Vraceny PC HW (Harddisk) v rámci 14-ti dní a prodejce nevrací PLNOU castku - normalni?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vraceny PC HW (Harddisk) v rámci 14-ti dní a prodejce nevrací PLNOU castku - normalni?

Příspěvekod TomiDomi » 23 bře 2023 18:23

Dobrý den

Vracel jsem koupený HDD v rámci 14 dní (disk byl moc hlučný). Stál mě cca 5300 kč. Prodejce řekl že disk běžel cca 170 hodin (což mohl) a na základě toho a na základě (dle něho - § 1833 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) říká že si nechá 530 kč z prodejní ceny a vrátí mi "jen zbytek"... (cca 4700 kč) ? Má na to právo... je to standardní postup...?

X-krát jsem četl že vrácení zboží v rámci 14ti dní je snadné a vrací se plná částka. X-krát jsem online četl o tom jak lidé vraceli ( i disky přímo), nikdo nikdy (z toho co jsem JÁ viděl a četl) nezmínil že se nevrací plná částka...

Má na to prodejce tedy právo a v takové výši? (proč to lidé nezmiňují?)

(disk je jinak samozřejmě naprosto ok, nepoškozený atd.)

Děkuji

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vraceny PC HW (Harddisk) v rámci 14-ti dní a prodejce nevrací PLNOU castku - normalni?

Příspěvekod petr22 » 23 bře 2023 18:47

Samozrejmne ze na to ma pravo - aby si lidi nedelali z prodejcu pujcovnu, kdy si koupi treba fotak
a vrati ho po dovolene s nacvakanymi 3000 snimku a plny pisku, ocekavaje zpet plnou cenu.

170 je hodin hodne dlouha doba provozu na vyzkouseni disku a zjisteni, ze disk je hlucny. Tak nauctoval
prodejce opotrebeni, protoze ted disk musi prodavat jakozto pouzity za nizsi cenu.

Vzdyt jsi ten disk pouzival v kuse 7 dni, tedy polovinu 14denni lhuty.

Muzes kontaktovat COI, ta rozhodne, jestli to je nebo neni dle zakona.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 23 bře 2023 18:56, celkem upraveno 1 x.

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vraceny PC HW (Harddisk) v rámci 14-ti dní a prodejce nevrací PLNOU castku - normalni?

Příspěvekod TomiDomi » 23 bře 2023 18:56

No já bych ten disk vyndal z PC dříve, ale pořád jsem si říkal jestli si nezvyknu a jestli je to ok a prostě PC používám, takže disk jel no.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vraceny PC HW (Harddisk) v rámci 14-ti dní a prodejce nevrací PLNOU castku - normalni?

Příspěvekod mmmartin » 23 bře 2023 22:54

§ 1833: Spotřebitel odpovídá podnikateli pouze za snížení hodnoty zboží, které vzniklo v důsledku nakládání s tímto zbožím jinak, než je nutné k tomu, aby se seznámil s povahou, vlastnostmi a funkčností zboží. To neplatí, pokud podnikatel nesdělil spotřebiteli údaje podle § 1820 odst. 1 písm. i).


§ 1820: Sdělení před uzavřením smlouvy
(1) Směřuje-li jednání stran k uzavření smlouvy a používá-li při něm podnikatel výhradně alespoň jeden komunikační prostředek, který umožňuje uzavřít smlouvu bez současné fyzické přítomnosti stran (dále jen „prostředek komunikace na dálku“), nebo směřuje-li takové jednání k uzavření smlouvy mimo prostor obvyklý pro podnikatelovo podnikání, sdělí podnikatel spotřebiteli v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy nebo před tím, než spotřebitel učiní závaznou nabídku,

......

i) podmínky, lhůtu a postup pro uplatnění práva na odstoupení od smlouvy, jakož i vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy, pokud lze tohoto práva využít; náležitosti vzorového formuláře stanoví prováděcí právní předpis,
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Převod formatovaného textu na normalní.
    od BigSandy » 26 kvě 2023 07:27 » v Vše ostatní (sw)
    3
    1511
    od BigSandy Zobrazit poslední příspěvek
    26 kvě 2023 09:49
  • Adaptér na harddisk M.2 SSD PCIe NVMe
    od Bozan » 30 led 2024 15:55 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    424
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    30 led 2024 16:08

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů