SSD v RAID1 a TRIM

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
BloodyO
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: listopad 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

SSD v RAID1 a TRIM

Příspěvekod BloodyO » 12 pro 2019 19:15

Jak název tématu napovídá, zajímá mě vaše zkušenost. Používáte někde SSD v RAID1 a jak je to u něj s TRIMEM? Je funkční?
Různě na webu jsem našel že v RAIDU1 nastaveném pomocí "Intel Rapid Storage Technology" nefunguje, což i potvrzuje FAQ k programu (podporuje jen RAID0). Ale co třeba nastavení pomocí externí PCIe karty nebo systému desky?

Přecijen, bez TRIMu je SSD na nic a rychle ztrácí rychlosti.

Reklama
Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD v RAID1 a TRIM

Příspěvekod Microsheep » 13 pro 2019 07:43

RAID1 se dělá kvůli paritě, ne kvůli rychlosti. Navíc bych neřekl, že to bude mít znatelný vliv. Tady jsem ti udělal benchmark. Jak je to s TRIMem ti neřeknu, SW vidí jen logickej oddíl řadiče, nikoliv na disky a management RAIDu to nenapráší. Ale dle https://community.spiceworks.com/topic/ ... cy-support to vypadá, že v tomto případě ne. Řekl bych, že důležitější je nechat diskům dostatek volného místa, jak pro životnost, tak rychlost.

Disky jsou nové. Když si vzpomeneš, můžu ti je změřit třeba za rok.
Samsung SSD 860 PRO 512GB.
SW RAID LSI Embedded MegaRAID s cache zapnutou Read-Ahead. (i když to tady nebude mít pravděpodobně žádný smysl)
Xeon E3-1225 v6 3,30Ghz, 16GB RAM.
cdm.png

Uživatelský avatar
BloodyO
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: listopad 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD v RAID1 a TRIM

Příspěvekod BloodyO » 14 pro 2019 10:19

RAID1 zvažuji právě kvůli zrcadlu pro ochranu dat v případě že jeden z disků klekne (ale i tak jde další záloha ještě do cloudu), rychlost SSD je až na druhém místě ale kdyby na ní měla nefunkčnost trimu nějaké extrémní dopady tak by pak použití SSD vůbec nedávalo smysl.

Moje použití je v souborovém serveru kam se nahrávají malá (asi 20GB) ale pro mě extrémně důležitá data. To by i bez TRIMu mohly disky skousnout. Asi bude nejlepší to také nasadit a zkoušet :)

Děkuji za názor a benchmark.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSD v RAID1 a TRIM

Příspěvekod petr22 » 14 pro 2019 10:42

TRIM nemuze logicky fungovat na RAID 1 poli, to by se z toho radic zblaznil.


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti