PWM nebo ne? Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Rewqa
Moderátor
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8114
Registrován: říjen 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

PWM nebo ne?

Příspěvekod Rewqa » 05 srp 2020 21:41

Zdravím,
koukal jsem, že mi začal poblikávat jeden přední ventilátor v case a zadní jsem chtěl upgradovat už dávno, takže asi rovnou koupím nějaký pack. Ale jde mi o to, mám koupit PWM nebo ne? Ventilátory si reguluju softwarem k desce a funguje to. Získám něco, když koupím PWM ventilátory?

Edit: Stávající ventilátory jsou všechny 3pin ne PWM.
ASUS TUF Gaming B550-PLUS | Ryzen 5 3600 | ASUS ROG Strix GTX 1070 OC | 16GB Crucial DDR4 | Be Quiet! Pure Power L8 500W | Corsair 230T Graphite Series
Pravidla PC-Help

Reklama
Uživatelský avatar
rhsCZ
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1356
Registrován: červen 13
Bydliště: Jedna Velká díra ve středu Evropy :D
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod rhsCZ » 05 srp 2020 23:06

PWM větráky mají lepší regulaci otáček(vyšší rozsah a lze přesněji nastavit) než ty 3 pinové, které se dají regulovat pouze napěťově(nižžší rozsah nastavitelných otáček a taky ne tak přesné řízení). A další rozdíl bude asi cena(to nevim, ale asi jo). pokud to je na zadek/předek skříně, tak by dle mně stačily ty 3 pinové. pwm určitě k chladiči cpu. pokud ti jde o tichost sestavy, tak můžeš zvažovat ty pwm jinak to asi nemá význam.


„Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.“
„Mnozí z těch, co žijí, by zasluhovali smrt. A mnozí z těch, co zemřeli, by si zasloužili žít.“ - John Ronald Reuel Tolkien
„Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“ - Kurt Cobain
https://rhscz.eu
https://github.com/rhsCZ

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Skeleton » 06 srp 2020 08:15

Mám Silentwings 3 140 mm PWM a v Biosu je mám nastavené pro DC regulaci neboli napěťově, protože při DC regulaci mají větší hysterezi neboli rozsah min a max otáček. Max otáčky jsou jasné, ale při DC regulaci můžu jít s otáčkami ještě níž než při PWM. To samé platí pro Scythe Ninja 5 resp fany na něm tzn Scythe Kaze flex PWM, kdy při DC regulaci můžu jít na 20 % a při PWM nemůžu jít níž něz 40 %. Z mého pohledu jsem PWM nějak na chuť nepřišel, asi záleží na ventilátoru, ale všechny co jsem měl, tak se vyplatilo přesto regulovat napěťově.
► Zobrazit spoiler

Sirkosta
Level 3
Level 3
Příspěvky: 567
Registrován: prosinec 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Sirkosta » 06 srp 2020 08:22

Já mám v bedně 4x tyto https://www.czc.cz/be-quiet-silent-wing ... 50/produkt

A nemůžu si na nic stěžovat. Mám přímo na case možnosti regulace a při běžném použití nejsou vůbec slyšet.. naopak když hraju, tak je pustím na 100% a ven se valí halda horkého vzduchu.

mohu tedy doporučit ;))
Zdroj SEASONIC Focus Plus (SSR-750PX), Platinum, 750W
CASE Be quiet Dark Base 700
CPU Intel Core i9-9900K (3,6 GHz,16MB, LGA 1151)
ASUS TUF Z390-PRO GAMING, Z390
EVGA GeForce 2080 SUPER FTW3 ULTRA GAMING
HDD SSD A-Data XPG SX8200 PRO, M.2
RAM Kingston 2x16GB DDR4 3200MHz CL16
COOLER AKASA chladič M.2 SSD
HDD SSD Samsung 970 EVO PLUS, 250GB, M.2
NZXT kraken x72

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Donald64 » 06 srp 2020 08:33

PWM větráčkům nelze nastavit ani zdaleka tak nízké otačky, jako DC, zároveň obvykle mívají i vyšší otáčky, což se hodí spíše na radiátory, než do case. Tvrzení od @rhsCZ o vyšší tichosti PWM je mylné, je tomu právě naopak, jak uvádí @Skeleton, díky tomu startovacímu výkonu.

Ohledně výběru je to celkem snadné, chceš-li levé a kvalitní, vezmi AC F12/F14 Silent, na svou cenu nabízí opravdu bezkonkurenční parametry. Vyšší třídu bych volil Noctuu Redux, nebo pak plnotučnou Noctuu, vždycky verze s nízkými maximálními otáčkami, protože pak to dělá hluk a je lepší jich raději osadit více.

BQ! ventilátorům se vyhni, na to, co nabízí, jsou dost přepálené, na Noctuu nemají ani náhodou a při porovnání s Arcticem jsou nezajímavé.

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Skeleton » 06 srp 2020 08:39

Jenže to high speed, které jsou celkem už hlučné a hlavně při PWM nejdou regulovat níž jak 600 ot./min tuším. měl jsem je na přední pozice původně, pak jsem je dal pryč, protože byly už na úkor celé sestavy slyšet. Osobně mám tyto https://www.czc.cz/be-quiet-silent-wing ... 91/produkt a na plné otáčky tzn 1000 ot./min jsou slyšitelné, ale do 800 ot./min skoro vůbec, jen je slyšet průtok vzduchu. Příště bych do nich šel znovu.

Jinak výběr viz jak psal Donald, na svoje BQ! ventilátory nemůžu zatím říct ani popel, ale ano, Artic řada F Silent nebo Noctua Redux jsou za svoje peníze dobré.
Naposledy upravil(a) Skeleton dne 06 srp 2020 09:18, celkem upraveno 2 x.
► Zobrazit spoiler

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Donald64 » 06 srp 2020 08:54

Ještě doupřesním, že ty rozdíly v hluku, na které jsem poukazoval, jsou patrné až u otáček nad 1000 RPM na které skříňové ventilátory stejně nepoběží. Když se bavíme o otáčkách do 750, je vydávaný hluk způsobený průchodem vzduchu u všech třech (Noctua, Arctic, BQ!) takřka totožný a hlavní rozdíly jsou v hluku motorku/ložisek, které nejsou v recenzích měřitelné, lze pouze slyšet při přímém srovnávání. Ty BQ! jsou při vyšších otáčkách hlučnější právě díky tomu průchodu vzduchu, motorek je ale tichý.

casperdeluxe
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 748
Registrován: duben 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod casperdeluxe » 06 srp 2020 16:02

PWM (Pulse Width Modulation) reguluje otáčky pomocí krátkých tvrdých pulzů. Zatímco lineární prostě snižuje napětí, PWM regulace posílá plné napětí, ale pouze nárazově v pulzech. Díky tomu lze dosáhnout daleko nižších otáček (u lineární regulace musíme dbát na počáteční roztočení ventilátoru) a tepelná ztrátovost je zanedbatelná. Na druhou stranu není možné přesné měření otáček ventilátoru a také se mu lehce zkracuje životnost. PWM obvod je také daleko složitější na sestavení, pokud si jej už nekoupíte společně se základní deskou nebo v počítačové skříni.
Phanteks Enthoo Evolv X, Intel i7 12700KF, G.Skill TridentZ 4x8 4000 CL18, Asus ROG STRIX Z690-A Asus TUF RTX 3070, Phanteks Revolt X 1200, EKWB Custom loop, Samsung 970 PRO 1TB, Gigabyte Aorus Gen4 500GB, DELL Alienware AW3420DW, Corsair K95 Platinum, Steelseries Rival 600, Sennheiser GSP600, Sennheiser GSX1000

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod ITCrowd » 06 srp 2020 16:06

No, odpovím tazateli:
- jestliže deska pwm nepodporuje, je koupě pwm ventilátorů zbytečná.
Kup si něco nízkootáčkového, tichého.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod X » 06 srp 2020 16:09

Donald64 píše:Ještě doupřesním, že ty rozdíly v hluku, na které jsem poukazoval, jsou patrné až u otáček nad 1000 RPM na které skříňové ventilátory stejně nepoběží.

Asi jak které, moje mají max. na 3 000 ot./min ... a min. mohu jít s PWM také 0 ot./min, tedy že se zcela zastaví. Na hluku mi až tolik nezáleží, protože case nemám u sebe v pracovně, přesto těch 3 000 ot./min už je slyšet i v nižším patře :lol:

https://noctua.at/en/products/fan/industrial

Noctua NF-A14 industrialPPC-3000 PWM

Obrázek

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 433
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Eldenroot » 06 srp 2020 16:52

Vezmi PWM variantu, jednoduseji si ji zaregulujes... pokoukni po Arctic 14

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Donald64 » 08 srp 2020 22:17

Však já neříkám, že s PWM regulací nelze dosáhnout nulových otáček, lze (stejně jako s DC), ale startovacích otáček nelze s PWM regulací dosáhnout ani zdaleka tak nízkých, jako s DC. Vypnout ventilátor je naprostá blbost, na minimum otáček nejsou dobré ventilátory stejně vůbec slyšitelné a tím spíše, když se dají zaregulovat opravdu na nízké otáčky, což je mnohem lepší, než se snažit je vypínat a zbytečně zvyšovat teploty.

Je sice hezké, že tu citujete různé definice a naprosto přesně víte, jak to teoreticky funguje, ale je potřeba mít také praxi, pak možná uvidíte, že papír snese ledasco, ale skutečnost je úplně jinde.


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů