Monitor s Freesync Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

hansikczex
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Monitor s Freesync  Vyřešeno

Příspěvekod hansikczex » 26 čer 2022 12:59

Ahoj potřeboval bych poradit, prosím vás ve hrách kde mám například 80FPS tak obraz není plynulý, abych dosáhl plynulosti musím zapnout vertikalní synchronizaci.
Ale když je zaplá vertikalní synchronizace tak mi přijde že ta myš ma "jakoby" input lag (plave). Tak mně zajíma kdyz si koupím 144HZ monitor s freesync jestli mi to ten problém vyřeší. Samozřejmě nedosáhnu v Singleplayer hře na 144FPS tak jestli to nebude problém ze ty FPS nejsou locknuty na frekvenci monitoru.
PC Parametry:
Procesor: AMD Ryzen 5 1600X
Zakladní deska:GIGABYTE A320M-H-CF
Kingston Fury Beast Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200 CL16
MSI RTX 2070 Gaming Z
2x Patriot P210 256GB
Všem děkuji za rady

Reklama
Uživatelský avatar
falco_dee
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 361
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod falco_dee » 26 čer 2022 13:20

Odpovím jen na druhou otázku, první nevím. Nebude to problém že nemáš stejný fps jak frekvenci monitoru, to na to nemá vliv.
CPU: Ryzen 7 5800X GPU: Sapphire Radeon RX 7900 XTX GAMING 24GB MB: ASUS ROG STRIX B550-F RAM: Kingston Fury Renegade RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" LG UltraGear 34GN850-B

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod pcmaker » 26 čer 2022 13:50

V tvém případě bych se zaměřil spíš na výměnu CPU. S touto grafikou ztrácíš u všech her cca 30-40fps. Zvaž výměnu třeba za Ryzen 5 5500 nebo 5600.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod Michael850 » 26 čer 2022 13:53

Jestli myslíš tou neplynulostí tearing (takové to "trhání" obrazu při otáčení kamery, kdy ty snímky k sobě nesedí), tak to je normální u takových těch "klasických" 60 Hz monitorů, jsou prostě pomalé, můžeš zkusit ještě zapnout FastSync, mohl by trochu pomoct, i když ne vždy toto funguje úplně dokonale, a locknout v driverech FPS těsně pod frekvenci monitoru, ať ti to neleze přes, což pak způsobuje taky různé problémy s obrazem, když to nemáš synchronizované s grafikou. VSync a tady ty jednoduché synchronizace je taky úplně normální, že způsobují nějaký lag, sice tearing většinou zmizí, ale zas je to na dvě věci jinak. S Freesync by už měl být tearing zcela eliminován, ale pokud budeš mít 144+ Hz, možná ho nakonec nebudeš ani potřebovat, ta rychlost obnovení obrazu sama o sobě ten tearing dokáže tak nějak "zakrýt", ale tyto rychlejší monitory už jsou stejně většinou i s Freesyncem rovnou, tak to už máš potom asi jedno. Vlastně řeším teď zrovna sám asi úplně to samé co ty a jestli můžu nějaký monitor doporučit, osobně teď i sám pokukuji po takovém "levném": https://www.czc.cz/hp-x27q-led-monitor- ... 39/produkt, v té ceně vypadá asi nejlíp z těch monitorů na hry.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 32 vteřinách:
pcmaker píše:V tvém případě bych se zaměřil spíš na výměnu CPU. S touto grafikou ztrácíš u všech her cca 30-40fps. Zvaž výměnu třeba za Ryzen 5 5500 nebo 5600.

No jestli má tearing a jen 60 Hz monitor a 80 FPS, tak mu lepší procesor, který mu pomůže tak maximálně produkovat akorát ještě víc FPS tím, že přestane grafiku tak brzdit nízkým výkonem, moc nepomůže, to mi přijde trochu "zbytečné", jestli to teda opravdu vůbec brzdí. Problém by v tomto případě měl opravdu vyřešit spíš lepší/rychlejší monitor, který už dokáže všechny ty snímky správně pobrat a zobrazit tak jak má. Samozřejmě ale proti koupi lepšího procesoru jako tak potom už nic nemám, ale já jen že jeho současný problém by to asi nedokázalo moc vyřešit, to bych řešil spíš až potom, až jak bude mít pořádný monitor.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

hansikczex
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod hansikczex » 26 čer 2022 14:37

pcmaker píše:V tvém případě bych se zaměřil spíš na výměnu CPU. S touto grafikou ztrácíš u všech her cca 30-40fps. Zvaž výměnu třeba za Ryzen 5 5500 nebo 5600.

Ahoj mám to v plánu :) Nejspíš napřed tedy ten monitor a poté pujdu do té 5500. Díky

Dodatečně přidáno po 2 minutách 10 vteřinách:
Michael850 píše:Jestli myslíš tou neplynulostí tearing (takové to "trhání" obrazu při otáčení kamery, kdy ty snímky k sobě nesedí), tak to je normální u takových těch "klasických" 60 Hz monitorů, jsou prostě pomalé, můžeš zkusit ještě zapnout FastSync, mohl by trochu pomoct, i když ne vždy toto funguje úplně dokonale, a locknout v driverech FPS těsně pod frekvenci monitoru, ať ti to neleze přes, což pak způsobuje taky různé problémy s obrazem, když to nemáš synchronizované s grafikou. VSync a tady ty jednoduché synchronizace je taky úplně normální, že způsobují nějaký lag, sice tearing většinou zmizí, ale zas je to na dvě věci jinak. S Freesync by už měl být tearing zcela eliminován, ale pokud budeš mít 144+ Hz, možná ho nakonec nebudeš ani potřebovat, ta rychlost obnovení obrazu sama o sobě ten tearing dokáže tak nějak "zakrýt", ale tyto rychlejší monitory už jsou stejně většinou i s Freesyncem rovnou, tak to už máš potom asi jedno. Vlastně řeším teď zrovna sám asi úplně to samé co ty a jestli můžu nějaký monitor doporučit, osobně teď i sám pokukuji po takovém "levném": https://www.czc.cz/hp-x27q-led-monitor- ... 39/produkt, v té ceně vypadá asi nejlíp z těch monitorů na hry.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 32 vteřinách:
pcmaker píše:V tvém případě bych se zaměřil spíš na výměnu CPU. S touto grafikou ztrácíš u všech her cca 30-40fps. Zvaž výměnu třeba za Ryzen 5 5500 nebo 5600.

No jestli má tearing a jen 60 Hz monitor a 80 FPS, tak mu lepší procesor, který mu pomůže tak maximálně produkovat akorát ještě víc FPS tím, že přestane grafiku tak brzdit nízkým výkonem, moc nepomůže, to mi přijde trochu "zbytečné", jestli to teda opravdu vůbec brzdí. Problém by v tomto případě měl opravdu vyřešit spíš lepší/rychlejší monitor, který už dokáže všechny ty snímky správně pobrat a zobrazit tak jak má. Samozřejmě ale proti koupi lepšího procesoru jako tak potom už nic nemám, ale já jen že jeho současný problém by to asi nedokázalo moc vyřešit, to bych řešil spíš až potom, až jak bude mít pořádný monitor.


Ok díky za rady :) Takže pujdu do toho monitoru prvně a pak budu pokračovat ve vylepšování. Zatím zkusim tedy omezit FPS v ovladačich a zapnout fast sync

DavidM12
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod DavidM12 » 26 čer 2022 17:12

pcmaker píše:V tvém případě bych se zaměřil spíš na výměnu CPU. S touto grafikou ztrácíš u všech her cca 30-40fps. Zvaž výměnu třeba za Ryzen 5 5500 nebo 5600.

Ano upgrade má smysl ale spíše na 8 jádro.
Minimálně bych počkal zda AMD ještě něco nevyčaruje pro AM4.
https://www.svethardware.cz/ryzen-5-560 ... ovat/57924
Pokud hraje na 60Hz,přechod na 5600 asi moc nepozná.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod Michael850 » 26 čer 2022 17:20

Tak přechází teď na víc Hz, ale RTX 2070 podle mě není už zas tak silná v dnešní době, aby byla ta Ryzen 1600 pro ni zas taková brzda, ta grafika už nerozjíždí hry tak hladce, možná nějaké starší, méně náročné hry, ale nějaké novější na nějaké slušnější detaily už většinou nedokáže rozhýbat tak, aby byla bržděna.
https://www.youtube.com/watch?v=3eKkNzbIxqw
Třeba tady je nějaký test dokonce jen s Ryzen 1600 a ještě s výkonnější RTX 2070S a pořád ji zvládneš využít na 100%, takže výměna za výkonnější procesor by asi neměla přiliš valný efekt v takových případech, to spíš až by upgradoval grafiku, mělo by to smysl mít i lepší procesor. Osobně když už, tak už bych šel aspoň do Ryzen 5600, pokud teda na to dojde, 5500 už je o něco slabší vycházejícího z APU, nebo rovnou 5800X3D s přidanou 3D chachí.
Že by přišlo ještě něco lepšího už není moc pravděpodobné, Zen 4 se na to dostane asi jen stěží, to by ho museli teda hodně upravit, aby te jejich nový procesor už do jejich nové LGA AM5 šel použít v PGA AM4, je to úplně diametrálně odlišné, ta patice už je upravená aby zvládala i 170W procesory a ne jen 142W a ten rozvaděč tepla už je podle toho taky dost upravený, navíc to museli přizpůsobit tak, aby mohli nějaké ty kondenzátory umístit i na horní stranu té základny a je tam pro ně vykrojené místo, aby ten procesor nemuseli celý zvětšovat jako Intel a bylo to do toho ještě kompatibilní se stávajícími chladiči na AM4.
Jelikož by si to nemohlo dovolit v AM4 už asi tak topit, nemohlo by to dosahovat takových vysokých taktů a výkon by nejspíš byl stejně nižší, toto by bylo asi dost kontraproduktivní, sice těm slabším procesorům by to asi moc nemuselo vadit, ale high end by měl už asi trochu problém a dost možná by to ve hrách ani nemuselo porazit 5800X3D, toto by nebylo stejně žádné terno, když se to spoléhá hlavně na o dost vyšší frekvence oproti Zen 3 a zvědá to spotřebu a IPC se zvedlo jen o necelých 10%, ty spekulace, že to opravdu předělají a proto to má udajně podporovat ještě i DDR4 jsou podle mě úplně mimo, nedává to moc smysl.
Asi stejně jako bájný 24jádrový model, který má prý taky ještě přijít, jen nikdo neví, kde že by se měl nacpat ten chiplet s dalšími jádry, protože už tam pro něj není žádné místo, aby se to tam vše tak vešlo i s propojením, to by muselo být asi zas nějak dost sofistikovaně vyřešeno a dost pochybuji, že by se s tím tak trápili, když se od Raptor Laku stejně nečeká, že by dokázal nějak citelně porazit jejich 16jádro, takže to prostě nechají až na Zen 5. Ještě se pak spekuluje, že by snad mohl být další model Zen 3 s tou 3D cachí, snad ještě s větší než u 5800X3D, snad možná prostě ještě nějaký ten 5900X3D, co ukazovali už minule, ale z toho už nesjpíš dávno sešlo, jinak by to tu už dávno bylo, nesjpíš zjistili, že to už pro hry nemá moc velký význam a třeba to už bottleneckují nízké frekvence nebo něco jiného a o moc vyšší výkon to už stejně nepřinese. Samozřejmě je otázka, co potom AMD vlastně myslelo tím prohlášením, že AM4 tu bude ještě dlouho, možná tím ale mysleli jen nějakou další softwarovou podporu i v budoucnu zatímco už bude AM5 nebo něco takového, vůbec bych rači nepočítal hned s tím, že snad do toho vyjdou ještě nějaké další procesory, to už je teď asi trochu pozdě.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

DavidM12
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod DavidM12 » 26 čer 2022 21:39

Nebyl bych tak pesimistický.AM5 bude v dohledné době drahé desky a asi i procesory.AM4 může ještě nějaký pátek představovat lowend a střední třídu.Opravdu revoluční nový Ryzen stejně nepřijde dříve jak za dva roky...
Osobně bych nevylučoval nějaký ,,refresh,, současné generace Zen3 + nějaký nový X3D.
Případně
,,
Although AMD led us to believe that it's going all-in with DDR5, we're hearing a spectacular rumor that suggests otherwise. Apparently, the company is designing Socket AM4 processors with "Zen 4" chiplets, possibly paired with the existing cIOD that supports PCI-Express Gen 4 and DDR4 interfaces. The rumor surfaced among sources lower down the supply-chain (resellers). It seems like AMD isn't convinced it could target the lower-end of the market with AM5 just yet, and isn't 100% confident that affordable DDR5 memory will come through in time. The "Zen 4" + AM4 processors would compete with Intel 600-series chipset motherboards that have DDR4 and PCIe Gen 4 connectivity. Trouble is, you can upgrade your Intel LGA1700 motherboard to one that has DDR5+PCIe Gen5 while keeping your processor; but you can't do so with an AM4 Zen 4 processor (you're stuck on AM4). AMD still gets to sell some processors, and those with AM4 platforms can rejoice.,,

https://www.techpowerup.com/295983/amd- ... r-surfaces

hansikczex
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Monitor s Freesync

Příspěvekod hansikczex » 27 čer 2022 06:15

Michael850 píše:Tak přechází teď na víc Hz, ale RTX 2070 podle mě není už zas tak silná v dnešní době, aby byla ta Ryzen 1600 pro ni zas taková brzda, ta grafika už nerozjíždí hry tak hladce, možná nějaké starší, méně náročné hry, ale nějaké novější na nějaké slušnější detaily už většinou nedokáže rozhýbat tak, aby byla bržděna.
https://www.youtube.com/watch?v=3eKkNzbIxqw
Třeba tady je nějaký test dokonce jen s Ryzen 1600 a ještě s výkonnější RTX 2070S a pořád ji zvládneš využít na 100%, takže výměna za výkonnější procesor by asi neměla přiliš valný efekt v takových případech, to spíš až by upgradoval grafiku, mělo by to smysl mít i lepší procesor. Osobně když už, tak už bych šel aspoň do Ryzen 5600, pokud teda na to dojde, 5500 už je o něco slabší vycházejícího z APU, nebo rovnou 5800X3D s přidanou 3D chachí.
Že by přišlo ještě něco lepšího už není moc pravděpodobné, Zen 4 se na to dostane asi jen stěží, to by ho museli teda hodně upravit, aby te jejich nový procesor už do jejich nové LGA AM5 šel použít v PGA AM4, je to úplně diametrálně odlišné, ta patice už je upravená aby zvládala i 170W procesory a ne jen 142W a ten rozvaděč tepla už je podle toho taky dost upravený, navíc to museli přizpůsobit tak, aby mohli nějaké ty kondenzátory umístit i na horní stranu té základny a je tam pro ně vykrojené místo, aby ten procesor nemuseli celý zvětšovat jako Intel a bylo to do toho ještě kompatibilní se stávajícími chladiči na AM4.
Jelikož by si to nemohlo dovolit v AM4 už asi tak topit, nemohlo by to dosahovat takových vysokých taktů a výkon by nejspíš byl stejně nižší, toto by bylo asi dost kontraproduktivní, sice těm slabším procesorům by to asi moc nemuselo vadit, ale high end by měl už asi trochu problém a dost možná by to ve hrách ani nemuselo porazit 5800X3D, toto by nebylo stejně žádné terno, když se to spoléhá hlavně na o dost vyšší frekvence oproti Zen 3 a zvědá to spotřebu a IPC se zvedlo jen o necelých 10%, ty spekulace, že to opravdu předělají a proto to má udajně podporovat ještě i DDR4 jsou podle mě úplně mimo, nedává to moc smysl.
Asi stejně jako bájný 24jádrový model, který má prý taky ještě přijít, jen nikdo neví, kde že by se měl nacpat ten chiplet s dalšími jádry, protože už tam pro něj není žádné místo, aby se to tam vše tak vešlo i s propojením, to by muselo být asi zas nějak dost sofistikovaně vyřešeno a dost pochybuji, že by se s tím tak trápili, když se od Raptor Laku stejně nečeká, že by dokázal nějak citelně porazit jejich 16jádro, takže to prostě nechají až na Zen 5. Ještě se pak spekuluje, že by snad mohl být další model Zen 3 s tou 3D cachí, snad ještě s větší než u 5800X3D, snad možná prostě ještě nějaký ten 5900X3D, co ukazovali už minule, ale z toho už nesjpíš dávno sešlo, jinak by to tu už dávno bylo, nesjpíš zjistili, že to už pro hry nemá moc velký význam a třeba to už bottleneckují nízké frekvence nebo něco jiného a o moc vyšší výkon to už stejně nepřinese. Samozřejmě je otázka, co potom AMD vlastně myslelo tím prohlášením, že AM4 tu bude ještě dlouho, možná tím ale mysleli jen nějakou další softwarovou podporu i v budoucnu zatímco už bude AM5 nebo něco takového, vůbec bych rači nepočítal hned s tím, že snad do toho vyjdou ještě nějaké další procesory, to už je teď asi trochu pozdě.


No já jsem tu grafiku předevčírem koupil takže upgrade grafiky momentálně v plánu nemám. Hraju na full HD a zatím mi to všude šlapalo dobře oproti 1660s co jsem měl před tím je ten rozdíl neskutečný. Tak doufám že mi to nějaký ten pátek na nějaký normální detaily v singleplayer hře na full HD stačit bude. Koupil jsem ji za 6k mnel jsem v plánu koupit RX 6600 xt ale když jsem viděl inzerát na tu RTX 2070 a bylo to poblíž tak jsem vzal ji tak snad jsem neudělal chybu

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 15 minutách 42 vteřinách:
Plán
A: Koupit monitor, Procesor, MVE SSD.
B: Prodat RTX 2070 připlatit a koupit RX 6600 XT/Nebo jinou v podobné ceně? Potom to ostatní.

Upřímně jsem si myslel že mi ta 2070 bude stačit na FHD i do budoucna ale podle toho co tady někteří píšou tak mi přijde že jsem měl koupit vykonejsi? Zatím jsem zkoušel jen Mafii definitivní edice Ultra: 70-100 fps, Horizon zero dawn +- 80 fps na ultra.

Ještě dodam že nepotřebují hrát na Ultra stačí mi střední vyšší. Ale určitě těch 60 FPS


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC monitor
    od Shokata88 » 23 led 2024 14:01 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    618
    od Shokata88 Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 20:37
  • Monitor 27”
    od ignig » 24 lis 2023 17:06 » v Vše ostatní (hw)
    3
    1113
    od flowem Zobrazit poslední příspěvek
    25 lis 2023 11:29
  • Monitor vs TV
    od green93 » 07 zář 2023 13:42 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1209
    od green93 Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 13:42
  • Monitor
    od ShadowWord:Pain » 20 črc 2023 10:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    866
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 19:50
  • 5K UHD monitor
    od ajr » 30 led 2024 07:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    399
    od ajr Zobrazit poslední příspěvek
    30 led 2024 07:36

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů