jak zlepšit teplotu v pc

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

wapreN
Level 2
Level 2
Příspěvky: 231
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod wapreN » 27 srp 2022 14:10

zdravím všechny, pár dnů zpět mi začal vyskakovat při vysoké zátěži pc při hraní bsod se zprávou whea uncorrectable error

gpu to být nemůže ta se nedostane přes 60C při max zátěži, cpu samo o sobě se dostane klidně na 80C, ale myslím si, že to je pro ryzen normálka při hraní a mezi něma mám ssd disk, který, když dostanu bsod, nejde vidět v biosu a musím počkat na ochalzení pc, ale na cpuid jeho teplota je kolem 40C, nedává mi to smysl ale na druhou stranu zase ano

zjistil jsem, že když oddělám bočnici a zvýším rychlost gpu větráků tak už žádnou modrou smrt nedostávám(možná bude stačit jen oddělání bočnice, ještě jsem nezkoušel)

cpu: ryzen5 5600x
cpu chladič: Scythe SCMG-5100 Mugen 5, rev.B
gpu: rtx 3060ti msi gaming z trio
ram: Crucial Ballistix Red 16GB (2x8GB) DDR4 3600 CL16
mb: MSI MAG B550 TOMAHAWK
psu: Corsair TX-M Series TX650M - 650W
case: SilentiumPC Signum SG1V EVO TG
m.2: Kingston KC2500 500GB
hdd: Seagate IronWolf, 3,5" - 1TB


v case mám 4x Stella HP ARGB CF 120 mm ventilátory, 3 vepředu a 1 vzadu nahoře

co byste mi doporučili pro zlepšení abych bsod už nedostal i se zavřenou bočnicí?

napadlo mě: větší case, dva nebo jeden větrák nahorů, vodník na cpu čímž se zvětší prostor pro profouknutí vzduchu

děkuji.

Reklama
Uživatelský avatar
Strakery
Level 3
Level 3
Příspěvky: 449
Registrován: leden 22
Bydliště: Žiji ve městě vína a okurek. :)
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod Strakery » 27 srp 2022 15:24

Má to SSD nějaký firmware update ?

Máš aktuální Windows updaty ?

Co píše Event log ?

Přes Hwinfo si udělej log a zjisti co se přihřívá.

Co říká CrystalDiskInfo ? Zajímá tě hlavně uncorrectable error count.

Ty máš tu case s tím sklem vepředu? Potom to hodně hodně omezuje airflow. Možná bude stačit, sundat úplně to sklo a dát tam prachový filter.
AMD Ryzen 7 5800X3D MSI RX 6750 XT GAMING X TRIO12G + ASUS TUF 3060 Ti MSI MAG B550 TOMAHAWK Noctua NH-D15S chromax G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz 2x SSD_ Fractal Design ION+ 2 Platinum860W CZC.Gaming Lantern

MSI Gaming Optix MAG301RF (WFHD) + ASUS TUF Gaming VG289Q (4K) + OLED LG.
beyerdynamic DT 770 PRO 250 Ohm + Koss PORTA PRO + QCY T13

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9600
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod Karrex » 27 srp 2022 15:35

Nemá sklo.
Když jenom odděláš bočnici a nezvedneš fany u GK, pořád není BSOD? Teploty jsou ok, tam to nevypadá na problém s airflow, i když bych radši dal jeden z předních dozadu za CPU fan. Pokud bys chtěl nechat vpředu 3, tak ho tam dokoupit.

Prvně vypni XMP a vyzkoušej.
Zkus přidat lehce napětí na CPU a pokud nic, tak na GK i CPU.
Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

wapreN
Level 2
Level 2
Příspěvky: 231
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod wapreN » 27 srp 2022 16:21

o sdd firmware updatu nevim
winy mám aktuální
extrahovaný event log jsem posílal do bsod sekce
unocorrectable error count u ssd nevidím
mám sklo z boku

Dodatečně přidáno po 1 minutě 41 vteřinách:
s tím nezvednutím fanů jsem to ještě nezkoušel ale zkusím, vzadu za cpu fanem 1 mám, 3 mám vepředu
xmp zkusím vypnout

ale tohle všechno se začalo dít až jsem se přestěhoval do mnohem teplejšího bytu kde je vevntiř 30C konstatně a začal jsem hrát náročné hry až před pár dny, v minulém bytu kde bylo chladno se nic takové nedělo

Dodatečně přidáno po 2 minutách 53 vteřinách:
teploty jsem sledoval přes cpuid a nic se podle toho nepřehřívalo

Dodatečně přidáno po 29 minutách 32 vteřinách:
Teploty z cpuid jsem taktez posilal do bsod threadu odemě

Erredar
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1126
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod Erredar » 27 srp 2022 16:52

80°C u 5600x je dost s takovým chladičem. Měl jsem na něm starého Ninju a přes 70 nešel. Každopádně kvůli tomu není bsod. Vyzkoušej první vypnout to xmp ryzen procesory mají špatný memory controller, i když upravuješ napájení curve optimizerem, stává se že pak je cpu nestabilní s ramkama při xmp. Doporučuji zkusit OCCT ten při testu napíše jestli nějaké jádro vykazuje chybu
Ryzen 5800x(XPG Levante), B550 mag tomahawk, 2x16GB Fury Renegade 3600Mhz CL16, Asus TUF RX6800, Kingston A2000 500GB+1TB, XPG CORE REACTOR 850w

wapreN
Level 2
Level 2
Příspěvky: 231
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod wapreN » 27 srp 2022 17:11

Myslis ze bych se mel podivat a prepastovat kdyztak?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod petr22 » 27 srp 2022 20:36

Za takhle ktratouckou dobu nemuze pasta nikdy vyschnout, to tak za 10-15 roku.

Pokud tam nejakou pastu mas, tak nema smysl sundavat procesor. Spis over, ze mas
chladic dotazeny - ze vsechny srouby jsou utazene co to jde.

Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod renek11 » 27 srp 2022 21:15

wapreN píše:Myslis ze bych se mel podivat a prepastovat kdyztak?

Pokud je to po přestěhování z chladnějšího bytu dejme tomu z cca 23-24°C do vyhřátého na 30°C pak je to jasný, že to hůř chladí a zároveň se při převozu mohl trochu uvolnit chladič. Takže bych se prvně podíval, jestli není uvolněnej a pak bych přidal ještě tak jeden nebo spíš dva další ventilátory do stropu bedny na odtah teplého vzduchu. Mělo by to byt ideálně tři IN a tři OUT.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

wapreN
Level 2
Level 2
Příspěvky: 231
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod wapreN » 27 srp 2022 22:00

měl bych počítat cpu chladič jako jeden ventilátor nebo ne? jestli ne tak bych potom mohl dat dva nahoru a měl bych 3 in 3 out

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod petr22 » 27 srp 2022 22:35

Zakladni problem je v tom, ze tu skrin navrhoval designer, ktery ignoruje fyziku zakladni skoly.

Je jedno kolik tam mas ventilatoru, kdyz jsou debilne umistene, jejich funkcnost je dost omezena.

Pokud by vyrobci slo o funkcnost, budou dva-tri ventilatory na predni stene a dva ventilatory na zadni
stene a zbytek otvoru bude neprodysne uzavren - presne jako to maji Apple Mac Pro desktopy (ty starsi,
ne ty co vypadaji jako kos na odpadky). Ze skrine je pak aerodynamicky tunel.

Ventilatory na procesoru se nepocitaji, ty se nepodilaeji na vyfukovani vzduchu ze skrine, pokud ale neni
odvod diostatecny, jen honi teply vzduch po skrini.

Kdyz horni diry na ventilatory zakryjes, zlepsis airflow ve skrini. Nicmene porad zustavaji 3 saci a jen 1 vyfukovy
ventilator, coz je principialne spatne.

Schvalne se podivej na grafiku - jeji chlazeni je primo dilo genia, kdy je nasavan vzduch z prostoru pod kartou
a nasledne teply vzduch rozfoukavan po skrini, kdy ho sice jde mensi cast ven zadem, ale vetsina se pouziva ke
chlazeni cpu, ktere je hned na - takhle hloupe navrzene jsou bohuzel temer vsechny existujici chladice. To take
prispiva k vyssi teplote uvnitr skrine.

wapreN
Level 2
Level 2
Příspěvky: 231
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod wapreN » 27 srp 2022 23:19

přesně tak, mám na té horní díře položené věci které tomu proudění pomáhají, ten teplý vzduch z grafiky přímo do cpu a nvme jsou geniální nápad, to jsem právě zjistil včera

Dodatečně přidáno po 2 minutách 17 vteřinách:
zkontroluju chladič a přidám větrák co nejvíc dozadu nahoru a uvidíme jestli to pomůže

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9600
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak zlepšit teplotu v pc

Příspěvekod Karrex » 28 srp 2022 08:56

A nějaký výsledky?

Dodatečně přidáno po 31 minutách :
renek11 píše:pak bych přidal ještě tak jeden nebo spíš dva další ventilátory do stropu bedny na odtah teplého vzduchu.


2 určitě ne, podívej se, jak je ta bedna řešená, přední horní by byl přímo mezi předním ventilátorem a CPU chladičem, všechen získaný vzduch by zbytečně tahal ven.
Bez něj jsou tyto 2 věci skoro v rovině a CPU chladič tak má krásně vzduch přímo z první ruky.

Obrázek
Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů