Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP? Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod Blitzkrieg » 13 lis 2017 00:19

Ahoj všem,
mám takové menší dilema, se kterým si nevím úplně rady, takže bych velmi ocenil, kdyby se k tomu někdo vyjádřil... 8)

K věci: Při rekonstrukci kuchyně jsem si nechal provrtat díry z obýváku -> do pracovny -> až do mé ložnice, kde mám stolní počítač. (konečně jsem se tedy dostal k tomu, že bych měl PC propojeno LAN kabelem s routerem...). Dosud jsem používal powerline, ale pro mé potřeby není ideální (max. rychlost, nestabilita při simultánním používání několika spotřebičů s velkým příkonem), takže bych přímé spojení kabelem rozhodně ocenil.

Nyní ale stojím před otázkou, jak ale vlastně propojení s routerem realizovat? Mezi routerem a PC je vzdálenost přibližně 22 metrů (započítáno vedení kabelu podél zdi atd.) a díry ve zdi jsou tak akorát na protažení jednoho kabelu. Vzhledem k problémům s jakýmkoliv vrtáním, sekáním do panelu, bych nedělal žádné LAN zásuvky (stejně by k ničemu nebyly třeba) a přímo vedl lankový LAN kabel z routeru do PC. Tedy pokud to není problém?
Nevím, ale jestli jít do klasického UTP nebo vzít FTP/STP? Vzdálenost přeci jen není úplně malá a kabel bude veden kobercem, zdmi a lištami na PVC podlaze kolem sušičky, subwooferu, NASU a televize... Když už jsme u toho, tak mě napadá, jestli není nějaký problém s tím, že kabel místy povede v těsné blízkosti ústředního topení? (v několika místech vzdálenost tak 2 cm od přívodních trubek) Teplo snad nevadí a vlhkost z topení tam bude minimální, ne? :idea:


Každopádně požaduji Gbit, takže pokud bude OK "normální" UTP kabel, tak bych vzal vzhledem k ceně a pozitivním zkušenostem ke značce asi tento:
https://www.mall.cz/sitove-utp/premiumcord-patch-kabel-utp-cat6-30-m-sedy

+ bych ustřihl koncovku na jedné straně, protáhl ho dírami, a na ustřihlý konec nakrimpoval tento RJ45 konektor:
https://www.czc.cz/premiumcord-konektor-rj45-utp-cat6-na-drat-lanko/62925/produkt

Předem díky za jakýkoliv přínosný komentář...

Reklama
Uživatelský avatar
zdenek92
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: leden 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod zdenek92 » 13 lis 2017 06:26

Podle mého názoru na 22m urcite bude stacit UTP. Trubky si myslim ze problemem nebudou.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod drobino » 13 lis 2017 08:54

Pokud vim tak pro rozvody internetu po panelacich se pouziva utp kabel i ve vetsich delkach ve stupackach s el. Vedenim takze by to problem byt nemel.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod Blitzkrieg » 13 lis 2017 11:52

Ok, díky - vezmu UTP... ;-) V mezičase jsem se o tom snažil ještě něco dozvědět na různých fórech a zjistil jsem, že bez správného usazení (uzemnění) může být stíněný kabel horší než normální UTP, takže jeho použití rozhodně postrádá smysl...

Jenom mě ještě napadá, jestli vzít licnu nebo drát? Pokud vím, tak se na delší spoje, které jsou napevno usazené používá drát... To bych ale pak asi musel vytvořit nějaký "mezikus" (= LAN zásuvka ve zdi atd.), protože drát se asi nemůže přímo zpojit do PC, nebo ano?

LaB
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 842
Registrován: duben 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod LaB » 13 lis 2017 12:20

Proč by se drát nemohl zapojit do PC? Licna je podle mě vhodnější na kratší propojovací kabely. Já bych dal drát. Pokud se pletu, tak mě určitě někdo opraví.

Melis
Level 3
Level 3
Příspěvky: 563
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod Melis » 13 lis 2017 12:28

Jako vedení drát a na konec bych dal zásuvku, třeba i na omítku.
https://www.alza.cz/zasuvka-utp-2x-rj45-d40047.htm

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod drobino » 13 lis 2017 12:31

Popravde jeste jsem nevidel ze by nekdo pouzil licnu. Teoreticky ma licna diky vetsimu celkovemu povrchu lepsi vodivost a bude odolnejsi pri mechanickem namahani ohybem ale na 30m bude rozdil minimalni a drat se pouzival temer vzdy co jsem zatim videl.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod Blitzkrieg » 13 lis 2017 15:41

LaB: Měl jsem vsugerováno, že drát se používá jen ve zdech apod. a není vhodné jej propojovat s koncovým zařízením (PC,...) - tj. musí vést do nějaké LAN krabičky a z ní pak vést nějaký klasický lankový patch kabel do koncového zařízení. Očividně jsem si to myslel blbě... :D

Každopádně, pokud doporučujete drát, tak se budu muset podívat po nějakých jiných kouscích (ten PremiumCord je jako všechny hotovky licna)

Namátkou jsem narazil na tento: https://www.alza.cz/kabel-utp-pro-rj45-d97417.htm

Je sice zbytečně dlouhý a znatelně dražší, ale pokud je pro mé použití vhodnější drát než licna, tak těch pár stovek rád připlatím...

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod drobino » 13 lis 2017 17:30

To nebylo myšleno že ji nemůžeš použít spíš jsem to myslel tak že drát se používá běžně i na vedení ne jen ve zdi. Pokud již máš s něčím zkušenost a víš že je kvalita dobrá není důvod nevzít kabel z prvního odkazu. Ale musíš dávat pozor aby se ti vlákny v konektoru spolu nezkratovali myslím že dráty půjdou snadněji krimpovat.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10917
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod zeus » 13 lis 2017 18:22

drobino píše:musíš dávat pozor aby se ti vlákny v konektoru spolu nezkratovali myslím že dráty půjdou snadněji krimpovat.

Kolik jsi toho okrimpoval?!
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

LaB
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 842
Registrován: duben 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod LaB » 13 lis 2017 18:56

Drobino: Možná to dělám celý život blbě, ale do konektoru se strká neoholený drát...

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Propojení PC s routerem (30 metrů) - UTP/FTP/STP?

Příspěvekod drobino » 13 lis 2017 21:09

Jiste moje blbost omlouvam se nejak jsem si neuvedomil krimpovani rj45 spis jsem drat strkal do wago svorky. :lookround:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli
    od Fanda_ » 25 led 2024 20:47 » v Administrace sítě
    4
    1489
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    29 led 2024 16:39
  • Rychlost portu za routerem RT-AX58U Příloha(y)
    od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
    15
    2871
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 08:40
  • propojení routeru a switche Příloha(y)
    od sandy22 » 08 říj 2023 18:58 » v Sítě - hardware
    10
    3478
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 říj 2023 12:11
  • Propojení tabletu se 2 zařízeními
    od zicomp » 24 kvě 2023 15:40 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1484
    od zicomp Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 15:40
  • 2 monitory na různých místech + propojení
    od Asanoth » 04 bře 2024 11:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    884
    od Asanoth Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 11:19

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti