Nabíjení notebook baterie

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Yixi
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: prosinec 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Nabíjení notebook baterie

Příspěvekod Yixi » 04 úno 2010 21:13

Dobrý den

Četl jsem již několikrát návod jak maximalizovat výdrž a životnost baterie v notebooku ale od doby co mám nový ntb. si nejsem tak zcela jistý ohledně jednoho bodu a to jest:

- Když je baterie dobita na 100% a chcete nadále být připojen k síti, vyndejte baterii

Mám nyní Windows 7HP a nevím, jak zde funguje správa napájení, nicméně pamatuju si, že u starýho notebooku se to s Windows XP odehrávalo tak, že když jsem byl připojen k síti a zároveň se mi baterka dobila na 100% tak se asi 5% jelo z baterky, následně se to zas dobilo a stále dokola, nicméně u W7 když u 100% nabiju tak se mi po najetí v taskbaru na ikonku baterky kursorem zobrazí "Fully charged, not charging", tedy že je nabto a baterka se nedobíjí => je neustále na 100%. Znamená to tedy že nedochází k opotřebení baterie nebo tomu je i nadále?

Rád bych se pokusil dopřát baterce co největší výdrž u svého nového ntb. Můj starý chudák DELL měl z počátku také supr výdrž ale postupem času nešetrným zacházením (dobíjením prakticky kdykoli, neustále s baterkou v síti) odešla po roce uplně.

Asi je to v případě tohoto dotazu zbytečné přikládat bližší specifikace počítače, nicméně se jedná o Acer Aspire 5740G, verze s Core i3 a ATi M5470HD :)

Předem díky za odpovědi ;)
PC: C2Q Q9300 3GHz, 6GB DDRII 800MHz, GF9800GT 512MB OCC 700MHz, 500GB+250GB SATAII, ASUS P5Q Deluxe
NT: Ci3 330M 2.1GHz, 4GB DDRIII 1066MHz, ATi M5470HD 512MB, 640GB SATAII, 15,6" HD LED LCD

Reklama
peacoq
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Nabíjení notebook baterie

Příspěvekod peacoq » 04 úno 2010 21:21

''byl připojen k síti a zároveň se mi baterka dobila na 100% tak se asi 5% jelo z baterky, následně se to zas dobilo a stále dokola'' /
...takto to pravdepodobne neni.
Musel by jsi videt schema a nastaveni, zda pri adapteru proud ''tece'' do PC skrz baterii, coz je velmi malo pravdepodobne, a navic rizikove, protoze v to pripade, ze;
...dojde k vyndani baterie (proste k nejakemu jejimu nechtenemu uvolneni) i v pripade pripojenho kabelu, tak by PC musel kleknout/vypnout se, protoze napajeci obvod by byl podle teto logiky prerusen.

Obecne je to takto:
- k prebijeni nedochazi, aby snad stalym nabijenim doslo k poskozeni baterie
- baterie neslouzi jako napajeci zdroj pri zapojenem adapteru, tj. proud jde z adapteru, a nikoli cestou: adapter-baterie-pc (a ponechani baterky nema v tomto pripade vyznam).
- ale pro jeji ponechani mluvi dve veci:
/ omylem odpojis/vytrhes adapter (protoze kabel nedrzi tak pevne jako u stolniho a notbuk i svadi k tomu s nim neplanovane pohnout, a nebo proste omylem odpojis jiny kabel) a ...koncis nejen s praci na PC, ale treba i se systemem
/ a preci jen se jedna o napajeci obvod, ktery by mel byt uzavren (i kdyz je to samostatny obvod)

Pro objasneni; ... neni to jako treba televize a svitici dioda, kdyz telku vypnes jen dalkovym ovladanim a dokud ji nevypnes knoflikem. V tomto pripade je Tv pod napetim a zere proud.
V pripade PC je baterka de-fakto 'mrtva', kdyz pripojis adapter, a nema napajeci vyznam, ...ale neni nijak poskozovana, kdyz v PC zustane a pripojis adapter
(mozna jen opravdu minimalne a to prepetim, nebo co to je, ale nikoli ve smyslu ''radikalni'' zkraceni zivotnnosti, apod., ze by snad dochazelo k prebijeni/vytluceni kapacity).

Yixi
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: prosinec 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nabíjení notebook baterie

Příspěvekod Yixi » 04 úno 2010 22:00

Ok díky :) Asi jí tam budu nechávat, doteď jsem jí pro jistotu vyndval... sám výrobce to uvádí v manuálu (ne že bych si nějak v lásce pročítal manuál ale tahle konkrétní věc mě fakt zajímala)
PC: C2Q Q9300 3GHz, 6GB DDRII 800MHz, GF9800GT 512MB OCC 700MHz, 500GB+250GB SATAII, ASUS P5Q Deluxe
NT: Ci3 330M 2.1GHz, 4GB DDRIII 1066MHz, ATi M5470HD 512MB, 640GB SATAII, 15,6" HD LED LCD

Pablo
Level 1
Level 1
Příspěvky: 60
Registrován: leden 09
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nabíjení notebook baterie

Příspěvekod Pablo » 04 úno 2010 22:23

u většiny nových notebooku je konfigurace udělána tak, aby se baterky neopotřebávaly, dokonce býva přednastaveno, ze pokud se pripoji adapter a baterky ma např víc jak 95%, tak se ani nedobíji do tech 100% a bateria se nepoužívá vubec když je pŕipojen síťový kabel...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nabijeni
    od nakatomi » 30 pro 2023 12:52 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    10
    1213
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    03 led 2024 18:26
  • Nabíjení Lenovo notebooku Příloha(y)
    od nixxis » 08 lis 2023 13:09 » v Vše ostatní (hw)
    15
    3400
    od nixxis Zobrazit poslední příspěvek
    15 lis 2023 11:19
  • Optimalizované nabíjení 80% - Apple iPhone 15 Pro
    od Zabral68 » 03 dub 2024 17:36 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    7
    1978
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    06 dub 2024 10:52
  • 20Gbit kabel USB C USB C/USB A na prenost dat a rychle nabijeni
    od Ondras66 » 27 zář 2023 06:17 » v Vše ostatní (hw)
    6
    3715
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    02 říj 2023 11:46
  • nova originalni baterie do HP EliteBook 845 G7
    od p3v4x » 16 bře 2024 19:59 » v Vše ostatní (hw)
    3
    581
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    17 bře 2024 09:26

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů