výběr LCD monitoru

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
kachel
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: srpen 04
Bydliště: Karlovy Vary
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

výběr LCD monitoru

Příspěvekod kachel » 19 lis 2005 19:49

Ahoj,
chci si koupit 19" LCD a rád bych se zeptal na několik věcí.
Mysĺíte, že je velký rozdíl mezi normou TCO 99 a 03? Jestli má dneska cenu kupovat LCD ještě s TCO 99.
Jaký by podle Vás měla být min. svítivost? 300cd/m2? nebo více?
Máte nějaké zkušenosti s různými značkami? Např. Acer, Samsung?
Je velký rozdíl mezi 16,2 mil. barev a 16,7 mil. barev?
Jak hodně je znát, kdybych přepnul rozlišení na menší než nativní kvůli vysokým nárokům hry?
Moc děkuju za každou radu!

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 22 lis 2005 23:17

Normy popravdě nijak zvlášť nesleduju, ale nějakej extra tlak na přechod na TCO 03 nepozoruju. Než nějakej velkej přínos třeba pro zdraví nebo přírodu mi TCO 03 přijde spíš jako marketing. Podle normy, kterou danej panel splňuje bych se řídil až v poslední řadě.
Svítivost je zbraň dvojsečná, vysoká svítivost může v noci oslňovat a pak z toho bolí oči. Těch 300cd/m^2 bych považoval za rozumnou hodnotu, která určitě postačí. Zase asi nemá cenu honit se vyloženě za vysokou svítivostí.
Barvy jak píšeš ani nepoznáš.
Osobní zkušenosti se značkama nemám, ale existujou značky, který bych si z různejch důvodů vzal radši. Ale jinak vybírám vyloženě podle parametrů, osobní setkání může poskytnout diametrálně jinej zážitek.
U LCD se všobecně doporučuje, pokud je možnost, pžed vlastní koupí si ho nechat zapnout a předvést. Ale je mi jasný že tohle je stejně možný málokdy.
Přepínání na nižší rozlišení určitě poznat je, ale opět se s tím vyrovnává kus od kusu jinak. Na první pohled ta kvalita není zas až tak hrozná, ale když porovnáš obraz v nativním a interpolovaným rozlišení, ten rozdíl je hodně dobře viditelnej.

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 23 lis 2005 09:00

Podle mého názoru jas 300 cd/m2 je v pořádku. Další uváděnou hodnotou je kontrast, který se pohybuje většinou od 400:1 do 700:1. Ale tady neplatí na 100% pravidlo, že čím vyšší hodnoty, tak je monitor lepší. Někdy je lepší obraz na monitoru 250 cd/m2 + 400:1 než na jiném, co má 300 + 600:1.
A pokud nehodláš mít spoustu diváků kolem sebe, tak ani "honění se" za co největšími úhly pohledu nemá smysl.
Asi nejdůležitější parametr z těch uváděných je doba odezvy. Tady platí, že čím menší, tím lépe. Ale bohužel se stává, že to co je psáno, nemusí být realita.
A také bys mohl dát přednost monitoru, co má konektory D-Sub (VGA) i DVI.

Když se to všechno shrne, tak u nákupu LCD monitoru je nejlepší, když ho budeš mít možnost vyzkoušet předem nebo vidět u kámoše, anebo si najdeš recenzi na netu (např. tady)
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 24 lis 2005 19:46

Všechny normy a technické parametry jsou sice dobré věci, nezapomínej že jediným přístrojem který bude tvůj nový monitor sledovat jsou tvoje oči a ty máš jen jedny, takže si "každopádně" monitor nejdřív prohlídni v chodu, v každé lepší prodejně ti ho rádi rádi předvedou.Taky jsem přečetl spoustu recenzí a koupil si ve finále něco úplně jiného

Uživatelský avatar
kachel
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: srpen 04
Bydliště: Karlovy Vary
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

konečný výběr

Příspěvekod kachel » 25 lis 2005 21:36

Všem velice děkuji za reakce.
Po dlouhém :? čtení všech 19" LCD jsem si vybral 4. Byl bych hodně rád, kdyby jste mi pomohli s konečným výběrem. :rolleyes:

Acer AL1922As - ten má ale jen 250cd/m2, taky nevim jestli je to dobrá značka
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34374
Hyundai ImageQuest L91D - taky jen 250cd/m2
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34255
Samsung 193P - opět 250cd/m2, a je drahej
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=27016
Samsung 960BF - taky dost drahej
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34253

Všechny LCD mají PVA panel, kterej je prej lepší než TN viz.
http://www.svethardware.cz/art_doc-13A3 ... DDB72.html

Jediný, z čeho jsem nevybíral, jsou Philipsi, protože jsem nikde nenašel, jaký mají panel. Jinak se mi ale zdáli dost dobrý, tak nevim jestli nějákej Philips nevzít i tak?

Vyzkoušet si LCD bohužel nemůžu, kupuju to přes CZC, ale přinejhorším bych to snad mohl do 14 dnů snad vrátit, když to kupuju přes internetovej obchod.

A ještě, mam se taky dívat na to, jestli má monitor lesklý nebo matný displej? Nevim jakej je v tom v praxi rozdíl nebo kterej je lepší.

Ještě sem zapoměl, monitor budu využívat hodně na hry a trochu na video, ale trochu mě zarazilo, proč má Acer muj vybraný monitor ve třídě do kanceláře místo pro hráče. Přitom odezva je jen 8ms.

Tak jestli se na to někdo kouknete a poradíte tak Vám moc děkuju :D

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 25 lis 2005 21:53

Docela se mi líbí ten levnější Samsung. Acer se mě nelíbí vzhledově a k monitorům Hyundai nějak nemám důvěru, i když třeba parametricky taky nevypadá zle.
Lesklej/matnej dispej: Říká se že lesklý mají lepší barvy, sou ostřejší, a tak. Ale zase stačí jakejkoliv zdroj světla za zády a nic na tom nevidíš. Odráží se v tom úplně všechno, hůř se tomu hledá umístění tak, aby se ti v něm nic neodráželo.
Pokud nakupuješ přes net, měl by si mít záruku 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu. Akorát si nejsem jistej, jestli to platí i při osobním převzetí, ale asi jo. Myslím že v Alzasoftu je možno za určitejch podmínek před nákupem monitor shlídnout, zkus tam mrknout jestli nebudou mít i lepší cenu.

Uživatelský avatar
kachel
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: srpen 04
Bydliště: Karlovy Vary
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod kachel » 25 lis 2005 22:44

Tak to bych si vzal radši matnej.
Já si to nepřevezmu osobně, nechám si to poslat. Doufám, že se s tim nic nestane :evil:
Ten Samsung má ještě nevýhodu dodací lhůtu - neznámou. Pak se mi na něm moc nelíbí ta bílá barva... (radši bych stříbrnou) Ale nejdůležitější jsou parametry no. V Alzasoftu ho vůbec neprodávaj. Ten dražší tam maj ještě o 500 dražší než v CZC.
Ale nikde sem k těm monitorům nenašel recenze :-( Asi sou moc nový ještě... Hlavně bych rád, aby to nebylo v jiným než nativním rozlišení moc poznat :roll:

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 25 lis 2005 23:53

Mně se také ten Hyundai moc nelíbí, Acer je pro mě taková neznámá, moc bych mu nevěřil. Určitě bych si vybral jeden z těch Samsungů.
Vypadají, že jsou dost kvalitní, tak bys neměl mít se změněným rozlišením problémy.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 26 lis 2005 01:16

Nechci žádné značce dělat advokáta, takže jen pro doplnění: máme v práci asi 20 monitorů ACER 15 a 17" a provoz je zcela bez problému.

Uživatelský avatar
kachel
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: srpen 04
Bydliště: Karlovy Vary
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Acer nebo Samsung?

Příspěvekod kachel » 26 lis 2005 20:43

Tak sem zjistil, že ten levnější Samsung 960BF nemá PVA displej. :twisted: Hyundai teda taky nevezmu, když to říkáte. Teď nevim jestli ten Acer AL1922As nebo Samsung 193P+. Jak to vypadá tak Samsung je asi lepší značka tak vezmu ten. I když mmmartin píše, že i ACERi sou dobré, záleží ale taky jak v čem. Ale vzhledově se mi nezdá zase tak zlej.

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 27 lis 2005 09:30

Určitě Samsung, je skvělý a mám ho doma :D

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 27 lis 2005 10:45

Už je sice skoro po výběru, přesto se přidám.

1) matný vs lesklý
Jsem majitelem (záměrně ;-) ) lesklého typu a rozhodně bych doporučoval ten! Barevné podání je o dost lepší, než u "matných kolegů", černá je opravdu černá. Mám doma SONYho a je to opravdu bomba. Máš-li možnost, vyraž si někam do Datartu či něčeho podobného a mrkni na LCDčka, najdeš-li matný/lesklý vedle sebe, porovnej ;-) A s těmi odrazy: pokud si lcd postavíš na rozumné místo (tzn. nebude-li za tvými zády svítit nějaká bodovka), žádný odlesk neuvidíš
Kdybych si šel koupit nový lcd, jdu znovu do lesklého...

2) Acer vs Samsung:
Já osobně bych si Acer nikdy nekoupil, měl jsem tu možnost vidět už více výrobků této značky (a osobně si je osahat), všechno je to takový "levný plast" :mad: Teď nechci nikoho urazit, je to čistě subjektivní dojem ;-) Ale je to tak, je sice levnější, ale někde se ta nižší cena projevit musí.

Pak taky bych si dal velký pozor na TABULKU vadných pixelů - taková ta chytrá věcička, podle které ti uznají/neuznají reklamaci v závislosti na počtu vadných pixelů. Řekl bych, že tady by měl být Samsung lepší (ikdyž jsem konkrétní hodnoty nestudoval)
Rimms


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr monitoru k PC
    od natasahribek » 13 zář 2023 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    1987
    od natasahribek Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 13:09
  • Výběr monitoru k PS5.
    od Michalcin » 31 črc 2023 13:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    750
    od Michalcin Zobrazit poslední příspěvek
    31 črc 2023 13:40
  • Výběr monitoru do 8K
    od Martymarty » 13 pro 2023 11:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    948
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    13 pro 2023 17:46
  • Výběr 32" monitoru
    od tux » 14 úno 2024 23:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1293
    od tux Zobrazit poslední příspěvek
    20 úno 2024 15:57
  • Výběr monitoru na práci / fotky 27" Příloha(y)
    od Edom » 07 srp 2023 15:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    30
    2792
    od Edom Zobrazit poslední příspěvek
    17 srp 2023 16:00

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů