Několik otázek k notebooku: Procesor -- Doba od spuštění

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Andyqcz
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: září 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Několik otázek k notebooku: Procesor -- Doba od spuštění

Příspěvekod Andyqcz » 14 zář 2022 14:53

Ahoj, mám pár dotazů k notebooku:
1.) Nedávno jsem si koupil nový notebook Lenovo Legion 5 81Y600T5CK (https://notebooky.heureka.cz/lenovo-legion-5-81y600t5ck/#specifikace/) a všimnul jsem si ve *Správci úloh*, že tam mám *Dobu od spuštění* nějakých 41hodin. Vždycky jsem notebook správně vypnul. A po každém spuštění tam byl stejný čas - viz foto. Zkoušel jsem to tedy se stolním PC, a ten s každým vypnutím samozřejmě resetuje tuto dobu od spuštění..
Chci se tedy zeptat, u notebooků se tento čas neresetuje po každém vypnutí, ale až do té doby než se baterie plně vybije na 0% ?

NTB.jpg
NTB

PC.png
PC


2.) Když mám přístup k zásuvce, je potřeba mít nabíječku do notebooku stále připojenou, aby baterie byla konstantně na 100% ?

3.) Je ještě potřeba úplně vybít notebook na 0% v cyklu 1x do měsíce? Pamatuji si, že to tak dřív bývalo.


** Díky za případná další moudra k notebookům, klidně mi i něco pošlete do soukromé zprávy, chtěl bych se o tento kousek trošku víc starat ;) **
Naposledy upravil(a) Ltb dne 14 zář 2022 15:50, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Úprava nadpisu

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53680
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: *DOTAZ* Procesor -- Doba od spuštění

Příspěvekod petr22 » 14 zář 2022 15:09

1. Je urcite vypnuti vypnuti? Ve vychozim stavu se muze jednat jen variantu uspani (vlastnost W10/W11).

2. Ne. Jen nesmis notebook zapnout. Na vzduch nefunguje, tedy bez externiho napajeni se aku musi vybijet.

3. To nebylo treba nikdy. Jedna se o klalibraci noveho akumulatoru, ktera se provadi 1x po jeho vymene.

O tento kousek se musis trohu vic starat, pokud ho nechces usmazit coz je u tech nejlacinejsich "hernich"
notebooku bezne, kolikrat nevydrzi ani zaruku. Cim nizsi provozni teploty, tim lepe. Pravidelne cisteni
chlazeni stlacenym vzduchem je zaklad. Idealne podtaktovat grafiku i procesor, cim nizsi teploty, tim delsi
zivotnost zakladni desky.

Uživatelský avatar
Andyqcz
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: září 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: *DOTAZ* Procesor -- Doba od spuštění

Příspěvekod Andyqcz » 14 zář 2022 15:36

Petře, díky za rychlou odpověď.
1.) To netuším, vypínám to klasickou cestou Win > Vypnout. Je možné že to novější Windows už má takto. Nicméně na stolním PC jsem do nastavení nelezl, a vypíná se normálně. Když tak bych byl rád za radu, kde se tato funkce dá v *Nastavení* vypnout.
2.) Asi jsi mě špatně pochopil. Myslel jsem to tak, jestli notebookům nevadí, když jsou připojené konstantně den co den k nabíječce na 100%, jestli to nemá například vliv taky na baterii. Ale chápu tvoji ironii, vždycky se musí do něčeho šťouchnout.
3.) OK


** OK stlačený vzduch je základ, koupil jsem k tomu také chladící podložku s větráčky, aby se mohl chladit i zespod. Do podtaktování notebooku se zatím radši pouštět nebudu - není to moje parketa, ale díky. ;) **

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53680
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: *DOTAZ* Procesor -- Doba od spuštění

Příspěvekod petr22 » 14 zář 2022 15:42

Hybridni rezim spanku: https://www.chip.cz/novinky/windows-10- ... o-spravne/

Ja to pochopil tak, jak je to napsano, o opotrebeni akumulatoru tam neni nic :-)

U nekterych notebooku dokonce musi byt zapojeny napajeci adapter pro maximalni vykon,
tedy potrebujes externi napajeni i aku soucasne.

Chladici podlozka neni reseni, chladit je treba zevnitr, ne zvenku. Podtaktovani cpu a gpu
povede k vyssimu snizeni nez nejlepsi chladici podlozka na svete. Jsou tu na to na foru navody,
i odkazy na ne. Neni to slozite.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28587
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: *DOTAZ* Procesor -- Doba od spuštění

Příspěvekod Martab » 14 zář 2022 15:46

1) Dej restartovat a počítadlo by se mělo vynulovat. Zakázat se to dá: https://www.technimax.cz/blog/zajimavos ... si-vypnout nebo při vypínání držet myslím SHIFT.

2) Elektronice vadí, když ji člověk používá... Je to stroj který má sloužit tobě a né ty jemu. Když máš po ruce nabíječku, nebij, když potřebuješ využít baterii, používej notebook bez nabíječky. Když bude stále zapojen adaptér, je ideální baterii vyndat, ale to si člověk nemusí pořizovat notebook :-)

3) Podložka moc nepomůže, spíš situaci zhorší jelikož zvětší teplotní rozdíly mezi klidem a zátěží...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Strakery
Level 3
Level 3
Příspěvky: 449
Registrován: leden 22
Bydliště: Žiji ve městě vína a okurek. :)
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Několik otázek k notebooku: Procesor -- Doba od spuštění

Příspěvekod Strakery » 14 zář 2022 15:57

Dělá to rychlé spuštění, kdy se PC/notebook nevypne úplně. To počítadlo vynuluje jen restart.

Ta způsobuje, že při běžném vypnutí se uživatel z PC odhlásí a pak se na disk uloží soubor s nastavením, podobně jako při hibernaci.
Defaultně je ve Windows 10 funkce rychlého spuštění zapnutá, takže místo klasického vypnutí probíhá něco mezi hibernací a vypnutím.

Jde to zakázat v biosu nebo Windows
AMD Ryzen 7 5800X3D MSI RX 6750 XT GAMING X TRIO12G + ASUS TUF 3060 Ti MSI MAG B550 TOMAHAWK Noctua NH-D15S chromax G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz 2x SSD_ Fractal Design ION+ 2 Platinum860W CZC.Gaming Lantern

MSI Gaming Optix MAG301RF (WFHD) + ASUS TUF Gaming VG289Q (4K) + OLED LG.
beyerdynamic DT 770 PRO 250 Ohm + Koss PORTA PRO + QCY T13


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • BSOD problémy (několik) Příloha(y)
    od inripuff » 19 úno 2024 15:06 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    10
    2370
    od inripuff Zobrazit poslední příspěvek
    27 úno 2024 14:18
  • Pád PC po spuštění hry be BSOD
    od Radoozek » 07 pro 2023 15:00 » v Problémy s hardwarem
    4
    1845
    od Radoozek Zobrazit poslední příspěvek
    08 pro 2023 16:45
  • Artefakty na monitoru po spuštění
    od WinDroid » 30 čer 2023 15:47 » v Problémy s hardwarem
    2
    873
    od Mr. Incognito Zobrazit poslední příspěvek
    30 čer 2023 19:04
  • Program se stále ptá na spuštění při startu OS
    od Karrex » 17 pro 2023 15:09 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1606
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    19 pro 2023 18:50
  • Skyrama Flash launcher, po spuštění - přihlášení BLACK SCREEN
    od Ramoneggg » 13 led 2024 17:43 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1102
    od Ramoneggg Zobrazit poslední příspěvek
    13 led 2024 18:06

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů