server

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
malkomx
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 03
Bydliště: Opava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

server

Příspěvekod malkomx » 13 bře 2005 15:46

Mám tekové dilema: síť o 5(v budoucnu 7)pc potřenuje server(ukládání dat, stahování pošty,pripojení k internetu)
Otazka 1: Mám investovat do server řešení(od nějaké firmy) nebo mi bude stacit nejaký poskládaný pc na procesoru AMD XP 2200 s 256MB pamětí atd..
Otázka 2: Co je lepší Win Server 03 nebo Linux(popřípadě jaký)

díky MX :roll:
Naposledy upravil(a) malkomx dne 14 bře 2005 10:08, celkem upraveno 1 x.

Reklama
Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 13 bře 2005 17:00

takže vezmu to popořadě:

AD0: píše se dilema :lol:

AD1: do žádného řešení bych neinvestoval, je to zbytečně drahé, stejně tak tebou navrhovaný PC, který je naprosto zbytečně výkonný! naprosto postačuje nějaké PC třeba 333MHz, obecně radši Pentium, a nebrat Cyrix a podobné :lol: Pokud těch 7 PC bude přistupovat na server často, chce to akorát rychlý disk, jinak nic. Připojení k netu se nasdílí pomocí proxy serveru, pošta pomocí mail serveru, sdílení dat třeba zprovozněním lokálního DC hubu nebo FTP serveru atp...

AD2: já jsem rozhodně pro Linux, postupně do něj začínám pronikat, obecně je to lepší alternativa pro server, a navíc za něj nezaplatíš ani korunu! Jaký, to je otázka. Četl jsem že k dobrým patří distribuce Debian nebo třeba Slackware, ale obecně jakýkoliv Linux je vhodný jako serverový systém. Já to budu zkoušet na Mandrake s grafickým prostředím, pro začátek to není takový šok oproti Windows

pak napiš, jak jsi to vyřešil
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
malkomx
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 03
Bydliště: Opava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod malkomx » 14 bře 2005 10:09

díky, mohli by jste mi prosím poradit kde najít nějakou literaturu k linuxu nebo doporučit knížku o linuxu(server)

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 14 bře 2005 12:28

Co člověk to názor, já bych se přikláněl k Windowsovskému řešení :wink:

Proč raději Windows? Protože Winy zná každý, jejich správa je relativně snadná a levná. To o Linuxu říci nemůžeš.

Volba operačního systému bude taktéž záviset na tom, kolik lidí k němu bude přistupovat a co všechno bude zajišťovat. Moje zkušenost s Windows s fkcí FILESERVERu, EMAILSERVERu a PROXYSERVERu je více než dobrá. Nastavíš to a jede to - samozřejmě musíš aktualizovat - ale co dnes aktualizovat nemusíš, že....
POZOR na omezení klasických OS na 10 síťových uživatelů!

MS Server 2003 nepotřebuješ, pokud nebude více jak 10 userů nebo pokud si vystačíš pouze s pracovní skupinou (namísto domény).

Jestli se přecijen necháš zlákat na Linux, doporučoval bych ti např. SUSE nebo Mandrake, případně RedHAT.
Rimms

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 14 bře 2005 18:43

aha, no já jsem myslel, že to má být nějaké profi řešení :lol:

Pokud ne, tak samozřejmě stačí Windows třeba 2k, na něj hodit proxy a podobné. Je to velice levné, mnohdy i zadarmo a jede to během pár minut (instalace je chvilička, konfigurace v podstatě žádná). Taky s tím mám zatím jen ty nejlepší zkušenosti!

No a proč Linux? Protože tam se moc nestává, že se PC sekne a pokud u toho nesedí pořád někdo, tak nejedou PC v celé síti :lol:
Pokud je jich v malé firmě 5 nebo 10, tak to ještě jde, ale ve velké už to je problém, když třeba nejede celá budova :lol:

Ale klidně se mnou nesouhlaste, to je jen můj názor!

PS: O linuxu se dočteš na netu, hlavně http://www.abclinuxu.cz a taky se mrkni sem: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=619

Jo taky je důležité, kdy potřebuješ ten server zprovoznit. Jestli na to máš pár dní, tak určitě Win, učení Linuxu je na delší dobu.
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 14 bře 2005 19:52

teď jsem na netu našel naprosto geniální řešení. Je to distribuce Linuxu, která se jmenuje Linux LiveCD Router. Má to 83MB, je to bootovatelné, takže nemusíš mít nic na HDD a teď to nejlepší - minimální konfigurace:


One dedicated computer with the following minimum specifications: 486 Processor, 16 MBytes of RAM, 2X CDRom Reader, Floppy Drive, 1 or 2 ethernet cards. NO hard disk! Optionally a WIFI card



Features
# Share and Firewall your broadband or dedicated Internet connection
# Includes Firewall Shorewall and Masquerading (NAT)
# Does not require any installation. It is a LiveCD, your computer simply boots straight from the CD. Does not require a hard disk
# Supports DSL, Cablemodem, Fixed IP and Dial-Up
# Traffic Control, QoS
# DHCP Client and Server
# Remote SSH administration
# Includes DNS Cache to accelerate surfing
# Includes SNMP Monitoring, MRTG graphical statistics
# Use standard and low cost computer, networking and wifi hardware (also USB)
# Can use multiple ethernet and wifi 802.11a/b/g cards. Supports PCI, USB and PCMCIA cards (can replace external Access Points!)
# Linux Software compatible with Windows and Mac Networks


adresa je: http://www.wifi.com.ar/english/

myslím, že hodně dobrá alternativa :lol:
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
malkomx
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 03
Bydliště: Opava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod malkomx » 15 bře 2005 18:17

tak tohle je něco co jsem hledal hodně dlouho (hned to testnu) jelikož jsem ale lama v linuxu tak to bude asi na dlouho.
díky za všechny rady asi se pustím do toho linuxu čekaj mě dlouhý večery :)
MX

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 15 bře 2005 19:01

já myslím, že ne. Na stránkách to popisují jako velice přehledné a jednoduché i pro ty, kteří nemají naprosto žádné zkušenosti.

no a na téhle stránce http://www.linuxsoft.cz najdeš v sekci Distribuce ještě nějaké další pro tvorbu serveru, některé jsou dokonce jen na několik disket, myslím.

Hodně štěstí a hlavně potom napiš, jak to celé dopadlo :lol:
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
bobhy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: únor 05
Bydliště: Vyškov
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod bobhy » 15 bře 2005 22:02

Ac jindy rikam, ze pro uzivatele je nejlepsi jim tam mrsknout ty jejich okna, tak u serveru se rovnez priklanim k Linuxu. Jeho konfigurace se da zvladnout, popripade s tim urcite nekdo pomuze a pokud sikovna uklizecka nepretrha kabely od sitovek a napajeni jako se to stalo u nas tak to proste pobezi. A urcite s mensimi HW naroky nez wokna, Navic si to clovek muze usit opravdu primo na miru pro svoje potreby coz u woken vetsinou nejde ... A taky pozor na legalni software. Pod linuxem vsechno tohlese je vetsinou free nebo se to da sehnat a taky samotny OS je zdarma s cim by jsi mel pocitat i u stavby serveru.. Pokud chces byt v pohode pocitej i s cenou za wokna ...
Bobhy


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1506
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Spam server Discord
    od luckydasty » 05 srp 2023 18:43 » v Komunikace na internetu
    1
    2124
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    06 srp 2023 13:34
  • Pomůže mi někdo rozjet server Fujitsu Primergy TX1320 M3 ?
    od roninn » 10 srp 2023 16:58 » v Vše ostatní (hw)
    2
    1438
    od roninn Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 21:18
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1165
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • macbook air 1466 2017 nelze reinsatlovat system "zotavovací server nelze kontaktovat"
    od drobino » 28 srp 2023 19:36 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    2
    4842
    od drobino Zobrazit poslední příspěvek
    28 srp 2023 21:31

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů