Pálí oči z monitoru - příčina? Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Matiseli
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 381
Registrován: červen 14
Bydliště: Podíváte-li se roku 2023 na oblohu, tak na té planetě více v pravo
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod Matiseli » 19 čer 2021 06:55

Zdravím,
běžně pracuji na NTB, ale protože už mě bolí různé části těla z toho sklánění hlavy, rozhodl jsem se zprovoznit cca deset let starý monitor (není to CTR...)
Z nepochopitelného důvodu mě však brzy začnou pálit oči a bolet hlava. Přitom když jsem ten monitor před 5 lety používal, tak se to nedělo.
Logicky přemýšlím nad příčinou...
Koukal jsem, že kmitočet je 60 hz, a prý by mělo být min 75 hz. Ale na NTB mám také 60 hz a nevadí mi to. (PS: vyšší ani nejde nastavit)
V dostatečné vzdálenosti rozhodně jsem (natáhnu ruku a stále mezi prsty a monitorem je minimálně 15 cm prostoru.
Tak mě napadá, jestli to nakonec spíš než v "technikáliích" nebude třeba v příliš malém písmu, příliš málo/hodně ostrém písmu, příliš malý kontrast, příliš velké brightness.
Pozicí monitoru (resp. odlesky) to nebude - na tom stejném místě sedím s NTB bez problému.
Tak skutečně nevím... napadá mě jedině si hrát s různou kombinací jasu, kontrastu atd.
Nemáte prosím nějaký lepší nápad?

PS: Pokud budete k rozhodování potřebovat přesný model monitoru, mohu zjistit :)

Reklama
Uživatelský avatar
finwe
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 779
Registrován: prosinec 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod finwe » 19 čer 2021 07:08

Hlavně je důležité, aby byl monitor Flicker Free, tzn. nepoužíval pulzní modulaci PWM.
Zjistíš to např. tak, že na mobilu zapneš režim foťáku a zobrazíš si monitor na displeji mobilu. Pokud jdou přes obrazovku vlny, je to PWM, což nechceš.
Potom nezbývá než koupit Flicker Free monitor.
I7-10700K, MSI Z490 Tomahawk, Scythe Mugen 5 rev. B, Corsair RM550x, Crucial Ballistix 3600/Cl16 2x16 GB, Samsung 970 Evo Plus 1 TB, Patriot Viper VPN100 512 GB, MSI GTX 1650 Super Gaming X, Pure Base 500DX, FIIO K5 Pro, Edifier R1700BT, Samsung U28R550, HyperX Alloy Origins, Razer DeathAdder, Hifiman HE400SE

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6760
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?  Vyřešeno

Příspěvekod Ltb » 19 čer 2021 12:39

Bolest očí z monitoru je hodně individuální záležitost. Souhlasím s tou kontrolou poblikavani...pak taky stojí za zkoušku snížit jas a kontrast na minimální prijatelnou hodnotu...to dělám u kazdeho monitoru, k jakemu sednu...jinak končím večer s bolestí hlavy.

A taky ostrost písma - doporucuji udelat screenshot a zazoomovat na 500% nrbo vic...je to rozmazane? To same zkus na displeji ntb a dost možná uvidíš rozdil..

A pak je tu rozlišení monitoru - ujisti se, že máš nastaveno nativní rozliseni..

Matiseli
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 381
Registrován: červen 14
Bydliště: Podíváte-li se roku 2023 na oblohu, tak na té planetě více v pravo
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod Matiseli » 19 čer 2021 13:05

Ltb píše:Bolest očí z monitoru je hodně individuální záležitost. Souhlasím s tou kontrolou poblikavani...pak taky stojí za zkoušku snížit jas a kontrast na minimální prijatelnou hodnotu...to dělám u kazdeho monitoru, k jakemu sednu...jinak končím večer s bolestí hlavy.

A taky ostrost písma - doporucuji udelat screenshot a zazoomovat na 500% nrbo vic...je to rozmazane? To same zkus na displeji ntb a dost možná uvidíš rozdil..

A pak je tu rozlišení monitoru - ujisti se, že máš nastaveno nativní rozliseni..


Díky moc. Předpokládám, že čím větší ostrost, tím lepší, že?

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod gogo1963 » 19 čer 2021 13:25

finwe píše:Hlavně je důležité, aby byl monitor Flicker Free, tzn. nepoužíval pulzní modulaci PWM.
Zjistíš to např. tak, že na mobilu zapneš režim foťáku a zobrazíš si monitor na displeji mobilu. Pokud jdou přes obrazovku vlny, je to PWM, což nechceš.
Potom nezbývá než koupit Flicker Free monitor.

tohle asi pravda nebude ... spousta monitorů má funkci flicker free a přitom PWM modulaci, třeba ten můj ... běžně ani nezjistí, jakou modulaci monitor má ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod Fox_25 » 19 čer 2021 14:57

Základ je správné nastavení jasu a kontrastu přesně jak píše Ltb, já jsem ještě musel vypnout vyhlazování písma. S kontrolou PWM souhlasím, akorát bacha na foťák v mobilu protože některé mají pro PWM kompenzaci a nejde to pak vidět, nejlíp použít nějaký starý foťák. PWM se dá zjistit i rukou, stačí před monitorem „mávat“ rukou, pokud ruku uvidíš rozmazaně, je regulace jasu pravděpodobně bez PWM, pokud se „rozkouskuje“, tak je regulace jasu s PWM.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod gogo1963 » 19 čer 2021 16:38

jj za chvíli mu bude někdo radit jehly a panenku woodoo ... nový monitor s flicker free, redukci modré, to je vše ... nejlépe s vyšší frekvencí, co se vždycky hodí ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pálí oči z monitoru - příčina?

Příspěvekod ITCrowd » 19 čer 2021 19:46

Řekl bych, že v tomhle případě jde o individuální záležitost. Já osobně jsem si na LED podsvícení ještě nezvykl a mám starý samsung s CCFL, který mi vyhovuje.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti