Viditelnost NASu v domácí síti

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 18 čer 2018 18:37

Zdravím,
mám v domácí síti zajímavý problém s viditelností NASu a asi bude nějaký problém s NETBiosem. Pokud by někdo k tomu věděl něco bližšího budu rád. O co jde:
1. problém: Na název NASu ping funguje ale Net view hlásí chybu - viz obr. 1 (Někdy je ta chyba net view č. 64 "Zadaný síťový název není již dále k dispozici".) - viz Obr. 1
Obr1.png

2. problém: NAS je vidět jako další zařízení, jako multimediální zařízení také, ale jako počítač ne - viz obr. 2. Namapovat složky NASu přes jeho název jde ale bez problémů - viz obr. 2
3. problém: Pokud přidám umístění v síti (na nějakou složku NASu), pak se proklikám až na root NASu, vidím všechny složku NASu a NAS je vidět ve stromu sítě v průzkumníku. Není však pořád vidět jako samostatný počítač a ani při otevření sítě v jakémkoli programu není NAS vidět a není přístupný. - viz obr. 2 - (oranžově označeno).
Obr2.png

Nemáte s tím prosím někdo zkušenosti? Ještě jsem zapomněl napsat, že na NASu je nastaven protokol Samba 3.

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10918
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod zeus » 18 čer 2018 19:40

Jsou pocitace a NAS ve stejne skupine/workgroup? 2. a 3. tomu nenasvedcuji.
1. s tim souvisi (nedosazitelny nebo spatne nastaveny master browser na NetBIOS).
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 18 čer 2018 20:00

Ano jsou. Všechny počítače jsou ve skupině WORKGROUP a NAS má nastaveno WORKGROUP v souborové službě - viz Obr. 3.
Obr3.png

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 18 čer 2018 20:12

ad 1) net view by měl vypsat minimálně počítač na kterém je spuštěn. Pokud tam skočí sytémová chyba nebude problém v NASu
2) a 3) Vidět je to tak proto, že na NASu běží něco jako DLNA (UPnP). Hloupá nová okna (od 7 výše) to pak zobrazují takto blbě. Pokud chceš, abys měl zopbrazen NAS jako počítač, tak musíš veškeré tyto služby vypnout.
Pro zkoumání sítě nepoužívej nástroje windows, ale např. netscan: https://www.softperfect.com/products/networkscanner/
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 18 čer 2018 20:23

Ještě malá poznámka. Pokud jsem měl donedávna nastaven protokol Samba1, tak byl NAS vidět i jako multimediální zařízení i jako počítač. S novou dubnovou verzí W10 ale bohužel Samba1 už nejede a po přepnutí na Samba 3 NAS už vidět není a nastala ta výše zmíněná situace.

Co mám konkrétně v NASu vypnout (DLNA UpnP), abych se pokusil zobrazit nas jako počítač?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 18 čer 2018 20:58

Všechno kromě samby.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 08:34

No abych pravdu řekl NAS má tolik nastavení (už ze základní instalace) + další nainstalované aplikace, že pojem "vypnout všechny služby" je pro mne, jako pro v tomto směru laika, dost nereálné abych nezrušil nějakou základní funkčnost, kterou potřebuju (Synology Backup, Synology CloudStation, DownloadServer, atd.). Co se týče souborových služeb, tak tam je zapnuta jen Samba. Včera jsem ještě zkoušel vypnout (odinstalovat) aplikace, co mají co dočinění s DLNA - mediaserver (komunikuje s televizí), videostation a photostation, ale nevedlo to k žádné změně. Mediaserver jsem pak nainstaloval zpět, protože bez něho Samsung televize s NASem nekomunikuje.

Nicméně vše fungovalo a NAS byl přístupný a vidět, NetBios jel v pořádku, dokud jsem jel na Samba1. Po přepnutí na Samba 3 prostě NetBios nefunguje.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 19 čer 2018 08:47

Pořiď si WinXP. Ty to zobrazí normálně. Víc k tomu nemám co říct.
Pokud tvůj NAS umí NFS, pak si můžeš pořídit linux. A zase se zobrazí normálně.
Ani jsi nezkusil, co ukáže netscan, popřípadě jsi to z mě neznámých důvodů zatajil.
NetBios očividně funguje, když můžeš připojit síťový disk "net use \\jmenonasu\disk"
Víc k tomu nemám co říct.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 09:24

- ad WinXP - rozumím sarkasmu.
- linux nechci, protože jsem s ním v životě nepracoval. Nicméně o mne ani tak nejde, protože jde o domácí síť 5 členné rodiny, kde použití linuxu na všech stanicích vůbec nepřichází v úvahu. V síti je 5 desktopů, televize, internetový telefon, tiskárna + ubiquiti AP a na něm všechny mobilní telefony + variabilně asi 4 notebooky. Představa, že rodinu nutím, aby měla na desktopech linux je naprosto nereálná.
- Včera jsem se vrátil po tvé poslední radě domů z kina asi půl hodiny po půlnoci a neměl jsem už sílu kromě toho, co jsem zkusil, zkoušet ještě ten netscan. Teď jsem v práci, až přijdu domů a budu mít chvilku času, tak si ten netscan stáhnu a vyzkouším.
Nějaké konkrétní doporučení co přesně mám v tom netscanu spustit a jaký výsledek mám pak dát sem k posouzení? Nejsem síťař a nevím, co mám testovat a co by pomohlo k posouzení mé sítě.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 19 čer 2018 10:55

remkren píše:Nicméně o mne ani tak nejde, protože jde o domácí síť 5 členné rodiny
Tohle chtělo napsat hned.
Lze řešit:
Nasdílením vlastnického adresáře jako síťový disk. Tohle lze i profilovat, tedy, pokud je na jednom PC více profilů, pak každý přihlášený bude mít svůj disk.
Vytvořením zástupce na ploše ve tvaru "\\NAS\". Pak by se měl otevřít průzkumník a v něm by se měla dát procházet struktura NASu v závislosti na právech.
Použitím souborového správce - např. totalcommanderu.
A myslím, že by někdo přišel ještě na další.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod TRNX » 19 čer 2018 11:04

Ano taky by to šlo řešit způsobem, že v NASu v Správci úložiště vytvoříš iSCSI LUN, následně iSCSI Target a pak na jednotlivých stanicích připojíš úložiště přes iSCSI. V průzkumníku přibude disk a bude vypadat jako by byl součástí HW daného PC. Ovšem pro rychlejší a jednodušší konfiguraci bych použil postup co píše ITCrowd.

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 11:16

ITCrowd píše:Tohle
Lze řešit: ...

Samozřejmě takhle nějak to řeším pomocí zástupců a nebo vytvořených disků na sdílené složky NASu. Takže řešitelné oklikou to je a taky to tak řeším a navíc používám Altap Salamander s uživatelskými zkratkami na místa v síti, jen mne zajímá proč to standardně nejede a proč to jelo na Samba 1 ale na Samba 3 dělá NetBios psí kusy.

A ještě k tomu zástupci "\\NAS\" na ploše. Tohle prostě nefunguje a hlásí to myslím (teď si přesně nepamatuju), že server nenalezen. Funguje ale "\\NAS\Nějaká sdílená složka NASu" a jakmile se pak doklikám o úroveň výš, tak jsem na \\NAS\ a vidím všechny složky NASu. Přímý zástupce na root \\NAS\ ale nefunguje - to už jsem ale psal při tom vysvětlení toho obrázku 2. Kdyby fungoval ten přímý zástupce na \\NAS\, tak se ani neobtěžuju tady vznášet dotazy, ale vysvětlovat doma manželce nebo synovi, že musí kliknout na nějakou složku a pak jít o úroveň výš, aby se dostali na všechny složky NASu je nadlidský úkol, ne kvůli tomu že by byli blbí, ale proto, že musím pořád poslouchat, proč to nejde přímo, když to ještě před měsícem šlo.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1661
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Připojení k síti Eduroam
    od adobereader » 23 kvě 2023 22:30 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1338
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 08:40
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1268
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • v nouzovém režimu se sítí nejde internet
    od DeNNI85 » 08 pro 2023 11:14 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1710
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    11 pro 2023 10:55
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    1339
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů