Výběr nového routeru Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

bobek127
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: leden 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Výběr nového routeru  Vyřešeno

Příspěvekod bobek127 » 15 říj 2021 11:14

Dobrý den, internet přes kabel funguje v pořádku, ale wifi neustále padá už je tomu tak dlouhodobě. Zkoušeli jsme to různě napravovat, ale i na O2 nám doporučili výměnu routeru, avšak ten jejich o2 smart box za 5k nechceme, přijde nám to na naše potřeby zbytečně drahé. Tak zde prosím o pomoc s novým routerem který snad vyřeší naše problémy s prakticky nepoužitelnou wifi kterou aktuálně máme.

Aktuální router: ZyXEL VMG1312-B30B (máme ho už pěkně dlouho)
Typ připojení: Telefonní linka - Operátor sdělil technologii VDSL a max. rychlost 50Mb/s (kterou využíváme/máme ve smlouvě). Také řekl že by to šlo vylepšit na 100Mb/s a 5G.
Wifi požadujeme, vzheldem k tomu že operátor sdělil že 5G tady momentálně nemáme tak ho asi nemůžeme vyžadovat
Připojená zařízení: Kabelem k PC, jinak přes wifi mobilní telefony, notebook a chytrá TV.
Funkce: Jediná věc, která není podmínkou, spíš takový bonus bez kterého to přežijeme, jestli by bylo možné sdílet obrazovku z PC na chytrou TV. Nebo je jediná možnost pouze sdílení souborů přes DLNA server? (to momentálně řešíme pomocí flashdisku, takže to taky bez DLNA fukce zvládneme) Zkoušel jsem sdílení obrazovky přes windows "Připojit k bezdrátovému displeji" naší tv to vidí ale nefunguje to, tak mě napadlo jestli by to šlo nějak jinak třeba právě pomocí routeru.

Našel jsem si dvě možnosti, které by odpovídali i investici, kterou do toho chceme vkládat.
1. ASUS DSL-AC51 1 899,- https://www.czc.cz/asus-dsl-ac51/226657/produkt
2. TP-LINK Archer VR300 1 503,- https://www.czc.cz/tp-link-archer-vr300 ... 51/produkt

V této oblasti se neorientuju, jen jsem si snažil dát dohromady informace co jsem si načetl a dojít k nějakým vlastním variantám koupě. Pokud jsou moje nakupní varianty liché tak budu moc rád za všechny rady a postřehy. Předem díky za případnou pomoc a hezký den všem.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 15 říj 2021 11:37

Pokud máš od O2 i TV, tak nedoporučuji jiné řešení, než jejich smart box.
Aby se skutečně dal vybrat modem router, musel bys zjistit na jakém profilu DSL funguješ teď a na jakém to bude fungovat potom (17a, 30a, 35b).
Oba dva modemroutery mají jen 100Mbit porty, takže po zvýšení rychlosti nebudou stíhat.
Nejjednodušší a nejspolehlivější sdílení obrazovky z PC na TV je HDMI kabel.
K DLNA potřebuješ, aby router měl USB port (nemá ani jeden z vybraných).
K řešení:
- koupit a připojit wifi AP, případně využít starší router jako AP (viz. můj podpis - router jako switch). https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-lo ... 49/produkt
- přepnout ten zyxel do bridge módu (pokud lze) a za něj plnohodnotný router (ale můžeš mít problémy s O2 TV) https://www.czc.cz/asus-rt-ac68u-v3/307407/produkt
Jinak nezbývá, než vzít řešení od O2.
A závěrem jen tolik, že podpora zařízení, které si koupíš sám, je od O2 nulová.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

bobek127
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: leden 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod bobek127 » 15 říj 2021 14:35

O2 tv máme pokud vím nějakou základní zdarma k internetu, ale nevyužíváme ji. Dobře děkuji za rady. Zatím se mi nepodařilo zjistit jestli lze zyxel přepnout do bridge modu ale snad na to příjdu. Pokud by to šlo přepnout do bridge modu tak pak stačí propojit lan kabelem zyxel s plnohodnotným routerem a ten už bude obsatarávat všechny služby (wifi, přípojení kabelem k pc). Tím pádem se nemusím obávat že by ten náš Zyxel dělal nějaké problémy?
Omlouvám se ale nějak se mi nepodařilo dohledat/zjistit jakým způsobem zjistím na jakém profilu funguju? Nebo budu fungovat? to musím taky zjistit přes operátora?
Bylo by pro mě ideálnější řekěnmě varianta č1. pořídít modem router abych měl jenom jednu "krabičku" a nemusel mít dvě krabičky (zyxel jako přemostění plus plnohodnotý router) ? Jako varinata č.2 tedy ta s tím případým zyxel jako bridge mod plus router nebo router jako AP a varianta č.3 Koupit smartbox

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 15 říj 2021 15:06

"Pokud by to šlo přepnout do bridge modu tak pak stačí propojit lan kabelem zyxel s plnohodnotným routerem a ten už bude obsatarávat všechny služby (wifi, přípojení kabelem k pc). Tím pádem se nemusím obávat že by ten náš Zyxel dělal nějaké problémy?" - zyxel bude fungovat jako modem, tedy převede dsl na ethernet. "Žádné problémy" je nesmyslná definice. Žádné problémy způsobí jen zařízení, které neexistuje (pokud ovšem není problémem právě ta neexistence :-) ).
"nějak se mi nepodařilo dohledat/zjistit jakým způsobem zjistím na jakém profilu funguju?" - to ví jen provider. Vtip je v tom, že optimálně nastavit jiné, než O2 zařízení, je dost složité a je to záležitost mnoha zkoušení a času.
"Bylo by pro mě ideálnější řekěnmě varianta č1. pořídít modem router abych měl jenom jednu "krabičku" a nemusel mít dvě krabičky" - to záleží na tobě. Já mám krabičky tři. První je media converter z optiky na ethernet, další je mikrotik router bez wifi a další je mikrotik AP, který "dělá" wifi.
Tvé variantě 2 moc nerozumím. Myslím, že dáváš dohromady dvě věci:
1. rozšíření wifi pomocí dalšího AP
2. přepnutí do bridge módu a router.
ad1) zyxel bude nadále fungovat jako router (i s wifi), jen připojíš další AP, který rozšíří wifi. Viz. článek v mém podpisu - router jako switch. WiFi tedy poběží jak na zyxelu, tak na AP.
ad2) bridge mód - zyxel bude fungovat jako modem (bez wifi) a o wifi a vše další se bude starat router, který za něj připojíš.
Varianta 3 - koupě smartboxu - počítej i s možností, že pokud s wifi nebudeš spokojen ani u tohoto zařízení, stejně budeš muset řešit pomocí dalšího AP.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod vojak3 » 15 říj 2021 16:22

Nemusíš kupovat Smartbox za 6k ale stačí ti základní model za 4k a máš tam 5letou záruku
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém s fungováním internetu, po instalaci terminátoru a nákupu nového routeru
    od Arden » 30 zář 2023 02:37 » v Sítě - hardware
    1
    2755
    od Sigyam Zobrazit poslední příspěvek
    01 říj 2023 09:02
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » dnes, 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    65
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    před 13 minutami
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    645
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Výběr nového ntb
    od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    879
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 bře 2024 08:03
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1490
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů