Prosím o radu s výběrem extenderu

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod michael95 » 07 zář 2021 12:22

Při reorganizaci obýváku jsme přemístili router a od té doby ve svém pokoji nemám stabilní signál. Proto uvažuji o extenderu. Poloviční rychlost by mi nevadila. Internet většinou používám na vyhledávání informací, čtení zpravodajství, poslech hudby. Online hry nehraju.
Router je umístěn v obýváku a signál prochází přes kuchyň ke mě do pokoje. U mě v pokoji signál kolísá mezi 2/4 a 0/4, tedy stavem kdy internet funguje relativně dobře a stavem, kdy síť není vidět (nebo vidět je, ale nedá se k ní připojit). V kuchyni signál dosahuje 3/4. Obývák a kuchyň od sebe dělí přibližně 5 metrů a dvě zdi. Z kuchyně do pokoje je to 3-5 metrů (záleží odkud přesně) přes jednu zeď a skříně. Plánuji, že bych extender umístil právě do kuchyně. Můj dotaz zní, jestli mi na zlepšení pokrytí bude stačit některý z následujících extenderů, popř. který?


Díky za odpovědi.

Reklama
Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod Uziv00 » 07 zář 2021 15:11

Repeater nikdy.
Pokud jsi líný natáhnout kabel, pak použij powerline. Co to je najdeš zde: viewtopic.php?f=117&t=165570
Pokud preferuješ wifi, pak existují i powerliny s wifi: https://www.czc.cz/strong-powerline-wf- ... 57/produkt

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod michael95 » 08 zář 2021 12:12

"Repeater nikdy." Tak to jsem trochu zklamaný. Sice jsem od toho neočekával zázraky, protože i v hodnoceních produktů v internetových obchodech lze narazit na lidi, kteří říkají, že je to jen na dvě věci. Na druhou stranu jich zase není tolik, takže jsem si myslel, že to snad alespoň trochu funguje. Jinak co se týče powerlinu, cena mi přijde OK. Jen vědět, jestli a jak rychle by to fungovalo na našich více než 20 let starých rozvodech. Navíc s tím, že by adaptéry byly provozovány na rozdílných fázích.
Ještě dotaz ohledně repeateru: zpomaluje internet jen tomu, kdo ho používá, nebo i ostatním, kteří se připojují přímo na router?

flacek
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 130
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod flacek » 08 zář 2021 12:23

Powerline funguje v pohode i na siti TN-C z 90let, s tou fazi to ale bude asi horsi. Jako fungovat to asi bude, ale snizi se rychlost. Myslim ze ITCrowd to testoval.

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod michael95 » 08 zář 2021 13:25

Ano, testoval, píše tam, že došlo k výraznému zpomalení, není ale jasné o kolik ve srovnání s repeaterem. To hold nebylo účelem článku. :-)

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod Uziv00 » 08 zář 2021 14:17

"jestli a jak rychle by to fungovalo na našich více než 20 let starých rozvodech" - v článku se testovalo na rozvodech v předrevolučním paneláku (doslovná citace). To je více než 20 let. Stačilo pozorně číst.
K rozdílným fázím - pokud si seš opravdu jist, pak buď phase coupler: https://www.conrad.cz/p/kemo-powerline- ... ?&vat=true
nebo nezbývá, než vyzkoušet ten extender a doufat.

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod michael95 » 12 zář 2021 17:16

Nejprve se omlouvám za nedostatek důvtipu. Článek jsem četl, ale nějak mi nedošlo, že si sám z těch čísel můžu vypočítat, o kolik procent se připojení zpomalilo, a toto číslo pak porovnat s očekávaným zpomalením u extenderu.
To jsem nakonec udělal a na základě toho jsem se rozhodl zkusit nejprve extender a do powerlinu jít až v případě, že by nefungoval dle mých očekávání. Pořídil jsem ho v kamenném obchodě, aby bylo jednoduší ho vrátit, kdyby byl k ničemu. Žádný z výše uvedených ovšem už neměly, proto jsem koupil tento. Zatím jsem s ním docela spokojený. Rychlost v testech sice vychází 5-11 Mbit/s (před tím byl úspěch dostat se ke 2-4 Mbit/s), což asi není žádný zázrak, ale zdá se, že na mým uživatelským nárokům to dostačuje. Hold nejsem nijak náročný uživatel :-). Pro jistotu to tu ještě týden, dva nechám otevřené, kdyby se na mojí spokojenosti něco změnilo.

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Prosím o radu s výběrem extenderu

Příspěvekod michael95 » 18 říj 2021 11:54

Vzhledem k tomu, že jsem s extenderem i nadále spokojený, vlákno zamykám. Děkuji za pomoc.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Prosím o radu jak předělat PC
    od ruzi.jiri » 22 srp 2024 07:54 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    2423
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    23 srp 2024 12:10
  • Žádost o radu s koupí notebooku
    od Impo168 » 31 led 2025 14:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    1859
    od Impo168 Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2025 14:39
  • Rada s výběrem monitoru
    od Ondrejjj » 10 pro 2024 23:52 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1765
    od Ondrejjj Zobrazit poslední příspěvek
    11 pro 2024 11:01
  • Pomoc s výběrem herního PC
    od RyeNi » 31 bře 2025 12:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    2690
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    31 bře 2025 19:37
  • Pomoc s výběrem PC monitoru. Příloha(y)
    od ski1961 » 17 dub 2025 11:17 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    29
    6473
    od windroid2 Zobrazit poslední příspěvek
    22 dub 2025 20:28

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti