměry, než jsou ty 3 námi diskutované skříňky, se těžko dostává, ale třeba to bude stačit :-)

Než tu Raijintek, to raději Node 304. Stejně si ale myslím, že na převážení jsou nejlepší placaté skříňky typu Node 202, Silverstone ML09 či RVZ01.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod xbs » 12 črc 2020 09:37

taky sem toho názoru že líp převezeš placatou delší, než takovouhle kostku...

Rizzard
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: září 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Rizzard » 12 črc 2020 11:13

Donald No já si to právě myslel.. tak to budu rešit ještě před objednáním jak říkáš.
Když ty placatý to je prostě 40x40cm to bych na to musel koupit kufr no a strašně se mi to nelíbí :D to už radši tu evolveo
Zmínil si tu node 304 ta by šla, i když bych byl mnohem radši podobnou Lian Li PC-TU100A nebo TU100B do té by šlo něco vymyslet?
Jinak na základovku a grafiku bych rád využil akce (cashback) od asusu, grafiku ještě přesně nevím ale základovka by nepotřebovala flash už
zaplatil bych o tisicovku vic a mel diky tomu 5700xt což by se vyplatilo že ano?
Obrázek

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Donald64 » 12 črc 2020 14:55

Mně se také ty placaté case nelíbí, ale do toho batohu, když ji dáš na výšku, tak se musí vejít lépe.

O té Lian Li jsem také přemýšlel, to madlo je velmi praktické, jak s teplotami nevím, připadá mi taková udušená :-)

Na 5700XT můžeš do mITX zapomenout, jako existuje model od ASRocku případně nějaké refereční blower verze, ale jinak není nic, co by mělo pouze 2 slotový design. Od Asusu to tuším z toho seznamu nesplňuje žádná. Chápej, tady se řeší milimetry, 2,1slot už může být problém.

Rizzard
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: září 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Rizzard » 12 črc 2020 18:31

Kouknu na nějaké recenze a uvidím.
Konzolové by byla poslední možnost pro mě :I

Jasnyy, na to jsem zapomněl..
Tak ta zakladovka je ale dobrá nebo? S cashbackem by vycházela na 3 tis

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Donald64 » 12 črc 2020 21:21

Bez něj se dá sehnat za 3,7k v Mironetu, to už zase není tak velký rozdíl. Ta deska není špatná, měl jsem v ruce B350-I Gaming a tahle má i video výstup, což je fajn. Omezit se kvůli cashbacku na velké grafiky, které nepadnou do mITX skříně mi přijde škoda, ale uvidíme, co nakonec vybereš za case :-)

Rizzard
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: září 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Rizzard » 12 črc 2020 23:46

Jasný no, rozhoduju se mezi RAIJINTEK Metis EVO AL ta by mi vyhovovala rozmerove asi nejvic ale psal si že tu radši nebrat, to je kvůli kvalitě neboo?
No druhá možnost je ta Lian Li, rozměrově zas tak super není ale vešla by se do tašky v poho, má tři sloty (320mm na grafiku prostor, nevím jestli se nějak krátí když tam dám ventilátor a 165mm na chladic na procesor) takže by se tam teoreticky vesla ta 5700 a vytezil bych z tý akce
no a třetí je sugo a cashback bych vyuzil na monitor nějaký

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mini itx pc

Příspěvekod Donald64 » 13 črc 2020 18:32

U Raijintek byla spíše reakce na cenu a rozměry, kvalitativně by měla být dobrá a co se týče airflow, viděl bych to obdobně, jako u Node 304. Více děr na všech možných stranách může z hlediska výměny vzduchu působit i kontraproduktivně, ale těžko něco takového odhadneme od obrazovky, stále je lepší jich mít více, než to mít udušené.

U té Lian Li se fakt obávám o Airflow, spodek, vršek i jedna bočnice je úplně v celku, druhá bočnice má dírky jen pro PSU a ačkoliv přední ventilátor se osadit může, tak teplý vzduch nemá reálně kudy odcházet. Ta mírná perforace vzadu moc nepomůže, GPU se podle mě musí přehřívat, pokud nemá ten referenční hlučný blower design a CPU na tom také moc slavně nebude.

Dodatečně přidáno po 22 minutách:
Koukal jsi teď na vlákno vedle? Docela zajímavá case a ono by se to tam i vlezlo :D https://www.aliexpress.com/i/4000287880325.html

Samozřejmě by se tam musela dát nízká Noctua na CPU a tato grafika https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-gtx ... 91/produkt a taktéž zdroj ve formátu 1U s PCIe kabelem, aby šla GPU dát za desku.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů