Jak propojit dva routery

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Sakhal
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jak propojit dva routery

Příspěvekod Sakhal » 07 dub 2022 13:51

Dobrý den,

prosím o radu, snažím se propojit dva routery, tak aby i ve vzdálenější místnosti byl kvalitní signál.
Postupuju dle návodu: "Jak na propojení routerů (router jako switch)", ale i tak se dílo nedaří

1. router TP Link Archer C6
2. router PANWA2204A (vím, je to starý krám, který jsem po letech našel v šuplíku, ale primárně mi nejde o to připojení, ale spíš se naučit něco nového)

Z TP Linku opsány údaje o DHCP i zabezpečení WIFI.
U PANWY řeším více otazníků
panwa1.jpg
- zkoušel jsem jak mód "gateway", tak mód "wireless ISP" - nepomohlo.

V okýnku wireless security setup jsem zadal "WPA2 MIXED"
panwa2.jpg
, vycházel jsem z toho, že v TP Linku je v nastavení "auto", volba mixed mi přišla jako nejbližší volbě auto :D - dedukce laika.

Poslední krok, který jsem v PANWĚ udělal bylo zablokování DHCP a nastavení IP adresy, v TP Linku 192.168.0.100 , PANWA 192.168.0.99. Po uložení tohoto nastavení se už do rozhraní nedostanu. Vím, že je to kvůli zablokovanému DHCP, zkoušel jsem tedy PANWU a TP Link propojit kabelem mezi vstupy LAN - LAN, ale ani po té se do rozhraní PANWY (192.168.1.254) nepodívám. Pomůže až reset PANWY a můžu nastavovat znova :D :D

Je možný, že motám víc chyb dohromady, ale rád bych tomu přišel na kloub, tak kdyby mě někdo mohl nasměrovat budu moc rád, předem díky!

Reklama
Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod Uziv00 » 07 dub 2022 14:25

Vítej na PC-HELP!
Přečti si návod pořádně. Např.: dle tohoto: "ale ani po té se do rozhraní PANWY (192.168.1.254) nepodívám" postupuješ špatně.
Pokud se chceš naučit něco nového, musíš nejdříve dodržet návod.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11017
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod zeus » 07 dub 2022 15:15

zkoušel jsem jak mód "gateway", tak mód "wireless ISP" - nepomohlo.

Stacilo cist a rovnou pouzit bridge.
I kdyz ja ji tu mam jako GW se zapojenim do LAN (nema svoji vychozi adresu a je normalne dostupna), takze opravdu delas neco spatne.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod Uziv00 » 07 dub 2022 15:32

Návod je napsán tak, abvy to fungovalo i s nastavením router (GW). To, že tazatel postupuje špatně je naprosto evidentní. Např.: "Z TP Linku opsány údaje o DHCP i zabezpečení WIFI." - nikde v textu návodu není napsáno, že by se měly opisovat údaje o DHCP (proč taky, když se na druhém routeru vypne).
A protože se tazatel chce něco naučit, bude nejlepší, když si na chybu přijde sám, chybami se člověk učí nejlépe, jak známo.

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod Uziv00 » 07 dub 2022 19:49

Bod 6: 6. Nastavíme IP adresu TP-LINK na 192.168.1.99 (první případ), nebo na 10.0.0.137 (druhý případ) - tedy mimo rozsah IP adres DHCP. To se nám bude hodit, až se budeme potřebovat později změnit nastavení.
Dovysvětleno v diskuzi zde: viewtopic.php?f=109&t=125575#p1177019
A psal jsem to na začátku tohoto tématu: "ale ani po té se do rozhraní PANWY (192.168.1.254) nepodívám" postupuješ špatně.
Protože při masce 255.255.255.0 se nemůžeš ze sítě 192.168.0.0 dostat na jakoukoli IP ze sítě 192.168.1.0. O což se tazatel pokoušel.
Kromě toho, nastavení IP druhého routeru je opravdu jen proto, aby se do něj člověk dostal, kdyby potřeboval. Bude to fungovat i bez něj, protože switch s IP adresami nepracuje.
Naposledy upravil(a) Uziv00 dne 08 dub 2022 15:56, celkem upraveno 1 x.

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod Uziv00 » 07 dub 2022 20:31

šulda: Založ si vlastní téma a nevstupuj do cizího (pravidla).

// vložené příspěvky odstraněny

//mmm

Sakhal
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod Sakhal » 07 dub 2022 23:02

ITCrowd píše: Např.: "Z TP Linku opsány údaje o DHCP i zabezpečení WIFI." - nikde v textu návodu není napsáno, že by se měly opisovat údaje o DHCP (proč taky, když se na druhém routeru vypne).


Asi jsem se špatně vyjádřil, ale postupoval jsem přesně dle návodu:
rozsah DHCP – bude ve formátu podobném tomuto: 192.168.1.100 – 199, popřípadě 10.0.0.138 – 199.
[goto=][/goto]
Nastavíme IP adresu TP-LINK na 192.168.1.99 (první případ), nebo na 10.0.0.137 (druhý případ) - tedy mimo rozsah IP adres DHCP. To se nám bude hodit, až se budeme potřebovat později změnit nastavení.

Hodnoty DHCP rozsahu z prvního routeru jsem lehce pozměněné vložil do IP adresy routeru druhého.

Nemůžu mít špatně šifrování ? Mezi volbama TKIP/AES/MIXED jsem střílel vyloženě od boku.

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak propojit dva routery

Příspěvekod Uziv00 » 08 dub 2022 07:45

"Hodnoty DHCP rozsahu z prvního routeru jsem lehce pozměněné vložil do IP adresy routeru druhého." - jak je psáno v textu - v druhém routeru se DHCP vypne. Tedy žádné pozměněné, ani jiné hodnoty. Na druhém routeru DHCP běžet nesmí.
WiFi vždy (u obou routerů) WPA2/PSK, šifra AES. Tohle ale na možnost přístupu k nastavení druhého routeru nemá vliv.
Je třeba se přesně držet návodu. Zde máš příklad: viewtopic.php?f=41&t=223440


Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host