Wifi Router - jaký vybrat?

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Al_Capone
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Wifi Router - jaký vybrat?

Příspěvekod Al_Capone » 17 zář 2018 17:04

Potřeboval bych poradit jaký pořídit wifi switch/router. Moje Situace:

Bydlím na vesnici. Internet mám zařízený od poskytovatele T-Mobile - Pevný internet vzduchem, 20 Mbit/s. S tím jsem dostal router - Huawei CPE B2338-168 (Skládá se ze dvou jednotek - vnější (na střeše) a vnitřní (Wifi router). Tento vnitřní router je ve 2. patře baráku. Mám z něho z LAN portu natažený kabel do přízemí, kde chci mít Wifi pokrytí, což horní router ve druhém patře nedává. Router v přízemí bude v rohu bytu o výměře cca 40m2, V cestě vždy max 1 zeď 30 cm Obyč. tvárnice.

Jaký router byste doporučili? Ideálně samozřejmě nejlepší cena/výkon, připojovat na Wi-Fi budu notebook a mobil. Chci si zavést i projektor, nevím, zda tam můžu video přenášet po Wifi, zda to vůbec projektory už umí, ale plánuju do projektoru přivést normální HDMI, bude mít teda cca 10-12 metrů. Vzhledem k rychlosti netu (Stahuju reálně klasicky cca tu desetinu - 2 Mbit/s) to nemusí být žádný dělo.

Díky za odp :)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wifi Router

Příspěvekod ITCrowd » 17 zář 2018 17:58

Předně - řekl bych, že si pleteš jednotky.
Připojení máš 20Mbit/s. Rychlost stahování se ale většinou udává v MB/s.
Rozdíl je bit a Byte, přičemž 1B = 8b, tedy stahuješ rychlostí 20/8 = 2,5 MB/s. (Což odpovídá tebou udané číselné hodnotě). Ano, na velikosti (B) skutečně záleží :-)
A k další části: Dle popisu jsem pochopil, že máš natažený kabel do přízemí. Tedy nepotřebuješ router, ale postačí AP (Access Point), který na ten kabel připojíš. Popřípadě můžeš použít router zapojený jako switch (viz. můj podpis).
AP si zvol dle parametrů, které požaduješ - např. obě pásma wifi atd.
A mimochodem - dávat wifi router někam do rohu rozhodně není ten nejlepší nápad. Spousta problémů s nedostatečným signálem se jednoduše vyřeší pouhým přemístěním routeru na vhodnější místo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Al_Capone
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wifi Router

Příspěvekod Al_Capone » 24 zář 2018 07:33

Pravda, pletu si jednotky :D. Zatraceně, jsem to ale idi... Ok, stačí AP.
Každopádně jsem provedl laické měření :D přes web rychlost.cz po místnosti s mým starým AP TP-LINK TL-WR743ND.
Přímo u Wi-Fi vysílače:
PC- D: 20,47 Mbit/s, U: 5,35 Mbit/s, Ping: 22ms
Mobil- D: 19,73 Mbit/s, U: 5,27 Mbit/s, Ping: 27ms
Roh místnosti s Wi-Fi vysílačem:
PC- D: 19,78 Mbit/s, U: 5,56 Mbit/s, Ping: 25ms
Mobil- D: 18,31 Mbit/s, U: 5,33 Mbit/s, Ping: 30ms
Roh druhé místnosti se zavřenými dveřmi (nejdál, kde Wi-Fi potřebuji)
PC- D: 19,64 Mbit/s, U: 5,25 Mbit/s, Ping: 26ms
Mobil- D: 1,77 Mbit/s, U: 1,66 Mbit/s, Ping: 26ms

Takže výsledek jasný - mobil už to na druhém rohu úplně 100% nedává. Řešení - umístění AP. No, te'd mám od routeru ve 2. patře veden kabel do přízemí (cca 8 metrů) přímo do AP v rohu a propojku 0,5 metru do stolního PC. AP bych mohl dát doprostřed bytu na strop a celkem by to i vyšlo, že by kabely nebyly vidět, ale bylo by to cca 15 metrů kabelu od routeru ve 2. patře + z AP zase 8 metrů zpět ke stolnímu PC, navíc těch 8 metrů společně se silovými kabely rozvodu v baráku, jestli to není takové neproduktivní. Kdoví, o kolik moc by rychlost stoupla, pořád potřebuju signál "za zdí"...
Chci se ještě zeptat, zda daný AP (TP-LINK TL-WR743ND) je už fakt stará vykopávka a vyplatí se ho nahradit novým, který bude mít lepší parametry, nebo si nechat tenhle a být spokojen...

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wifi Router - jaký vybrat?

Příspěvekod ITCrowd » 24 zář 2018 11:58

Záleží na tom, co vlastně od AP chceš...
Osobně bych to řešil tak, že bych v rohu nechal switch, na ten bych připojil stolní PC kabelem a kabelem AP. AP bych pak vzal takový, který má napájení PoE - Power over Ethernet (napájení je vedeno síťovým LAN kabelem, není tedy třeba žádný další zdroj). K tomu lze použít buď PoE injektor, nebo koupit přímo switch, který PoE umí.
Nějaký nástřel...
AP: https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi/91920/produkt
AP - obě pásma: https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-lo ... 49/produkt
Oba modely by měly být dodávány s PoE injektorem.
V případě prvního by stačil jako switch tvůj TP-link.
V případě druhého by byl vhodnější gigabitový switch, např.:https://www.czc.cz/tp-link-tl-sg1005d/65415/produkt
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Který router vybrat?
    od HelFix » 23 říj 2023 20:09 » v Sítě - hardware
    11
    2294
    od HelFix Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 21:33
  • Jaký router vybrat?
    od shippapi » 24 led 2024 11:21 » v Sítě - hardware
    4
    1025
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    24 led 2024 14:40
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2543
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Jaký zdroj mám vybrat k gpu?
    od qTomysw_ » 08 kvě 2023 01:23 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    750
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    08 kvě 2023 11:12
  • jaký pc vybrat po x letech
    od nbnut » 20 srp 2023 00:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    782
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 08:43

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti