CRT monitor zobrazuje pouze modře

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Schmutzka
nováček
Příspěvky: 24
Registrován: červenec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

CRT monitor zobrazuje pouze modře

Příspěvekod Schmutzka » 14 kvě 2007 08:16

Včera jsem zkoušel jeden monitor, který rodiče přivezli, a zobrazoval pouze modře. CRT, asi 17'', přes zimu byl údajně v nevytápěné místnostni, ale to by na to snad mít vliv nemělo.
V čem by mohla být chyba / problém?

Reklama
Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 14 kvě 2007 10:39

Pokud je monitor modrý, pak nejde rudá a zelená složka. Příčin může být hned několik. Tou nejsnáze odhalitelnou a opravitelnou je, že někdo testoval při zapojování svou sílu a podařilo se mu ohnout/zlomit piny od R a G na konektoru. Další z jednoduchých je, že by mohly být ukrouceny příslušné dráty v kabelu. Horší pak je studený spoj, kterému by studené a vlhké přezimování, mohlo velmi snadno nahrát. Z těch hrozných mě napadá třeba odpálený výstupní tranzistor barvy před obrazovkou (zažil a opravil jsem), nebo odpálená obrazovka.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Beran.
Level 1
Level 1
Příspěvky: 98
Registrován: říjen 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Beran. » 14 kvě 2007 19:25

aspon tě nebude tolik žrát BSOD, Blue Screen Of Death... :-)
si toho ani nevšimneš, furt to bude modrý :lol:

BTW: modrá je dobrá...

takže já osobně bych nejdřív zkontroloval kabel, jestli není někde nějak zlomený, potom bych se podíval na to místo kam se ten kabel strká do monitoru, jestli tam neni nějakej borbel, něco pokroucenýho, nebo tak, potom bych zkusil zarazit tam ten kabel pořádně, jestli to nebylo tim že byl špatně zapojený kabel, jestli nic z toho nepomůže, což asi ne, tak bych se podíval dovnitř do monitoru, jestli tam nejsou vidět nějaký jednoduše odhalitelný mechanický poškození, utržený kabílky a tak, zkontroloval bych jestli něco nění nějak moc zanesené prachem a jestli někde není nco připáleného, až potom bych se v tom teprve začal vrtat nějak víc a hloubš
Procesor: AMD Athlon 64 3700+, 2200 MHz (11 x 200)
Paměť: 1024 MB ram (PC3200 DDR SDRAM)
Základní deska: DFI nF4-u
Grafárna: Radeon X1950 Pro (256 MB)
HDD: ST3320620A 320 Gb

Uživatelský avatar
Baron Prášil
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4882
Registrován: červen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Baron Prášil » 14 kvě 2007 20:00

toBeran

jeden fór,jedna zopakovaná rada po karlosovi a jeden ne příliš bezpečnej nápad :shock:

takže,prosím-vtipkuj.dobře čti,co napsali ti před tebou.a dbej o život méně zručných uživatelů :lol:

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod guest » 15 kvě 2007 10:13

Zjistit alespoň základní příčinu závady, pokud se nejedná o ty nejjednodušši mechanické což popisoval Karlos, není pro amatéra až tak nemožné, nicméně to vyžaduje aspoň základní vědomosti o bezpečnosti (nemyslím SNB ani VB, či BIS :D ). Dá se alespoň určit jestli není odpálená nějaká katoda. Pokud nejdou 2 barvy, pak je nepravděpodobné, že by byla chyba v obrazovce, ale spíš v těch tranzitorech na patici, případně desce. Tam to můžou dělat i šluslý kondenzátory, studeňáky, což by odpovídalo tomu uskladnění (viz. Karlos). Celkem jednoduchá možnost jak vyloučit závadu CRT je následující:
1/ Zjisti na patici které 3 dráty jsou nositely R,G,B (terdy červeného, zeleného a modrého) signálu a ty odletovat. PŘI VYPNUTÉM PC a MONITORU. (S trafopájkou to lze i pod napětím, ale vzhledem k tomu, že napětí na katodách se může pohybovat od 100 do cca 250V, pak i zde hrozí proražení trafopájkya úraz.
2/ Kterýkoliv z těch drátů přiložit postupně na ty 3 letované body a pozadí monitoru by ve všech 3 případech mělo být např. červené (záleží jaká barva je na tom drátě). Pokud tomu tak je, pak CRT je O.K.
3/ Následně to zkusit se zbývajícími dvěma dráty. Jeden, nebo oba nebudou ukazovat žádnou barevnou složku a pak je chyba za nimi.
Tady je to složitější, ale v podstatě stejné. Zase jsou tam 3 stejné obvody se třemi tranzitory, ale opravu bych doporučil nechat zkušenějším.
Tohle je opravdu jen k tomu, aby člověk zjistil jestli je možná oprava, resp. jestli se vyplatí. Pokud je v háji CRT, pak ne. Pokud je to nějaký tranzistor, pak jsou to korunové záležitosti.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 15 kvě 2007 12:35

Spirite, jak jsem si četl tvůj podrobný postup, došlo mi, že mám docela nebezpečné povolání. :lol:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod guest » 15 kvě 2007 13:09

Až tak nebezpečný to není, ale nějakou zkušenost to přece jen vyžaduje. Pro ilustraci. Před mnoha lety jsem coby začínající skoroamatér opravoval jedné paní TV. Šásko vyndané a postavené na hraně a hrabal jsem se v tom samozřejmě pod napětím. Nešlo tam VN a něco jsem tam zkratoval šroubovákem, abych VN spustil. To tam ještě byla nějaká DY a PL500 (504). VN jsem taky nahodil, ale následně jsem tam strčil loket. To šásko odlítlo a zůstalo viset jen na té 300 ohmové dvoulince co spojuje tuner se zdířkou v bedně. Ani už nevím jestli jsem to spravil, ale pamatuju, že jsem se dva dny klepal jako ratlik.
Jinak to je pro neznalce trochu o hubu, ale nějak se začít musí :D Nevím jak to funguje jinde, ale tady jen za rozdělání bedny chtěli před lety 160,- Kč, pak si počítali nejprve vyčištění a následně zjištění závady a chudák zákazník dal 5 stovek jen za informaci, že to může hodit na hnůj. To je taky blbý. Lepší se trochu něco naučit, nebo najít v okolí nějakýho šikulu. Ale těch už dnes moc není. Ty časy, kdy kdekdo opravoval nějakej tranzistorák za 300,. jsou dávno pryč.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB-C pouze data ? Příloha(y)
    od ski1961 » 08 říj 2023 10:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    2171
    od ski1961 Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 11:40
  • Záloha pouze změněných dat Příloha(y)
    od BulletRide » 29 úno 2024 01:14 » v Programy ke stažení
    3
    1492
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    03 bře 2024 10:34
  • Monitor vs TV
    od green93 » 07 zář 2023 13:42 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1243
    od green93 Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 13:42
  • Monitor
    od ShadowWord:Pain » 20 črc 2023 10:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    888
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 19:50
  • 5K UHD monitor
    od ajr » 30 led 2024 07:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    463
    od ajr Zobrazit poslední příspěvek
    30 led 2024 07:36

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů